Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

„Nikola Vaptsarov – 1894” Topluluk merkezi – Bansko’da Bulgar tarihinin simgelerinden biri

Bansko’nun geleneklerine ve geleneklerine yakından bakmak ister misiniz ? Yoksa şehrin bir misafiriyken zengin bir kültürel ve müzikal programın tadını çıkarmak ister misiniz? O zaman sizin için bir yer – ” Nikola Vaptsarov – 1894″ topluluk merkezi!

Bansko, zengin tarihi, kültürel ve mimari mirasını titizlikle koruyan bir şehirdir ve toplum merkezi sadece şehir için değil tüm belediye için de en büyük kültür merkezidir .

Bansko'da Kütüphane Vaptsarov

„Nikola Vaptsarov – 1894” toplum merkezinin tarihi – Bansko’da Bulgar tarihinin simgelerinden biri

Topluluk merkezinin kurulduğu yıl uzak 1894’tür . Bansko’da gittikçe daha fazla insanın yeni bilgiler için can attığı ve hem gelişebilecekleri hem de gelişebilecekleri, aynı zamanda korunabilecekleri bir yere de ihtiyaç duydukları bir zamandı. geleneklerini ve geleneklerini kuşaktan kuşağa aktarıyorlar.

Toplum merkezi oluşturma fikrini kimin verdiğini bilmiyoruz, ne de bu girişimin nasıl bir gerçek haline geldiğini bilmiyorduk, ancak aslen “ Kırsal Tatil ” olarak adlandırıldığını biliyoruz ve kurulduğunun ilk yıllarında başladı. aktif bir eğitim ve amatör aktivite geliştirmek .

Topluluk merkezinin kurucuları, tüm Bansko halkının kalbine nasıl ulaşabileceklerini ve sanatın gücünü ve insanlar üzerindeki etkisini fark ettiklerine dair net bir görüşe sahipti.

Bu nedenle , kütüphaneleri için bir kitap stoğu topladıklarında yaptıkları ilk şeylerden birinin , Bansko popüler tiyatro gösterileri halkının önünde sunulan amatör bir tiyatro topluluğu yaratmaktı.

Bu, Bansko halkını dünyanın geri kalanına tanıtmanın ve tiyatro oyunları prizmasından geçirmenin yoluydu .

Topluluk merkezinde kurulan amatör tiyatronun ilk sahnesi “Uzun zamandır acı çeken Genoveva” idi . Oyunda yer alan amatör aktörlerin isimleri zaman içinde kayboluyor ve bugün bilinmiyor. Ancak, kasabanın bir tiyatro gösterisine sahne olduğu söylendiğinde, toplum merkezinin hangi tiyatronun ne olduğunu görmeye gelen insanlar tarafından boğulduğu biliniyor.

“Acı çeken Genoveva” büyük bir başarı oldu ve bu, Bansko halkının büyük ilgiyle beklediği zengin bir tiyatro programının başlangıcını belirledi.

Bir zamanlar Melpomena’nın büyüsü tarafından cezbedilen Topluluk merkezi, vatandaşlarına o ana kadar bilinmeyen bir sanatı sunmanın zamanının geldiğine karar verdi.

Böylece, 1922 yılında ilk kez topluluk merkezi sahnesinde operetta “Çingeneler” yerleştirildi ve inan ya da inanma, bu sanat Bansko halkı tarafından da çok takdir edildi.

Amatörlerin yerel izleyiciler önünde gerçekleştirdikleri performansın muazzam başarısı ile övülen Angel Balev , Bansko’da okul şarkı söyleme için ilk karma koroyu ve ayrıca Nikola Vaptsarov‘akatılan bir chitara-mandolin orkestrasını yaratmaya karar verdi .

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden ve ülkemizde meydana gelen değişimin ardından, Topluluk merkezinin takip ettiği ideoloji de değişti. Kitapların bazıları kayboldu, diğerleri yerine geldi ve bazı dünya yazarlarının okumaya hazır hale gelmesi artık mümkün değildi.

Ülke genelinde benzer değişiklikler meydana geldi ve “Nikola Vaptsarov – 1894” olarak yeniden adlandırılan Bansko toplum merkezi dayatılan politik çizgiyi takip etmek zorunda kaldı. Ancak, daha önemli olan o değildi!

Bütün bu değişikliklere rağmen, Topluluk merkezi yalnızca amatör faaliyetlerin gelişmesini azaltmak veya durdurmakla kalmadı , aynı zamanda bu etkinliği genişletti.

Ülkemizin politik atmosferindeki değişikliklerin ardından ilk yıllarda, Lyuben Chuchulayn karma koroyu yeniden kurdu , Angel Zahov bir dans topluluğu yarattı, Valentin Leanov Bansko’daki ilk pop grubu kurdu ve Snezhana Yoleva kanatlarının altında genç yeteneklerini aldı. kasaba ve sanat kelimesi bir çember yarattı.

Geçtiğimiz yüzyılın 60’larında, iki sesle şarkı söyleyen ünlü Bansko erkek grubu Topluluk merkezinde yaratıldı, o kadar başarılıydı ki dünyanın dört bir yanındaki Bulgaristan büyükelçisi haline geldi.

Yerli halkın Matsurev’in grubu adı altında daha iyi bildiği Bansko erkek grubunun ardından, iki kişi tarafından erkeklerde şarkı söylemek için birkaç benzer grup daha yaratıldı, bazıları bugün hala aktif. Bansko halkının en sevdiği gruplardan bazıları, Georgi Gumov, Boris Popov (“Yıldız Merak”) grubu, Dimitar Kasapinov gençlik halk grubu ve diğerleri tarafından oluşturulan gruplardır .

Hanımlar da çok yetenekli ve şarkı söyleme ve dans yeteneklerini göstermek istiyorlar ve bunun sonucunda “Glazenski napevi” gibi kadınların türkü grupları , yönetmenlerle birlikte halk dans grubu Yordanka Kehayova’nın yönettiği şarkı grubu lideri Nadka Hacılaskova ile oluşturuldu. Raina Asseva ve Desislava Bahanova ve diğerleri, erkek grupları gibi, büyük başarılar elde etmiş ve sadece Bansko’lu insanlar tarafından değil, aynı zamanda eşsiz performanslarından dolayı ülkenin her yerinden ve yurtdışından gelen insanlar tarafından da beğenilmişlerdir .

Yaklaşık on yıl önce, genç amatörlerin birçok halk ve uluslararası folklor festivaline katıldığı Topluluk merkezinde, Georgi Kasapinov’un başıyla bir çocuk tef orkestrası kuruldu .

2009 yılında, “Nikola Vaptsarov – 1894” topluluk merkezinin kurulmasının 115. yıldönümü vesilesiyle, Bansko’lu amatörler yeni oluşturdukları Otantik Folklor Topluluğu Enstrümanı ile köprü kurmayı başardılar. Müzikli nesiller arasında sahnede yeniden yarattığı danslar.

Tabii ki, bugün amigo topluluğu ve modern dans okulu olmadan genç kuşağa ulaşmak imkansız, bu yüzden topluluk merkezinde benzer gruplar oluşturuldu. Bansko’nun genç yeteneklerinin performansları kasabanın kültürel programında kaçınılmaz olarak var ve Bansko’daki herkes tarafından ve misafirleri tarafından beğeniyle karşılandı.

Amigo grubuna ve modern dans okuluna ek olarak , Topluluk merkezinde bir Gençlik Tiyatrosu ve Müzik Okulu ve Pop vokal grubu oluşturuldu.

Topluluk merkezi Bansko’daki insanların yaşamında aktif olarak var ve bugün yerel halk için Bansko’daki Bulgar tarihinin simgelerinden biri olması şaşırtıcı değil .

Vaptsarov Kütüphanesinden Konser

Bu toplum merkezi hakkındaki benzersiz şey, yaratılışından bu güne kadar Bansko bölgesinin gelenek ve göreneklerini geliştirmeyi ve keskin bir şekilde korumayı bırakmamasıdır .

Kültürel geleneklerin korunması için bu kadar bencil olmadan çalışabilmek için çok çaba sarf edilir, ancak Bansko’daki insanlar “başka bir hamurdan yapılır”. Zorluklardan vazgeçmiyorlar ve kendi alanlarına, geleneklerine, geleneklerine ve değerlerine fazlasıyla sahip oluyorlar .

Bugün bu çok açık ve kasabayı ziyaret eden herkes çeşitli amatör grupların müzik, şarkılar ve danslarla kasabanın tarihini anlattığı aşkı hissedebiliyor.

Bugün, Topluluk merkezinde, okurlarına sağladığı 50.000’den fazla cilt literatür kütüphanesi bulunmaktadır. Topluluk merkezinde çalışan tüm çalışanların ana hedeflerinden biri, bu nesli toplamaya ve arttırmaya devam etmektir, çünkü kitap okumak genç neslin ufkunu genişletmesinin ve dünyayı hayal etmeye başlamasının tek yoludur.

Günümüzde, kütüphane dünyadaki yazarlardan zengin bir sanatsal ve bilimsel edebiyat koleksiyonuna sahiptir. Topluluk merkezindeki kütüphaneyi ziyaret eden herkes, sadece gençler tarafından değil, aynı zamanda muazzam bir merakla internet iletişim dünyasına giren daha yaşlı nesiller tarafından da takdir edilen ücretsiz internet erişiminden yararlanabilir.

Aktif olan amatör toplulukların yanı sıra, Topluluk merkezinde resim okulları, piyano dersleri, akordeon, tamboura, halk dansları okulu vb. Vardır.

Amatör gruplarda, 190’dan fazla kişi farklı etkinlikler, festivaller, şarkı söyleme yarışmaları ve ülke genelinde ve yurtdışında sahne alma sahnelerinde sahne almaktadır.

Topluluk merkezi, şehir için önemli olayların kutlanmasında ana katılımcılar arasındadır ve amatörlerinin performansları, kentin kültürel programına dahil edilmiştir. Topluluk merkezinin amatör gruplarını içermeyen Bansko’nun gelenek ve göreneklerini popülerleştiren bir kutlama veya etkinlik yoktur .

Ve hepsi bu değil! Yapı “Nikola Vaptsarov – 1894” toplum merkezi neredeyse tüm yıl boyunca ev sahipliği çeşitli tiyatro ve müzikal yapımlar, yerli ve sergileri yabancı sanatçılar, edebi okumalar ve kitap sunumları ve daha fazlası.

Topluluk merkezinin kültürel takvimi son derece çeşitli ve çok katmanlı ve Bansko’nun bir konuğuysanız, kent merkezinde düzenlenen en az bir etkinliğe katılacaksınız.

Topluluk merkezi, Bansko’da düzenlenen Uluslararası Bale Festivali, Yaz Müziği Kutlamaları “Sevgiyle Seyircilere”, Uluslararası Caz Festivali, ” Sabah Yıldızı” Sanatı gibi en büyük kültürel etkinliklerin organizatörleri ve ev sahiplerinin arasındadır. Festival, Uluslararası Dağcılık Sineması Festivali ve diğerleri .

Bansko’daki insanlar için, Topluluk merkezi sadece birtakım kitapların tutulduğu bir bina değildir. Onlar için “Nikola Vaptsarov – 1894” Topluluk merkezi, Bulgar tarihinin gerçek bir simgesidir. Bansko halkının yaşadığı müziği, şarkıları, dansları, el sanatlarını ve gelenekleri canlı tutan alevdir. Öyle kökleriyle birlikte genç nesli bağlayan iplik değil, aynı zamanda gençlerin, hayal geliştirmek ve diğer dünyaları keşfedebilirsiniz yerdir.

Vaptsarov Kütüphanesi Festivali

Bunları neden sana anlattık?

Çünkü biz şehirdeyken burayı ziyaret etmenizi özlemiyoruz. Çünkü müziğin sihrini, şarkılarını ve Bansko amatör gruplarının dansını hissetmenizi özlemenizi istemiyoruz . Bir tiyatro gösterisini veya “Nikola Vaptsarov – 1894” Topluluk merkezi tarafından düzenlenen bir sergiyi kaçırmak istemiyoruz.

Bu etkinlikleri kaçırmanızı istemiyoruz çünkü bu topluluk merkezi gerçekten eşsiz ve şehirdeki en büyük turistik yerlerden biri olarak görülmeye değer .

Bansko’daki topluluk merkezinin yeri nedir?

Topluluk merkezinin adresi N 1 “Nikola Vaptsarov” meydanıdır ve çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sadece şehir merkezine ve Nikola Vaptsarov’un müzesine – müzeye ulaşmak zorundasınız … ve zaten kapısının önündesiniz .