Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Vlahini Gölleri – Pirin Dağı’nın Kuzey Kısmı’nda bir Pitoresk Nokta

Bansko’yu ve onun güzel doğasını hiç duymamış neredeyse hiç Bulgar yok. Ünlü kış beldesi Bansko bölgesi, etkileyici doğal fenomenlerin ve nefes kesici pitoresk panoramik manzaraların çeşitliliği ile bizi şaşırtmayacaktır.

Bansko kesinlikle her zevke alışılmadık deneyimler sunabilen bir yer. Bu sefer size bölgedeki en ünlü göllerden biri olan Vlahini’yi göstereceğiz.

Vlahini bölgesi | Lucky Bansko

Ayrıca Vlahinski olarak bilinen Vlahini, altı gölleri bir grup Kuzey Pirin kuzeydoğuda Vihren doruklarına arasında yer alan, Hvoynati doğuda, Muratov güney ve karşı Gredaro batıya Tepesi. Ayrıca Vihrenski gölleri ve Eltepski gölleri denir . Struma Nehri’nin sol kolu olan Vlahinska Nehri’nin başlangıcını koydular . Göller, topraklarında bulundukları için Vlahi köyünden sonra isimlendirildi.

Vlahinski Gölleri ünlü Vlahinski sirkinde yer almaktadır. Vlahinska Nehri’nin vadisine doğru kuzeydoğudan geçerek ulaşılabilir . Doğu tarafında, Vihren Peak Hvoynati tepe Muratov tepe çizgisi ve güney-batı ve batı doğrultusunda , ana Pirin sırtıyla çevrilidir ve tamamen Gredaro yükselmesiyle çevrilidir . Dağ sirkinin dibinde, Vlahini gölleri grubunun en büyük ve en derin gölü bulunmaktadır – Büyük Vlahino Gölü.

Altı Vlahinski Göllerinden beşi kalıcıdır ve biri geçici olarak oluşturulmuştur. Yüksekliğe göre ikinci olan Vlahinski Göllerinden biri, diğerlerine göre önemli ölçüde baskındır.

Toplam alanı 85 dekardan fazla ve lokasyona göre göllerin geri kalanından daha ayrılmıştır. Bölgeye göre göl, tüm göllerin toplam alanının yaklaşık% 80’ini temsil eder. Vlahini Gölleri tamamen araştırılmamıştır ve bu nedenle onlar için daha doğru veriler gereklidir. Struma Nehri’nin sol kolu olan Vlahina nehri boyunca akarlar . Vlahinski Gölleri’nde Balkan alabalığı yaşam bulur.

Vlahina Grubu’nun gölleri Vlahinsko’dan kuzeybatıya doğru yer almaktadır. Sirklerin orta kısmında yer alırlar ve birbirlerine çok yakındırlar; kelimenin tam anlamıyla birbirlerinden uzaklar. Yükseklikleri 2296 ve 2294 metre.

Vlahinski Gölleri’nin ilk gölü derindir – derinliği 8,4 metredir ve alanı küçüktür – 2.9 dekar. İkincisi ise tam tersidir; geniş bir alana sahiptir – 10.45 dekar ve derinliği sadece 80 santimetredir. Üçüncüsü, oldukça uzamış bir forma, 9.8 dekarlık bir alana ve 1.60 metrelik derinliğe sahip.

İşte Vlahinski gölleri hakkında daha ayrıntılı bilgi:

Büyük Vlahinsko Gölü

Büyük Vlahino gölü, 2302 m yükseklikte yer almaktadır. Eliptik bir şekle ve 400 x 245 m boyutlarına, 63.4 dekar alana ve maksimum 13,4 m derinliğe sahiptir. Su hacmi 421 000 m3’tür. Toplam alan 65.8 dekardır ve toplam derinlik 13,4 metredir. Eliptik formunun boyutları 400×245 metredir.

Pirin Büyük Vlachin Gölü

Etkileyici özelliklerinden dolayı, tüm Vlahinski Gölleri’nden en büyüğü, Pirin Dağı’ndaki en derin ve en büyük göller arasında beşinci ve altıncı sırada yer almaktadır . Ona doğru ortaya çıkan görüş, sadece nefes kesici.

Üst Vlahinsko Gölü’nün hemen altında, iyi tezahür ettirilmiş bir kaya terasında yer alan en küçük Vlahino Gölü vardır. Onun altında, 2300 m’de, sadece 1.2 dekarlık bir alana sahip en küçük gölüdür. En küçük göl uzamış bir form ve yaklaşık 15 dekarlık bir alana sahiptir, ancak derinliği 1 metreden az olan çok sığdır.

Üçüncü göl, Büyük Vlahino gölünden yaklaşık 300 metre kuzey-batı bir mesafede yer alır ve ikinci gölle aynı yükseklikte (10 m daha düşük) bulunur. 145 x 100 m boyutlarında ve 14,5 dekarlık bir alana sahip, belirgin olarak uzatılmış bir şekle sahiptir. Ancak, oldukça sığdır; 80 cm derinliğe ulaşır. Bu nedenle kapasitesi çok küçüktür – 4400 m3.

En düşük Vlahinsko Gölü, deniz seviyesinden 2291 metre yüksekte yer almaktadır ve şekli büyük ölçüde uzamaktadır. Boyutları 245 x 56 m ve toplam alanı 10.1 dekardır. Kapasitesi 9000 m3’e ulaşıyor.

Vlahinska grubunun beşinci gölü dağda, Gredaro Tepesi’nin doğu yamaçlarında bulunan en yüksek göldür . Küçük boyutları ve alanı vardır, ancak oldukça derin ve büyük bir su kapasitesine sahiptir.

2340 m rakımda çamların ortasında yer alır ve üçüncü gölden batıya 30 m. Uzaklıkta, Gredaro Tepesi’nin doğu yamaçlarında bulunur. Boyutları 68 x 50 m ve toplam alanı 2.9 dekardır. Derinliği harika – 8.4 m ve gölün önemli bir su kapasitesi var – neredeyse 10 000 m3’e ulaşıyor.  

Geçici göl tüm göllerin en yüksek seviyesine sahiptir ve tüm göl grubunun en küçüğüdür. 2385 metre rakımda yer alır ve alanı 1.04 dekara ulaşır. Gredaro Zirvesi’nin kuzeyindeki bir girinti içinde yer almaktadır.

Geçici gölün kuzeyindeki Vlahinska Çuka’nın zirvesinin altında, Gredarsko gölü denilen ve 1.2 dekarlık bir alana sahip olan ve yüksekliği 2356 metre olan bir başka göl vardır.

Vlahi köyü, Vlahina Nehri’nin aşağı akışında çok daha aşağıdır. Göller, yürüyüş parkurlarından biraz daha uzakta oldukları için genellikle nadiren ziyaret edilir; ama sonra, Kabata eyer ve çevredeki zirvelerden onlara doğru iyi bir görünürlük açılır . Vlahini göllerine Banderishka Kapısı ve Vlahinski sırtından kolayca ulaşılabilir.

Vlahini gölleri son derece güzel ve pitoresk doğal kreasyonlar. Çevresindeki doğa insan eli tarafından dokunulmamış ve büyüleyici manzaralar sunuyor. Vlahisnki Gölleri hakkında, göllerin bitişiğindeki tepelerden biri olan Muratov Tepesi ile ilgili ilgi çekici bir efsane vardır. Osmanlı esaretinde ortaya çıktı.

Sinanitsa’nın Efsanesi ve Muratov’un Zirvesi

Sinanitsa adında güzel bir kız , sürüsünü Pirin’in dik yamaçlarında otlatırken çıkardı. Onun güzelliği rakipsizdi. Tüm gizli dağ yollarının nerede olduğunu ve içinden geçtiğini biliyordu , uzun zamandır yeşil yükseklikten ortaya çıkan görüşlerde tasarlanan görkemli Pirin’in sınırsız güzelliğini takdir ediyordu . Kız, gözlerinin rengi olan Vlahini göllerinin sularına baktı.

Pirin Dağları'nda Vlachina Gölleri

Görkemli güzelliğinin haberi Murat bеy’ye ulaştı . O kızı bulmak ve ona onu almak için Türk posse dağa gönderdi. Ancak onu yakalama girişiminde bulunan Sinanitsa, Türk müteahhitlerinden serbestçe kurtuldu. Bu yüzden Murat Bey üzgündü ve gizli dağ yollarını alarak kendisini bulmaya karar verdi.

Orada yürüdü ve beyini yürüdü, ve kızın bulunduğu yere daha önce yaklaştıktan sonra, onu yüksekliğinden fark etti ve tanıdı; Onun için geldiğini fark etti.

Sinanitsa, eğer kendisini götürürse, Türk inancını kabul etmeye zorlanacak olduğunu fark etti. Ancak iki seçeneği vardı. Sinanitsa inancına sadık olduğu için, Bulgar inancının saflığını korumak için hayatını bırakmayı seçti. Cesur kız, kendini üstünden derin uçurumlara attı.

Murat, ne yaptığı konusunda üzgündü. Aşağı düştüğünde, onun yaşadığı ve onun eşsiz güzelliğinden emin olup olmadığını görmek için koştu. Ona yaklaştığında Murat, boynundaki bir tılsım kolye parçasını buldu. Grigoriytsa’nın adıtılsımın üzerine yazılmıştır. Aslında, Sinanitsa’nın annesi ve aynı zamanda Murat’ın annesiydi. Tılsının diğer kısmı boynunun etrafında asılıydı. Gerçek şu ki, Sinanitsa kendi kız kardeşi idi.

Murat kız kardeşinin ölümünden çok üzüldü. Ayrıca, geçmişte ailesinden zorla soykırım yapmak için nasıl geri çekildiğini hatırlattığı gerçeğini de üzdü. Bu kader zamanda, Murat Bey tüm dağın çevresindeki bütün hacıların koruyucusu olmaya karar verdi.

Grigoriytsa, Sinanitsa ve Muratov zirveleri gerçekten kahramanca bir eylemin şahitleri oldular ve bu olayla ilgili üzücü hatıralarını korudular. Ancak bunun sadece bir efsane mi yoksa gerçek mi olduğu konusunda emin değiliz.