Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Vihren Zirvesine Bansko’dan Ulaşım Rotaları

Vihren Zirvesi, Pirin Dağı’nın en yüksek zirvesi olup, Bulgaristan’ın ikinci en yüksek zirvesidir (Musala’dan sonra). Banderitsa ve Vlahinska nehirleri arasında bulunan 2914 m yüksekliğindeki Vihren, dağ severler için olduğu gibi, yeterli deneyime sahip insanlar için de bir meydan okumadır.

Bansko'dan Vihren Tepesine | Lucky Bansko SPA & Relax

Vihren Zirvesine Bansko’dan Ulaşım Rotaları

Planlama

Üs

Planlamalarınızı yapacağınız ve zirveye doğru yola çıkacağınız en iyi “üs” Bansko Şehridir. Bir yandan bu tatil beldesi yeterince iyi konaklama, yemek yeme yerleri ve atraksiyonlar sunarken, diğer yandan da Vihren Dağ Evine (zirveye tırmanış rotasının başladığı yer) en yakın konumda bulunmaktadır.

Öneri: yaz aylarında Bansko Şehrinde bulunan otellerin fiyatları gayet uygundur ve bu bağlamda, boş zamanınız varsa şehirde biraz daha uzun kalmak iyi bir karar olacaktır. Bu şekilde, Bansko’da görülmesi gereken yerleri gezme, Vihren Zirvesine çıkmadan önce ve sonra dinlenme fırsatı bulacak ve mükemmel bir tatil + ülkemizdeki en ilgi çekici zirvelerden birine ekstrem bir tırmanma deneyimi yaşamış olacaksınız.

Zaman

Vihren’e çıkmak için en uygun zaman Temmuz ila Eylül ayının başlarıdır ama yolculuğunuzu bu dönem çerçevesi içinde planlamış olsanız dahi, hava koşulları hakkında önceden bilgi almalısınız. Hava tahminleri yağış veya sis doğrultusunda ise en iyisi, birkaç gün beklemeniz ve bu arada şehri dolaşmanız, Bansko’daki bazı atraksiyonlara katılmanız ya da ünlü mekanları ziyaret etmenizdir.

Hava durumu uygun değilse tırmanmaya kalkmayınız!

Giyim

Ekipman konusunda tedarikli olun – sağlam dağcılık ayakkabıları, uzun kollu üstlük ve pantolonlar, yukarıda zirvede son derece sert esen soğuk rüzgarı durduracak ince bir mont. Yanınızda yeterli miktarda su, atıştırmalıklar ve evet, iyi bir fotoğraf makinesi bulundurun. Sırt çantanıza sıcak bir şapka ve bir çift eldiven de koymanız fena bir fikir olmayacaktır (inanın, zirvede işinize yarayacak).

Vihren Tepesine Bak | Lucky Bansko SPA & Relax

Vihren Zirvesine Tırmanış

Vihren Zirvesine Bansko’dan tırmanma rotaları iki tanedir – güney yamaçtan (klasik güzergah) ve kuzey yamaçtan.

Klasik güzergah, dağ severler için uygundur ve tırmanış konusunda fazla “içli dışlı” değilseniz ve fiziksel kondisyonunuz yeterince iyi değilse size bu rotayı öneririz.

Vihren Zirvesi Rotası (Güney Yamaç) – Aşamalar

Bansko Şehri – Vihren Dağ Evi

Rotanın çıkış noktası Bansko Şehridir. Şehirden, güzergahın başlangıç noktası olan Vihren Dağ Evine, otomobille ulaşmalısınız.

Bansko ve Dağ Evinin mesafesi 18 km’dir ve bu yüzden eğer tırmanışınızı tek günde yapmayı ön gördüyseniz, planladığınız her şeyi görecek zaman bulmak için biraz erken kalkmanız gereklidir.

Dağ Evine giden yol fena değildir ama oldukça virajlıdır ve bu yüzden gitmek en az yarım saatinizi alacaktır. Vihren Dağ Evi yakınlarında park etmek de bir sorundur çünkü park alanları azdır, bu yüzden Dağ Evine yaklaşınca yanlarda park etmiş arabalar görürseniz daha içeri gitmeyin, siz de oralarda bir yerde park edin.

Turist karneniz varsa Dağ Evinde mühür vurdurabilirsiniz. Bansko’da da mühür vurdurabilirsiniz ama her iki mührün aynı olmadığını bilmeniz gerekir.

Vihren Dağ Evi – Yol Ayrımı

Zirveye tırmanış, Dağ Evinden harfiyen birkaç metre itibaren başlar. Klasik rota için beyaz – kırmızı – beyaz olan rotayı izleyin ve yaklaşık 30 dakika dar ve taşlı bir patikada tırmandıktan sonra, yolu iki ayıran bir yol ayrımı göreceksiniz.

Klasik rota için seçmeniz gereken yol sol taraftakidir. Sağ yol, Kazanlardan geçer ve çok daha dik ve tehlikelidir, bu sebeple yönünüzü şaşırmamaya özen gösterin.

Yol Ayrımı – Kabata

Bu aşama, belki de güzergahın en sakin ve en güzel aşamasıdır. Oldukça dik ve taşlık yerler olsa bile dinlenme yerleri bol, manzaralar ise inanılmaz güzeldir. Fazla acele edip, yorulmadan, bu aşama yaklaşık bir – bir buçuk saatte geçilir.

Kabata – Vihren Zirvesi

Eğer şeklindeki düzlük Kabata’ya vardığınızda, biraz daha fazla dinlenin çünkü ta zirveye kadar sizi gerçek bir tırmanış bekliyor olacak. Vihren’in eteklerine gelmek için 15 – 20 dakika ihtiyaç duyacaksınız ve bundan sonra daha zor aşama başlayacak. Yukarı giden yol zorludur, 45 dereceye varan kesimler mevcuttur, bu yüzden son derece dikkatli olmanız gerekiz. Yavaş yavaş ilerleyen, kısa molalar verin ve yaklaşık bir saat sonra güzergahın son noktası olan Vihren Zirvesine ulaşmış olacaksınız.

Vihren Zirvesi

Bir kez zirveye varmaya görün, yoldaki bütün zorluklar gözünüze hiç gibi görünecektir. Burada sergilenen manzaraları anlatmakta kelimeler kifayetsiz kalır. Hava açıksa bütün ışıltısıyla Pirin’i, Koncheto, Kutelo ve komşu Rila Dağı ve Malashevska Dağını da göreceksiniz.

Zirveye ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız süre, fiziksel kondisyonunuza bağlı olarak, yaklaşık üç – üç buçuk saattir.

Deneyimli dağcılar iseniz kuzey yamaçtan tırmanmayı tercih edebilirsiniz.

Vihren zirvesi - kuzey duvarı | Lucky Bansko SPA & Relax

Vihren Zirvesi Güzergahı (Kuzey Yamaç) – Aşamalar

Bu güzergahın da başlangıç noktası Vihren Dağ Evidir. Yol ayrımına kadar klasik güzergahla aynı olup, burada sol yol yerine sağdan gidip “Kazanlardan” geçmeniz gerekir.

Yol Ayrımı – Cehennem Kenarı

Patikanın Zirveye dolanarak ulaştığı ve oldukça daha kolay olan klasik güzergahın aksine burada oldukça dik yerleri geçmeniz gerektiği ve bu tırmanış için çok iyi hazırlanmış olmanız gerektiğini unutmayın.

Bir kez aşamanın sonuna geldikten sonra (ki bu geçiş için en az bir saate ihtiyaç duyacaksınız), keskin bir yapıp, sizi Kazana kuytusuna götürecek, taşlara kazınmış dik bir patikadan geçmeniz lazım.

Burada kısa bir mola verip, devamlı karla kaplı bu mekanın, Vihren Zirvesinin ve Kazanların buz yalağının manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Kazanlar, Premkata eğer biçimli düzlüğü ile Vihren ve Kutelo Zirveleri arasında konuşlanan iki Küçük ve Büyük buz yalağıdır. İsimleri, devasa kazanlara benzemelerinden gelir. Yamaçları diktir, Büyük Kazan’ın dibinde ise sürekli kar vardır.

Patika, Kazanlar’dan devam eder. Adeta dikey tırmanacağınız ve bazen de dört uzvunuzu da işleme koyacağınız kesimler olduğunu dikkate alın. Yaklaşık 10 – 20 dakika sonra Vihren’i Kutelo’dan ayıran eğer biçimli düzlüğe gelmiş olacaksınız.

Burada iki seçeneğiniz var – Vihren’e doğru devam etmek ya da yoldan sapıp bir diğer zirve olan Kutelo ve Koncheto’ya varmak.

Amacınız Vihren ise güney batıya doğru gitmeniz ve asıl zirve tırmanışına başlamanız lazım. Alan dik, taşlar ve mermerlerse kaygandır; bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Patikada devam edin ve yaklaşık 40 – 50 dakika sonra nihai hedefiniz Vihren Zirvesine ulaşmış olacaksınız.

Fiziksel olarak kendinizi iyi hazırlanmış hissediyorsanız, klasik güzergahtan (güney yamaç) Vihren Zirvesine tırmanıp, kuzey yamaçtan – Kazanlar’dan, Kutelo Zirvesine ve Konche’ye kadar inip, tekrar Vihren Dağ Evine ineceğiniz daha kapsamlı bir gezi de yapabilirsiniz.

Koncheto, Pirin dağ | Lucky Bansko SPA & Relax

Vihren Dağ Evi – Vihren Zirvesi – Kutelo Zirvesi – Koncheto – Banski Suhodol Zirvesi Güzergahı

Bu güzergah, deneyimli dağcı olmayan ya da yükseklik korkusu olan insanlar için uygun değildir. Geçiş, yaklaşık 5 – 6 saatlik olup, arazi şartları oldukça zorludur. Kendinizi tamamen hazır hissetmiyorsanız, bunu kaçırmanız daha iyi olacaktır.

Yine de bu geçişi yapmakta kararlıysanız, aşamalar aşağıdaki gibidir:

Çıkış noktası, Vihren Dağ Evidir. Klasik Güzergahın işaretlemelerini izleyin ve yaklaşık 3 saat sonra zirvedesiniz.

Vihren Zirvesi – Premkata

Premkata eğer biçimindeki düzlüğü, bir kilometreden daha uzun olup, yer yer geçişler oldukça zorludur. Bazı kesimleri dik olup, büyük bir eğimde hem inmeniz, hem tırmanmanız gerekecektir.Bu eğer biçimindeki düzlük, sizleri en güzel dağ çiçeklerinden biri olan edelweiss çiçeğinin mevcudiyeti ile şaşırtacak. Burada kısa bir mola verip, gönlünüzce fotoğraf çekebilirsiniz (edelweiss çiçeklerini koparmayın – koruma altındalar).

Kutelo Zirvesi – Koncheto

Kutelo Zirvesinden Koncheto’ya giden geçiş hiç de kolay değildir, bu yüzden sakın onu küçümsemeyin. Patika son derece dar olup, bazı anlar korku vericidir. Dik kesimlerde size yardım edebilecek metal halatlar takılmıştır ama yine de çok dikkatli olmanız gerekir.

Yaklaşık bir – bir buçuk saat sonra Banski Suhodol Zirvesine ulaşmış olacaksınız.

Zirveye vardıktan sonra, birkaç güzergah üzerinden – Banderitsa Dağ Evine, Yavorov Dağ Evine ya da Vihren Dağ Evine inebilirsiniz.

Vihren Dağ Evine inmeyi tercih ederseniz ve gücünüz kaldıysa, biraz daha zaman ayırıp, Dağ Evine sadece 200 m mesafede bulunan Baykysheva Mura’yı /Baykushev Çamı/ ziyaret edebilirsiniz.

Buraya gitmek için Dağ Evinin etrafına bakın, size yol gösterecek tabelayı göreceksiniz.

Baykusheva Mura, yaklaşık 1300 yaşındadır ve Vihren Zirvesi güzergahına dahil olmamasına rağmen, kesinlikle ziyaret edilmeye değer.

Konudan küçük bir sapma…

Koncheto’yu fethetmek bile size yeterince ekstrem gelmediyse Koteshki Chal’dan /Kedi Sırtı/ geçmeyi deneyebilirsiniz. Koteshki Chal, Koncheto’ya dik konuşlanmış olup, geçişi oldukça ekstremdir. Koteshki Chal tırmanışı, ekipmansız da mümkündür ama gerçekten tehlikelidir ve bu yüzden, yapmadan önce iyi düşünün. Gerçek anlamda hazır değilseniz, bizim tavsiyemiz, bu ekstrem maceraya atılmamanızdır.