Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’nun eski şehir kısmı

Bansko’nun Eski şehir kısmı eşsiz hikayeler anlatıyor

Bansko’da Eski şehri kısmı, Bulgaristan için ulusal öneme sahiptir. Sadece ülkemizin yaşlı insanların otantik ve çok iyi durumda muhafaza edildiği az sayıdaki yerden biridir.

Bansko’da eski şehir, yapılarında bulunduğumuz yerde ve aralarındaki ilişkilerin o sırada ülkemizden ayrıldığı Rönesans evleriyle benzersizdir. Eski Şehir, hızla dolup taşan, dramatik olaylarla dolu bir hikayeyi “anlatır”.

Bansko'da Yürüyüş | Lucky Bansko SPA & RelaxBansko bölgesi daima zengin, ancak canlanma döneminde fırtınalı bir ekonomik yükseliş yaşanıyor. Geleneksel tarım ve hayvancılık zaten birçok el sanatları eklemiştir. Her yönden ticaret başlar – hem Ege Denizi‘ne hem de Batı Avrupa’ya. Banskolular başta ahşap, deri, donanım, marangozluk ihraç etmekte, çoğu yurtdışında ofis açmakta ve işlerini büyütmektedir. Bunun en çarpıcı örnekleri Germanovi ailesinin üç kardeşidir. Onlar bankacı olurlar ve ülkelere bile borç verirler.

Bu fayda doğal olarak Bansko’daki yaşam kalitesini de etkiliyor. Bununla birlikte, aynı zamanda Bulgarlar için esirlik ve güvensizlik var, osmanlı türkleri yetkililer onları engelliyor, gasp ediyorlar. Örneğin, tarihte kalmış olan Bansko belediye başkanı Lazar German, “Holy Trinity”(Kutsal Üçgen) tapınağının yapımı ile bağlantılı olarak işkence görmüştür. Kilise 1837’de tamamlanmış ve aydınlanmıştır.

Yetkililerin tacizine ilaveten, birçok kırcali çetesi gelmişler ancak “esir altındakilerine” saldırdıkları için hükümet onları tutuklamamış. En büyüğü Şaban Gega’nın ordusuymuş ve şehre bile gelip soymuşlar. 1810’da Voyvoda Terzi Nicola çetesi ile kutlama sırasında Şaban Gega insanlarına saldırıp öldüröüş. Böylece, büyük bir baskıdan Hıristiyanları kurtarmış, adı tarihte kalmıştır – bugün Bansko’da onun adına bir cadde var.

Bansko eski kenti – tüm bölge için Rönesans döneminde öncü merkez

Bansko’da Eski Kent, Rönesans döneminde tüm bölgede en gelişmiş ve sosyal olarak düzenlenmiş yerleşimdir. Burada pek çok el sanatları gelişti ve canlı bir ticaret vardır; Çevrede kereste fabrikaları, deri atölyeleri, değirmenler, tekstil fabrikaları ve diğerleri vardır. Bansko, insanlar ve mallar için ulaşım bağlantıları yavaş olsa da, kesinlikle Avrupa çapında, hatta İngiltere’ye ticari bağlantıları olan bir kasaba tipi yerleşim birimidir

Bansko'nun Rönesans resmini | Lucky Bansko SPA & RelaxAslında, Bansko – tabii ki, daha eski bir tarihe sahiptir. Bansko köyünün adı, 1576’dan kalma yazılı bir belgede bulunur – Koyun Kayıt Defteri. Uzun zamandır, çeşitli mahallelerin birleşmesinden, yani 18. yüzyılda hayvancılığa kadar olan ana geçim kaynağından oluştuğu düşünülmektedir.

Bansko 1850’de bir belediye oldu. Ancak burada sosyal organizasyon çok daha iyi bir seviyedeydi. Güçlü bir özyineleme davranışı, “Kutsal Üçlü”’nün inşası için kurulan 1833 kamu konseyidir. 270 ailelik kilise bağışlarının yanı sıra bireysel bağışlar düzenleyerek katkıda bulunmayı başardı – 1081. Banskoluların verdiği gönüllü işlerin dağıtımı da dahil olmak üzere büyük miktarda çalışma düzenledi – kilisenin yapılışında 350 kişi çalıştı.

1835’te kilise yönetim kurulu’nun rol aldığı laik eğitim buraya girmektedir. Kilise yönetim kurulu, öğretmenler için ülkemize ilk giren Gabrovo laik okulunun modelini öğretmek için bir ev satın alır.

Bansko Belediyesi yönetimi, şehrin gelişimine devam eden en önemli esnaf ve tacirleri üstleniyor. 1850’de Kutsal Üçlü Kilisenin çan kulesi inşa edildi, 1857’de yeni bir okul inşa edildi, gazeteler ve kitaplar dağıtıldı, şehir saati 1866’da kuruldu, vb.

1912’de Bansko Belediyesi Bulgaristan’a katıldı.

Bansko’da eski şehir turist turlarında kaçınılmazdır

Bansko’da eski kent,  turistlerin ilgisini çeken en önemli yerlerden biridir. Rönesans mimarisi, Bulgaristan’da bir fenomendir – yalnızca bölgeye özeldir. Rönesans dönemindeki güvensiz yıllardan dolayı, Banskoluların evlerini sadece ailenin konforlarıyla değil, aynı zamanda onun korunması ve güvenliği için inşa etmişlerdir.

Bansko'daki eski otantik ev | Lucky Bansko SPA & RelaxBansko’da eski şehir zengin dekorasyona sahip evleri – resim, oyma ile özel olarak korunmuştur. Bansko okulunun kanunlarında ve Bansko insanının estetik zevki ve güzelliklerini takip etmeleri hakkında konuşuyor. Bu dekorasyon evlerin bazılarını sanat yapıtlarına dönüştürdü.

Evler, çok ilginç iç mekan düzenine sahip, kuvvetlendirilmiş bir kale tipindendir. Hepsi taştan yapılmış ve son derece kalın duvarlar ve güçlü, döşemeli kapılardan, ayrı saklanma yerleri ile yapılmıştır. Ayrıca birkaç giriş ve çıkışları var, odalar arasındaki bağlantılar karışık bir şekilde iç içe geçişler var – evdekiler için net, ancak dışardan insanlar için  zor ve karmaşıktır. Genellikle gizli koridorlar vardır. Pencereler küçük, güçlendirilmiş ve açıklıklar vardır. Zemin kat, işyeri binalarından – ahırlar, atölyeler, ambarlar, büyük aileler için çok şey var, su depolanıyormuş v.s.

İkinci katta kendileri oturuyorlarmış. Oturma odası, misafir odası ve kadınlar için örme, dikme v.b. odası var.

Giysi ve mutfak eşyaları için orada gardroplar ve dolaplar bulunan kalın duvarlar kullanılmıştır. Misafir odası en güzel kıyafetlerle döşenmiş ancak aile tarafından kullanılmamaktadır, sadece ziyaretler için yapılmıştır. İç avluya bakan taraftan zemin üzerine asılı büyük bir veranda vardır. İşte burada, sadece Bansko evi için özel – “kulübe” denilen başka bir yer de bulunmaktadır. İşyeri binasıyla bağlantılı olan eğimli bir terasdır. Avlu, güçlü kapıları olan taş çitlerle korunmaktadır.

Bansko Eski Kenti amblemleri

Bansko’da eski kent gruplarda görülebilir. Karmaşık iç içe geçmiş sokaklar ve kavşaklar ev gruplarını özetlemektedirler. Bunların arasında, “Geçkova razkrıstnitsa” kavşağının beşe ayrılan ev dizisi “Cicevite evleri“, “Zlatevite evleri“, “Koyuvi evleri”, “Stefanovi evleri” var. Bulgaristan ve Balkanlar’a giren eşsiz kilise olan Kutsal Üçlü civarındaki mimari topluluk da çok ilgi çekicidir.

Bansko Eski Kenti’ndeki tüm binalar arasında belli bir mimari ve dekorasyon bulunur; bunların arasında Rönesans sanatının başyapıtları bulunur – Haciruskova evi, Şarena ve Velyanova evleri.

Bansko'nun en güzel evi | Lucky Bansko SPA & Relax

En popüler olanı Velyanova Evi. Müze haline getirilmiş ve Bulgaristan’da ulusal olarak önemli bir kültür anıtı ilan edilmiştir. Tipik “kale” inşasına ek olarak, Velyanova evi, ziyaretçilere ailenin günlük ve mevsimlik çalışmaları için mobilya, düzenleme, ekipman ve aletler ile Rönesans döneminde Bansko halkının yaşam biçimini gösterir. Dekorasyonundaki duvar resimleri ve ahşap oymalar, ülkemizdeki sanata özgüdür.

Velyanova Evi 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilise Mütevelli Heyeti bu evi Kutsal Üçlü kilisesinin  ikonlarını çizen bir ressam ve dekoratör olan Velyan Ognev‘e bağışlamıştır Bansko Okulu’nun temsilcisi olan zengin sanatçı, Bansko’nun Eski Kentinde birkaç ev dekorasyonu yapmıştır. Bir yerde daha eksiksiz – bir duvar veya bir oda, kısmi – çardaklar, verandalar v.b. Yazılı bilgiye göre Selanik’te çalışmış ve  Selanik şehrinde de yetenekli ve aranan sanatçıymış.

Mütevelli Heyeti tarafından daha önce bağışlanan kendi evinde dekorasyon becerileri sergilemiştir. Parlak dekorasyon aslında mimari tasarımın “kalesi” sertliğine kontrast oluşturuyor. Velyan Ognev, tavana ve çardağa ahşap oyuğu yapmış, cepheyi süslemiş. Ayrıca evin dışarısını ve içerisini boyamış – oturma odası, “Mavi Oda”, misafir odası. Panel, geometrik motifler, bitki kompozisyonları, kuşlar, dallar, banskoluların günlük peyzajları, koyları, kiliseleri, kaleleri içerir.

Bansko Eski Kentin İncisi

Bansko’da Eski Kent, hem mimari, hem de güzel sanatlar ve Hıristiyanlığın sembolü olarak, uluslararası ölçekte bir incisi vardır. 1833 – 1835 döneminde, kurtuluştan uzak esirlik döneminde Banskolular, Balkanlar’ın en büyüğü olan bir kilise inşa ediyor. Bu tapınak, Aleksandır Nevski inşa edilinceye kadar birinci yerdeydi.

Bu “Kutsal Üçlü” kilsesidir. Kilise girişte şaşırtıyor – haç’ın yanında granite oyulmuş bir hilal bulunmaktadır. Bu müthiş kombinasyon, aslında, ileriye dönük sigortaydı ve kiliseye yıkımdan kurtardı.

Fotoğraflar Holy Trinity Kilisesi | Lucky Bansko SPA & Relax

İnşaatı yapanlar, ustalar ve muhtemelen tüm halk tapınağın kendilerine izin verildiğinden çok daha büyük bir ölçekte inşa edildiğini biliyormuşlar ve er ya da geç yetkililer hissedeceklerni de biliyorlarmış. Bu yüzden, büyüklüğü nedeni ile, yetkililer yıkım kararı almışlar, ancak yerine geldiklerinde hilali görmüşler ve bundan dolayı tapınağa kimse el kaldıramamış ve yıkımı düşünmemiş.

Dış görünüşte “Kutsal Üçlü” boyutunu göstermiyor. O zamanlar osmanlı türkleri hristiyanlara tapınaklarını yükseklikte inşa etmelerine izin vermiyorlarmış ve onlarda sık sık bunları topraklarına kazmışlar. Bu üç kollu psödobaziliğin gerçek boyutları zeminden yaya 20 metre yükseklik, 44 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindedir. Zemin katlar ve balkonlar 2 kattadır. Binada taş ve köknar kullanılır.

Tapınağın üç büyük kapısı, çok sayıda, uzun boylu ve kemerli pencereleri vardır.  Sunak, freskler, simgeler, taht ve benzeri Bulgaristan’da benzersiz Bansko ve Debır okullarından ustalar tarafından yapılır.

Kilise 1837’de kutsandı. 1850’de 30 metrelik bir çan kulesi kuruldu. Kulede 4 çan var. Bir düzine yıl sonra bir şehir saati yerleştirildi. Bugün, kilise ve çan kulesi, kaplı duvar, mimarlık ve inşaat alanında milli anıtlarımız arasındadır.