160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Velyanova Evi

Velyanova Evi, Bansko kale evlerinin en parlak temsilcilerinden biri – Rönesans döneminde inşa edilen kaleler ve Debır sanat okulunun ünlü ahşap oymacısı ve ressamı Usta Velyan Ognev’in en eşsiz eserlerinden biridir.

Resim, Bansko, Velyanova Evi | Lucky Bansko

Bansko’da tatil geçirip geçirmediğiniz veya sadece  ordan geçip geçmediğiniz önemli değil, bir dakikanızı ayırın ve kendi gözlerinizle bakın – emin olun ki, pişman olmayacaksınız.

Ve onu ziyaret etmenizin vakti gelinceye kadar sizi eşsiz güzel Velyanova evinin ilginç hikayesiyle tanıştıralım.

Ve hikaye, Ivan Hadzhiradonov ve Velyan Ognev’in kendisi ile XVIII. Ortasında iki erkek hikayesi ile başlar. Birincisi, sürümlerden birine göre zenginleşti ve ailesi için geniş ve ferah bir ev almaya karar veren zengin bir pamuk tüccarıydı. Maalesef (ve belki de değil), inşaatından kısa süre sonra Bansko’lu zenginin pamuk işi düşmeye başladı ve evi belediyeye satmış.

Bir başka versiyonda, iş gezilerinden birinde hırsızlar tüccarın evine girip karısını öldürdüğünü anlatıyor. Trajedi sonrasında Ivan Hadzhiradonov eve hiç gitmedi ve daha sonra Bansko belediyesine bağışladı.

İki hikayeden hangisi doğru olduğunu söyleyemiyoruz, bu yüzden devam edelim.

Tarihteki ikinci adam Usta Velyan Ognev’tir. Bansko’nun yerlisi değildi, ancak Debır Sanat Okulu ustası olarak, yeni inşa edilen “St. Trinity” kilisesini çizmek için belediye başkanı Lazo dede(Lazar German) tarafından davet edildi.

Zograph (ressam) görevi‘nde gayretle çalıştı (kiliseyi ziyaret ettiğinizde emin olabilirsiniz) ama aşkın aniden ve beklenmedik bir şekilde geldiğini söylüyorlar … Velyan ve Sofia Benina (Neofit Rilski’nin kızkardeşi) de öyleydi. Gençleri görmüşler, aşık olmuşlar ve evlenmişler. Belediyeden, sanatçının güzel eserlerine teşekkür etmek için Velyan’ın kilisenin duvar resimleri üzerine yaptığı ücretin bir parçası olarak onlara Ivan Hadzhiradonov’un evini verdiler.

Velyanova Evi neler ile etkiler?

Mimarlık

Bansko’da ev hakkında söylenecek ilk şey, Bansko’daki en eski evlerden biridir ve sözde kale evlerinden‘dir. Bansko, (18. yüzyılda) yapıldığı zamana kadar oldukça zengin bir kentti ve bir çok Bansko halkı ticaretten zenginliğe sahipti.

Velyanova Evinin İçişleri | Lucky Bansko

Ancak zengin evler kaçınılmaz olarak soyguncuların ve Osmanlı hakimiyeti sırasında ve özellikle 18. yüzyılın ortalarına ve sonlarına doğru ilgisini çekmektedir, bunlar hiç eksik değilmiş. Kendilerini baskınlara karşı korumak için, Bansko‘lular evlerini uzun, kalın duvarlarla inşa etmeye başladı.

Velyanova evi de aynı şekilde inşa edildi. Kalın, uzun boylu taş duvarlar, ağır ahşap kapılar ve kaçış yolu var. (O zor günlerde barınaklar ve geçiş yolları da zorunluydu, bu nedenle kimse evlerin yapımında onları ihmal etmedi).

Velyanova’nın evinde, aile fertleri içinhangi odada tehlike anında olursa olsun onlara hızlıca gizlenebilecekleri şekilde tasarlanmış birkaç saklanma yeri vardır. Tüm odalardan merdivenlerden inerek saklanma yerine gidebileceği bir antreye gidebilirdi.

Ev sahibin  odasında kiliseye ve komşu Sirleştova evine giden tünele götüren bir saklanma yeri var.

Evin taş ve ahşaptan yapılmıştır, iki kata vardır (kat), geniş bir verandaya ve büyük bir mahzene sahiptir. Birinci katta bodrum ve atölye çalışmaların yapıldı ve üst katta (konut katında) kadın odası, umumi oda, ev sahibi kadının çalışma odası, çocuk odası ve oturma odası vardı.

Duvar resmi dekorasyonu

Evi bu kadar eşsiz kılan ise, eşsiz freskler, boyalı tavanlar ve yetenekli usta Velyan Ognev’in yaptığı inanılmaz hazırlanmış oymalar.

Bansko'da çok güzel ev | Lucky Bansko

Banskoluların, Velyan ve Sofia Benina’nın küçük bir ailenin evini verdiğinde, usta kollarını sıvar ve onun sevgili karısına layık en güzel ev yapmasını taahhüt eder. Neredeyse tamamını boyar, bu yüzden Bansko’daki ilk resim çizili ev haline gelir.

En çok ilgiyi Velyan, kadın odasını boyamaya gösterir, çünkü sevgilisi gününün çoğunu bu odada geçirirdi ve arkadaşlarını karşılardı. Oda, etrafındaki her şeyi parlatacak gibi görünen son derece ince ve zarif fresklerle hala etkileyicidir. Son derece etkileyici olan Venedik ve mavi rengin ağırlıklı olduğu İstanbul’dan iki fresk var, bu nedenle kadın odasına “Mavi Oda” da deniyor.

Freskler, Venedik ve İstanbul’a çok benzeyen iki şehrin büyülü manzaralarını tasvir ediyor. Günümüzde yüksek kuleler, korunaklı koylar, romantik köprüler, uzaklıktaki gemiler, gerilmiş tuvallar görülebiliyor …

Velyan’ın Venedik’te ve İstanbul’da olup olmadığı ya da fresklerin onun fantezinin sonucu olduğu kesin olarak söylenemez, ancak bugüne kadar ellerinden çıkan çizimlerin etkileyici olduğu gerçekdir.

İlginç ve çok güzel olan “Mavi Oda” tavanı, “St. Trinity” kilisesinin tavanı çizimleriyle aynı şekilde boyanmıştır. Tarihçiler ve araştırmacılar görüşleri, usta Velyan’ın evinin tavanını önce boyadığını ve ancak süslemelerin, orada boyadıkları tapınağın tavanına süslemeye layık olduğundan emin olduktan sonra boyamıştır.

Eşsiz oyma ile dekore edilmiş veranda tavanı da etkileyicidir. Geleneksel olarak, yaz aylarında, Bulgar Rönesans Ailesi, günlerinin çoğunu açık verandalarda geçirdi ve muhtemelen Velyan ve Sofya aileleri istisna değildi. Bu nedenle usta, rahat bir oturma alanı, öğle hazırlamak için küçük bir ocak ve tavanda evin çocuklarının gözlerini ve evin misafirlerini eğlendirmek için güzel oymalar yaptı.

İlginç olan, bütün ailenin kışın topladığı büyük bir ortak odada inşa ettiği bodrum katıdır. Odada usta zanaatkârın, merkezi bir yere sahip olan ve ısıtma, aydınlatma ve lezzetli Bansko yemekleri hazırlamak için kullanılan büyük şömine ile birlikte, boyalı aynalar duvarlarda izlenim bırakıyor. Dahiyane fikir ressamın aynlar çizmesi gerçekten koyu renkli bodrum aydınlık yapmakta ve oda “açılıyor” olarak görünmektedir.

Velyanova Evi ziyaret ettiğinizde, çok özel bir freskiyona dikkat edin. Evin duvarlarından birinde boyalı çift … kurtlar var.

Bu duvar resminde ilgi çekici olan nedir?

Hayvan dünyasının hayatı için yarattığı birkaç örneğinden birini çizerek usta Velyan, eşine olan derin sevgisini göstermek istediğine inanılıyor. Yoksa: kurt çiftleri aileyi ve Sofya ile Velyan arasındaki güçlü bağlantıyı sembolize eder.

Velyanova Evi'nin Fresk'u | Lucky Bansko

Sofya Benina’nın Zograf Velyan’ın ikinci karısı olduğunu söylemek için biraz tarihten  sapacağız. Kendisinden önce Avrupa’yı dolaştığı bir İtalyan’la evlendi, ancak ustanın büyük aşkı Sofia’ydı.

Velyanova Evinin sonraki odaları’nda yürüyüşümüze devam ediyoruz. “Mavi Oda” a ilaveten, evin kadın sahibi üst katta bulunmaktaydı ve bugün Sofia (ve o zamanların her Bansko kadını) örgü, örme ve dikiş yapan çeşitli tertibatlar vardı. Bu odada, çocuk odasında olduğu gibi pek fazla resim mevcut değildir, ancak bunlar çalışma ya da yatak odası oldukları göz önüne alındığında anlaşılabilir bir durumdur.

Ardından da (geleneğe göre) sadece evin en büyük fakat en güneşli odası olan oturma odası gelir. Burada, ne yazık ki, önceki sahiplerin kötü yönetimleri nedeniyle, neredeyse tamamen silinmiş olduğu için harika fresklerin tadını çıkaramazsınız. Velyan Evinin en saygın odasının ne kadar güzel olduğunu tahmin edebiliriz.

Ve nihayet … Evin dışından çıkınca, Güneydoğu cephesindeki ince ve becerikli boyalı bitki ve geometrik motifleri göreceksiniz ki bu sizi kelimenin tam anlamıyla nefessiz bırakacaktır.

Velyanova Evi nerdedir?

Velyan Evi, 1967 yılında ulusal öneme sahip bir kültür anıtı ilan edildi ve 1977’de ziyarete açıldı.

Bansko'daki Kutsal Üçlü | Lucky Bansko

Evin neredeyse şehrin tam merkezinde, “St. Trinity” kilisesi yakınında yer almaktadır. Eğer kiliseye ulaşırsanız sizi doğrudan Velyan Evinin kapısına götürecek yeterli tabela göreceksiniz.

Tam bir adres istiyorsanız Velyan Ognev sokağı 5’dir. Müze evinin çalışma saatleri 09.00 – 13.00 / 14.00 – 17.30 arasında hafta sonları ve pazartesi’dir. Yetişkinler için giriş ücreti 3 BGN, öğrenciler ve üniversite öğrencileri için – 1 BGN ve ayın ilk Çarşamba günü eve giderseniz giriş ücretsizdir. 100 ulusal turistik bölgenin bir parçası olarak Velyanov’un evinin mühür vardır, ancak evin içinde yer aldığını bilmek güzel, yani “Nikola Vaptsarov” müzesinde.

Lucky Bansko Otel’in konuğı iseniz Velyanov’un evine ulaşmak 6 dakika arabayla, 12 dakikalık yürüme mesafesinde’dir. Otelden evin müzesine olan uzaklık  yaklaşık 1.2 km’dir.