Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da nerelere gitmelisiniz?

Yaz, bir dağ gezisi için en iyi mevsimlerden biridir. Doğal güzellikleri, yürüyüşleri ve temiz havayı seviyorsanız, Bansko bölgesinde sizi etkileyecek bir şeyler vardır.

Bansko bölgesi, manzaralar ve doğal yerler bakımından oldukça zengindir, bu yüzden sıkılmanızın yolu yoktur. Her zaman Bansko kasabasında ilginç bir şey görebilir ve doğada unutulmaz duygular yaşayabilirsiniz.

Şimdi dikkatinize, Bansko bölgesindeki geziler için planlarınıza eklemeniz gereken harika yerler sunacağız.

Dobrinişte’de

Dobrinishte Gezisi | Lucky Bansko

Dobrinishte , Pirin Dağı’nın eteklerinde yer alan pitoresk bir kasabadır . Batısının batısındaki Bansko kasabasına sadece 10 kilometre uzaklıktadır. Kasabayı çevreleyen doğa etkileyici ve balneolojik bir tatil beldesi olarak ünlendiği için maden suyu kaynakları var.

Dobrinishte’de şifalı maden suyu bulunan 16’dan fazla kaynak vardır ve bunların suları, örneğin kas-iskelet sistemi ve mide-bağırsak sisteminin hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının arıtılmasındakullanılır . Valyavitza Nehri Dobrinishte’den geçer ve yakınında bulunan mineral su kaynakları vardır. Tam olarak orada eski yaylar bulundu. İkisinin yapımı Roma kökenli, üstü ise Türk kökenli.

Dobrinişte’nin orta kesiminde, geçmişte 7 dönümlük bir alana sahip olan erken Neolitik bir yerleşim kalıntısı vardır. Mineral yayının yakınında, Valyavitsa Nehri’nin sağ yakasına yaklaşık 150 metre uzaklıktadır.

Kazılarda evlerin temelleri, antropomorfik figürler, seramikler ve aletler bulunmuştur . Bulgular 6. binyılın ilk yarısında, merkezi Balkan bölgesinde erken neolitik dönemin sonuna kadar uzanmaktadır.Kültürel açıdan, Dobrinishte’deki Neolitik yerleşim , Karanovo I kültürünün Güneybatı çeşidi ile ilgilidir.

Dobrinishte, maden kaynakları ve Trakyalıların bu topraklara yerleşmesinden çok önce iyi coğrafi konumu nedeniyle harika yaşam koşulları sağlamıştır. Köyde ve çevresindeki bölgede Trakya ve Roma seramikleri birikintileri vardır.

Domatarsko bölgesi , eski bir Trakya yerleşimine ait kalıntıların bulunduğu ve geçmişte eskiden eski bir köy olduğu Gumnishta bölgesinde eskiden beri eskiden paralar bulunduğu Gumnishta bölgesinde hem bilim adamlarının hem de turistlerin ilgisini çekiyor. Roma İmparatoru Nero, geri 1. yüzyıla kadar uzanan.

İsimsiz kasaba

İsimsiz Kasabaya Gezi | Lucky Bansko

Tasavvuf ve tarih seviyorsanız, burası sizi ilgilendirecektir. Son birkaç yıl içinde keşfedilmiştir İsimsiz kasaba, bilim adamları ve turistlerin zihinlerini entrikaların.

İsimsiz kasaba, yıllardır bilim adamları ve arkeologlar için gizemli bir yer olduğu için Bansko bölgesinde olduğunuzda ziyaret etmeyi kaçırmayın .

İsimsiz kasabanın tarihi çok ilginç. “Aziz Nikolaos” bölgesinde bulunan şapelin restorasyonu sırasında tesadüfen keşfedilen eski bir Trakya yerleşimidir .

Arkeolojik kazılar sırasında tapınağa bitişik bir nekropol tespit edilmiştir. Yeri ziyaret ettiğiniz anda, toplam 25-30 dekarlık bir alanla bütün bir şehir yerin altından “çıkmış” gibi bir izlenim elde edeceksiniz.

Bu eşsiz simge yapı, Bansko’ya 4 kilometre uzaklıkta, Dobrinishte yönünde ve güneydoğuda yer almaktadır. Bulguların keşfedilmesinden sonra, bilim adamları, MÖ 2500 yıldan bu yana XVI – XVII. Yüzyıla kadar aktif bir yaşam olduğu sonucuna varmışlardır.

Bu yerin ilk sakinlerinin Trakyalıların ataları olduğu varsayımı var. Kazılar sırasında ayrıca 1.80-2.00 metre yüksekliğinde iskeletler keşfedilmiştir. Bansko Müzesi kompleksinde kazıların başı ve yöneticisi olan Vladimir Baryakov, bu topraklarda büyükleri Homer tarafından açıklanan Dai kabilesinin Trakyalılarını yaşadığına inanıyor.

Belitsa – dans eden ayılar parkı

Belitsa Parkı Gezisi | Lucky Bansko

Doğayı seviyorsanız, Razlog ve Bansko bölgesindeki bu güzel yer kesinlikle size hitap edecek. Belitsa Dans eden Ayılar Parkı, Güney Rila Dağı’nda, Andrianov kömür sahası bölgesinde yer almaktadır.Bansko kasabasına 12 kilometre uzaklıktadır.

Park 2000’den beri ziyaretçilere açıktır. Parkın inşası dans eden boz ayıların yeniden adapte edilmesini amaçlamaktadır. Boz ayıların davranış ve alışkanlıklarını incelemek konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü uzmanların yardımı ile yaratılmıştır. Yapımına büyük katkısı Belitsa Belediyesi’nin yanı sıra “Dört pençe” ve “Bridget Bardot” un Temelleri’dir .

Parkın yapıldığı yer özel olarak seçildi. Bunun sebebi parkın bulunduğu yüksekliğin en uygun yaşam koşullarına uygun olması gerektiğidir. kahverengi ayılar için .

Park , 120.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. toplamda 26 ayının yaşadığı 7 bölüme ayrılmıştır . Parkta turistlere, parkta yaşayan her ayının hayatı hakkındaki hikayeyi anlatan rehberler var.

Karmaşık Ribarnika

Karmaşık Ribarnika gezisi | Lucky Bansko

Pirin Dağları’nın görkemli doğası arasında görülmeye değer bir başka harika yer. Eğer balık tutkunuysanız , karmaşık “Ribarnika” sizin için mükemmel bir yer.

Kompleks, Dobrinishte köyüne 4 km uzaklıktadır ve balıkçılar ve dağcılar için gerçek bir cennettir. Spor balıkçılığına yönelik karmaşık “Ribarnika” da üç adet pitoresk göl bulunmaktadır. Ribarnika,kompleksin misafirleri tarafından kullanılabilecek çok sayıda donanıma ve balıkçılık aksesuarlarına sahiptir. Balkan alabalığı , büyüklüğü 0.250gr-0.500gr arasında değişen gölde yaşar.

Komplekste sportif balıkçılık yarışmaları da yapılmaktadır. Balıkçı olmasanız bile, kompleksi turist olarak ziyaret edebilirsiniz. Karmaşık “Ribarnika”, güzel bir dağ manzarasının tadını çıkarmak ve usta aşçılar tarafından ustaca hazırlanmış taze alabalığı denemek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Kompleksin yanında ayrıca kalabileceğiniz “Gotse Dlechev” kulübesine giden asansör istasyonu da bulunmaktadır .

Karmaşık “Ribarnika”, çeşitli kutlamaların ve özel partilerin organizasyonu için de mükemmel bir seçimdir. Tutkulu bir balıkçı olsanız da olmasanız da, keyifli bir hafta sonu ve rahatlatıcı bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz .

Ayrıca, kompleksin etrafındaki bölgede bulunan cazip oteller ve kompleksler de vardır. Bansko, Dobrinishte ve yakındaki kulübelerden gelen turistler tarafından çok sıkça karmaşık olan “Ribarnika” ziyaret edilmektedir.

Vihren tepe

Vihren zirvesine yolculuk | Lucky Bansko

Vihren zirvesi, maceracı ruhu olanlarınız için mükemmel bir seçimdir. Vihren tepe , Pirin Dağı’ndaki en yüksek tepedir. 2914 m ile Rila’daki Musala zirvesinden sonra, Bulgaristan’ın en yüksek zirveleri arasında ikinci sırada , Balkan Yarımadası’nda Olympus’ta Mitikas’tan (2918m) sonra üçüncü sırada . Vihren zirvesine tırmanmanın en iyi zamanı, rüzgarlı ve sisli havalardan kaçınmanız gereken Temmuz-Eylül dönemindedir.

Bansko’dan bakıldığında, tepenin şekli kesilmiş piramidi andırıyor, güneyden gözlenirse tetrahedral piramidi andırıyor. Vihren, esas olarak mermerden yapılmış kayalardan inşa edilmiştir. Suyu tutma kabiliyetleri yok, bu yüzden tepesinde su havzası yok.

Vihren zirvesi oldukça kayalık ve üzerinde bitki örtüsü yok. Vihren zirvesine tırmandığımızda, dik yamaçlarda yürüyen keçileri görme fırsatımız oluyor.

Vihren zirvesi, tırmanılması zor zirvelerden biridir ve bu nedenle tırmanmaya karar vermişsek önceden iyi ekipman ve hazırlığa ihtiyacımız var.

Sitan lahana

Sitan Kale Gezisi | Lucky Bansko

Tarih ve arkeoloji hayranları için Sitan kalesi, görülmeye değer eşsiz bir yer. Sitan Şatosu, Bansko kasabasının 4 km güneybatısında bulunan antik dönem döneminin kalesidir. Yerel halk, kalıntıları farklı isimlerle çağırıyor: Stana ve Kale lahanası.

Geçmişte, kale Mesta Nehri vadisini Pirin Dağı’ndan Struma Nehri vadisine kadar geçen yolu korumayı hedefliyordu. Kale, önemli bir stratejik öneme sahipti. Bu kale Mesta Nehri boyunca uzanan en büyük ve en önemli surlardan biriydi.

Kayalık oluşum “Düğün”

Düğün Gezisi | Lucky Bansko

Bulgaristan’da en güzel kayalık oluşumlar biri – Düğün kesinlikle sizi şaşırtacak. Bansko’nun 29 km güneydoğusunda, Osenovo köyü yönünde yer alan bir kaya olgusudur . Taş topluluğu köye döndükten hemen sonra bulunur.

Bu eşsiz doğal dönüm noktası, zaman zaman kayaların yıpranması sürecinde oluşmuştur. Kaya oluşumu hakkında ilginç bir efsane var. Genç çiftin düğün gününde ve tüm misafirlerinde küfür eden kötü bir kayınvalidesinin öyküsünü anlatıyor.

Aslında, kaya figürleri insan figürlerine çok benziyor. Kızgın kayınvalidesini sembolize eden, arka ayakları üzerinde duran bir ayı gövdesine benzeyen bir kaya figürü vardır.

Bir gün bu dönüm noktasını ziyaret etmeye karar verirseniz, bu yeri ziyaret ederken hayal gücünün çok önemli olduğunu göreceksiniz. Herkes etkileyici kaya figürlerini farklı bir şekilde görebilir.

Baikushev’in çamı

Baikusheva Mura Gezisi | Lucky Bansko

Bu ağaç Bulgaristan’daki en eski ağaç. Baikushev çam yaşı 1650 yıl Granit, Eski Zağra bölgesinde, köyünde Granit meşe sonra Bulgar eski ikinci ağaçtır.

Ağaç, ilk defa 1897’de, asırlık ağacın adını verdiği gibi, ormancı Konstantin Baikushev tarafından keşfedildi. Ağaç, rakımda bulunur 1930 metre. Ağacın kendisi, karaçamın (pinus leucodermis)olağanüstü dev bir örneğidir ve yaklaşık yaşının 1300 yıl olduğuna inanılmaktadır.

Ağaç Banderitsa kulübesinin yukarısında bulunmaktadır . 7, 8 metre – gövde çapı 2.2 metre ve çevresini olduğu gibi Yüksekliği, 26 metredir. Bir bitki türü olarak, bu çamlar, çam ailesinin yaprak dökmeyen iğne yapraklı ağacıdır ve 1000 ila 2100 metre yükseklikte büyür .

Baikushev’in çamına yapılan yolculuk, unutulmaz bir gezintiyi garanti altına alacağından, çamun yakınında bulunan “Göz” Gölü’nün ziyareti ile de birleştirilebilir.