Bansko’da kültür turizmi

Bansko – kültürel anıtların şehri

Bir tatil beldesi olarak Bansko, yıl boyunca çeşitli fırsatlar sunar; kayak sporları, extreme sporlar – rafting, kayak, Off Road, kaya tırmanışı, dağcılık; dağ yürüyüşleri ve gezileri, avcılık, balıkçılık, geziler, ata binme, vs. Tüm bunlarla birlikte Bansko’da iyi gelişmiş bir kültür turizmi var.

Radon Evi - Sergisi | Lucky Bansko SPA & Relax

İlgi çekici teklifler o kadar çokki Bansko’ya turizm amaçlı gelenler ilgilerine göre görmek istediklerine liste yapabilirler. Seçim son derece zengindir – bölgede 140’ı aşkın kültür anıtları var.

Kazı sırasında iyi korunmuş büyük bir Trakya kalesi, tapınaklar, erken Hıristiyan kiliseleri, bir Bizans kalesi vb. bulunmuştur.

Ayrıca, bölgenin tarihi ve etnografyası için farklı bir müze bulunmaktadır – Radonova Evi, burada farklı dönemler tematik olarak sunulmaktadır. Bansko’daki kültür turizmi, Trakyalılardan başlayarak, Ortaçağ’dan ve kurtuluş mücadelesinden geçerek, Bansko’nun 1912’de Osmanlı egemenliğinden kurtuluşuna kadar zengin bir tarihe sahiptir.

Bansko’daki çeşitli müzeler aracılığıyla kentin konukları, doğmuş, yaşanmış ve şehirde yaratılmış, tarihte kalmış insanlar ile “buluşabilirler”. Burada Paisii Hilendarski‘ye ithaf edilen özel bir anıt var ve büyük ve modern binada “Slav-Bulgar Tarihi” yazan yazarın hayatı ve çalışması için eşsiz fuarlar bulunmaktadır.

Neofit Rilski ve Nikola Vaptsarov‘un müzeleri de bulunmaktadır. Müze kompleksi ayrıca, Bansko Ressamlık ve İkonografi Okulu‘ndan ve çok özel mimarisi ve yapısına sahip olan tipik Bansko Ulusal Rönesans Evi’nden benzersiz eserler de görebilirsiniz. Bansko’nun kültür turizmi rotalarında çok ilgi çekici kiliseler var, bunlardan biri UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak bile korunuyor.

Yerel folklor ve benzersiz halk meslekleri turistleri büyülüyor

Müzelerin ziyareti geleneksel olarak Bansko‘daki turizm için ilk kompleks durağı oluşturuyor. İşte bölge tarihi ve etnografik özellikleri, ünlüler, sanat ve mimari için yapılan sergiler. Ortak bir komplekste bulunan özel müzelerin bu turları, turistler yetkili rehberlerle gerçekleştirilir

Bansko'da geleneksel halk performansı | Lucky Bansko

Böylece ziyaretçiler yalnızca mekanlarda ilgi çekici şeyler görmek ve duymakla kalmaz aynı zamanda bölgedeki kültür gelişimiyle ilgili sorularına kapsamlı cevaplar da bulabilirler.

Yaz boyunca, müzeler Bansko Belediye bilgi merkezi yapılan ziyaretlerle birleştirilebilir. Burada her türlü referans bilgisini elde edebilirsiniz, ancak turistler özellikle yerel şarkılar, müzik ve dans folklorlarının gösterlerinden özellikle etkileirler.

Bansko’da kültür turizmi için gelen birçok insan, folklorik danslar ve şarkılar, bir tambura veya gayda vb. için Bilgi Merkezi’nde ders almak için fırsattan yararlanmaktadır. Dersler isteğe bağlıdır.

Ayrı bir gelişmede, yerel topluluklar, şehir festivallerinden bağımsız olarak ve eski sanatsal el sanatlarının veya çeşitli sergilerin eşlik eden folklor konserlerini neredeyse kesintisiz olarak gerçekleştiriyorlar.

Eski sanatsal el sanatlarının gösterimleri – oymacılık, dokuma, belirli şekillerde nakış, vb. turistler için çok ilgi çekici ve etkileyicidir. Dahası, konuklar gösterilere katılarak ustaların rehberliğinde çalışabilirler. Bu gösteri Haziran’dan Eylül’e kadar sürüyor; bansko halk giysileri, oymalar veya nakışlı ikonlar, resim, ahşap işleri, fotoğrafçılık gibi sergiler onlarla birlikte düzenleniyor.

Sergiler arasında, turistler için oldukça beklenmedik çalışmalar da var – mısır yaprakları ile yapılan kuklalar; atık maddeler ile şişelerin dekorasyonu, kumaş hediyelik eşyaları v.s. Bilgi Merkezi tarafından eski kaleler gibi yerel kültürel mekanlara bilgi turları sunuyorlar.

Bansko’da “Kutsal Üçlü””Holly Trinity” mutlaka görülmelidir

Bansko’nun merkezinde ve inşaat ve mimari açıdan ulusal bir anıt olan bir kilise var. Ancak, aynı zamanda, turistleri etkileyen tarihi de inanılmaz. Burası “Kutsal Üçlü” kilisesi.

Kutsal Üçlemedeki Resim | Lucky Bansko SPA & Relax

Her şeyden önce, eski küçük kasaba Bansko halkının, Osmanlı yönetiminde iken ve inancına karşı ağır yasaklar sürerken, muazzam bir kilise inşa etmeyi başardığı söylenebilir. 1833 ve 1835 yılları arasında inşa edilen Balkan Yarımadası’nın en büyüğüdür.

Boyutları – 44 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde ve kemerli 20 metre yüksekliğiyle bugün bile etkileyicidir. Alexander Nevski‘nin başkentte inşasına kadar bu kilise en büyük olanıymış.

Banskolular çok ağır bir bedel ödemişler – yüzlerce aile bağışlar yapmış, 1000’den fazla bağış yapılmış. Ve o zamanın belediye başkanı  ve bunun organizatörü Lazar German , izin verilenden çok daha büyük olan inşaat için hapiste ızdırap çekerek hayatı ile ödemiş.

Kilise’nin içerisi çok etkileyici ve güzeldir, Bansko ve Debırska okullarından el sanatları ve ikon ressamları burada çalışmışlar. Onların çalışmaları, oyulmuş ikonostasları, freskleri, ikonları eşsizdir.

Dolayısıyla, dışarıdan küçük görünen kilise, aslında güzel ve görkemlidir. 30 metre yüksekliğindeki etkileyici çan kulesi, 1850 yılında daha da geliştirildi ve kompleks, Rönesans döneminde Bulgaristan’daki kültürdeki en büyük başarılardan biriydi.

Binanın planı daha önce Ege Denizi, Kıbrıs ve diğerleri üzerinde çalışmış olan Bansko’nun ustası Dimitar Doyuv’un sorumluluğundadır. Örneğin kendisi Belgrad’da Patriklik Kilisesi’ni kurmuştur.

Bansko’daki kilise üç kısımdan oluşmaktadır, duvarlar beyaz mermer bloklarlardan yapılmıştır. İncilden alınan ve olarak yeniden gösterilen sahneler parlak renklerdir, yüzler canlıdır. Bansko Resim ve Heykel Okulunun kurucusu Roma ve Venedik’te eğitimini almış Toma Vişanov’un eserleri buradadır.

Benzersizler: 1614’ten kalma bir kilisede astronot olarak İsa!

Bansko’da, yirmi kilometre uzaklıktaki Dobırsko köyü dahil birçok kültür turizm rotası var.

Orada bulunan kilise benzersiz ve bir bina ve fresk olarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Eşsizliği aslında onun adıyla başlar – sadece burası isminde iki aziz içerir – biri Teodor Tiron, diğeri Teodor Stratilat‘tır.

Dobarsko'daki bir kilisede duvar resimleri | Lucky Bansko

Ve henüz – uzak 1614 yıl inşa edilmiştir, ancak doağl klima gibi inşa edilmiştir. Herhangi bir yanal insan etkileşimi olmaksızın, oda yıllar boyunca freskleri muhafaza eden yıl boyunca sıcaklığını korur. Ve hiç restore edilmemiş olsa da Osmanlı türkleri burada bir banyo yapmış olsa da, renkleri canlı, ferahtır.

Tapınağın uzunluğu 8,37 m, genişliği 6,50 m, maksimum yüksekliği 5,20 m’dir. O zamana geleneksel tek kişilik oda yerine, ziyaretçinin üç nefli bir bazilika için karmaşık bir çözümü vardır.

Ancak bu, fresklerle karşılaştırıldığında en küçüğüdür – freskler muhteşemdir. Her şeyden önce şaşırtan görüntüler sahnelerin ne kadar çok olduğudur. Bu küçük alan bir çizimle son derece zengindir, 460 imge var, bunların arasında bağışçılar ve inşaatçılar da var. Azizler 30’un üzerindedir, bu kadar çok kadın görüntüsü başka bir kilisede göremezsiniz. Batı Avrupa’da olduğu gibi bazı savaşan azizlerin kaskları da bulunmaktadır.

Freskolara baktığımızda şaşkınlık duyuyoruz. “Rab’bin Dönüşümü” nde, İsa bir roket fırlatıcısı gibi ateş atan bir uzay kapsülü gibi uçuyor. Alt alanda atmosfer ve stratosfer çizilmiştir. Benzer bir Tanrı imgesi de “Tanrı’nın dirilişi” nde görülür. Orada İsa, ölüleri Cehennemden diriltmek için iniyor ve dönüş sırasında tekrar bir roket gibi yükseliyor.

Bilim adamları hala bu “tuhaflıklar”ın hiçbirine cevap bulamıyorlar, ancak kilise gerçekten eşsiz, dünya mirası görülmeye değer.

Rila Manastırı, Rojen, Melnik ve Kovaçevitsa gezileri

Bansko’daki kültür turizmi teklifleri, bir ve iki saat arasında süren olağanüstü yerlere geziler de içerir.

Bunların arasında, Bulgaristan’ın en büyük Rila Manastırı, eşsiz bir mimariye sahip ve UNESCO‘nun gözetiminde insanlığın mirası olarak ilan edilmiştir. Manastır 10. yüzyıldan kalmış olup, birçoğu yeniden yapılandırılmış, son yüzyılın ortalarından beri bugünkü şekliyle yıkılmış ve restore edilmiştir.

Rila Manastırı içeride | Lucky Bansko SPA & Relax

Dinsel ve konut yapılarının yanı sıra toplam 8800 metrekare alana sahip endüstriyel binalardan oluşur. Manastır hücreleri yaklaşık 400’dür. Duvarları taştan, 24 metre yüksekliğinde ve dışı kale gibidir. Bununla birlikte, içeride sütunlar, kemerler, oyma ahşap logialar, ana kilise, bir çan kulesi olan etkileyici kule ve benzeri muhteşem bir manzara bulunur. Burada, 14.dan 19. yüzyıla kadar çok değerli simgeleri olan Zahari Zograf duvar resimleri yapmıştır.

Bansko’daki kültür turizm güzergahındaki bir diğer teklif, Melnik’e 6 km uzaklıktaki Rojen Manastırı’dır. 13. yüzyıla kadar uzanan ve daha sonra Bulgaristan’ın en önemli Ortodoks merkezlerinden biri olan – piskoposluk otoritesinin ötesinde ve Ekümenik Patrik ile doğrudan bağlantı kurdmuştur. Manastıra yapılan ziyaret, tarihi ve kültürel bir rezerv olan Melnik kenti gezisi ile birleştirilir. Olağanüstü bir doğal fenomen olan ünlü Melnik piramitleri buradadır.

Kovaçevitsa mimari ve tarihi rezerv gezileri Bansko’dan organize edilmektedir. 18. yüzyılda burada bir inşaat okulu kurulmuş ve özel Kovaçevitsa evleri yapılmıştır. Görünümünde ve yapımında eşi benzeri olmayan, oyulmamış taş ve ahşap, taş çatılar bulunmaktadır. Bağ, yumuşak bir parmakla – binalari bu güne kadar koruyacak kadar güçlü – yapılmıştır. İlk kez 15-16. Yüzyıllardaki yazılı belgelerde bahsedilen köy, Bansko ve Ribnovo köyünden gelen göçmenler tarafından kurulduğuna inanılıyor.