160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Rila Dağı – görkemli güzellik

Balkanların muhteşem şampiyonu

Kuşkusuz Rila Dağı, yılın herhangi bir zamanında nefes kesici dağ manzaraları sunan en güzel Bulgar dağlarından biridir. Doğa, Rila’ya ilahi bir güzelliği ve inanılmaz bir bitki örtüsü ve fauna çeşitliliği hediye etti . Rila’da çok sayıda nehir, kaynak, akarsu ve berrak göl vardır.

Рила планина в България

Rila’nın cazibesi, birçok şairin anılarını yazmasına ve sanatçıların dağın büyüleyici güzelliğini tuvallerinde yakalamasına neden oldu. Kesinlikle Rila Dağı’nı hiç duymamış bir Bulgar yoktur . onun sayesinde Musale zirve , 2925 metreye yükseliyor. rakım, Rila tüm dağ silsilelerinin tartışmasız şampiyonu.

Her yıl, bu harika yer cenneti dağ güzelliği, hevesli dağcıları ve doğa macerası ve dağ sessizliği hayranları ile dünyanın dört bir yanından binlerce Bulgar ve yabancı turist çekiyor.

2629 km. Rila’nın toplam alanı ve 1487 m , dağın ortalama rakımıdır . Dağ doruklarının çoğu 2500 – 2700 m yüksekliktedir ve Malyovitsa zirvesi gibi bir dağ manzarası sunmaktadır.

Rila Dağı, Balkanlar’daki en yüksek ve Avrupa’daki en yüksek beşinci dağdır. Sıralamada önce 3340 metre yüksekliğe sahip yanardağ Etna .

Rila-Rhodope dağ silsilesinin kuzeybatı ucunda bulunur . En yüksek kısımları granit ve mermerden, çekirdeği ise ağırlıklı olarak granitten yapılmıştır. Rila Dağı, çoğunlukla müdahaleci ve metamorfik kayaçlardan oluşmaktadır.

Rila Milli Parkı’nın coğrafi koordinatları 41 ° 53 ‘ve 42 ° 19’ kuzey enlemleri arasında ve 23 ° 07 ‘ve 23 ° 55’ doğu boylamları arasındadır.

Rila Dağı kuzeydoğu, bu vadilere çevrilidir Kostenets-Dolna Banya , kuzey Samokov güneyinde, Razlog’da , güney-batı Blagoevgrad ve kuzeybatısında Dupnitsa .

Rila birkaç bölüme ayrılmıştır: Doğu Rila, Merkez Rila, Kuzeybatı Rila, Lakatish Rila, Güneybatı Rila . Rila’nın doğu kısımlarının toprakları yüksek dağ çayırları ile kaplıdır.

Üzerinden , yörüngesi Karadeniz ve Ege Denizleri arasındaki sınır olan Ana Balkan Havzası ile çakışan Ana Bulgar Havzası’nın yoluydu .

Rila Dağı, büyük bir hidroelektrik kaynağı olan merkezi bir hidrolojik noktadır. Rila Nehri ayrıca Bulgaristan’ın en derin nehirlerini doğurur: Iskar, Mesta ve Maritza .

Yan kolları (ve Struma Nehri’nin) kaynak noktaları da Rila bölgesindedir. Bunlar: Blagoevgrad Bistritsa Belishka Nehri , Rilska, Gradevska Nehri, Cherni Iskar, Prav, Levy ve Beli Iskar, Siyah ve Beyaz Yerler . 

Rila’da yaklaşık 2000 bitki türü ve ayrıca çeşitli dağ hayvanı türü yaşam alanlarını bulur. Rila ormanlarında beyaz çam, beyaz çam, ladin yetişir . Hayvanlar , bazıları endemik olan çeşitli kuşlara, amfibilere, omurgasızlara, sürüngenlere ve balıklara ev sahipliği yapar .

Ülkedeki tüm milli parkların en büyüğü olan Rila Tabiatı Koruma Alanı, dağlık bölgede bulunmaktadır. Rila’nın en yüksek ve orta kısımlarının bazılarında deniz seviyesinden 800 ila 2925 m yükseklikte yer almaktadır . Balkan Yarımadası’nın lideri Musala da parkta bulunuyor .

Най-високият връх на Балканите

Karmaşık orada yaklaşık 120 doğal buzul gelen çoğu göller, dönem.

Rila Doğa Koruma Alanı 24 Şubat’ta milli bir park ilan edildi. 1992 parkı 81 üzerinde uzanır 000 hektar. Amacı, birkaç farklı ekosistemin yanı sıra belirli ulusal kültürel ve ulusal öneme sahip alanları korumaktır.

Parkta dört Bulgar rezervi var – Parangalitsa, Central Rila Reserve, İbar ve Skakavitsa Rila Milli Parkı , Avrupa’nın en büyük korunan alanlarından biridir . o “İki rezervleri Parangalitsa ” ve ” Marichini Lakes ” küresel ağına dahil edilir yarattığı biyosfer rezervi programı UNESCO “İnsan ve Biyosfer”.       

İşte Balkanlar’ın en yüksek köşesi hakkında daha ilginç gerçekler:

Rila Avrupa’nın en yüksek dağların bazı sonra altıncı sırada yer alıyor, Kafkas zirveye ile Elbrus -. 5642 m, Alpler doruğa ile Mont Blanc -. 4807 m, Sierra Nevada zirveye ile Mulhacén – 3482 m. Pyrenees doruğa ile Anne – 3404m. ve Etna 3340m.

Интересни факти за Рила планина

Trakyalılar dağa 5c’de isim veren ilk insanlardı. – Dounkas , (ve ayrıca Donuka ve Dunaks ) Trakya yollarla çevrilmiş, “bol su ile dağ.” Daha sonraki dönemde, Slavlar buna “su dağ” olarak çevrilen Rowla adını verdi.

Rila Dağları’nın en yüksek kısımlarındaki buzul gölleri , buzul dönemlerinde ve özellikle Kuvaterner’de meydana gelmiştir. Sonra buzullarda, sirk göllerinin ortaya çıkması nedeniyle ekstrakorporeal işlemler var . Bu nedenle, en sık , buzulların ürettiği sirklerin ve terasların diplerini işgal ederler .

Oldukça fazlalar ve birçoğu bugün hayatta kaldı. Bunlardan toplam 35’i geçicidir (belirli dönemlerde oluşur) ve gerisi kalıcıdır. Rila’daki en ünlü buzul gölleri, Yedi Rila Gölleri’dir .

Rila Gölleri, Yedi Rila Gölleri olarak bilinir ve ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan göl grubudur. 100 ulusal turistik yer listesine dahil edildiler. Rila Dağı’nın orta kısmında bulunurlar. Yedi Rila gölünün grubu Üst Balık Gölü, Gözyaşı, Göz, Böbrek, İkizler, Aşağı, Yonca’yı içerir .

Rila dağ göllerinin çoğu küçük boyutludur, ancak güzelliği sadece eşsizdir ve suları berraktır. Çoğu göl 2000 ila 2600 metre yüksekliğindedir ve şekilleri eliptik veya daireseldir. Rila Gölleri , Rila’da bulunan Ribni, Musalen, Urdin, Yakorud, Çanak çömlek, Galce, Kazan, Djendemski, Marichin, Manastirski, Skalishki, Ropalishki ve Çernopolyan gölleriyle birlikte birbirine akıyor .

Musala Zirvesi’nin kuzey kesiminde yer alan buz gölü , Balkanlar’daki en yüksek buzul göllerinden biridir. Bu yüksekliği ikinci sırada yer alıyor ve ilk etapta tarafından işgal edilir üst Polezhansko göl içinde Pirin Dağı’nın .     

Kuzeybatı Rila’daki Panichishte Gölü tektonik faaliyet sonucu ortaya çıkmıştır. Taban, eğilmeler ve çatlaklardan kaynaklanan yeryüzünün parçalarının batması ile oluşur.

Park bölgesinde dört Bulgar rezervi bulunmaktadır. Maritza Nehri, Balkan Yarımadası’ndaki en uzun ve en derin nehirlerden biri olan doğa rezervinden kaynaklanmaktadır . 

Rila’da 1100 ila 2100 m’den daha yüksek rakımlılar bulunur, en alçakta Rila Nehri, Maritza ve Beli Iskar vadileri boyunca moraine bulunur . En yüksek rakımlı denizler 2100 metreden fazla buzul göllerinde bulunur ve en büyük denizler Malyovitsa, Belishka, Urdina ve diğer nehirlerin ağzında görülebilir .     

Lakatishka Rila’nın doğu kısmında, asırlık kayın ormanlarının zengin bir kaynağı var.

Ayrıca Rila’da, çoğunlukla Banya, Kostenets, Dolna Banya, Sapareva Banya ve diğerleri gibi fay zonlarında bulunan zengin bir maden kaynağı bulunmaktadır . 

Пещери и релеф в Рила

Rila’daki barajlardan en büyüğü bölgeye göre, suları Sofya’nın bir kısmına içme suyu sağlayan Beli Iskar Barajı’dır . Suları elektrik üretmek için de kullanılıyor. Diğer Rila barajları Sestrimska Nehri boyunca yer alan Kalin, Karagyol ve Belmeken Barajı’dır .

Hiç kimsenin Rila’da ziyaret etmemesi gereken yerlerden biri kesinlikle Rila Manastırı . Manastır, tarihi, mimari ve ulusal öneme sahip bir sitedir ve son derece zengin bir tarihe sahiptir. Ülkedeki en büyük ölçekte ve onuncu yüzyılda inşa edilmiştir. Kurucusu Ivan Rilski, ünlü bir Bulgar aziz ve münzevidir. Manastır, Bulgaristan için büyük bir ulusal, mimari ve tarihi öneme sahip .

“Son kale depremlerinden ve evrenin sarsılmasından sonra havaya donmuş kasıtlı granit burçlarıyla bulutlara bir kale inşa edildi.” – Tüm şair Ivan Vazov şiirsel olarak Rila’nın dağ güzelliğini şiirsel olarak söylüyor.

Yedi Rila Gölleri Efsanesi

Rila Gölleri efsanesine göre, topraklar binlerce yıl önce insanlar tarafından henüz iskan edilmemişken, Rila Dağı’nda erkek ve kadın olan iki deve ev sahipliği yapmıştır. Aralarında güçlü bir aşk vardı ve güzel ve şirin dağ evlerini çok sevdiler. Evlerinde her zaman güneş vardı, hava sıcaktı, her yerde yeşillik vardı ve döndükleri her yerde güzellikle çevriliydiler.

Легенда за рилските езера

Ne yazık ki, onların mutluluğu sonsuz değildi. Bir gün kötü kuvvetler kuytularını açtı. Gerçek dışı güzelliğini gördüklerinde, kötü güçler, aile devlerini harika evleriyle kıskanmaya başladı. Evlerini ve güçlü aşklarını yok etmeye karar verdiler.

Kötülüğün güçleri, yıkıcı depremlerin yanı sıra kara fırtına bulutları ve onlara sert rüzgarlar gönderdi. Bununla birlikte, dev adam şiddetle evini ve karısını savunuyordu. O suyun her bahar her yeşil bıçak ve korumak için çok mücadele çiçek. Çabalarının aksine, kötü güçler pes etmediler ve daha da şiddetli saldırdılar.

Kötülüğün güçleriyle büyük bir savaş sırasında, dev öldürüldü. Zaferlerinde sevinç veren şeytani güçler yeri terk etti, geride kalanların hepsi boş vadiler, yıkılmış kayalardan başka bir şey değildi.

Devin karısının kederi o kadar harikaydı ki, gece gündüz ağlamayı hiç bırakmadı. Gözyaşları dağın yamaçlarında koştu ve vadilerde toplandı. İşte saf saf su ile dağ gölleri orada oluştu. Şimdi, biri Böbrek Gölü’ne ve Gözyaşı’na doğru yürürken, aralarında iki büyük insan figürü şeklinde dev bir kaya fark edilebilir. Efsaneye göre, bunlar sonsuza dek dağlık evlerini korumak için kalmış iki aşık devin cesetleri.