Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da Noel

Bansko kasabası, muhteşem manzarası, yüzyıllar boyu süren gelenek ve yaşam tarzı ile eşsizdir. Bansko bölgesi, sadece olağanüstü doğal manzaralar ve görülecek yerler değil , aynı zamanda Noel’de ilginç gelenekler ve gelenekler sunar . Bansko Noel’i 20 Aralık – 25 Aralık tarihleri ​​arasında kutlanıyor.

Gelenekler, yerel halkın hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Gözlemlerine olan bağlılıkları ve kuşaktan kuşağa aktarmaları sayesinde, Bansko gelenekleri bugüne kadar canlı tutulmuştur.

Banskali halkı atalarının hatırasına ve yaşam tarzlarına dayanan Bulgar geleneklerini takip etmekten vazgeçmiyorlar. Tüm kiliseleri, etnik ve laik tatilleri gözlemliyorlar . Banskalinin tipik özelliği, herkesin ailesini uzak bir dizine kadar tanıdığı ve birçok ailenin yıllarca doldurduğu bir soy ağacının olmasıdır.

Bansko gelenekleri, Yeni Yılın ilk gününden başlayıp sonbaharın sonunda Dimitrovden’e kadar devam etmeleri nedeniyle oldukça fazla sayıdadır. Neredeyse tüm yıl boyunca şehir eski ve yeni bayramları kutlar.

Bansko’da her tatil çanların sert bir vuruşuyla duyurulur , elinde bir sardunya elde edilir ve geleneksel olarak pilavlı tatlı bir muz servis edilir. Buna ek olarak, Bansko sakinleri kilise günlerinde kilisenin yanı sıra şarap ve tatlı dolu zengin bir tatil öğle ve akşam yemeğine katılmaktadır .

Традиции в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’da, laik tatillerde, okul tatillerinde ve yıldönümlerinde şehir çapında olmak genellikle çok yaygındır . Aynı zamanda şehir içinde tatil dışına taşımak için bir gelenek – kesişme noktasında veya meydanda. Pirinç müziği veya baget sesleri altında , o davul çalıyor , cıvıl cıvıl

Bansko’da her yıl Noel için bir tiyatro ve halk ve eski şehir şarkıları, disko bale ve standart şarkılar gibi tüm amatör grupları ve grupları içeren büyük bir Noel konseri olan bir Noel partisi düzenlenmektedir . Ayrıca yıl boyunca yaratıcı başarılar gala gecesi de vardır.

Bansko’daki en ünlü Noel gelenekleri nelerdir?

Коледни традиции в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

biri koleduvane

Bu Bansko’da korunmuş en eski Bulgar geleneklerinden biridir. Üç Noel günü boyunca bir dizi ayin gerçekleştirilir. Bulgaristan’da, bu geleneğin çoktan kaybolduğu birçok şehir ve köyün aksine, Bansko’da hala hayattadır ve kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.

Bansko’da Noel, Noel şarkıcılarını ziyaret etmeden aynı olmayacak. Noel zamanı geleneğe göre Noel arifesinde gece yarısından gün doğmasına kadardır.

Geleneğe göre, Noel arifesi gecesinde Noel’e karşı genç oğlanlar, erkekler ve çocuklar, halk kostümleri giymiş . Onlar ” stanenik ” denilen yaşlı bir adam tarafından yönetiliyor . Popüler inanca göre, doğaüstü varlıklar ortaya çıkar. Goblinler, karakondzhuli vampirleri gibi.

Бъдни вечер в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Noel, şarkıcıların köydeki tüm kötü güçleri ve ruhları köydeki şarkılarıyla kovma yeteneğine sahip olduğuna inanıldığı eski bir pagan geleneğiyle ilişkilidir. Bu nedenle genç erkekler geceleri evden eve giderler . Şarkıları söylerken, sahipleri miras ve sağlık için çağırırlar ve ev sahipleri onları memnuniyetle karşılar ve onlara hediyeler verir.

Mekan ve şarkı söyledikleri kişiye bağlı olarak Noel’de çeşitli şarkılar söylenir. Ancak, hepsi sağlık çağrısı ve yeni yıl için miras istemekle ilgilidir . Bulgaristan’ın gelişmiş bir tarımsal bekletme dönemi olduğu dönemde, Noel kışın ortasında düştü ve yeni tarım yılındaki insanlar başlamak üzereydi.

Geleneksel olarak, temizlikçiler şarkıları ” kek ” olarak adlandırırlar . Bir çeşit pasta. Beyaz undan yapılır ve ortada delikler olan halkalar oluşturur. Çoğu zaman takvime yerleştirilir . Bu, carolların evlerinde dolaşırken yanlarına aldıkları özel bir çubuktur.

Снимка на Банско по Коледа | Lucky Bansko SPA & Relax

Şarkıları kalın yurluchi gibi geleneksel Bulgar kıyafetleri giymiş. El yapımı yün ve kürkten çok eski teknoloji kullanılarak yapılırlar. Yamurluklar soğuktan ve yağmurdan korur ve geçmişte çobanlar ve çobanlar için ortak kıyafetlerdi. Yamurluklar günümüzde ağırlıklı olarak festival geleneklerinin performansında kullanılmaktadır.

Geleneğe göre, şarkılar şehirdeki en özel kişiye (belediye başkanı, daskala veya rahip) gider ve ona nimetlerini verir. Daha sonra köydeki diğer evlerin her birini gezerler. Gençler sağlık, refah ve refah için türküler söylüyorlar. Evlerin sahipleri sırayla onlara taze pişmiş ritüel pastalar ve Noel inekleri, şarap, yöresel spesiyaller, domuz eti, un, fasulye ve para veriyorlar .

Kutlama, sahibinden şarap ve brendi sahipleri için cömert bir şölenle ve kızdan bir bükülme ile sona erer. Her evin içinden geçtikten sonra, şarkıcılar genel sağlık için yemek ve içmek için ortak bir masada toplanır. Artık ürünler satılır ve kazanılan para fakirlere veya okula, kiliseye, toplum merkezine bağışlanır.

Bansko şarkıları 20 Aralık’tan itibaren Noel için hazırlanmaya başladı. Daha sonra şarkılar kostümlerini hazırlamak, kapaklarını patlamış mısır ve bileklerle süslemek için toplanır ve birlikte Noel şarkıları söyler .

Kuker Karnavalı

Кукерски карнавал в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Yeni yılın ilk gününden itibaren Kuker oyunları başlıyor. Kuker oyunları geleneği çok eskilere dayanıyor.

Yılbaşı gecesi etkileyici havai fişek gösterisine ek olarak, Bansko’da halk müziği, şarkılar ve danslarla dış mekan sahneleri izleyebilir ve Noel’in otantik ruhunu yaşayabiliriz.

Noel Masası

Коледна трапеза в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko Noel yemeği genellikle yedi, dokuz veya on iki olmak üzere çok sayıda yağsız öğünden oluşur. Bansko’daki diğer şehirlerde olduğu gibi biber dolması, asma veya lahana, kereviz, balkabağı, kuru meyve, haşlanmış buğday ve fasulye gibi tahıllar, sarımsak, bal, fındık, çeşitli meyveler ve ritüel ekmek de servis edilmektedir. daha fazla tanrıça veya tanrıça pastası), Tanrı’nın ineği ve kutsama.

Снимка на трапеза по Коледа | Lucky Bansko SPA & Relax

Masada sıradan insanların kendi bahçelerinde yetişen her şey yer alıyor . Yeni yılda şanslı olmak için masada her şeyi denemek zorundasınız . Yılbaşı boyunca mutluluğa düşen mutluluğu getiren buharla servis edilir.

Tüm aile üyeleri masanın etrafına oturduğunda, en yaşlı adam masanın etrafında toplanmış tüm aile üyelerinin ritüel içkisini dinler ve kırıp ilkini en büyük ilk verir. Masada her zaman şarap olmalı ve özellikle Mesih’in dökülen kanının sembolü olan genç kırmızı olmalıdır .

Noelde yakılan kütük

Снимка на огнъще с бъдник | Lucky Bansko SPA & Relax

Bilmeyenler için, gece nöbeti Noel’e karşı ocakta oturan büyük bir güdük. Tahta parçası genellikle kalındır ve çoğunlukla Noel Arifesi için bir önkoşul olan armut, kayın veya meşe ağacıdır . Ağaç, gece boyunca ateşin sıcaklığını koruyacak kadar büyük olmalıdır. Noel masasına ilişkin bazı halk inanışları var .

Özel ağacın ocakta yakma şeklinden itibaren insanlar yılın nasıl olacağını tahmin ediyorlar. Örneğin, eğer tetikçinin ateşi şiddetli ise ve birçok kıvılcım çıkarsa, gelecek yıl servet ve bereket getirecek.

Yemeğin hazırlanmasından genellikle kadınlar sorumludur, ancak ailenin erkeklerinin de bir görevi vardır. Ev sahibinin akbabaları seçmesi, omzuna getirmesi, ağacın yere temas etmemesi ve kendisini aydınlatması gerekir. Sabahları, şarapla yangın söndürülür.

Yanmamış odun parçaları varsa, bunlar haç yapmak için kullanılır ve çiftçilik için kullanılır. Bu kırsal emek ve doğurganlığı sembolize . Akbabadan çıkan kül doğurganlık alanlarına püskürtülür ve ayrıca şifa amaçlı kullanılır.

Традиционни ястия за Коледа | Lucky Bansko SPA & Relax

Genellikle Noel Arifesi erken başlar ve tahılların daha erken olgunlaşacağına inanır. En yaşlı adam evi masayı, kalemi, ahırı ve kış evini dekore eder . Geleneksel olarak en küçük çocuğunun üstündeki pastayı kaldırır, böylece tahıllar çok yüksektir ve kırar.

Bir kısmı Bakire simgesinin önünde ya da evi şanslı yapmak için yüksek bir yer . Gerisi aile üyeleri arasında bölünür.

Herkes masaya oturduğunda kimse ayağa kalkmamalı. Gerekirse, tahıl yüklü buğday sınıflarına bakmak için aşağı inmesi gerekir. Akşam yemeğinden sonra herkes bir araya gelir ve ölenlerin haraçlarını ödemek için yemek masanın üzerinde kalır, ayrıca “beslenir”.

Noel arifesinde insanlar sanırım. Kırmayı seçtiğimiz ceviz çekirdeği sağlıklıysa, yeni yılda da sağlıklı olacağız. biri birinci tabloyu hapşırma ona sağlık ve iyi şans bekliyor . Evlenmemiş kızlar, gelecek damatlarını hayal etmek için yastığın altına bir dilim ekmek ya da ritüel ekmek koyuyorlar .