Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Pirin Dağı zirveleri

Ülkemiz, her biri kendi büyüsü ve çekiciliği olan güzel, yüksek dağlarla kutsanmıştır. Dağların bir kısmı düz sırtları, bazıları antik bir gizemli, üçü yüksek tepeler ile büyülüdür.

Çok dağımız var ama her şeyi birleştiren bir tane var – muhteşem yeşil çayırlar, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ve çok sayıda yüksek tepe.

Pirin Dağları zirveleri

Evet, her dağın kendine has bir çekiciliği var ama Pirin… Pirin Dağı zirveleri ile etkileyici. Daha spesifik olmak gerekirse, toplamda 96 zirve olması durumunda, kendi bölgesinde yükselen birçok tepe var. Bunların üçü 2900 metreden yüksek, sekizi 2800 metreden, 14’ü 2700 metreden, 14’ü 2600 metreden, ve 40’ı 2500 metreden fazla yükseliyor.

Size tüm bu dağ zirvelerinden bahsetmemiz imkansız, ancak sizi en popüler ve en etkileyici olanlarla tanıştırmaya çalışacağız.

Vihren tepe

Vihren, sadece Bulgaristan topraklarında değil, aynı zamanda Balkanlar’da da en yüksek üçüncü zirvedir. Dağı – Balkanlarda en yüksek ikinci zirve daha düşük Musale zirve (2925 metre) ve sadece 4 metre – Yüksekliği Bulgaristan’da ve Balkanların en yüksek zirve daha sadece 11 metre daha düşüktür 2914 metre, ulaşır Yunanistan’da Olympus (2918 metre).

Onurlu üçüncü sırayı almasına rağmen, Vihren Pirin Dağı’ndaki en yüksek tepedir. Vlahinska ve Banderitsa – İki nehir arasındaki Ana Pirin Sırtı üzerinde yer alır ve yamaçları onu Kutelo zirvesi ve Muratov zirvesi ile birleştirir. Bu güzel zirvenin eteğinde iki etkileyici daire bulunur – Küçük ve Büyük Kazan ve zirveden kuzeydoğuya inen Dzhamdzhievi kayaları ve ünlü Dzhamdzhiev kuduzu.

Pirin Dağı’ndaki tüm doruklardan Vihren , tırmanma için en etkileyici, güzel ve çekici doruklardan biridir. Tırmanmaya karar verirseniz seçebileceğiniz yürüyüş parkurları çoktur, ancak en popüler olanları:

●       Klasik rota – Bansko kentinden, başlangıç ​​noktasının olduğu Vihren kulübesine doğru başlar. Zirveye tırmanmak yaklaşık 3 saat sürer. “Tzarskata pateka / Kraliyet yolu” da dendiği gibi orta zorlukta ve bu nedenle yaz aylarında her gün yüzlerce turist tarafından tercih edilmesinin nedeni.

●          Banderitsa kulübesinden – bu rotanın başlangıç ​​noktası Banderitsa kulübesidir, Premkata eyerinden geçer ve Vihren’in solundaki yol boyunca devam eder. Bu rota biraz daha zor ve yaklaşık 4 saat sürüyor.

●          Dzhamdzhiev rab – başlangıç ​​noktası yine Vihren kulübesidir, Büyük ve Küçük Kazan’a ulaşır ve Büyük Kazan’dan kısa bir süre önce kuduza sapar. Bu rota deneyimsiz dağcılar için uygun değildir.

Pirin Dağları'ndaki Zirve Vihren

Kutelo zirvesi

Kutelo zirvesi Vihren zirvesinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Vihren zirvesine bitişiktir ve ayrıca esas olarak mermer kayalardan oluşur. Yükseklikleri 2908 metredir ve tutkulu dağcılar için gerçek bir meydan okumadır.

Zirve, Ana Pirin Sırtı üzerinde yer almaktadır ve yamaçları Banski Suhodol zirvesine (kuzeye), Vlahinska Nehri’ne (güneybatı) ve Küçük ve Büyük Kazan çemberlerine (güneydoğu – güney) inmektedir .

Bazı dik ve hatta dik bölümler olmasına rağmen ve onun için belirgin bir yol bulunmamasına rağmen, daha az deneyime sahip turistler için uygun zor yollar da yoktur.

Nispeten kolay rotalardan bazıları Vihren kulübesi ve Banderitsa kulübesi başlangıç ​​noktalarıdır.

●       Vihren kulübesindenVihren kulübesinden ayrılırsanız, başlangıçta “Tzarska pateka / Kraliyet yolu” ndan geçeceksiniz, sonra sağa dönüp Kutelo zirvesine doğru ilerlemelisiniz . Güzergah , Premkata eyeri Kazanite’den geçiyor ve kısa bir süre sonra Kutelo zirvesine ulaşacaksınız. Rotanın zorluğu ortalamanın üstünde ve süresi yaklaşık 3 saat. Ayrıca tehlikeli bölümler de vardır ve bu tür pasajlarda yeterince deneyime sahip olmayan kişiler için önerilmez.

●       Banderitsa kulübesinden – bu rotayı seçerseniz, önce Vihren zirvesine giden ana yolu takip etmelisiniz, ardından rota ayrılır ve Kazanite, Premkata eyerine doğru devam eder ve sonunda Kutelo zirvesine ulaşır. Rotanın zorluğu ve süresi Vihren kulübe başlangıç ​​noktası için geçerli olanlarla aynıdır . Başka bir deyişle, dik yokuşlarla başa çıkacağınızdan emin olamıyorsanız veya yeterli deneyiminiz yoksa, Kutelo zirvesini fethetmeye çalışmayın.

Banski suhodol

2884 metre ile Banski suhodol zirvesi, Pirin zirveleri arasında üçüncü sırada yer alıyor . Ana Pirin Sırtı’nın kuzey kesimlerinde bulunur ve güneyinde Kuzeyin tepesine bağlanan Koncheto eyeri bulunur. Diğer iki tepe noktası gibi, Banski suhodol da kuzeybatı yamacı en etkileyici olduğu için esas olarak mermerden yapılmıştır – Banski suhodol sirkine inen 300 metre uzunluğunda bir mermer duvardır.

Bu zirve şüphesiz “tehlikeli bir cazibeye sahip en güzel zirvelerden biri”, ancak özellikle deneyimli bir dağcı değilseniz ve gerekli donanıma sahip değilseniz, tırmanması en zor olanlardan biri. Bu yüzden, dağa ve onun kaprislerine aşina değilseniz, tırmanmaya çalışmanızı önermiyoruz.

Ancak, yeterli deneyime sahipseniz ve zirveye tırmanmak istiyorsanız, oraya giden en popüler rota Banderitsa kulübesinden başlar . Zirveye giden yol kulübe kuzeyden başlar ve yeşil işaretleme Kazanite bölgesine çıkar. Sonra Büyük Kazan’a bir tırmanış var, Premkata eyerine çok zor bir tırmanış var ve Kutelo zirvesinden kısa bir süre önce rota Banski suhodol yönünde dönüyor.

O zaman başka bir aşırı deneyim var – Koncheto’nun üstesinden gelmek ve son hedefinize – Banski suhodol zirvesine ulaşmak. Bu rotanın zorluğu yüksektir ve eğer iyi bir fiziksel antrenmanınız varsa, yaklaşık 4 saat yarım buçuk gerekir.

Todorka zirvesi

Todorka, Pirin Dağı’ndaki en etkileyici zirvelerden biridir. Todorino sırtında bulunur, yüksekliği 2746 metredir ve mermerden yapılmış önceki tepelerin aksine, bu granitten yapılmıştır.

Zirve Pirin Dağı (o yüksekliğinde 11. olan) en yüksek oranlardan biri değil, ama gerçekten çok güzel ve Bansko kentinde bulunan tırmanışı için tercih zirvelerinden biridir.

Pirin Dağları'ndaki Zirve Todorka

Todorka zirvesi ile ilgili ilginç olan şey, çok kısa bir sırtın olması, üç tepe üzerinde bulunan oon – Küçük, Büyük ve Orta Todorka. Büyük Todorka kuzeye Bansko’ya iner ve kasabadan gözlenirse zirvenin muhteşem bir piramit şekli vardır. Orada, Büyük Todorka’da, en popüler kayak pistlerinden biri ve Bansko’dan yerel halkın düzenli olarak ziyaret ettiği rahatlama yerlerinin çoğu yer alıyor.

Küçük ve Orta Ölçekli Todorka, Todorka zirvesi için bazı efsanelerle ilişkilendirilen Todorini gözleri Gölleri’nde bulunur. Bu efsanelerden biri Todorka’nın çoban Vasil’in sevgili olduğunu söyler.Aşıklardı ama Todorka ne yazık ki Murat Körfezi tarafından kaçırıldı . Vasil, kızı yüzünden çok mutsuzdu ve çok ağladı. Gözyaşları, günümüzde Todorini’nin gözleri dediğimiz iki göl oluşturdu.

Bazıları zor olduğu için Todorka zirvesine giden birçok yol var, ancak orta veya düşük zorlukta yollar da var ve üstesinden gelmek gerçekten hoş.

En çok tercih edilen rotalardan biri, Demyanitsa kulübe yolundan başlar . Güzergâh, Premkata eyerine ikiye ayrılıyor. İzlerden biri kulübe devam ediyor, diğeri Todorks’e gidiyor. Geçiş sırasında, bazı dik bölümler var ancak çok korkutucu değiller ve çok az dikkat çekerek bunları kolayca aşabilirsiniz.

Bu rota biraz daha uzundur (yaklaşık 4 saat), çünkü zirveye ulaşmadan önce, ilk önce diğer iki tepe noktasından geçmek zorundasınız, ancak yer değiştirme o kadar büyük değil, bu nedenle rota daha da keyifli.

Todorka zirvesine en kolay erişim Todorina kapısındandır (Todorino sırtının güney tarafında), Shilingarnika’dan da zirveye ulaşmak mümkündür ve en deneyimli dağcılar Vihren zirvesinden Todorka zirvesine ulaşabilirler.

Bezbog tepe

Bezbog zirvesi Pirin Dağı’nın dağ kesiminde yer almaktadır. Polezhan sırtının kollarından birine yerleştirilmiş, 2645 metre yüksekliğindedir . Bezbog zirvesi, Todorka zirvesi gibi, granitten yapılmıştır ve yamaçları diktir ve cüce çamı ile kaplanmıştır.

Kuzeye ve batıya doğru yamaçları Desilishki sirkine , güneybatısındaki Polezhan Side Ridge’e, doğuya – Bezbog sirkine, güneyine – Popovo Gölü sirkine inerler.

Pirin Dağları'ndaki Pik Bezbog

Efsanelerden birine göre, zirveye, ölümünü orada bulan bulan Tanrı Bess’in adı verildi . Efsane, tanrı Perun’un çok güzel bir kızı olduğunu ve tanrı Bess’in ona aşık olduğunu söyler. Perun’undüğünü onaylamayacağını bildiğinden beri onu aldı. Ancak, kızın kardeşi Dzhengal onları takip etti.

Uzun bir kovalamacanın ardından Dzhangal tanrı Bess’i yakalayıp öldürdü ve cesedini taşlarla gömdü . Efsaneye inanırsanız, Bezbog zirvesine tırmandığınızda, bir göz atın ve üstte büyük taş yığını göreceksiniz… altında (derler ki) Tanrı Bess’in bedeni yatıyor.

Bezbog , Pirin Dağı’ndaki en erişilebilir zirvelerden biridir. Oraya giden birçok rota var ancak en kolay olanı (ve birçok turist tarafından tercih edilen) Bezbog zirvesinden başlıyor . Rota kulübe başlar, güzel ormanlardan ve alanlardan geçer ve yaklaşık 1.30 – 2.00 saat sonra zirveye ulaşırsınız.

Sizi Pirin Dağı’ndaki güzel tepelerin çok küçük bir bölümü ile tanıştırdık, ancak Pirin Dağı’nın güzelliğini daha iyi tanımak istemenizin yeterli olduğunu düşünüyoruz .