Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Dobarsko köyü

Dobarsko köyü hakkında okuduğunuz veya izlediğiniz her neyse, onu ziyaret etmeyin ve kendi gözlerinizle görmeyin – hiçbir şey görmediniz. Çünkü Dobarsko doğayı, tarihi tarihi, tarihi yerleri ve inanılmaz lezzetli mutfağı ile büyüleyici küçük ve güzel köylerden biridir .

Село Добърско в подножието на Рила планина | Lucky Bansko SPA & Relax

Ama başlayalım ama baştan başlayalım

Ve “başlangıç”, en güzel Rila dağlarımızdan birinin güneyindeki yamaçlarından başlıyor . Tam orada, 1050 metre yükseklikte, Razlog’a 18 kilometre ve 17 km. Razlog vadisinde elverişli bir konuma sahip olan en popüler kış tatil beldesi olan Bansko , bugünkü tarihimizin kahramanı Dobarsko köyüdür.

Köyün tarihi antiktir, o kadar eskidir ki, bu topraklarda bir yerleşim olduğu zaman kesin bir bilgi yoktur. Dobarsko’nun varlığının ilk resmi kaydı , 1378’den Çar İvan Shishman tarafından köyün Rila Manastırı’na bağışlanan ormanların, köylerin ve arazilerin bir parçası olarak bahsedildiği bir tüzükte keşfedildi.

O zamanlar köyün Gnidobradsko olarak adlandırılması nedeniyle yerel halkın … Bogomil hareketi ile bağlantısı vardı. Bulgaristan’dan Bizans yönetiminde olduğu sırada ülkemizde Bogomil hareketinin yaygın olduğunu tarihimizden biliyoruz .

Bogomiller şehirden şehire gitti ve Bizanslıları korkutan ve Bogomillerin zulmüne başlayan Hristiyan vaizlerine paralel olarak vaaz verdi. Böylece köye büyük bir Bogomil grubu yerleşmiştir ve Bizanslıların Bogomil kardeşliği “Nidov” olarak adlandırdıkları gibi, Gnidobradsko köyünü çağırmaya başlamışlardır.

Daha sonra, ilk mektup bir şekilde isminin açıklanmasında kaybedildi ve köyün Nidobradsko olarak adlandırılmaya başlandı . Yıllar boyunca, Dobarsko’nun adı çok değişti ve sık sık, yani 1913’te, sakinlerinin isteği üzerine, resmi bir kraliyet kararnamesiyle, son Dobarsko olarak vaftiz edildi ve bu yüzden bunu bugün biliyoruz.

İkinci Bulgar Krallığı sırasında köy gelişti ve bölgedeki en büyük ve en önemli ekonomik merkez haline geldi ve Rila Manastırı’na ve en önemli dini merkezlerden biri olması nedeniyle.

Osmanlı işgalinden sonra ve özellikle de Türkler Razlog’u ele geçirdikten sonra , Dobarsko, Razlog nüfusunun büyük bir kısmı Türklerden kaçmak için buraya taşındıkça daha da genişledi.

Köyün refahı, XVIII’nin sonuna ve XX yüzyılın başına kadar sürdü, o zamana kadar, Bansko mahallesinin yamaçlarında dağılmış çok sayıda küçük köy, güçlü bir ekonomik merkez haline gelmeye başladı ve Dobarsko, yarışta yavaşça geride kaldı.

17. yüzyıldan kalma eşsiz kilise

Dobarsko köyünün tarihi ilginç, ama daha da ilginç olanı ziyaret etmeye karar verirseniz sizi bekleyen yerler. Yere geldiğinizde, köyün tam merkezinde, dünyanın her yerinden gelen mıknatıslarla turistleri çeken en büyük cazibe merkezini bulacaksınız.

Уникална църква от 17 век в Добърско | Lucky Bansko SPA & Relax

Yaklaşık var St” .. Theodore Tyrone ve St. Mitleri, efsaneleri ve gizemleri ile ilgili tarihi Theodore Stratilat ” 

Kilise, 1614 yılında inşa edilmiştir ve ilk bakışta Osmanlı boyunduruğu sırasında inşa edilmiş diğer kiliselerden hiçbir farkı olmayan küçük, üç nefli bir bazilikadır. Tapınak, soyguncuların ihtiyaçlarına göre toprağa kazılmış, çan kulesi yok, pencereler bile yok, sadece küçük çatlaklar var.

Ancak, o dönemde yapılan tapınaklarla olan benzerlik sona ermektedir. Kilisenin eşiğine yaklaştığınızda, her santimin boyandığı eşsiz duvar resimlerine hayran kalacaksınız. Bu kadar küçük bir alanda 400’den fazla duvar resmi ve simge var ve azizlerin bazıları başka hiçbir yerde görülemeyecek şekilde boyanmış.

İlginç olan, 1614 yılında inşa edilmiş ve kısa bir süre sonra boyanmış olmasına rağmen, duvar resimleri o kadar iyi korunmuş olsa da, tapınağın modern restorasyonu sırasında, uzmanlar sadece tapınağı yüzyıllardır yakan mum dumanından kurumları temizledi. ve duvar resimleri orijinal ihtişamıyla parlıyordu.

Tüm ziyaretçilere ilgi çekici olan, kilisenin etrafındaki avlu, sadece bol yeşillik ve iyi bakım nedeniyle değil, aynı zamanda orada yatan ve efsanelerin karşılandığı kutsal gölge nedeniyle.

Samuel’in birliklerinin efsanesi

Efsaneye göre , Kral Samuel’in kaybettiği ve ceza olarak 1014’de Belasitsa savaşından sonra , Vasili II. Bulgarlar ordusunu kör etti, kör Bulgar birlikleri Rila Manastırı’na gitti. Yolları Dobarsko’dan geçti ve askerler bir süre dinlenmeyi bıraktı.

Sence şiddetli bir fırtına geceleri başladı ve askerler manastıra devam edemedi. Fırtınanın geçmesini beklemek için sisin altına sığındılar, ancak sudan su içmeye ve yıkamaya başladıklarında acılarından bir rahatlama hissettiler. Böylece, köye yerleşmeye ve yirminci yüzyıla kadar var olan ve kör çocuklara yardım eden Dobar Müzik Okulu’nu yaratmaya karar verdiler .

Sekiz yemin köyü kötülükten koruyor

Dobarsko köyünün gizemlerde ve gizemlerde gizlendiğini söylemiştik, değil mi? Eğer kiliseye devam etmek sizin için yeterli değilse, o zaman köyün her tarafını koruyan sekiz Hıristiyan yemininden geçebilirsiniz .

Efsaneye göre, yeminlerin her birinde geçmişin yerlerinde bir sarkaç vardı ve her sarkaç, insanların altında kurbanlık bir taş ve bir Hıristiyan haçı yerleştiren asırlık bir ağaç seçti .

Festivaller ve törenler sırasında (Hristiyan ve putperest), mahalas halkı yemin etrafında toplandı ve ritüellerini gerçekleştirdi. Daha sonra, bazılarının kalıntıları bugün görülebilen asırlık ağaçların yakınında küçük şapeller yapılmıştır .

30 metre şelale

Köyün merkezinden ayrılıp sadece birkaç dakika yürüyün, Strokaloto şelalesine ulaşacaksınız . Şelale 30 metre yüksekliğe düşer ve sular altındayken oldukça güzeldir. Şelalenin en eteklerine ulaşamayacaksınız, ancak üstünden uçurumdan tırmanarak yandan veya yukarıdan tadını çıkarabilirsiniz.

Antika fırın

Dobarsko köyünde en iyi korunmuş tuğla fırınlarından birini ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Антична пещ в село Добърско | Lucky Bansko SPA & Relax

Birkaç yıl önce, büyük bir fırtınada, güçlü bir rüzgar ve yağmur yüzünden bir asırlık ağaç yeryüzünden parçalandı ve altında derin bir delik açıldı. Yağmur durduğunda ve insanlar deliğe baktığında, tuğla kemerler ortaya çıktı. Uzmanlar çok iyi korunmuş bir Roma fırını olarak bulundu.

Asırlık ağaç

Bansko kasabası yakınında, Bulgaristan’ın en eski ikinci ağacı olan Baikusheva Mura (1300) olmasına rağmen , hiçbir şey yalnızca yaklaşık 7 km uzaklıktaki bir asırlık ağacın güzelliğinin tadını çıkarmanızı engelleyemez. Dobarsko köyünden. Ağaç yaklaşık 500 yaşında ve uzmanlara göre Dulevo köknar.

Asırlık ağacın kökleri kendilerini yerin üstünde göstermiş , yürürken yağmurda bırakılırsa turistleri barındıran bir cennettir . Yağmur yağmasa bile, bazı özçekimler yapmak için mükemmel bir yer.

Dağlara doğru yürüyüşe çıkarsanız, köy aynı zamanda orta zorlukta birçok yürüyüş parkurunun başlangıç ​​noktasıdır. Eko-Trail ” Chamois Trail ” Banya köyünden başlar , ancak yaya parçası Dobarsko baştan başlar. Güzergâh Dobarsko kulübesi boyunca uzanıyor ve burada sadece ev yapımı lezzetli yemeklerin tadına bakabilir ve tadına bakabilirsiniz.

Köy ve ekolojik yollar “Leave capercaillie yolunu güzel çayırlar, eski ormanlar ve görünümlerde getirecek” ve “cowslip Yolunu” Pirin ve Rila dağlarının doruklarına sözsüz bırakacaktır.

Lucky Bansko Hotel’de tatildeyseniz ve bazı güzel ve huzurlu yerlere günübirlik bir gezi yapmak istiyorsanız Dobarsko mükemmel bir yer.

Hotel Lucky Bansko’den Dobarsko Village’ye nasıl gidilir?

İki yerleşim bölgesi arasındaki mesafe sadece 21 km. ve köye ulaşmak için yaklaşık 25 dakika sürer.

GPS’e ihtiyacınız yok , sadece oteli Banya köyüne götürmeniz ve yol boyunca devam etmeniz gerekiyor. Dolno Draglishte’den geçeceksiniz ve birkaç kilometre sonra Dobarsko köyüne varacaksınız.

Acelesi yoksa ve vaktiniz yoksa, Dobarsko köyüne giderken yalnızca maden kaplıcalarıyla değil, aynı zamanda son derece iyi korunmuş Türk hamamı ile ünlü olan ya da at üslerinden birinde durdurulan Banya köyüne uğrayabilirsiniz. Razlog’un çevresini bulun ve at sırtında dinlendirici bir sürüşün keyfini sürün veya ata binebilirsiniz.

Köye varmak aracı park yerinde bırakmak ve turistik yerleri yürüyerek keşfetmek için iyi bir fikirdir. İyi büyük değil, bu yüzden gezi turu hakkında hiç yorulmayacaksınız. Ve böyle güzel doğada bir yürüyüş buna değer, değil mi?

Kilisenin turistik bir mekan olduğunu ve yaz turizminin ortasında görmeye karar verirseniz , günün erken saatlerinde köye gitmeniz gerekecektir.

Geri kalan yerleri güvenli bir şekilde ve turist kalabalığı olmadan görebilirsiniz.

Dobarsko’da kalmaya karar verirseniz, geceyi geçirebileceğiniz köyde birkaç konuk evi vardır. Köyde yerel mutfağı deneyebileceğiniz çeşitli restoranlar da vardır.

İpucu: Bir tencerede iyi çekirdeği deneyin – inan bana, başka hiçbir yerde lezzetli bir fasulye denemedin. Köy fasulye yetiştiriciliği ile ünlüdür ve onunla hazırladıkları yemekler inanılmaz lezzetli.