Zamanda yolculuk

Bansko sadece kış tatil beldesi değil, bugünün ve tarihin birleştiği müze şehridir. Şehir ve şehrin yakınlarında sizleri Bulgaristanın zengin tarihine heyecan verici bır yolculuğa götürecek 140'dan fazla kültürel anıt bulunmaktadır:

Lucky Bansko Aparthotel SPA & Relax | Fotoğraf Bansko Lucky Bansko | Bansko Park Lucky Bansko Aparthotel SPA & Relax | Bansko Mimarlık

Bansko müze kompleksi – rehber eşliğinde Nikola Vaptsarov'un müze evine, Neofit Rilski'nin müze evine, Velyanova evine, "St.Troitsa" kilisesine geziler, "Bansko sanat okulu" devamlı ikonlar sergisi, Paisiy Hilendarski anıtı – "Slav Bulgar tarihi"nin yazıldığı odanın kopyasını görebileceğiniz tek yer.  

Dobırsko – Kilise "Sveti Sveti Teodor Tiron i Teodor Stratilat", 2008 yılında Devlet Turizm Ajansının en büyük ödülünü kazanmıştır, bu ödül turistik atraksiyona dönüştürülmüştür – kültürel ve tarihi mirasın gelişimi için verilmektedir.  Kilise 1614 yılından bu güne var olmaktadır ve UNESCO'nun koruması altındadır. Dünyada başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz eşsiz ve çok iyi korunmuş duvar resimleri bulunmaktadır.

Belitsa – Readaptasyon ve dans eden ayıların kurtuluşndan başka, "Dört ayak" parkı ülke genelinden ve yurt dışından gelen binlerce turistten atraksiyon olarak ziyaret ediliyor.
 
Baykuşevata mura/çam/ – Bulgaristan ve Balkanlarda bulunan en yaşlı ağaçlardan biri.
Yaşı 1300 yıldan fazla olarak tahmin edilmektedir ve görkemli büyüklüğü ile etkilemektedir – çevresi 8 m. ve yüksekliği 22 mdir.

Ognyanovo – Leşten – Kovaçevitsa – mükemmel doğa ve olağanüstü Bulgaristan yeniden doğuş devri mimarisinin eşsiz birleşimi – büyük çardaklı beyaz evler, geniş köy avluları ve çatıları, sanki yüksek kale duvarlar arasından gecen kaldırım sokakları.

Rila Manastırı – Rila dağının serin ve güzel kokulu iğne yapraklı ormanları arasında 1,147 metre rakımda bulunmaktadır.Bulgaristanın en büyük manastır kompleksidi, ulusal tarihi anıt olarak ilan edilmiştir ve dünya mirası olarak UNESCO'nun kitabında yazılıdır.

Melnik ve Rojen Manastırı – Melnik Bulgaristanın en küçük ve en büyüleyici müze şehirlerinden biridir. 
Doğaya uygun mimarisi, boyutları, zengilliği, şarap mahzenleri ile ve bulgarların pratik ve güzellik duygusu ile tarihi Melnik evleri son derece etkileyicidir. Rojen Manastırı Melnik'ten 5 km. mesafede Pirin dağının alçak kısımlarında bulunmakta ve Bulgaristan'ın en büyük manastırlarından biridir. Pirin dağının tepelerine, Belasitsa ve meşur Melnik piramitlerine mühteşem manzara sunmaktadır.