Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Telesiyej – Dobrinishte – Pirin’de unutulmaz bir macera

Bansko bölgesinde şüphesiz oldukça çeşitli kuyular ve kızılcıklar var – bazıları ünlü, bazıları ise her turist için bir şeyler sunmayan pek fazla şey değil. Maceracıysanız ve taze dağ esintisini seviyorsanız ve kış doğada yürürseniz Dobrinishte telesiyej size benzer bir deneyim sunar. Burada, görkemli dağ manzaralarının keyfini çıkarırken tesisin berrak havasının tadını çıkarabilirsiniz .

Dobrinishte , Pirin Dağı’na giden turist rotalarının başladığı önemli bir noktanın rolünü oynuyor . Bakımlı bir asfalt yol, Dobrinishte’yi Gotse Delchev kulübesiyle (1485 m asl) bağlar ve oradan dağın dağ bölümünün dağlık kesimini kolaylaştıran güzel Bezbog kulübesine (2227 m asl) bir telesiyej götürür görev.

Cедалковият лифт Добринище | Lucky Bansko

“Emektar” olarak da adlandırılan Dobrinishte telesiyej mükemmel durumda tutulur ve yıl boyunca dinlenmeden çalışır. Asansörün alt istasyonu deniz seviyesinden 1485 metre, Gotse Delchev kulübe, ara istasyon deniz seviyesinden 1894 metre yüksekte yer almaktadır. Bezbog kulübe, üst istasyon deniz seviyesinden 2227 m yüksekliktedir.

birinci kısmın yol 1514 metre uzunluğa, ikinci, uzunluğu 1731 m ve 3245 m toplam uzunluğu. 742m’nin deplasmanı 27 dakika sonra geçer. Tesisin kapasitesi saatte 500 kişidir. Asansör pazartesi-pazar: 08: 30-16: 30 saatleri arasında açıktır.

Dobrinishte hakkında biraz daha

Балнеолечение и зимен курорт Добринище | Lucky Bansko

Dobrinishte, güneybatı Bulgaristan’da balneolojik ve kışlık bir beldedir . Alan içinde Bansko belediye Blagoevgrad. Nüfusu 2803 kişidir. Dağlık bir alanda, 850 m yükseklikte bulunur ve üç dağla çevrilidir – Rila, Pirin ve Rodop Dağları .

Dobrinishte’nin 6 km batısında, 6 km. Bansko’dan uzakta , Dobrinishte’nin 40 km güneyinde Gotse Delchev şehri var. Disilitsa Nehri (Dobrinishte Nehri) Dobrinishte’den geçer.

Dobrinishte, Bulgaristan’da eylül ayını Bansko, Razlog, Velingrad ve Yakoruda’ya bağlayan Bulgaristan’da faaliyet gösteren tek hatlı dar hatlı hattın son tren istasyonu .

Kasaba, birçok Pirin yolundan doğal bir başlangıç ​​noktasıdır. Dobrinishte’ye 11 km mesafedeki Gotse Delchev kulübesi (1412 m), Bezbog kulübesine (2236 m) telesiyej ile başlamaktadır. Yürüyüş parkurları bizi Tevno Gölü, Popovo Gölü ve Bezbog Zirvesi’ne götürmektedir . Bezbog kulübesinden Melnik’e giden yol 12 saat sürüyor ve Bezbog kulübesinden Gotse Delchev kulübesine yapılan bir kayak pisti var .

Pirin Dağı’nda, Obidim köyünün yaklaşık 4 km kuzeybatısında ve Dobrinishte’nin yaklaşık 3 km güneydoğusunda bulunan “St. Panteleimon” manastırını da görebiliyoruz 1920’lerde kuruldu. Bir kilise, konut ve çiftlik binası oluşur ve kültürel bir anıt ilan edildi.

Снимка на Добринище през нощта | Lucky Bansko

Bu küçük kasaba, bir dağ yürüyüşünü başlatmak veya bitirmek için iyi bir yerdir. Pirin Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır ve bir spa merkezinin ihtişamına sahiptir. Bölgedeki maden suları iyileştirici özelliklere sahiptir ve uzun süre egzersiz yaptıktan sonra kas tonusunu geri kazanmaya yardımcı olduklarından vücut için gerçek bir iksirdir .

Dobrinishte’de dört mahalle var:

  • Belio Reid kuzeydoğuya
  • Wabello – merkez ve kuzeybatı
  • Güneybatıya Wells
  • Güneydoğu’ya takip etmek

Yerleşimin adı 4 Ocak 1966’ya kadar Dobrinishte idi.

Rönesans döneminde Dobrinishte’deki Bulgar nüfusu yeniden artmaya başladı. Dağlık bölgelerde yaşayan insanlar yavaş yavaş köye dönmeye başladı. 18. yüzyılın sonunda ve 19. yüzyılın başında, Dobrinishte ekonomik bir zirveye ulaştı ve Sırbistan, Avusturya, Fransa, İspanya ve diğerleri gibi ülkelerle başarılı bir ticaret gerçekleştirdi .

Dobrinishte’nin ilginç bir gerçeği, orta kuzey kesiminde , Valyavitsa Nehri’nin sağ yakasına 150 m mesafede , mineral kaynağın yakınında yaklaşık 7 dekarlık bir alana sahip olan erken Neolitik bir yerleşim kalıntısı .

Kazılardan sonra konut temelleri , aletler, seramikler, antropomorfik figürler keşfedilmiştir . Bulgular , MÖ 6. binyılın ilk yarısının , yani orta Balkan bölgesindeki ikinci yarının veya erken Neolitik’in sonunun sonundan tarihlenmektedir. Kültürel açıdan, Dobrinişte’deki Neolitik yerleşim , aynı zamanda Rakkivovo, Eleshnitsa, Kovachevo ve Belitsa yerleşim bölgelerinde temsil edilen Karanovo I kültürünün güneybatı varyantına aittir .

Maden suları ve elverişli coğrafi konumu nedeniyle Dobrinishte, Trakyalıların bu topraklarda ortaya çıkmasından önce uzun yıllar boyunca mükemmel yaşam koşulları sunmaktadır.

Yerleşim bölgesinde ve Dobrinishte çevresindeki alanda Trakya ve Roma çanak çömlekleri tespit edilmiştir . Gelen alanda Domatarsko görünür bir Trakya yerleşim kalıntıları. Ayrıca, Roma İmparatoru Nero’dan (MS 1. yüzyıl) kalma sikkeler, antik bir yerleşim yeri olan Gumnishta bölgesinde bulunmuştur.

Efsanelere ve şarkılara göre, 7-16. Yüzyıllarda Dobrinishte bir kale yerleşimi idi. Rolü, Bizans imparatorlarının Bulgaristan içindeki Mesta Nehri’ni geçme girişimlerini durdurmaktı. 1846’da Osmanlılar döneminde sakinler bir okul inşa ettiler, Chetnik grupları düzenlediler ve Bulgar halkının ulusal kurtuluş mücadelesinde aktif rol oynadılar.

Dobrinishte’den geçen nehrin yanında maden kaynakları vardır ve bu yerde eski havuzlar keşfedilmiştir. İkisinde, tabandaki inşaat Roma, yukarı ise Türk.