Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko’da arkeolojik mekanlar

Bansko’da Sitan Kale ve Aziz Nikola hem turistlerin, hem de arkeologların ilgisini çekiyor  

Pirin Dağı’nın eteğinde Bansko Bölgesi, antik çağlardan beri yerleşim görmüştür. Burada insanlar iyi yaşam ve yaşam koşulları bulmuştur – avcılık, balıkçılık, çiftçilik, hayvancılık. Roma döneminden beri gelişen birçok mineral pınarlar bulunmaktadır. Bu, Bansko bölgesinde farklı yüzyıllardan – yerleşim yerleri, kutsal alanlar, kale, kilise – arkeolojik buluntuların birçoğunu açıklıyor.

Sitan Kale, Bansko | Lucky Bansko SPA & RelaxArazide yapılan araştırmalarda, eski zamanlardan emek aletlerini, ev eşyalarını, süslemeleri, paraları, silahları ve idari yönetiminin niteliklerini bulunmuştur. Şehrin ziyaretçileri tarafından görülebilen Bansko’daki arkeolojik alanlar 100’den fazla.

Ancak ikisi, sadece turistleri değil arkeologları da şaşırtıyor. Biri Bansko’daki St. Nikola’da, diğeri Bansko Kale / Sitan Kale /.

Bansko’daki St.Nikola alanında yüzyıllar, yeni çağdan önce 17-18 yüzyıla kadar 2000 civarında “birikmiş” dönemlere sahipler. Büyük bir Trakya kalesi bulunmuştur, ancak alt katlardan insan faaliyetleri ve Trakyalılar hakkında bilgiler var. Trakya kalesinin daha yeni katmanlarında erken Hıristiyan kiliselerinin yanı sıra ortaçağ binaları da vardır.

Sitan Kale da bir kale, ancak Bizans kalesidir. Hem Razlog vadisinin korunması hem de dağın öbür tarafındaki kaleler olan Sandanski, Melnik Pirin yolunda bir koruyucu olarak stratejik bir rolü vardır. Buradan Nicopolis ad Nestum, Yundola, Blagoevgrad ile bağlantı kurulmuştur.

Turistlerin her iki bölgeye erişimi özellikle kolaylaştırılmıştır. Aziz Nikola, Bansko’ya 4 km uzaklıktadır ve bölgeye bisiklet yolu dahildir. Sitan Kale yaklaşık 5 km uzaklıktadır ve raylı ve basamaklı darbelere sahip bir iz pisti ve dinlenme alanları bulunmaktadır

Bansko’da Aziz Nikola – İsimsiz şehrin gizemi

Bansko’da Aziz Nikola’da açılan Trakya kalesi, arkeologlar tarafından İsimsiz şehri olarak belirlenmiştir. Neden? Çünkü şaşırtıcı bir şekilde, önemine rağmen, büyük olmasına ve orada 20 yüzyıl boyunca aktif bir yaşam geçirdiğine inanılmasına rağmen, daha önce herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ne yazılı, ne efsaneler, ne şarkılar. 2003’te bir zamanda, Bansko’daki Aziz Nikola, duvarlar “gösteriyor” ve saha araştırmaları başlatılmıştır; ilk önce hiç kimse burada bulunanlar hakkında şüphelenmiyordu.

Bansko'daki arkeolojik alanlar | Lucky BanskoAntik duvarlarda, aynı adı taşıyan St. Nikola şapelin restore edilmesi için tepeyi temizleyen gönüllüler bulunmaktadır. Daha sonraki kazılarda şaşırtıcı şeyler ortaya çıkmaktadır. İki erken Hıristiyan kilisesi, biri Ortaçağ’da, ortaçağda bunlardan biri gümrük olarak büyütülmüştür, Trakya kalesi, Trakyalıların atalarının izlerine kadar uzanıyor.

Trakya kalesi 25 dönümün üzerinde büyük ve çok iyi korunmuş bir kasaba olduğu ortaya çıkmıştır, 5-6 dönümlük bir şehir vardır. Kale, üç tarafı dikey olarak “kesilmiş” ve dikey duvarların yüz metre yüksekliğinde kayalık bir tepede yer almaktadır. Daha erişilebilir güney alanından kalenin duvarları iki metre genişliğindedir

Razlog vadisi, Ege Denizi’nden Momina Klisura’ya, Trakya Vadisi’ndeki Yundola’ya ve Struva vadisinden Predela’ya kadar uzanan yaklaşımlar da dahil olmak üzere, burada Razlog vadisinin görülebilecek şekildedir.

Şehir kalesi sakinlerinin çok sayıda düşman tarafından şaşırtılmaları imkansızmış. Kalenin ele geçirilmesi neredeyse imkansızmış. Yine de erişilip ele geçirilmesi muhtemeldir. Burada, büyük bir yangının şiddetli bir felaket gibi ortaya çıktığını gösteren yaklaşık yarım metrelik bir katman vardır. Kale şehrinin hangi bölümünü kapladığı henüz söylenemez, çünkü alan olarak incelenen alanlar azdır. Fakat kalenin bir düşman saldırısında yakılması olasıdır. Bundan sonra hayat burada devam etti ve aktif katmanlar, daha sonraki katmanlarda, süs ve madeni paralarda bulunmuştur.

Dai kabilesinden Venedik sikkelerine

Bansko‘daki St. Nikola’nın Trakya döneminden elde edilen bulgular arasında, iskeletlerin o zamanlar için olağan dışı olduğu mezarlar bulunmaktadır. Yaklaşık iki metre boylu insanlarmış onlar – bu asırlardaki normal insan boyuna göre dev boyu. Bu, bilim adamlarını Dai kabilesine yönlendiriyor – çok militan, her zaman birbirleriyle savaşan Yunan şehir devletleri tarafından aranmakta olanlar. Kabile muhtemelen çok ünlüymüş çünkü Homeros’un İlyada’sında bile bahsedilmiştir.

Sitan Kale'ye yüzülecek yol | Lucky BanskoArazide birçok sikke/demir para/ bulunmuştur – 200’den fazla, 3. yüzyıldan başlayarak 17. yüzyıla kadar farklı dönemlere ait. Ayrıca farklı ülkelerden de var – diyelim ki, Venedik’ten ve tabii ki Bulgaristandan da var. Bu da ticaretin bütün bu sürede devam ettiğini gösteriyor. Pahalı mücevherler bulunmuştur – mücevherler, yüzükler vb. burada zengin bir nüfus olduğunu belirtmektedir. 60 cm’den daha büyük bir duvar kalınlığına, tahıl ve şarap depolamaya sahip olan devasa binalar, özel kil kaplarda muhafaza ediyorlarmış.

Kentin Orta Çağ’daki rolü için, çok değerli bir keşif – 9-11 yüzyıla dayanan iki öncü damga – konuşuyor. Bir Molivozul, Bizans maliye bakanının mühürüyle birlikte. Bu yöndeki anketler, o sırada kentin sadece bir geçit olduğunu ve aynı zamanda bir gümrük ofisi olduğunu göstermektedir.

İsimsiz şehrin eteklerinde 4. ila 5. yüzyıllara tarihlenen iki Erken Hristiyan kilisesi bulunmuştur. Bunlar mimari özellikleri ve yapım şekli ile belirlenir. Daha iyi korunmuş Ortaçağ‘da genişletilmektedir. Bu yapıdan belli olmaktadır. İlki oyulmuş taşlardan harçla yapılmış, ve devamı için mermiler kullanılmıştır. Bu kilise iki taraftan genişletilmiştir. Kalenin eski şehir merkezinin yakınında, diğer erken Hıristiyan kilisesi keşfedilmiştir. Binanın bir bölümünün kayması olmuştur ve vakıflar bütünüyle korunmamışdır.

Efsane nasıl Sitan Kale, Todorka Tepesi ve Todorini gözlerini nasıl bağlar?

Bansko’daki Aziz Nikola’daki kaleden farklı olarak Sitan Kale hakkında efsaneler var. Bunların arasında en popüleri kaleyi Todorka tepesi ve Todorini gözleri isimli iki göl ile bağlantılandırıyor.

Sitan Kale'ye giden yol | Lucky Bansko SPA & RelaxOsmanlı işgalcileri Bansko bölgelerine yaklaştıklarında yerliler bir çok gıdaları alıp Sitan Kale’ye tırmanmışlar, su hattı geçirmişler, duvarları kaldırmışlar ve uzun savunma için hazırlanmışlar. Osmanlılar gelmiş, saldırılar başlamış, ancak başarısız olmuş. Sonra bir kurnazlık kullanmışlar. Bir eşek beslemeye başlamışlar, fakat ona su vermemişler, ve kalenin çevresine bırakmışlar. Böylece su hattının daha sığ bir seviyede olduğu bir yer bulmuş ve parçalamış. Su durduktan sonra kale çökmüş. Düştü ve sakinleri öldürülmüş.

Son savunucular yerel yöneticinin kızı Todorka tarafından yönlendiriliyormuş. Atını mağlup edip Osmanlılar tarafından zulüm gördüğünde Bansko’nun tepesine tırmanmışlar. Yakalanmaması için kendini bir uçuruma atmış. Böylece yerel halk Todorka adını vermiş ve gözyaşları nedeniyle iki yakın göül Todorka’nın gözleri olarak adlandırılmıştır … Bugün Todorka tepesi Bansko’daki kayak pistleri ile ünlüdür ve Todorka’nın gözleri Pirin’deki en sık turist güzergahları arasındadır.

Bununla birlikte, Sitan Kale’nin Osmanlı Türk fatihlerini istila etmek için kurulmadığı söylenmelidir. Arkeolojik kazıların keşifleri, Erken Bizans döneminden / geç Antik Roma döneminden çok daha eski bir tarihe sahip olduğunu göstermektedir. Temeller, inşaat yolu vb., Bizans’ın inşa ettikleri ve dördüncü yüzyıldan altıncı yüzyıla kadar kullandıklarını açıkça ortaya koymaktadır. Daha sonra muhtemelen Slavların ve Hunlar gibi diğer kabilelerin istilalarıyla yakılmış. 7. yüzyılda Bizanslılar restore etmişler, ancak 12.yüzyıllarda tekrar yanmış. Enkazın bir okçudan çıkan ok, kalenin haçlı seferi tarafından saldırıya uğradığını gösteriyor. 17.-18. Yüzyıla kadar yerliler tarafından daha çok bir yerleşim gibi kullanılıyormuş.

Sitan Kale – Stratejik Kale

Bansko’daki Aziz Nikola’daki kalenin yanı sıra Sitan Kale de stratejik bir kale idi. Bansko Kale’in ana görevlerinden biri, Zlatitsa alanını Trakya’ya bağlayan Roma döneminden beri döşeli önemli bir yolun korunmasıydı. Daha spesifik olarak, bu, Kuzey ve Güney Pirin arasındaki bir bağlantı, iki önemli nehrin vadileri arasındaki dağlardan geçişi – Mesta ve Struma, insan faaliyetleri ve yaşam için kutsanmış.

Bansko'daki ormanın içinden geçin | Lucky Bansko SPA & RelaxBizans kroniklerinde Sitan Kale çok sayıda birliklerin bulunduğu önemli bir şehir olarak tanımlanmaktadır. Bu, farklı amaçlardaki binaların kazılarında bulunan temellerle doğrulanmaktadır. Arkeologlar, silahların yanı sıra, çanak çömlek parçalarını, madeni paraları da buldular.

Kuvvetlendirilmiş kısım yaklaşık 8 dönüm, kuvvetlendirilmiş duvarlar, koruma kuleleri, taş harçla birlikte iç yapılar ve ezilmiş tuğlalar var. Kazılar zaten kaleyi ana hatlarıyla çizmişlerdir; Kalenin farklı bölümlerinde yuvarlak ve bir çokgen olmak üzere iki kule ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca derin bir koruyucu hendek de var. Ancak Bansko’daki St. Nikola kalesinin aksine, duvarların 2 metre kalınlığında olduğu yerde, burada 1.30 metreye kadar varıyorlar.

Bizanslar Sitan Kale’yi nerede inşa etmeyi tesadüfen seçmemişlerdir. Tepenin kendisi doğal koruma altındaki dik yamaçlara sahiptir ve yıl boyunca suyun aktığı yerdir.

Günümüzde kalenin açıkta kalan kısımları iyi korunmuş, ziyaretçileri müze olarak görebiliyorlar. Bu aalan, Bansko’ya yaklaşık 5 km uzaklıkta olup dağ yamacı boyunca bir iz tarafından kolaylaştırılmıştır.

Bulunanlar tümü Bansko’da görülebilir, çünkü kazılar Belediye tarafından finanse edilir ve buluntuları burada kalır. Sergi, kentteki Müze Kompleksi’nin arkeoloji bölümünde bulunuyor ve bunların çoğu, bölgede tarih ve etnografya müzesi haline getirilen Radonova Evi‘nde görülebilir.