Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Bansko kişilikleri: Lazar Todorov Herman (Golev)

Kutsal Üçlü Kilisesi, Bansko’nun en büyük sembollerinden biridir . Hepimiz onu biliyoruz, onu ziyaret ettik ve atalarımızın, zor ve zalim zamanlarda, kendi elleriyle inşa etmeyi, ana yollarından ayrılarak ve yol boyunca karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmeyi başaran güçlü inancına hayran olduk. .

Aziz Kilisesi Bansko'da Trinity | Lucky Bansko

Ayrıca bu kiliseyi de bildiğinizden ve en azından bir kez Bansko’da bulunduysanız ziyaret etmek için zaman ayırdığınızdan eminiz. Peki, inşa etme fikrinin hangi büyük banskaliye geldiğini biliyor musunuz? Kiliseye kimin en büyük bağışçı olduğunu ve şehrin göbeğinde Banskali Hristiyan Tapınağı’nın hayatını feda eden biliyor musunuz ?

Size şimdi bu adamdan bahsetmek istiyoruz. Çünkü biz Bulgarlarız ve atalarımızın hatırasını korumalıyız ve Osmanlı yönetimi sırasında Hıristiyan inancımızı koruduğumuz için insanları unutmamalıyız.

Lazar Todorov German (Golev) – Bansko’nun çok borçlu olduğu adam

Lazar Herman ya da daha sonra Bansko’daki herkes tarafından çağrıldığı gibi – Büyükbaba Lazko, 1700-1775 yılları arasında doğdu. Ne yazık ki, kesin yıl ve tarih bilinmemektedir, ancak varlıklı tüccar Todor Herman’ın ailesinde doğduğu bilinmektedir . Lazar’ın Bükreş’te Brothers Germani Ticaret ve Bankacılık Evi’ni kurduğu Michael ve Ivan’ın iki erkek kardeşi olduğu da bilinmektedir.

Ticaret çok başarılı bir şekilde geliştiği için ticaret, üç kardeşin kanında gözüküyordu ve yalnızca birkaç yıl sonra işlerini genişletti ve Alman Almanlarının şubelerini Venedik ve Viyana’da açtılar .

Ticari işlerde en becerikli ve anlayışlı olan Lazar, sık sık başka bir dünyayla, yaşam ve düşünce biçimiyle tanıştığı Paris, Dubrovnik, Paris’ten sık sık seyahat etti.

Viyana ziyaretleri sırasında Lazar Almanyanın , ünlü Sırp dilbilimci ve modern Sırp dilinin reformcusu Vuk Stefanoviç Karaciç ile tanıştığı görülüyor . Karadziç’in edebi eseri ayrıca halk şarkıları toplamayı ve bunları koleksiyonlarda yayınlamayı da içeriyordu. Bu nedenle Lazar, yayın için birkaç Bulgar şarkısı verdi.

Vuk Karaciç | Lucky Bansko

Ve eğer o anda kendinize “Peki ya bunlar Sırp koleksiyonlarıydı?” Derseniz, Lazar Todorov Almancası sayesinde Karaciç’in “Folk Sırp Şarkı Kitabı” ve Ekstra’daki St. Petersburg Karşılaştırma Ekinde Bulgar şarkıları içerdiğini söyleyeceğiz. Tüm dillerdeki sözlükler ve Bulgarcaya yönelik zarflar ” , bu, tüm Avrupa’daki dilbilimcilerin ilk defa Bulgar diline aşina olmalarını sağlar.

Kardeşlerin ne zaman ve nasıl bizden ayrılmaya karar verdikleri, bilgiye ulaşmadıkları, ancak hayatlarının ilerleyen aşamalarında, her birinin kendi yoluna gittiği bilinmektedir.

Mikhail Germanovich, Sırp prensi Milos Obrenoviç ile yüksek rütbeli bir pozisyonda (diplomat olma) kabul etti ve ölümüne kadar böyle çalıştı, Ivan German, Venedik ve Dubrovnik’te bir bankacılık işletmeciliği yaptı ve Lazar, ticarete yoğun bir şekilde dahil olmaya devam etti ve malları Avrupa çapında geçti.

Milosh Obrenovic | Lucky Bansko

Yeterince iyi bir servet biriktiren 1832’de Lazar Todorov Herman yalnız Avrupa’yı dolaşmayı bıraktı, Bansko’ya yerleşti ve kısa bir süre sonra kentin belediye başkanı oldu. Bu, ana tüccarın Kutsal Üçlü Kilisesi’nin inşası için başlatıcılardan biri olduğu andır .

Lazar yıllarca tüm Avrupa’da seyahat eden bir tüccar olarak, Lazar muhteşem tapınaklar gördü ve küçük kasabasının, vatandaşlarının mumları yakıp Tanrı’ya dua edebileceği özel bir yerde bir kilise olmasını diledi .

Bir mum yakmak için, vatandaşlarının şehrin dışına çıkıp eski, küçük, gömülü kilisede dua etmeleri gerektiğini görmek zordu .

Lazar akıllı ve eğitimli bir adamdı ve bir tüccar olarak, Banskali halkını Türk bürokrasisini ve Bansko’yu nihayet şehrin göbeğinde büyük, ferah ve güzel bir tapınağa kavuşturacak şekilde arkasına nasıl getireceğini biliyordu .

Karar verildiğinde, zengin banskaliler tapınağa para bağışlayacağına, fakirlerin emeğe yardım edeceğine söz verdi, Lazar Alman, inşaat sahasını bağışladı ve sadece inşaat için izin belgesine (ferman) ihtiyaç duyuyordu .

Evet, ama o zamanlar bir Hıristiyan tapınağı için böyle bir izni çıkarmak çok zordu ve Bansko’nun merkezinde bir inşaat izni almak ancak bir mucize gerçekleştiyse gerçekleşmesi daha da zordu.

Ve sonra, fikirlerinin embriyoda ölmek üzere olduklarını göründüğü zaman, büyükbabası Lazko, kendilerine karşı Osmanlı yasalarını kullanarak ya da “Türk idaresini kendi haklarıyla görünme” dediği gibi , bir inşaat ruhsatı alma fikrine sahipti. oyun ”.

Bazı sadık dostları bir araya getirdi ve tapınağa bağışlanan yere bir simge ve birkaç başka küçük kilise objesi gömdü. Daha sonra Türk yetkililere , yerinde eski bir Hıristiyan tapınağı olduğunu söyleyen bir hayalin olduğunu söylemesi için bir büyükannesiyle birlikte düzenleme yaptı .

Türkler bir çek atadı ve “emanetler” keşfedildi, bu da Osmanlı yasalarına göre, Bulgarların bu yerde bir kilise inşa etme hakkına sahip olduğu anlamına geliyordu.

Ancak, Lazar’ın tapınağı inşa etmedeki yardımı burada bitmedi. Her aşamada, sadece büyük miktarlarda değil aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda bağışta bulundu.

Bu nedenle, Türk makamlarından resmi izin almak için, Büyükbaba Lazko hediyelerle bir araba yükledi ve uzun süredir beklenen izni istemek için şahsen Selanik’e gitti.

Ayrıca, Banskalyalıların, Türklerin hissetmediği bir yapıyı genişletmek için bir yol bulmaları gerektiğinde çok değerli yardımlarda bulundu. Öykü, gün batımından sonra her akşam Lazarus ve birkaç Banskaliyenin zona tapınağa taşınıp, o zamanlar ülkemizde inşa edilen en büyük kiliselerden birini inşa ettiklerini söylüyor.

Lazar Herman için kiliseyi inşa etmek hayatının misyonuydu, bu yüzden 1834’de para tükendi ve inşaat durdu , bir an tereddüt etmedi ve para aramaya başladı.

Yani onun arkadaşı Nevrokop gelmek Mehmet Bey bir kredi için ona sormak 300 000 peni . Ne söylediği ve sayısız zengin Türk’ü nasıl ikna ettiği bilinmemektedir, ancak krediyi aldı ve Banskali kilisede çalışmalarına devam etti.

Ancak Büyükbaba Lazko hayatının işini görmek, ne de bakır zillerin çan halkasının tadını çıkarmak için yaşayamadı. Çünkü Mehmed Körfezi’nden borç almaktan tutuklanmıştı.

Hiç kimse kredinin nasıl gerçekleştiğini söyleyemez, ancak en muhtemel versiyonlardan birine göre, Lazarus’a karşı isimsiz bir ipucu verildi.

Efsaneler bize tutuklanıp Neurocope’un kaymakaminine getirildiğinde ve Lazar’ın Mehmed Körfezi’nden kiliseyi ödünç aldığını kabul ettiğinde, kaymakamin ile öfkeli olduğunu söyledi: Devlere para verirken krallığımızla bitti kilise kiliseleri inşa et . ” Türk öfkesi o kadar yoğundu ki dedesi Lazko’nun derhal serbest bırakılmasını emretti. O zamandan beri Lazar Herman’ın izleri kayboldu ve asla Bansko’ya geri dönmedi ve böylece Kutsal Üçleme’nin tamamlandığını ve tüm ihtişamını görmedi.

Lazar Herman, Serres’te hapsedildi ve 1838’de veya 1839’da orada öldü.

Büyükbaba Lazko, bilinçli hayatı boyunca, kentini daha güzel, daha zengin ve içindeki insanları daha eğitimli, daha mutlu ve özgür bir tapınağa olan inancını geliştirmek için özgürce görme görevinden bir anlığına ayrılmadı. Avrupa kiliseleriyle rekabet eder .

Bansko etrafında gezi turu

Yaşamının nedeni kesinlikle Kutsal Üçlü Kilisesi’nin inşasıydı, ancak büyük Banskali kentteki edebi ve eğitimsel faaliyetler için çok yardımcı oldu. Bansko’nun diğer büyük kişiliği Kuzeni Neophyte Rilski olan Lazar, kitap, kitap ya da ders kitabı yayınlamak için paraya ihtiyacı olduğunda cevap verdi. Hayatı boyunca büyükbabası Lazko, Neofit Rilski ile irtibatta kaldı ve Bulgar eğitim yöntemini geliştirmek ve modernize etmek için birlikte çalıştı.

Ne yazık ki, Lazar Todorov Herman’ın evi korunmuyor ve bulunduğu yerin hatıraları siliniyor, fakat şehri için yaptıkları Banskaliler tarafından hatırlanıyor.

Rila'nın Neofiti | Lucky Bansko

Bansko’da herkes tüccar, belediye başkanı, yayıncı, bağışçı, hayalperest, Hristiyan Lazar Almancası (Büyükbaba Lazko) sayesinde ülkenin en güzel kiliselerinden biri olan Kutsal Üçlü’de bir mum yakabileceğini biliyor .

Büyükbaba Lazko’dan bahsettik, çünkü bu kişilerin unutulmaması gerekiyor. Hatırlanmaları, yaptıkları işlerin sadece Banskali tarafından değil, hepimizin de onurlandırması ve bize miras kalan kuşaklara anlatılması gerekir.

Bu nedenle, Kutsal Üçlü Kilisesi’ne henüz katılmadıysanız, bir sonraki Bansko’daysanız, zaman ayırın ve ziyaret edin. Lazar Todorov Herman için bir mum yak ve bir süre sessiz kal. Öyleyse çocuğunuza tapınağın yapısının hikayesini anlatın ve bu yapının mümkün olduğu için adama bahsetmeyi unutmayın.