Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Yedi Rila Gölleri – Rila Dağı’nda bir cennet parçası

Bansko bölgesindeki herkes bu inanılmaz ve şaşırtıcı doğal yeri ziyaret etmek zorunda. Bir gün bu eşsiz doğal olayı ziyaret ederek geçirmek harika bir fikir .

Yedi Rila Gölünü yaz aylarında görmek en iyisidir, çünkü bu sezon en çekici olanlarıdır, aynı zamanda bir günlük gezi için şehrin günlük rutinden kaçmak için mükemmel bir seçenektir. muhteşem doğa. Yedi Rila Gölleri , Balkan Yarımadası’ndaki en dikkat çekici doğal alanlardan biridir.

Burası ziyaret unutulmaz bir deneyim. Rila Gölleri’nin şaşırtıcı ve büyüleyici güzelliği sadece Bulgar turistleri değil aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri de cezbeder.

Yedi Rila Gölleri| Lucky Bansko

Yedi Rila Gölleri hakkında ilginç gerçekler

Yedi Rila Gölleri, Rila Dağı’nda bulunan buzul kökenli bir göl grubudur . Bulgaristan’daki bu göl grubu, Bulgar ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen ve görülmesi gereken yüzlerce ulusal turistik yerin bir parçası.

Her gölün kendi adı vardır ve kendi içinde benzersizdir:

  • Gözyaşı
  • Göz
  • Böbrek
  • İkiz
  • Trefoil
  • Balık Gölü
  • Aşağı Göl

Göller, Kuzeybatı Rila Dağı’ndaki Damgski bölgesindeki pitoresk halkalarda bulunur , çünkü deniz seviyesinden 2095 ila 2535 metre yükseklikte amfiteatik olarak bulunurlar . İçlerinde bulundukları sirk, Suhi Chal, Harmiyata, Otovishki zirvesinin zirveleri ile çevrilidir. Dağın yamacındaki olukları işgal ederler ve göller ayrı ayrı küçük akarsularla birbirine bağlanır. Su akışı sürecinde bu akarsular boyunca küçük basamaklar ve şelaleler oluşmuştur.

İlk üç göl   (Gözyaşı, Göz ve Böbrek) İkizde ayrı olarak akar, daha sonra su sonradan Trefoil, Balık Gölü ve Aşağı Göl’den geçer . En düşük gölden kaçarken Dzherman Nehri’nin başlangıcını veren son iki gölün içinden daha güçlü bir akarsu geçiyor   (Struma Nehri’nin sol koludur).

Yedi Rila Gölleri hakkında meraklı gerçekler

Yedi Rila Gölünün her birinin adı kendine has özelliklerini temsil ediyor. En yüksek rakımlı göl, Gözyaşı olarak adlandırılır , çünkü suyu berrak ve şeffaftır.

İkincisi , Göz Gölü.   (Kalp olarak da bilinir), neredeyse oval bir şekle sahiptir. Göz, Bulgaristan’ın en büyük derinliklerine sahip bir daire gölüdür – derinliği 37,5 metredir .  

Böbrek , tüm grubun en dik kıyılarına sahip olan göldür. Dördüncü göl İkizler’dir . Tüm göl grubunun en büyüğüdür.

Trefoil Gölü düzensiz bir şekle ve düşük kıyılara sahiptir. Tüm göllerin en sığ kısmı , Kuzeydoğu tarafında olduğu gibi “Yedi Göller” kulübesinde yer alan Balık Gölü’dür . Bulunan en düşük gölDzherman Nehri’nin akmaya başladığı Aşağı Göl’dür .

Rila Gölleri Hakkında Efsaneler | Lucky Bansko

Yedi Rila Gölleri Efsanesi

Yedi Rila Gölünün efsanesine göre, binlerce yıl önce, Dünya insanlar tarafından henüz doldurulmamışken , Rila Dağı iki devin eviydi – bir erkek ve bir kadın. Aşkları çok güçlüydü ve güzel evlerinin güzelliğine ve rahatlığına tapıyorlardı.

Evlerini inanılmaz derecede güzel, her zaman sıcak, güneşli ve keyifli. Her yaratık bu yere âşık oluyordu ve orada yaşamak istiyordu. Dünyadaki tüm elementler devleri ve aşklarını destekledi .

Ancak bir gün sıkıntılar geldi, kötü güçler evlerinden geçti. Bu güzel yeri gördüklerinde, kötü güçler devlerin mutluluğu yüzünden kendilerini kıskanmış hissettiler, bu yüzden sinirlendiler ve evlerini ve sonsuza dek sevgilerini mahvetmeye karar verdiler. Kara bulutlar göndermeye ve rüzgarları yok etmeye başladılar . Dünya korkunç depremlerle sarsıldı .

Erkek devi, bütün gücüyle, sevgili koruduğu ve kötü güçlerin saldırılarına karşı savaştığı her çim bıçağı, her küçük akarsu ya da çiçeğe karşı savundu. Ne yazık ki, bu sadece onları daha da sinirlendirdi ve kötü planlarını sonuna kadar yerine getirmeye karar verdiler.

Bir ağır savaşta dev ölümünü buldu. Zaferlerinden memnun olan şeytani güçler, gitmeye karar verdiler ve geride bıraktılar sadece kayaları, çayırları ve harap olmuş kederli kadın devini mahvetti . Genç dulun hüzneti o kadar güçlüydü ki, dağ sırtlarında vadilere uçarken gözyaşları sonsuzdu. Gözyaşları düştükçe, glenlerde toplandılar, bu yüzden büyüleyici bir güzelliğe sahip berrak göller kurdular– Yedi Rila Gölleri.

Böbrek Gölü’ne ulaşmadan önce, turist rehberiniz size Gözyaşı Gölü yönünde bulunan devasa bir kaya gösterecektir. Kayanın şekli, büyük ölçüde bir erkek ve bir kadın figürüne benziyor. Efsaneye göre, bunlar sonsuza dek görkemli evlerini koruyan orada kalacak aşık iki dev.

Rila Gölleri Yolu | Lucky Bansko

Oraya nasıl gidilir?

Sofya kentinden Seven Rila Gölleri’ne yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Sofya şehrinden 90 kilometreden daha kısa mesafedeki iki kişilik teleferikteki “Rila Gölleri” nin alt istasyonuna kadar .Gözyaşı, Göz, Böbrek, İkiz, Trefoil, Balık Gölü ve Aşağı Göl , “Rila Gölleri” kulübesinden başlayarak ve Panichishte’den 4 kilometre uzaklıktaki 4-5 saat süren bir yürüyüşün ardından ulaşılabilir. .

Oradan, iyi durumda tutulan rehabilite edilmiş bir asfalt yol var. Separeva Banya ile Rila Gölleri arasındaki mesafe 13,5 kilometredir . Separeva Banya’ya girdiğimizde, Panichishte tatil köyüne giden yolu gösteren işaretler yardımıyla kendimizi yönlendirebiliriz.

 Separeva Banya’ya girdikten sonra Panichishte tatil köyüne giden rotayı belirten işaretler ve şehir dışına giderken, teleferiğe giden rotayı belirten işaretler var. Alt asansör istasyonunun alanında ücretli park alanı bulunmaktadır .

Asansörü kullanarak, 20 kilometreden daha kısa bir sürede, iki kilometreden daha uzun bir mesafenin ve altı yüz metrelik bir mesafenin üstesinden gelinir. Asansörle seyahatinizin büyük bölümünde asırlık çam ormanları ve köknar ormanlarından geçeceksiniz ve üst kısmında Rila Milli Parkı’nın güzel manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz, özellikle de dağın Malyovitsa bölgesi Doğu. Asansörün üst istasyonu “Rila Gölleri” kulübesinden yüz metre uzaklıkta.

En yakın göller, “Rila Gölleri” kulübesine 40 dakikalık yürüme mesafesindedir. Suhia yolundaki iz güzergahı üzerindeki üst yolu takip ederek Böbrek Gölü’ne gidebilirsiniz . Güneydoğuya giden eski yolu takip ederek Balık Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Yürüyüş sırasında bir yolu takip ederek yolculuğa başlayabilir ve diğerini takip ederek geri dönebilirsiniz.

Rila Gölleri Güzergahı | Lucky Bansko

Yedi Rila Gölüne giden güzergahlar

Separeva Banya’dan “Pionerska” kulübesine giden asfalt yolu takip edin. “Pionerska” kulübe itibaren “Rila Lakes” kulübe gider Rila Lakes, lift almak gerekir. Govedartsi itibaren Vada kulübe giden asfalt yolu takip ederek ve “Rila Gölleri” kulübe oradan gölleri ulaşabilir.

Govedartsi’den Malyovitsa tatil kompleksine giden asfalt bir yolu takip edin , ardından Malyovitsa kulübesinden “Rila Gölleri” kulübesine.