Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Rozhen Manastırı

Melnik’ten sadece birkaç kilometre uzakta ve ünlü Melnik Piramitlerinin hemen yakınında Pirin Dağı’ndaki en eski ortaçağ manastırlarından – Rozhen Manastırı “Bakire Kutsal Doğuşu”.

Роженски манастир Свето Рождество Богородично | Lucky Bansko

öykü

Kutsal manastırın tarihi çok uzun zaman önce başlıyor ve bu, kuruluşunun tam zamanı hakkında birçok tartışmaya yol açıyor. Araştırmacılardan birine göre, bu yerde 12. yüzyıl başlarında bir manastır varken, diğerleri manastırın bir yüzyıl sonra kurulduğuna inanıyor.

Biz uzman değiliz ve kendi hipotezimiz yok, bu nedenle manastır kompleksinin 13. yüzyılın başında kurulduğuna dair resmi hipotezi kabul ettik .

Bunu kabul etmemizin nedeni, bu buluşmayı destekleyen uzmanların, Melnik’in üzerinde bir manastır olduğunu belirten bir Yunan el yazmasının parçası olan bir dosyayı bularak iddialarını geri almalarıdır.

Rozhen Manastırı’nın 13. yüzyılda güneybatı Bulgaristan hükümdarı Alexey Slav despot döneminde var olduğu ve çok önemli bir kültürel, ekonomik ve edebi merkez olduğu tarihi belgeden açıkça anlaşılıyor .

Aydınlanma manastırın duvarlarının ardında gerçekleştiği, kitapların yazıldığı ve teolojik sorular tartışıldığı zamandır.

Osmanlı topraklarının Bulgar topraklarına ve özellikle de on dördüncü yüzyılın sonlarında Melnik bölgesinin fethine istila edilmesi , unutulan manastır kompleksinin kaderini büyük ölçüde değiştirdi.

Neredeyse bir yüzyıl boyunca, kutsal manastır hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor ve kaderi 1551 yılına kadar bilinmeyen kalıyor, o zaman manastır olan Hieromonk Kozma manastırının el yazmaları içinde bulunduğundan bahsetti. El yazmasında, Kozma keşiş ilk defa manastır kompleksinin şimdiki adını – Rosinotis’in Meryem Ana (Rozhenska) adından bahseder .

Böylece manastır yavaş yavaş – yavaş yavaş unutulmadan çıkıyor ve tarihindeki boşluklar dolmaya başlıyor. Türk istilasının başlangıcında ciddi yıkıma uğradığı ve on altıncı yüzyılda restore edildiği anlaşıldı. Bu süre zarfında (16. yüzyıl) bazı konut binaları, yemek odası ve büyük kilise yeniden inşa edildi ve yeniden inşa edildi. Aynı dönemde manastır yemek odası ve kilise duvar resimleri ve duvar resimleriyle süslenmiştir.

Manastırın restorasyonu ve yükselişi, on yedinci yüzyılda, bilinmeyen nedenlerden dolayı bir yangının patlaması, kütüphanenin ve manastırın konut binalarının birçoğunun tahrip olması nedeniyle tekrar durdu.

Bugün açık belgelerden, büyük yangının 1661 – 1667 Piskoposu olan Melnik Metropolitan Sylvester saltanatının ardından meydana geldiğini biliyoruz .

Rozhen Manastırı’nın yangından sonra yaşadığı sıkıntılara ve kötü durumlara rağmen, ülkenin dört bir yanından varlıklı Bulgarların para topladığı ve restorasyonunu desteklediği on sekizinci yüzyılda yeniden doğdu.

On sekizinci yüzyılın ortalarında, bu manastırda yapılan restorasyon çalışmaları ile kanıtlandığı gibi, kutsal manastır çoktan tamamen restore edilmiş ve güçlendirilmiştir. 1715’te Manastır binalarının ana rekonstrüksiyonu başladı ve 1732’de ana kilise tekrar duvar resimleriyle boyandı.

Ne yazık ki, belirgin yükselişine rağmen, manastırın daha da kötü zamanlar geçirmesi gerekiyordu …

Kuruluşundan bu yana Rozhen Manastırı Stavropigial ilan edildi. Bu manastırın özerk ve yalnızca Ekümenik Patriklik’e tabi olduğu anlamına gelir . Bu, Türklerin onu vakıflarına indirmemesinin ana nedenlerinden biridir, ancak Ekümen Patriğine bağlı olduğu gerçeği, muhtemelen on sekizinci yüzyılda Yunan kilisesi tarafından özerkliğinden mahrum kalmasına neden olmuştur.

1761’de gerçekleşti ve özerklikten feragat etmenin bir nedeni olarak, Rum Kilisesi, Rozhen Manastırı’nın Athos Dağı’ndaki İber Manastırı’na olan mali sıkıntılarını ve bağımlılıklarını işaret ediyor.

Kutsal manastırın hükmü İber Manastırı’ndaki keşişler tarafından devralındı ​​ve böylece manastır Athos Dağı’ndaki İber Manastırı’na bir met oldu.

1912 yılına kadar manastır manastır ve İber manastırının bir parçasıydı, ardından Bulgar oldu. Bu, Yunan din adamlarını memnun etmiyor, ardından 1921’de Bulgaristan lehine sonuçlanan dava sürüyor.

Архитектура на Роженски манастир | Lucky Bansko

mimari

Manastır kompleksi düzensiz altıgen şeklindedir ve konut ve ticari bölümlerden, ana kiliseden ve ossuary’den oluşur.

Yerleşim parçaları, manastır kompleksinin merkezinde bulunan ana kilisenin hazırlıksız bir savunması gibi bir şey oluşturur.

Ana kilise

Dini tapınak on altıncı yüzyılda inşa edilmiş, ancak bir miktar paylaştığımız birkaç nedenden dolayı on sekizinci yüzyılda yeniden inşa edilmiştir.

Kilisenin aslen neye benzediğine dair özel bir gösterge yok, ancak bugünkü haliyle üçlü, üç katlı ve kubbesiz bir yapı .

Kilisenin kendisi son derece mimari bir mücevher, ancak ziyaretçilerin merakını uyandıran iç tasarım ve özellikle de boyandığı duvar resimleri.

Duvar resimleri

İlk duvar resimleri on altıncı yüzyıldan kalmadır ve kilisenin narteksini süslemektedir ve esas olarak Mesih’in Dirilişinden sonra yarattığı mucizelerle ilgilidir. Sahneler çok ayrıntılı ve ziyaretçileri etkiliyor.

Kilisenin naosunda, duvar resimleri on sekizinci yüzyıl Balkan resminin özelliklerini takip ediyor. Narteks içerisindeki duvar resimlerinden farklı olarak, buradaki eserler çok daha çeşitlidir ve bestelerinin yanı sıra, her Hristiyan tapınağı için Bakire’nin görüntüleri zorunludur ve Meryem Ana Akathistinin 24 kısmı kuzey ve güney duvarlarının tepesine yazılmıştır.

İkonostasisin

Eşsiz duvar resimlerinin yanı sıra, 1732’de kilisenin yeniden inşası sırasında duvar resimleriyle eşzamanlı olarak yapılan ikonostasis de ilgi çekici.

İkonostasis, olağanüstü incelik ve işçilikle yapılmış , kabartma tüm parçalarını kaplayan oyulmuş örgü kumaşlar , kaide parçalarındaki mükemmel boyanmış çiçek buketleri ve yaldızlı oyulmuş unsurlar uzun bir süre boyunca sessiz görünen bir uyum yaratacak şekilde mükemmel bir uyum yaratıyor.

Mucizevi simgesi

Rozhen Manastırı’nda saklanan en değerli ikonlardan biri, Kutsal Bakire Portaitisa’nın mucizevi simgesidir . Simge, Athos Dağı’ndaki keşişlerin denizinde keşfedilen, Bakire’nin mucizevi simgesinin kopyalarından biridir.

Portaitis Kutsal Bakire, 1790’da İber Manastırı’ndan gelen bir keşiş tarafından boyandı ve özel bir başını salladı.

Simge gerçekten mucizevi olsa da, manastırın tapınak ziyafeti sırasında (08.09) her yıl ülkenin dört bir yanından gelen katillerin Rozhen Manastırı’na Kutsal Bakire Portaitine sormalarını istediğini reddetmenin hiçbir yolu olmadığını söyleyemeyiz. Onlara şifa getirdim.

Изглед към Роженски манастир | Lucky Bansko

Manastır yemek odası

Kutsal manastırda dikkat çeken bir diğer nesne manastır yemek odası . Şimdi bir yemek odası için çok ilginç bir şey olmadığını söyleyebilirsiniz … ve yanılıyorsunuz.

Çünkü Rozhen Manastırı’ndaki manastır yemek odası , manastır kompleksindeki en ilginç yapılardan biri. Yemek odası, manastırın yerleşim yerlerinin kanatlarından birine inşa edilmiştir, ancak en ilginç şey değildir, ancak restorasyon çalışmaları sırasında uzmanlar odanın kalın ortaçağ duvarlarına inşa edildiğini keşfetmiştir.

Manastır yemek odası, Son Akşam Yemeği’nin duvar resimleri ile boyanmış, apsizli dikdörtgen bir odadır .

Konut binaları

16. ve 18. yüzyıllarda – manastır kompleksinin konut binaları iki dönemde yeniden inşa edildi.

İki manastır kanadının yaşlısı, ana kiliseyi doğu, batı ve güneyden çevreleyen çatı katlarına sahip iki katlı bir binadır. Manastırın bu kısmı on altıncı yüzyılda inşa edilmiş ve manastır hücrelerini, mahzeni, keşişlerin yiyeceklerini muhafaza ettiği mahzeni barındırmaktadır. Bu kanatta manastır yemek odası var.

İkinci manastır kanadı üç katlıdır ve on sekizinci yüzyılda Melnik loncaları tarafından bağışlanan paralarla yapılmıştır. Bu kanat konukları manastıra davet etmek için tasarlandı ve birinci katta bir ahır vardı.

Ossuary

Manastır kompleksinin yanında, görülmeye değer olan Kostnica da var. Süvariye 1597 yılında inşa edilmiş ve bir mezar ve ibadet için bir yer olan bir kilise tapınağıdır.

Път към манастира в Рожен | Lucky Bansko

Rozhen Manastırı’na nasıl gidilir?

Manastır kompleksi 6 km uzaklıktadır. Melnik ve yaklaşık Rozhen köyünden bir kilometre. Melnik’e ulaştığınızda , yanlış giden bir yol yoktur, çünkü sadece bir tanedir ve sizi doğrudan manastır kapılarına götürecektir. Zamanınız ve arzunuz varsa manastırın önünde harika bir piknik yapabileceğiniz büyük bir çayır var.

Programınızda piknik yapmadıysanız, Rozhen Manastırı’nda yemek ve konaklama imkanı bulunmadığından Melnik’te yemek yemek güzeldir.

Manastır kompleksi yakınında ziyaret edebileceğiniz diğer yerler

Melnik

Ülkedeki en küçük kasaba, 100 ulusal bölgenin bir parçasıdır ve Rozhen Manastırı’na ulaşmak ve şehri ziyaret etmek için zaman ayırmamak düşünülemez.

Lezzetli yemekler ve ünlü şaraplara ek olarak (denemenizi tavsiye ederiz) Melnik, Rönesans mimarisi , sessiz Arnavut kaldırımlı sokakları ve birçok müzesi ile sizi etkileyecektir .

Melnik Piramitleri

Rozhen Manastırı yönünde, şehrin 100 metre kuzeydoğusunda yükselen Melnik Piramitlerini kaçıramazsınız .

Kaya oluşumları 1960 yılında doğal bir dönüm noktası olarak ilan edilmiş ve 100 ulusal alan listesinde 4 numara olarak listelenmiştir.

Manastıra seyahat ederken uzaktan piramitlerin tadını çıkarabilir ya da Melnik’den geçen, Melnik Piramitlerini geçen ve doğrudan Rozhen Manastırı’nın kapılarına ulaşan eko izlerini takip ediyorsanız yakından görebilirsiniz. Eko yol iyi bir şekilde işaretlenmiştir, çocuklar için de uygundur ve geçen süre yaklaşık bir saattir – bir buçuk saat.