Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Theodore Tiron ve Theodore Stratilate Kilisesi – Dobarsko

21 km. Bansko ve 18 km. Razlog’da dan rahatça dağlarının eteklerinde oturdu ve inanılmaz güzel zirvelere gözlerini yapılan Pirin Dağı’nın en ilginç ve güzel köylerinden biridir – Dobursko.

Ve tam orda, köyün kalbinde, hem turistlerin hem de araştırmacıların ilgisini yıllarca çeken en şaşırtıcı ve gizemli ve gizemli geç ortaçağ kiliselerinden biri.

Църква "Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат"

Kilise “Aziz Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilate ”- Dobarsko

Eğer sadece bu kiliseyi duyduysanız ve hiç katılmamışsanız, ilk izleniminiz yaklaşır yaklaşmaz hafif bir hayal kırıklığı olabilir. Ortodoks Kilisesi göze batmayan , küçük ve bakacak bir şeyi yok.

Aslında, kilise türü için bir açıklama var ve oldukça mantıklı. Açık resmi belgelere göre, ülkemizin Osmanlı yönetiminde olduğu bir dönem olan 17. yüzyılda (1614) inşa edilmiştir. Türk yasalarına göre, bir Hıristiyan tapınağı Türk tapınaklarından daha büyük ve daha uzun olamazdı . Bu nedenle, Dobriç halkı tapınağı toprağa kazdı, bir kubbe ya da çan kulesi dikmedi ve küçük boyutta inşa etti.

Bu nedenle, eğer bir Türk kilisenin önünden geçerse, daha küçük, sıradan bir taş binaya (daha yüksek, 8,3 metre uzunluğunda, 6,5 metre genişliğinde ve 5,2 metre yüksekliğinde ) göründüğü için bile farketmeyecektir .

Tapınağın yapıldığı yıldan bahsettiğimizde, açılan resmi belgelere göre yılın 1614 olduğunu fark ettik mi? Resmen tapınağın yapıldığı yıl, ama …

Bazı önde gelen Bulgar tarihçiler ve arkeologlara (Prof. Bozhidar Dimitrov da dahil) göre, ilk Bulgar Krallığı döneminde kilise inşa edildi. Teorilerini destekleyen tarihçiler, üç çok önemli gerçeğe işaret etmektedir:

    • kattaki tapınağın içinde üzerinde açıkça 1122 yılı yazılı olan bir plak vardır;
    • Kilise üç nefli bir bazilikadır ve İlk Bulgar Krallığı sırasında inşa edilen tapınakların karakteristiği bir yapıdır;
  • yüzyılın sonlarına kadar Dobarsko köyü önemli bir dini, ekonomik ve kültürel merkezdi ve Dobriç halkının Hristiyanlık ülkemize girdikten sonra ilk kilise yüzyıllarını inşa etmeye karar vermesi pek olası değildi.

Bir önceki teoriden çıkarılan plakanın, bugünkü tapınağın yerine daha eski bir kilise dikildiğini ve yapım sırasında 1614’te ustaların süreklilik belirtisi olarak döşemeyi kurduğunu gösteren bir teori daha vardır (tekrarlarız) .

Binanın yapılış tarihi konusundaki anlaşmazlığı bir kenara bırakıp, tekrar dışarıdaki kiliseye bakıyoruz. Bunu yapın ve çok dikkatli bir şekilde yapın; dış duvarlardan birinde oyulmuş bir Hıristiyan haçı ve diğer duvarda bir gamalı haç göreceksiniz.

Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат в Добърско

Haç cepheye yerleştirilmek için anlaşılabilir, ancak gamalı haç nereden geliyor?

Tarihçilerin kendi gamalı haç teorileri vardır ve gamalı haçlı taşların büyük olasılıkla bir Proto-Bulgar kilisesinden devredilmesi ve nesiller arasında süreklilik göstermesi için kilisenin yapısının içine yerleştirilmesi muhtemeldir.

Kiliseye henüz katılmadınız ve hikayeler, teoriler ve efsaneler gittikçe daha fazla hale geliyor …

iki savaşta almıştır ülkedeki tek kilise gibi göründüğünden kilisenin adı da büyük ilgi meselesi – St. Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilate . Sıradışı ve garip, değil mi?

Küçük bir eşiğe yaklaştığınız an, ilk bakışta kilisede, etrafınızdaki dünyayı unutacaksınız. Tamamen sorumlu diyoruz, çünkü göreceğiniz şeyin sizi hayranlıkla dolduracağından kesinlikle eminiz.

Sizi suskun bırakacak ilk şey, böyle küçük bir tapınağın 460 görüntü ile nasıl boyanabileceğidir. Kelimenin tam anlamıyla tapınağın 160 metre kare her metre İncil görüntüleri ve yerel kahramanların görüntüleri ile boyanmıştır.

Ve bu en garip ve sıra dışı şey değil, resimlerin nasıl betimlendiği! Sadece burada ve sadece burada St. George ve St. Demetrius’un at sırtında değil, düz ve tam boyda olduğunu görebilirsiniz; sadece burada 30’dan fazla kadın aziz resmi (bu süre boyunca tamamen karakteristik olmayan bir şey) boyalı görebilirsiniz. Ancak burada on iki havariyi tam yükseklikte tekrar görebilirsiniz (topraklarımızda çok nadir bir şey).

Ayrıca , tarihçilere göre ilk kez bu kilisede boyanan kutsal kardeşler Cyril ve Methodius’un görüntülerini de göreceksiniz .

Ve sen henüz en ilginçini görmedin. Binlerce turisti çeken ve tarihçilerin uzun yıllar tartıştıkları, ressamların Başkalaşım sahnesini çizme şeklidir .

İsa Mesih’in tasvir edilme şekli turist kalabalığının Aziz kiliseye gelmesine neden oluyor Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilat ”- Güzel, resme bakın ve gözlerine inanmayın. Çünkü bu sahnede İsa Mesih bir uzay gemisinde (rokette) görünüyor.

Tapınakta böyle bir “kozmik” sahne daha var ve bu, Mesih’in bir uzay kapsülü içinde göründüğü “Rabbin Dirilişi” ve bu sahne de büyük bir hayranlık ve hayranlık uyandırıyor.

Azizlerin görüntüleri arasında arama yaparsanız, kilisenin herhangi bir yerinde konumlandırdığınız ve ona bakacak şekilde boyanmış olan Aziz Paul’un resmini de bulacaksınız.

Ne yazık ki, o zaman, ressamlar, resim yapmadıkları sanıldığı için isimlerini bırakmadılar, ama Tanrı ellerini hareket ettirdi , ve bugün tapınağı bu kadar ustaca boyayan ressamın kim olduğuna dair hiçbir bilgi yok , ancak uzmanlar burada. Bir sanatkar, çırak ve çadır ekibinin duvar resimleri üzerinde çalıştığı kanısında.

Ve başka bir teori …

Dişi görüntüler tapınakta 30 yıl boyunca boyandığından ve bu kabul edilmediğinden, bazı uzmanlar ressamlar arasında bir kadın olduğuna inanıyor. Bunu kanıtlamak çok zor, çünkü yüzyıllar boyunca bir kadın bu tür bir sanatı tamamen düşünülemez hale getiriyor, ancak teorisi öyle ve bu yüzden paylaşıyoruz.

Sizce kilisenin mucizeleri “St. Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilate “- Burada iyi sonlar? Acele etme!

Kilisenin inşaatı son derece şaşırtıcı, çünkü dışarıdaki havaya bakmaksızın, sıcaklık sanki çalışıyormuş gibi içeride tutuluyor… klima. Sabit sıcaklık, pencere eksikliği ve mumlardan çıkan duman , duvarları yüzyıllarca bozulmadan korudu ve 1973-1976 yıllarında bir restorasyon ekibi tapınağa geldiğinde, duvar resimleri için hiçbir restorasyonun gerekli olmadığı ortaya çıktı.

Uzmanlar duvar resimlerini temizlediler, katmanlı kurumları temizlediler ve azizlerin görüntüleri, ressamlar üzerlerinde çalışmış ve ayrılmış gibi yandı.

Kiliseyi inceledikten ve dışarı çıkmaya karar verdikten sonra, tekrar acele etmeyin, ama güzelce dekore edilmiş ve kilise dolu bahçeler arasında dolaşın . Ve orada, çiçek yataklarının yanında, efsanelerin giyildiği küçük bir baharı (ayazmo) göreceksiniz . Yüzünüzü yıkayın, çünkü efsaneye göre, kutsal sular şifalıdır ve sağlık için bozuk para atarlar.

Иконопис в църква в село Добърско

Holokost efsanesi nedir?

… 1014 kışıydı. Samuel askerlerinin Belasitsa ve Bizans imparatoru II. Fesleğen II . Savaşını kaybettikten kısa bir süre sonra Bulgar katili , bazıları Rila Manastırı’na giden 14.000 Bulgar savaşını kör etti, ancak kutsal gecenin sonunu durdu. Sabah gözlerini kutsal sudan suyla yıkadı ve rahatladı. Böylece kör askerlerin bir kısmı bu topraklara yerleşmeye karar verdi ve kutsal sızıntı bir şifa olarak biliniyordu …

İlginç bir şekilde, bu efsane “St.” kilisesi içindeki bir duvar resmi “söylendi” Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilate ”- Dobarsko. Pek çok duvar resmi arasında kendi başınıza bulamazsanız, yerlilere sorun ve size sahneyi gösterecekler.

Zamanda geriye dönüş yolculuğumuzun sonunda Lucky Bansko Otel’den Dobarsko’ya ve eşsiz kilisesine nasıl gideceğinizi merak ettiğinizden eminiz .

Bu nedenle, daha fazla gecikmeyeceğiz, ancak size Bansko ile Dobarsko arasındaki mesafenin yaklaşık 21 km olduğunu söyleyeceğiz. Bansko’dan Banya köyüne doğru ilerleyin ve sadece düz sürün, yaklaşık yarım saat sonra en çok köye ulaşacaksınız.

Dobarsko’ya girdiğinizde, sizi kiliseye yönlendirecek yeterli tabelalar göreceksiniz ve güzel manzaraların tadını çıkarmak ve tabelaları kaçırmak ya da yerlilere sormak ya da köyün merkezine gitmek istemeniz durumunda.

Geç ortaçağ kilisesi “Aziz Aziz Theodore Tyrone ve Theodore Stratilat ”, Dobarsko’nun merkezinde yer almaktadır.

Unut gitsin … Eğer bir turist kitabın varsa, kiliseyi yüzlerce ulusal alandan biri olduğu ve UNESCO kültürel anıtı ilan ettiği için aldığından emin ol .

Ortodoks Kilisesi faal değildir ve 08: 00-12: 00 ve 13: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır. Cumartesi veya pazar ziyaret etmeyi planlıyorsanız önceden aramanız gerekir.

Ve son olarak… Kilisede bir grup varken, kapılar kapanır, böylece huzur bozulmaz ve grup tapınağın güzelliğinin tadını tam olarak çıkarır. Eğer gidersen ve kapılar kapanırsa, endişelenme, bir dakika bekle, buna değer!