Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko ve bölgesinde ki kiliseler

Bansko ve bölgedeki Hıristiyan kiliseleri, dünyanın dört bir yanındaki turistlerin ilgisini çekiyor. Bu tapınaklarla, ülkemizdeki Hıristiyanlığın ilk zamanlarından başlayarak “hikayesi” okuyabilir; burada 4. yüzyıldan günümüze kadar 4 basilik bulunur.

İnancın ve Bulgar ruhunun, yeteneklerin ve çok güzelliğin gücü görülecektir.

Bansko ve bölgedeki bazı Hıristiyan kiliseleri benzersizdir. Örneğin Kutsal Üçgen/Holy Trinity” gibi. Balkanlar’daki en büyük oymuş; “Alexander Nevski” ilkeliği almadan önce. Fakat aynı zamanda, inanç adına dramatik olaylar ve trajik kaderlerle de bağlantılıdır.

Yapısı ve freskoları ile Dobarsko’daki kilise dünyadaki bu tür olan tek kilisedir. “Uspenie Bogorodiçno” benzersiz bir ikonostaza sahiptir. Böylece Bansko ve bölgedeki Hıristiyan kiliseleri çağlar boyunca heyecan verici bir yolculuk sunuyor.

Bansko – bulgarlığın ve hıristiyanlığın yüzyıllara dayanan ocağıdır

Bulgarlık ve Hıristiyanlık, Bansko’da derin kökenleri vardır ve her zaman çağlar boyunca sarsılmaz dururlardı.

Bansko kasabasının eski fotoğrafı | Lucky Bansko SPA & Relax

Uzun Osmanlı döneminde bile buradaki nüfus, isteksiz olmakla birlikte, daha bağımsız bir bağımsızlık statüsündeydi. Örneğin Bansko’da konak hiç olmamıştır, buna rağmen hem toplumsal olarak, hem de organize bir sosyal yaşam ve ekonomik kalkınma olarak yerleşim uzak geçmişte idari merkez rolü oynamıştır.

Bir konu hakkıda daha söz edilebilir. Bansko, Pirin Dağlarının eteğinde ve bölge, tarım ve hayvancılık gibi temel geçim kaynaklarının geliştirilmesi için elverişli bölgedir. Ege sahilinde ticaret yapmak için el işleri ve fırsatlar da varmış. Ancak, bölgede Türklerin büyük yerleşim birimleri yokmuş.

Tüm tarihsel kanıtlar, Bulgar nüfusunu işaret ediyor. 1867’de Bansko’yu ziyaret eden Amerikalı misyonerler 4 ila 5 bin arasında yaşayan Bulgar hakkında konuşuyorlar. 1878’de Konstantinopolis’te yayınlanan Etnografya’da Bansko sakinleri kategorik olarak Bulgarlar olarak adlandırılmaktadır.

Bu daha sonra Vasil Kınçov’un etnografik ve istatistiksel çalışması ile teyit edildi – 1900 yılında Bansko nüfusunun Hıristiyanlığı kabul eden 6500 Bulgar olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, 17. yüzyılda Pirin bölgesinde 17. yüzyılda türkleştirme sırasında ise, Bansko’da sadece bir kişi bir müslüman olmuştur.

Bölgede bulgarlık bilincinin bu şekilde muhafaza edilmesi, Bansko’yu kentin önemli kişiliğe sahip olduğu Rönesans’ın önde gelen merkezlerinden biri haline getiriyor. Slav Bulgar Tarihi, Rönesans için bir atılım olan Paisiy, kardeşleri Lavrentius ve Hacı Vılço, Neofit Rilski, simge ressamı Toma Haciikominov, Galaktion Hilendarets, birçok tüccarlar, haydutlar ve devrimciler burada.

 

BANSKO’DA HIRİSTİYANLIK APOSTOLİK ZAMANLARINDAN BERİ

Bansko ve bölgedeki Hıristiyan inancı, Yeni Çağ’dan sonraki ilk yüzyıllardan beri yaygınlaştı. Ve öyle ki 4. yüzyılın sonunda Bansko’da zaten Hıristiyan kiliseleri var. Aziz Nikola bölgesinde, Bansko’ya 4 km uzaklıkta, bu tür erken Hıristiyan bazilikaları iki kalıntısı bulunmaktadır.

Havari Paul'un simgesi | Lucky Bansko SPA & Relax

Aynı zamanın iki benzer kilise kentin hemen yakınında bulunmaktadır. Biri Şipotsko bölgesinde – Bansko’ya yaklaşık 2 km. Uzmanlar tarafından açılan diğer erken Hıristiyan bazilika, St. Ivan bölgesinde Bansko’dan bir kilometre uzakta’dır.

Gördüğünüz gibi, MS 4. yy gibi erken bir tarihte. Bansko’da yoğun bir kilise inşası yapıldı. Ve Hıristiyan dini yapı konuşmalarında, Hıristiyanlığın bundan önce buraya girdiği söyleniyor. Hiç şüphe yok, çünkü yakınlardaki topraklarda, Hıristiyanlık tarihinin “havarisi” olarak adlandırılan zamanlara geri dönüyor.

Bir çalışmada, Profesör Georgi Bakalov ve Totyu Koev Havarileri kitabını, Havari pavelın Selanik’te Hıristiyanlığı vaaz ettiklerini ve bundan önce Ege Trakyasında olduğunu belirtti. Öğrencileri orada yaygınlaşır, iman güçlenir, aktif dinsel yaşam gerçekleşir, tapınaklar inşa edilir.

Tarihsel olarak, bu topraklardan Bansko bölgesine kadar olan mesafe önemsizdir. Dahası, Hıristiyanlık hızla yayılıyor. Etkisinin göstergesi, en sert Trak kabilelerinden biri olan besilerin vaazlara karşı değildirler ve hatta İncili bile kendi diline çevirmişler.

 

BANSKO’DA ERKEN HIRİSTİYAN KİLİSELERİNİN İLGİ ÇEKİCİ TARİHİ

Bansko’daki Erken Hıristiyan Kiliseleri’nden St Nikola tepesinin alanında üst ucundaki bazilika araştırılmıştır. Kazı sırasında MS 4. – 5. yüzyıldan itibaren bir tane daha bulunmuştur fakat ne yazık ki temellerinin büyük bir kısmı kaykaya indiklerinden dolayı korunmamaktadır.

Bir ortaçağ tapınağının kazıları | Lucky Bansko SPA & Relax

Üstteki kilise, tesadüfen keşfedilmiştir – 2003’te yerliler bir şapelin restorasyonu için alanı temizlerken bulmuşlar. Bu şekilde temellerine ermişler. Kazılar daha da ilgi çekici olmuş – arkeologlar büyük bir Trak kent kalesine gelmişler ve ikinci bazilika keşfetmişer.

Ve alt tabakalara, 4.500 ila 5.000 yıl önce insan faaliyeti varmış. Böylece Bansko’daki iki Hıristiyan kilisesi bugün birçok turisti çeken büyük bir arkeolojik kompleksin parçasıdır.

Tepenin üst kısmında ki kilise, bir köşe ve bir apsistiymiş. Litürjiler için alan öncül doğu-batı yönündeki erken Bizans kiliselerinde olduğu gibi uzunlamalıdır. İnşaat, harçla kireç taşlarından yapılmıştır. Ortaçağ’daki tapınak nehir yuvarlak taşlarıyla genişletilmiş. Bugün temelleri St. Nikola Şapeli tarafından desteklenmektedir.

Bansko’daki diğer iki erken Hıristiyan kilisesi – Şipotsko ve St. Ivan’ın da ilginç bir hikayesi var. 6. yüzyılda Şipotskoda ki olanı Slavlar tarafından yok edilmiş ancak daha sonra 12. Yüzyıldan sonra restore edilmiş ve Osmanlılar tarafından tekrar yıkılmış. Bazilika, trakların inşaatının temelleri üzerine inşa edilmiştir.

St. Ivan, erken bir Hıristiyan kilisesinin yanı sıra, seramik yapımında geç antik bir atölyenin yanı sıra M.Ö. 5. yüzyılda Trakyalıların ateşe ibadet etmek için kutsal alanlarına da sahiptir.

Dobırsko Kilisesi – her açıdan benzersiz

Dobırsko Kilisesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası’na dahil edilmesi tesadüf değildir – her açıdan benzersizdir. 17. yüzyılın başında inşa edilen inşaattan 1614 yılında başlatılabilir ancak o zamanlara göre ustalar mucize yapmışlardır – bu doğal bir “klima” dır.

Fotoğraflar Dobarsko'daki kilise | Lucky Bansko SPA & Relax

Ve yaz ve kış sıcaklık duvar yazılarını(freskleri) muhafaza edilen derecelerde tutulur. Klima olmadan, bir zamanlar restore edilmeden bu 4 yüzyıl freskleri, otantik, parlak renklerini korumuştur. Tapınak 19. yüzyılda osmanlılar tarafından banyoya dönüştürülse bile.

Yapı, başka şey ile de benzersizdir. Daha sonra tapınak alanının tek taraflı olacağı kabul edildi, ancak burada karmaşık ve zengin dekore edilmiş üç nefli bir bazilika yapıldı. Muhtemelen spontan görünüm için bir tazmin olarak – Osmanlı yönetimi sırasında Hıristiyanlar tapınaklarını yere kazmakla yükümlümüşler, Hıristiyan sembolleri yükselmesin diye.

Duvarlar bir konu olarak eşsizdir. Tapınaktaki dört ila 5 imge görüntüsünde, burada aziz savaşları vurgulanarak 30 boyanmış. Aslında bütün kilise 160 metrekarelik bir alanda 460’den fazla görüntüyle içeride boyanmış ve grafilidir.

30 kadar aziz ve Katolik aziz olmak üzere birçok kadının imajının bulunduğu dikkati çekiyor. Başka yerde böyle şey göremezseniz.

Ancak ziyaretçilerin ilgisi burada bitmiyor. Çünkü kilisede freskolar var – Hristos’un geometrik şekli olan Hristos’un Dönüşümü, bunun altında atmosfer ve stratosfer altında uçan roketi hatırlatan bir geometri şekli bulunmaktadır.

“Tanrı’nın dirilişi”, Hristos’u bir astronot gibi benzer şekilde temsil eder – cehennemde ölüleri canlandırır ve yüzeyde dünyadaki astronotlar için mevcut olan gibi bir kapsül gibi gelir.

Böylelikle, Bansko’ya 20 km uzaklıktaki Dıbarsko’daki kilise, güçlü bir turist ilgisini yaratmaktadır ve bunun için özel geziler düzenlenmektedir. Örneğin, 5 yıldızlı Lucky Bansko Aparthotel, turistler için bu hizmeti sunmaktadır.

Bansko’daki “Kutsal Üçlü/Holy Trinity – Bulgar ruhunun gücü

Bansko ve bölgedeki Ortodoks kiliseleri arasında, şehrin merkezinde yer alan “Kutsal Üçlü ” ilgi çekicidir. Sadece iki katlı zemin kat ve balkonlar ile değil, Bulgar ruhunun ve inancın gücünün göstergesi olan geçmişi ile de etkilemektedir.

Fotoğraflar Holy Trinity Temple | Lucky Bansko SPA & Relax

Tapınak, 1833 yılından 1835 yılına kadar 270 ailenin bağışlarıyla inşa edilmiştir ve birçok bireysel bağışçı bulunmaktadır – 1081. Alan ayrıca bağışlanmaktadır – kilise, daha sonra belediye başkanı, inisiyatör ve organizatör Lazar German tarafından verilen bir alana inşaat edilmiştir. Toma Hacibena – evin önüne yeri bağışlayan Neofit Rilski’nin bir akrabası.

Kilise, yerel ustaların eseridir – heykel, dekorasyon, ikonostaz, çanlar. 30 metre uzunluğundaki çan kulesi ve üzerindeki saat de Bansko ustaları tarafından inşa edilmiştir. Bağış veremeyenler, emek vermişlerdir – aynı anda 350 kişi inşaat üzerinde çalışmiştir.

İzin almakta ilginç fakat aynı zamanda trajik anlar var. Türklerle müzakereler Lazar German tarafından yürütülmektedir, ancak zordur. İşlemleri hızlandırmak için, planlanan arazide bir haç ve bir simge gömüşlmüş ve bir yaşlı kadın, orada ne bulacaklarını “rüyasında” görmesini söylemiş. Daha sonra, Türk hükümetinden temsilcilerin huzurunda ve “kehaneti” keşfetmişler.

Bansko halkı tapınağa, izin verilenlerden daha büyük bir boyutlarla başlamış olması, Türk hükümetlerine hediyeler verilmekle de ilgiliymiş.

Paralar bittiğinde, Lazar German ticaret yaptığı bey’den 300.000 kuruş ödünç almış. Ancak kilisenin neden daha büyük olduğunu ve para nerede olduğunun kontrolü sonrası Lazar German zindana girmiş.  İşkenceye dayanmayıp, aldığı borcu söylemiş ve tanıdığı bey utanç içine düşmüş.

Kilise yıkılacakmış, ancak Lazar German öngörülebilir biçimde, giriş beline bir türk hilali ve bir ay ve yıldızını kazıtmış.  Bu, yıkımı durdurmuş ve kilise tamamlanmış, ancak Lazar German kutsamanmasıa kadar zindanda yaşamamış.