Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Todevata / Büyük eski ev

Eğer biri Bansko tatil hala ve birçok yanlış, Rönesans evlerinin herhangi ziyaret etti. Bunu size söylüyoruz, çünkü yalnızca burada ve sadece burada, güçlendirilmiş Revival hamamın eşsiz mimarisini tanıyabilirsiniz .

Bansko fenomen müstahkem evi

Bansko’daki Rönesans evlerinin mimarisinin ne kadar ilginç olduğunu etkilemek için uzman olmanıza gerek yok . Şehrin eski mahallesinde , Kutsal Üçlü Kilisesi etrafındaki bir kutuda yürüyün ve Eski Antik Ev, Velyanova, Molerova, Beninata, Sirleshtova Evi gibi çeşitli Banska müstahkem ev örneklerini göreceksiniz .

Укрепена къща в Банско | Lucky Bansko

Tüm bu Rönesans evleri, Rönesans’ın farklı dönemlerinde inşa edildi, ancak hepsinin, onları ülkenin diğer bölgelerinde görebileceğiniz tüm Revival evlerinden ayıran kendine özgü mimari özellikleri var.

Güçlendirilmiş Bansko evi, on sekizinci yüzyılda mimari bir stil olarak ortaya çıktı, bu sırada Bansko gelişmiş ticaret ve el sanatları ile zengin bir köy oldu. Ailelerini ve mülklerini korumak için Banskali, 3 ayak yüksekliğindeki taş duvarlarla çevrili, güçlendirilmiş taş binalar inşa etmeye başladı.

Bir evden diğerine veya bir sonraki sokağa çıkan evlerde sırlar ve gizli geçitler vardı. Böylece, bir saldırı durumunda, şehir surları olmayan geçilmez bir kale haline geldi.

Her Banskali evini seçeneklerine göre inşa etti, ancak en büyük ve özel evi inşa etme yarışı durmadı. Bazı Rönesans evleri boyanmış ve devasa verandalara ( Velianova, Hadzhigjorgova, Sharena, Beninata, Sirleshtova, Todeva / Buinova eski ev ) saraylara benziyordu , diğerleri daha mütevazıydı. Ama onları birleştiren şey, tüm evlerin gelecek nesiller boyunca kalacak şekilde inşa edilmesiydi.

Banskalias, hem kuşatmaya hem de saldırılara dayanmak için evlerini sağlam ve sağlam bir şekilde inşa ettiler, ancak onları kim olduğunu bilmeleri için onları evlerinin önünde belirgin bir yere koyan tabelalar, oymalar ya da en azından işaretleri ile süslemeyi unutmadılar. evi inşa etti ve kiminle yaşıyor?

Todevata / Büyük eski ev

Bir şekilde Velyanov’un, Daskarev’in, Molerov’un ve Hadjirusk’in oymalar ve duvar resimleriyle etkilediği ve sanatsal değeri yüksek evlerinin arasında yer alan Eski Antika Evi, Banskali’nin mimari simge yapılarından bahsettiği zamanların biraz gerisinde kalıyor , ancak bu evin olduğu anlamına gelmiyor. diğerlerinden daha az ilginç.

Eski antika ev 1864 yılında inşa edildi ve şimdi kendisi ve ailesi için yetiştiren sahibinin ardından Todeva olarak adlandırılıyor.

Bu dönemin diğer Bansko evleri gibi, Todeva Evi bir saldırı durumunda dayanıklı ve dayanabilecek şekilde tamamen taştan inşa edilmiş iki katlı bir binadır.

Kiler, çiftlik binaları ve çiftçilerin hayvanlarını yetiştirdikleri ahır alt kattadır . Üst katta , oyulmuş tavanlara ve kapılara sahip oturma odaları ve bazı duvarlarda duvar resimleri var.

Bir ” kasap ” olarak da tipik bir Bansko binasında eksiklik var (bu oda sadece sahiplerinin kendi başlarına öğütdüğü ve pişirdiği ekmeği yoğurmak için kullanıldı ) ve ” tahıl ambarlarını ” (diğer ev faaliyetlerini gerçekleştirmek için özel bir oda) kullandı.

Ailenin zamanının çoğunu geçirdiği örtülü ahşap sundurma büyük bir izlenim bırakıyor.

Evin kapıları sağlam ve metaldir ve pencereler metal ızgaralarla korunmaktadır ve bu dönemde inşa edilen herhangi bir ev gibi, Eski Antika Evi de iki odacıklı bir rafa ev sahipliği yapan müstahkem bir taş çekirdeğe sahiptir (stash planı stash planına benzer arasında Hadzhigyorgovata evi ).

Ev, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında inşa edildiğinden ve mimari tarz çok az değiştiğinden, evin müstahkem göbeği, yan tarafta, amaca yönelik bir kulede yer almaktadır.

Bu dönemde, Banskali, hem mallarını saklamak hem de saklanma yerleri ve ayrıca yaşam için ek bir bina için kullandıkları ana eve bağlı taş kuleler inşa etmeye başladı. Kuleler ayrıca masif, tamamen taş ve yanmazdı. Evin kazara savunulması gerekiyorsa, saklanma yerindeki gizli bir yerde bir barut vardı.

Bugün, Eski Şehir Evi yerel öneme sahip bir dönüm noktası olarak ilan edilmiştir.

Todevata / Buenovo eski evine nasıl gidilir?

Bansko’da her şey “bir taş atışıdır” demektedir ve evin nerede olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile, tanıştığınız ve sorduğunuz ilk banskal sizi yönlendirecektir, ama yine de …

Тодева къща в Банско | Lucky Bansko

Eğer misafirler ise otele Lucky Bansko ve yürümek istiyorum, en kolay yolu Buinovata şehir kilisenin “Holy Trinity” bulunan ulaşmaktır eski ev bulmak için. Oradan “Neofit Rilski” caddesine girersiniz ve birkaç dakika içinde eski eve ulaşırsınız.

evin içinde Bansko en eski meyhane biridir – bir yandan, bu etkileyici bir eski yapıdır ve diğer tarafta, çünkü bunları atlar “Şarapçılık Todeva evi deneyebileceğiniz burada” Bansko’ya geleneksel yemekler ve yerel olarak üretilen şarapların geniş bir yelpazesi.

Büyük Antik Saray’a bir kez baktığınızda, Bansko’da daha fazla benzer eski ev görmek isteyeceğinize tamamen inandığımız için, aşağıdakiler gibi en dikkat çekici müstahkem Bansko evlerinden birini ziyaret etmenizi öneririz:

Velian Evi

Bu Rönesans binasında göze çarpan şey, yalnızca yapımı (Bansko mimari tarzının tipik) değil, aynı zamanda benzersiz dekoratif dış ve iç tasarımdır.

Velian’ın evi Banskali tarafından ressam Velian Ognev’e bağışlanarak efendinin kentine Kutsal Üçlü Kilisesi’nin resmine katılmasından dolayı teşekkür etti. Binanın kendisi on sekizinci yüzyılda inşa edilmiştir ve mimari bir stil olarak, o dönemde inşa edilen müstahkem Revival evlerinin tüm özelliklerine sahiptir.

Banskali bunu Master Velian’a sunduktan sonra, cephe ve iç mekanlarını benzersiz duvar resimleri ve oymalar ile süslüyor. 1967’de Velian House ulusal öneme sahip kültürel bir anıt ilan edildi .

Sirlesht Evi

Rönesans evi, XVIII’de ve XIX yüzyılın başında inşa edilmiştir ve evin dışında (kulede) güçlü bir çekirdeği olan müstahkem bir Bansko evinin tipik bir temsilcisidir .

İki Hadjiradovi kardeş tarafından yaptırılmıştır ve bir ortak bahçeye üç ayrı girişi olan devasa bir yapıdır. Kısa bir süre sonra, ev zengin Banish Sirleshtovi ailesi tarafından satın alındı ​​ve mülkleri oldu.

İç ve dış, diğer müstahkem evlerden farklı değildir, ancak evin içinde saklanmaya ek olarak, 19. yüzyılın başlarında kuleye evin içine doğru yeni bir tane inşa edilmiştir. Evdeki saklanma yeri, biri avluya, diğeri kulenin üzerindeki zemine açılan birkaç gizli geçite sahiptir.

Moller Evi

Molerov’un evinin Bansko Sanat Okulu’nun kurucusu Toma Vishanov’un oğlu Dimitar Molerov tarafından yapıldığı sanılıyor . Ev 19. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve Molerovs neslinin evi idi.

Yapım tarzı Bansko müstahkem evine özgüdür, ancak Moler’ı diğer tüm Rönesans evlerinden ayıran, zemin katta bulunan müstakil stüdyo (veya salon).

Bu odada, Molerovs kuşakları eserleri üzerinde çalıştılar ve büyük banyo ustalarının ruhları hala içinde gizleniyor gibi görünüyor .

Benina’nın evi

Benina Evi, Neofit Rilski’nin doğum yeridir ve bugün müstahkem Bansko evinin bir temsilcisi olarak ve Bulgar eğitim ve öğretim Neofit Rilski’nin kurucusunun müzesi olarak hizmet verebilirsiniz .

Музей на Неофит Рилски в Банско | Lucky Bansko SPA & Relax

Eski Revival evi, on sekizinci yüzyılda inşa edilmiştir ve Bansko mimarisinin tipik bir temsilcisi olarak siperlerle döşenmiş taş duvarlar, ayrı binalara sahip bir zemin, ailenin bir yerleşim katı, ahşap merdivenler ve veranda, saklanma yerleri bulunmaktadır. Buradaki ilginç şey, evin Neofit Rilski tarafından öğretilen bir kilise okulunu barındırmasıdır .

Sadece Benina’nın evinde yaşam alanlarını binalara bağlamanın ilginç bir yolu görülebilir. Binaların tavan arasına sahip büyük bir açık hava terasına bağlandığı başka bir ev yoktur .

Benina’nın evinde bulunan müze, Neofit Rilski’nin yaşamını ve aydınlanmasını ayrıntılandıran bir sergiye sahip.

Bunlar, günümüze kadar korunan kale evlerinin sadece küçük bir kısmıdır, ancak herkes hakkında bir şeyler listelemek ve anlatmak zorunda kalırsak, zamanımız olmaz.

Bu yüzden size en ünlülerden bazılarını anlatmaya çalıştık ve hepsini görmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

Ne karar verirseniz verin, gerçekten de paha biçilmez bir mimari hazine olduğu için Eski Antika Evine bakmak için zaman ayırın .

Bulgaristan’da böyle bir tarihi mirasa sahip olabilecek çok az şehir var, bu yüzden Bansko’da tatildeyseniz Kutsal Üçleme Kilisesi’nde bir mum yakmayı özlemeyin, Paisii Hilendarski anıtında ibadet etmek için evi ziyaret edin – Nikola Vaptsarov Müzesi’ni ziyaret edin ve Todevata / Buinova Eski Evi gibi eşsiz Rönesans destekli evlerden en az birisini ziyaret edin.

İnanın bana, Bulgar ulusuna ve damarlarınıza ait olmanın gururu, bu inanılmaz yetenekli ve gururlu inşaatçıların kanlarından akıyor.

Daha da iyisi, zaman içinde yürüdükten sonra, Bansko’daki birçok tavernadan birinin verandasında oturabilir ve burada sadece Tabitha ve ev yapımı ürünlerin hazırlayabileceği inanılmaz mutfağı deneyebilirsiniz .