Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da görülecek yerler

Bansko büyük bir şehir değil, ama çok kompakt bir şehir. Ancak turistler, Bansko’da sadece bir günün bu yerlerin gezilip “söyleyebileceği” tüm ilginç hikayeleri öğrenmek için yeterli olmadığını görmek için çok şaşırtıcı manzaraya sahipler. Bansko’da  “mutlaka durulması gereken yer”, Müze Kompleksi’dir. Her biri tüm turlarda önemli olan ayrı mekanların birleşimi’dir.

Bansko'da Müze Kompleksi | Lucky Bansko SPA & Relax

Şehrin sayısız tarihi mekanları, konukları farklı tarihî zamanlara götüren, ilginç bir yaşam tarzı ve halk ruhu, güzel sanatlar, olağanüstü şahsiyetlerle Bulgaristan’ın gelişiminin parlak bir izini bırakan olağanüstü kişiliklerle bir buluşma gösteren özel bir atmosfer yaratıyor – tarihi, inancı ve kültürü

Kutsal Üçlü Kilisesi – “Alexander Nevsky” Katedralinden önce En Büyük Kilise

Şehri ziyaret eden turistler Bansko’daki en görkemli mekanlardan biri olan “Kutsal Üçlü” (“Holy Trinity”) kilisesini kaçırmamalıdır.  “St. Alexander Nevsky “Sofya’da inşa edilmeden önce, Bansko’nun kilisesi en büyük olanıymış – yalnızca Bulgaristan’da değil, aynı zamanda Balkanlar’da da – zemin katın yanı sıra iki kat daha balkon var. Ve ana girişinde ziyaretçiler, hilal ayı ile birlikte bir haç görüyor – dinlerin bir arada yaşamanın simgesi.

Bansko‘daki “Kutsal Üçlü”nün inşası 1833 yılında başladı ve 1835’de tapınak tamamlandı. Sadece yerel ustalar tarafından inşa edilmiştir ve Rönesansın bir başyapıtıdır – mimari bir çözüm ve fresklerle, simgelerle, oymacılığı, düzeniyle sanat eseridir.

Bansko'daki Kutsal Üçlü | Lucky Bansko SPA & Relax

Kilisenin inşası ile ilgili birçok ilginç gerçekler var. Şehrin merkezinde yer alan şantiye, henüz 50 yaşında bile olmayan belediye başkan yardımcısı Lazar German, lakabı Büyükbaba Lasko’dan kişisel bir bağıştır. Yapım 270 aileden ve 1081 kişiden bireysel ve birçok bağışlarla yapıldı.

4 çanlı 30 metrelik çan kulesi, daha sonra, 1850’de kuruldu. 1866’da, yerel bir kendi kendini geliştirmiş efendinin yaptığı bir saat takıldı.

Yapıda, başarılı bir sonuca ulaşmak için birçok zorluklarrdan geçilmiş ve akıllıca gelişimler kullanılmıştır. Osmanlı yönetimi sırasında Hıristiyan kiliseleri, göze batmamaları için, yüksek inşaat edilemiyorlarmış. Bundan dolayı zeminde derinlerde inşa ediliyorlarmış. Ayrıca temsilci ve resmi olan yerlerden uzak yerlerde olmaları gerekiyormuş. Mahalle merkezinde, hem de büyük bir kilisenin oluşturulması düşünülemezmiş. Ancak Banskolular bunu yapmayı başarmışlar, ve buraya gelen turistler tüm detayları görebiliyorlar.

Bansko Müze Kompleksi

Paisiy’in Anıtı

Paisii Hilendarski’nin burada modern bir anıtı vardır. Bina yeni, modern ve 2008’den itibaren turistlere açıktır. Rönesansın yüce şahsının Bulgaristan için hayatı ve büyük önemini görsel ve ayrıntılı olarak gösterebilmek öngörülmüştür. Paisii’nin doğduğu ve yaşadığı evin yerine inşa edilmiştir. Salı – Cumartesi günleri sabah 9’dan akşam 1’e, Pazar ve Pazartesiye kadar saat 14 ile akşam 5 arasında açıktır.

Bansko'da Paisiy’in Anıtı | Lucky Bansko SPA & Relax

Anıtta rekonstrüksiyon yapılmıştır. Paisii’nin yazdığı ve öneml taşıyan “Slav-Bulgar Tarihi” Hilendar Monastery’indeki hücre, tam aynısı yapılmıştır. Diğer restorasyon, din adamının Tanrı ile iletişime geçtiği küçük kilisedir – “Aziz Ivan Rilski ” tapınağı. Ayrıca, Rönesansın takipçileri olan kardeşleri Lavrentiy ve Hacı Vılço için de anlatılmaktadır.

Böyle benzersiz bir şekilde eğitmen’in hayatına dokunan, o tarihi anın zaman ve atmosferine batan başka hiçbir yer yoktur.

Neofit Rilski Müzesi

Bulgaristan’da laik eğitimin temellerini atan Neofit Rilski Müzesi, sabah 09:00 – 12:00 saatleri arasında ve saat 13:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır, sadece Salı günü kapalıdır Her ayın ilk Pazartesi günü ücretsizdir.

Bansko'da Neofit Rilski Müzesi | Lucky Bansko SPA & Relax

Müze, Neofit Rilski’nin doğduğu evindedir. Ev çok ilgi çekicidir, çünkü Bansko’da Rönesans döneminde inşa edildiği şekli göstermektedir – katlar, ayrı odalar ve saklı yerler ile. Neofit Rilski’nin faaliyetinden folklorik etkinliklerinin materyalleri sunulmaktadır – kitaplar ve atölye çalışmaları, çeviriler ve şahsi kütüphanesinden yayınlar

Nikola Vaptsarov Müzesi

Ünlü şair Nikola Vaptsarov‘un müzesi 8.30’dan 13’e kadra, 14-18 saat arasında açıktır ve her ayın son pazartesi günü ziyaretler ücretsizdir. Bu müze Vaptsarov’a verilen Uluslararası Barış Ödülü ile bağlantılı olarak, 1952 yılında açılmıştır. Müze birkaç kez yenilenmiştir ve ziyaretçilerine bilgi sağlamanın modern yöntemleri de dahil edilmiştir. Seçilen videolar, muhteşem ışıklandırma ve özel seslendirme kullanılmaktadır.

İkonlar sergisi

İkonların sürekli yapılan sergileri Bansko Sanat Okulu tarafından sunulmaktadır. Rönesans’ın ruhani gelişimi ile ortaya çıkan bu durum, 18. ve 19. yüzyıllarda Bulgar kültürüne güçlü bir varlık göstermiştir. Bansko Okulu, sadece kilise ressamlığı ile değil, aynı zamanda oymacılığı ve mimaride önemli katkıda bulunmaktadır.

Sergileme orijinal ikonları, fresklerin kopyalarını da içeriyor, ayrıca kilise plakası da var. Sergi, otantik formunda korunan 1749 yılına ait eski manastır içinde bulunmaktadır. Açılış saatleri 9’dan 12’ye kadar ve 13-17.30 saatleri arasıdır, pazar ve pazartesi günleri hariç. Ücretsiz ziyaretler her ayın ikinci Çarşamba gününder.

Velyanova Evi

Velyanova Evi ziyaret etmek için ilgi çekicidir – konut ve ticaret bölümünün kombinasyonu, yaşam alanlarının iç düzeni ve aralarındaki bağlantıların, girişlerin ve çıkışların dikkate alınması açısından çok ilgi çekicidir. Ayrıca, Bansko’daki en çok ziyaret edilen mekanlardan biri olduğu gibi,l aynı zamanda ulusal bir kültür anıtı olan tipik ve benzersizdir. Bansko’daki evlerin Rönesans döneminde nasıl inşa edildiğini gösterdiği için tipiktir. Bansko halkı iyi iş çıkardığında dünyaya açılmışlar, ancak zamanlar her zaman parlak değilmiş.

Bansko'da Velyanova Evi | Lucky Bansko SPA & Relax

Evler kaleler gibiymiş. Duvarların kalınlığı bir metreyi aşıyor, pencereler küçük ve sağlam ızgaraları var, odalar arasındaki bağlantıları tanıdık olmayan insanlar için kafa karıştırıcı, bir saklanma yeri de var. Aynı zamanda eşsiz ahşap oymalar ve fresklerle çok ilgi çekici. Saat 9-13 arası, ve 14-17 saatleri arasında açıktır, Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır. Ve her ayın ilk Çarşamba gününde ziyaretşer ücretsiz.

Radonova Evi

Radonova Evi 19. yüzyılda başlayan Bansko’daki simgelerden birisidir ve sergileri Bansko hakkında muhteşem bir hikayedir – oluşturulmasından osmanlı egemenliğinden kurtarıldığı 1912 yılına kadar. Bölgede arkeolojik kazılar sırasında bulunan bazı buluntular bulunmaktadır. Trakyalılar, antik çağdan, Ortaçağ’dan beri nesneler bulunmaktadır. Sayısız sergilere sahip olan etnografik sergi, Bansko halkının yaşam tarzlarını, geleneklerini ve sanatını göstermektedir.

Bansko’da ki arkeolojik yerler

Bansko’daki sayısız turistik yerler arasında bölgedeki arkeolojik kazıların keşifleri de bulunmaktadır. Son 10-12 yılda yapılan araştırmalar özellikle değerlidir. Toplamda, bazıları antik dönemden kalma 100’den fazla kalak, yerleşim yeri, kutsal alan, nekropol vb. Kalıntılar bulunmaktadır.   Araştırmalar, Bansko’nun hemen yakınındaki bölgelerinin M.Ö. 3. – 2. bin yıllarından beri yaşamış olduğunu gösteriyor. Açık mezarlar arasında 2. yüzyılda, faaliyeti için gerekli niteliklere sahip bir hekimin mezarı ve geç antik bir nekropoldeki bir Roma lejyonerinin mezarı da bulunmaktadır.

Bansko’da ki arkeolojik yerler | Lucky Bansko

Ritüel yerler arasında ritüeller için daha sonra da kullanılan Trakya kutsal alanı da bulunmaktadır. Ayrıca, Yeni Çağ’ın 4-5. Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın göreceli olarak erken girdiğini gösteren üç Hıristiyan baskilesi de bulunmaktadırr. Tarihte bilindiği gibi, bu topraklar, 864 yılında Bizans ile bir anlaşma imzalandığında Bulgar devletinin toprağa alınmışlardır. Bu anlaşma, Struma ve Mesta deresi boyunca toprakların Bizans tarafından verilmeleri için yapılmıştır.

Bansko’da ki arkeolojik kazılar | Lucky Bansko SPA & Relax

Aziz İvan’ın yeri

Yerel tarihin açıklanmasının yanı sıra, Bansko’daki bazı arkeolojik alanlar ulusal öneme sahiptir. Aziz Ivan’ın yerinde şimdiye kadar ülkedeki en büyük antik seramik üretim merkezi bulundu. Hatta, 4-5. Yüzyıldan fırınlar bile iyi korunmuştur. Araştırmalar ayrıca Aziz Nikola ve Sitan Kale’deki açık surlar içerisinde de gerçekleştirilmektedir. Biri Bansko’ya 4,5 kilometre, diğeri – 3,5 mesafededir. Mekanın yanında turistlerin erişimini sağlanmıştır, dinlenme yerleri de bulunmaktadır.

Aziz Nikola’nın yeri

Aziz Nikola’nın yerinde araştırmalar 2003 yılında başlamıştır. Kale köyünün aşırı inşa edildiği ve birçok çağda kullanıldığı anlaşılmaktadır. M.Ö. 4. yüzyılında Yeni çağın 18. yüzyılına kadar sikkeler bulunmuştur. Farklı zamanlardan bulunan ev eşyaları ve değerli süs eşyaları, burada yaşayan halkın zengin olduğunu göstermektedir.

Sitan Kale

Geç antik bir kale olan Sitan Kale’nin araştırması 2013’te başlaıştır. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Yeni Çağının 3. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar nüfuslu olduğunu gösteriyor. Turistler kazılara özel olarak yapılmış bir yoldan ulaşabilirler.

Bansko’da ki doğal yerler

Bansko, Pirin’in eteğinde bulunmaktadır ve dağ doğası son derece güzeldir. Bununla birlikte, bölgedeki benzersiz özellikleriyle ulusal ve küresel önemi olan doğal olgular da vardır.

Burada birçok korunan doğal alan var. Bunların arasında Yulenski, Bunderişki ve Demyanişki Skok’un şelaleleri, Banderitsa mağarası, Düğün sismli ilginç kaya oluşumu.

Bansko’daki Baikuşev'in çamı | Lucky Bansko SPA & Relax

Bansko’daki doğal manzaralar arasında eşsiz bir yer olan Baikuşev’in çamı (Baikushev’in beyaz köknarı olarak da bilinir). 1300 yılı aşkın bir süredir ve Bulgaristan’da bundan daha yaşlı eski bir kozalaklı ağaç yoktur. Baikuşev’in göknarının boyutları 2,48 metrelik bir çapta 26 metre yüksekliğinde ve çok etkileyicidir. Turu 7,80 metredir.

Bansko’nun yakınında olan Pirin Ulusal Parkı’ndaki doğal yerlere ulaşmak için çok sayıda fırsat bulunmaktadır. Burada biyolojik çeşitlilik harika, doğal oluşumlar dikkat çekmektedir. Park UNESCO’nun “İnsan ve Biyosfer” Programının bir parçasıdır. İspanya’dan Fransa, İsviçre ve Almanya’dan başlayıp Macaristan, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan ülkelerinden geçen E4 Euro Avrupa turu rotası geçmektedir.

Parkın üç korunmaya alınmış arazisi vardır. Bunlardan biri 1Bayuvi Dupki – Cinciçiritsa1. Çoğu biyolojik türleri, Bulgaristan’da Kırmızı Listede olduğu gibi, Soyu Türünün Korunması Avrupa ve Dünya Listelerinde de bulunmaktadır. “Yulen” korunmaya alınmış arazisinde birkaç göl kompleksi bulunmaktadır. Bunlar Strajişki, Vasililaşki, Polezhenski, Titipitskite, Disilişki gölleri. Bulunan 700 yüksek bitki türünden 44’ü Bulgaristan Kırmızı Kitapında yer alıyor. Tipik memeliler ayı, kurt ve dağ keçisidir. Tisata korunmaya alanmış arazi “NATURA 2000” – Avrupa Ekolojik Ağı’na dahildir. O Bulgaristanda’ki en büyük ardıç alanının korunmasını garanti eder Park yönetimi ile koordinasyon yapıldıktan sonra belirli rotalarda ziyaretler yapılabilir.

Yukarıda bahsedilen Bansko’daki yerler, hem Bulgar hem de yabancıları cezbeden ülkemiz için doğal bir zenginliktir. Hotel Lucky Bansko, çoğu kişinin yakınındadır ve Bansko’daki turlardan ve duygularınız sırasında konforunuzu sağlayacak olan Bansko otellerden biridir, Bansko’yu sık sık geri döneceğiniz benzersiz bir hatıraya dönüştürür.