Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da kutlamalar

Sonsuz kutlamaların şehri

Bansko’nun o kadar çok kutlamaları var ki, şehir ve konukları tüm yıl boyunca kutluyorlar, hemde çok atraktif bir şekilde. 1 ocak’da kötüyün görsel kuker kovalaması ile başlayarak burada sürekli festicaller, yarışmalar, konulu günler ve haftalar Noel ve Yılbaşı kutlamalarına kadar devam eder.

Bansko'daki Geleneksel Tatiller | Lucky Bansko

Bu zengin ve renkli palette eski gelenekler ve çağdaş sanat yer alır. Böylelikle şehir sadece dans, şarkılar, törenler, folklor kıyafetleri, benzersiz halk sanatı el sanatlarını değil, aynı zamanda dünya jazz, bale, pop müzik, opera, Balkan folkloru ve daha birçoğu ile ilgi çekiyor. Dolayısıyla buraya geldiğinizde, Bansko’da ki bu bitmeyen şenliklerden,  illa ki bir festival, şarkı yarışması, kutlama vb. İle karşılaşacaksınız.

Kasabadaki tüm kültürel etkinliklerin yıllardır geleneksel olduğu, şimdiye kadar uluslararası alanda tanınmış hale geldiği ve turistlerin çoğunun özellikle Bansko’nun temalar festivalleri için geldiği belirtilmektedir.

8-13 Ağustos tarihleri ​​arasında sadece jazz festivalinden bahsetmek bile yeterlidir. 1998’de kuruluşundan bu yana, tüm kıtalardan ve tabii ki ünlü tüm Bulgar caz sanatçılarından dünyaca ünlü müzisyenler buraya geliyorlar. İsimler ve kompozisyonlar çok sayılabilir, ancak ne kadar da sayılsalar bu hepsini kapsayamaz. Bu nedenle, şenliğin ve festivalin seviyesinin bir göstergesi olarak burada oynamış olan orkestrardan birinin NATO’nun temsilcisi olduğu söylenebilir!

Ayrıca dağ sinema festivali, bale festivali, uzak ve egzotik Endonezya’nın geldiği etno-performanslar için büyük bir uluslararası üne sahiptir. 17-24 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleşen otantik folklor festivalinde, dünyanın dört bir yanından 700-800 dans ve şan grubu geleneksel olarak katılıyor. Ve 1 Temmuz’dan 7 Temmuza kadar Bansko’nun tiyatro kutlamaları sırasında, izleyiciler çok sayıda izleyicinin ilgisini çektiği ve prestijli Bulgar ve uluslararası ödülleri kazanıldığı ülkedeki en iyi performansları görebilir.

Kuker Festivali

Bansko’nun atraksiyonlu kutlamaları 1 Ocak’ta Kuker Festivali ile başlıyor. Yılın sembolik bir ritüeli başlangıcıdır, aynı zamanda tatil yılbaşı gecesini kutlamayı seçen herkes için gece şovunun muhteşem bir neticesidir.

Bansko'daki Kuker'in tatilinde | Lucky Bansko

Bunların arasında, kameralar ve telefonları ile fotoğraflar çeken yerliler ve yabancılar her zaman var ve bu şekilde buradan anılarını dünyanın her bir tarafına götürüyorlar.  Dahası, yüzlerce çan tarafından seslendirilen ve deri kıyafetler üzerine basılan maskeli gösteri evrensel bir folklor kutlamasına dönüşmektedir.

Folklor giysileri ile banskolular koro oyunları oynarlar, şarkı söylerler, ünlü halk folklor sanatçıları konserler verir. Kuker grupları, kötülüğü kovalamak için ve bereketli bir yıl için özel ritüeller ile kutlmayaı “korumaktadırlar”. Ve burada deneyimsiz yabancılar bile halk danslarımıza katılırlar.

Kuker sanatı“, Bansko kutlamalarında eski bir gelenektir. Birçok evde, yaşlılardan küçüklere kadar birçok kuker sanatını uygulayan vardır. Kostümlerin kendileri keçi derisinden, bir metrelik bir atın kuyruğu ile yapılır. Deri kemer en az dört çan takılır. Kostümler ne kadar garip ve korkulu olursa o kadar iyi olur. Yerlilerin kuker uymalarına ne kadar ciddi yaklaştığı şu örnekle tanımlanabilir, 2017 yılı başında medya tarafından verilen bir örnek. Bir Banskolu yerli 10 yıldır özel bir kostüm hazırlamak için hazırlanıyormuş –  90 santimetrelik Guinness kaydını geçmesi için bir metre beş santimetrelik saç elde etmek için bu kadar yıldır keçilere bakıyormuş. Ve ona 50.000 leva teklif etse de, satmamış.

Bansko’daki Kuker Festivali, “Ulevinitsa”, “Vionovo blato” ve “Kostey blata” olmak üzere üç ilçenin yaratıcı olarak yarışan grupları tarafından temsil edilmektedir. Herkes programını tiyatro gösterileri hazırlar ve gösteriye kadar tiyatro gizli kalır. Sabah, kukerler kabin teleferiğinin ilk istasyonunda, şehrin etrafında davul ve şan ritmi altında dolaştığı topraklarda toplanır. Öğle saatlerinde, toplama noktası, gösteri başladığı merkez şehir meydanı üzerindedir.

Gelenekler ve sanat festivalleri

Turistler arasında çok fazla ilgi çeken sayısız Bansko kutlamaları, Bansko geleneklerinin günleridir. Kutlama on yıllar boyunca ve 17 Mayıs – 24 Mayıs tarihleri ​​arasında yapılır. Yaz mevsimi tatil beldesinde resmen başlatılmış olur. Günler, etnografik, mutfak, güzel sanatlar gibi çeşitli sergilere yer verir. Yerel antika geleneklere, şarkı ve dans folkloruna, Bansko komedisine adanan temalı akşamlar ve hafta bölgedeki amatör gruplar tarafından konserler ile doludur.

Bansko'da folklor tatil | Lucky Bansko

Mayıs ayının sonunda Bansko mutfağının büyük mutfak sergisi’dir. Ayın son Cumartesi gününde düzenlenir ve eski zamandan otantik ev yapımı tariflere göre hazırlanan bölge için özel geleneksel yemekler gösterilir. Bansko için özel tüm yemekler buradadırçomlek, kapama, çeverme, banski kusttureta, kukurini, şupla, saçe, Bansko şişi, kuzu eti özel yemekleri, katino meze v.s. Ev yapımı şarap ve rakı eşliğinde tüm bu lezzetli yemekler arasında, diğer turizmlerin yanısıra neden burada yemek turizminin de geliştiğini anlıyoruz.

Haziranın sonunda bölgede kültür ve sanata adanan Bansko’da diğer kutlamalar başlar. Özellikle ilgi çekici olanlar halk sanat gösterileridir: ahşap oyma, dini resimler çizme, nakış, örgü v.s.

Konukların da yapılışa katılabileceği gösteri günleri Ziyaret merkezinde 3 eylüle kadar her Cuma ve Cumartesi  günleridir. Bunlara müzik, şarkı ve dans folklor gösterileri eşlik etmektedir ve çok daha fazla atraksiyonlu olur. Konuklar sürpriz dolu ve orjinal ve çok güzel eserler ile karşılaşırlar – resimler ile nakışlanmış hediyelik eşya topları, mısır saçlarından bebekler, organik veya atık malzemelerden dekorasyonlu şişeler.

Gösterilere ilgi çekici sergiler eşlik etmektedir – örneğin ekin toplama, düğün, Paskalya, Pazar günleri için otantik giysiler, enerji resimleri, ahşap plastik, boyama resimler v.s. Bilgi merkezi girişinde ise dini resimler, boncuklar, kum ve taşlar görülebilir. Paralel olarak kültür merkezinde gayda, tambura, halk oyunları, folklor şarkıları dersleri verilmektedir.

Bansko’nun günü kutlaması

Şehrin Osmanlı egemenliğinden kurtuluşu nedeni ile bansko’nun özem kutlama günleri vardır. Bilindiği gibi osmanlı egemenliği burada 5 ekim 1912 yılında kaldırılmıştır ve geleneksel olarak 5 ekimde Şehrin günü kutlanır.

Bansko kasabası tatilinde | Lucky Bansko

Kutlamalar dana eylülün sonunda başlanır ve çeşitli gösteriler içerirler. Başlangıcında “Vaptsarov” kültür merkezinde belediyenin kendine öz gruplarının konserleri ile başlatılır. Burada gelenekler, halk giysileri, dans ve şarkı folklorü ve tiyatro sanatının çeşitleri gösterilir. Aynı zamanda Bansko şehri için sinema ve fotoğraflı anlatımlar ve çeşitli sergiler de içermektedir.

Sanat Evinde Bansko özgürlüğü için katkıda bulunanlara adanmış özel sanat gecesi düzenlenmektedir. Ayrıca, spor kulüplerinden stayumda düzenlenen tüm gün boyunca çocuk spor kutlaması vardır. Burada küçükler için çeşitli eğler yapılmaktadır, özel yollarda, zıplama alanları, interaktif oyunlar, yiyecekler.

5 eylül günü sabah kutlaması ommünyon(dua) ile başlatılır. Bu “Kutsal Üçgen” (“Holly Trinity”) kilisesinde yapılır, burada Peyo Yavorov Banskoluların özgür olduklarını ilan etmiştir. Tüm okullarda seremoni ile ulusal bayraklar kaldırılır, çiçekler ve çelenkler anıtlar önüne sunulur ve anma merasimi yapılır.

Tüm 5 eylül müze kompleksinde açık kapıların günüdür ve burada arkeolojik kalıntılar, etnografi malzemeleri, sanat eserleri görülebilir. Paisiy, Neofit Rilski ve Vaptsarov’un müzeleri de buradadır, Rönesans mimarisinin eşsiz incileri burada görülebilir.

Öğlen sıralarında başlayan çocuklar için eğlenceli balıkçılık turnuvası başlar. Bansko’nun tüm sakinleri ve konukları için akşam havai fişekler ile sonlanan ülkeden ünlü sanatçıların büyük konseri düzenlenir.

Kış sezonunun açılışı

Kış sezonunun resmi açılışı Bansko’nun en atraksiyonlu kutlamalarından biridir. İklim koşullarına göre kutlama çeşitli tarihlerde yapılır, bu kış 16 aralık tarihi belirlenmiştir.

Kış sezonu şenlikle açılıyor | Lucky Bansko

Geleneksel olarak kutlama çok görkemli bir şekilde yapılır ve seyirciler için büyük ödüller ile bir çok oyunlar düzenlenir.

“Hazine avcıları”na kayıt olan seyirciler yepyeni Audi A3 ve başka atraksiyonlu ödüller kazanabilirler. Oyun saat 13:00’de Bınderişka polyana’da düzenlenir. Ödüller ile sandıklar karın içine saklanır ve arama başlatılır, kar yardımcı araçlar olmadan açılmalıdır. Lüks araba Büyük ödüldür, bundan başka iki kişilik tatil, kayak ekipmanı aksesuarları, tesisler için kartlar gibi birçok ödüller de vardır.

Ödül oyunlarındaki yeni özellik, sezonun açılış gününde teleferiği kullanan herkesin altın para ve farklı hediyeler bulma şansına sahip olması’dır. Bu yılki oyuna kokteyl hediyeler ile bir barmen show’u da eklenmiştir.

Bununla ilgi çekici oyunlar bitmez. Geleneksel olarak açılışa dünyaca ünlü yarışmacılar katılır ve onlar birbirleri ile yarışırlar ve seyirciler de şampiyonların takımlarına katılabilirler. 2017/2018 yılı sezonunun açılışı için bu oyun hız rekordörü Christian Ghedina ve beş kez dünya şampiyonu Marc Girardelli ile hatırlanacaktır. Efsaneler ile bir takımda olma heyecanının yanısıra katılımcılar kayak kartları da alırlar. Kayıt internetten yapılır game.banskoski.com, veya yerinde de kayıt olunabilir.

Kutlama her zaman müzik, dans, havai fişekler ile eşlik edilir. 2017/2018 sezonunun başlangıcı programına sunucu olaarak Deo seçildi, şarkıcı olarak Mihaela Fileva ve bale “Nova” ve DJ Spright.

Bınderişka polyana’dan sonra kutlama geleneksel olarak şehrin merkezinde devam etmektedir. Burada da birçok atraksiyonlar bulunur, örneğin eşsiz Uti Bıçvarov ve onun lezzetli ve eğlenceli mutfak show’u.