160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

„St.Trinity” Kilisesi – Bansko

Bulgaristan, cesaretli ve yetenekli ustalar tarafından büyük bir aşk ve sabır ile inşa edilmiş birçok güzel kilise tapınağı ve manastırı ile kutsanmıştır. Bununla birlikte, Bansko yakınındaysanız ziyaret etmeniz gereken bir kilise var.

Bansko Kutsal Üçlü Kilisesi | Lucky Bansko SPA & Relax

Kilise “St.Trinity” denir ve geçmişi inanılmazdır çünkü her şey vardır – sevgi, nefret, özlem, güç, özgür ruh, acı, sabır ve her şeyden önce iman.

Tarih

Bansko’daki St. Trinity Kilisesi tarihini anlatmak için 1810’a geri döneceğiz. O sıralarda Bansko şehri gelişmekteydi, banskolular ticaretten zenginleşmişler, dünyanın dört bir yanına gittiler ve çantalarında paralar  ve kalplerindeki bir rüyayla geri döndüler – dünya çapında dolaşmalarında gördükleri tapınaklar kadar geniş ve büyük bir tapınağa sahip olmak, dünyayı gezerken gördükleri gibi.

Şehrin belediye başkanları olan Büyükbabam Lazko (Lazar German) başkanlığında şehrin ileri gelenleri Bansko’nun kalbinde bir kilise inşa etmeye karar verdiler.

Aslında Bansko’da kilise varmış. Varmış, ama çok küçükmüş ve şehir dışındaymış ve Banskolular kişisel bir yerde yükselmesi için bir kilise istiyorlarmış.

İnşaat arsası, sadece şehrin merkezinde bir bahçeye sahip olan Lazko dede tarafından bağışlandı ve tüm Banskolular (hem fakir hem de zengin) yapımı başlatmak için mümkün olduğunca çok para bağışladı.

270 Bansko ailesi inşaat için bağış yapmışlardır, ancak iş şimdi başlıyor…

Türk yasalarına göre, sadece bir kilise inşaatığının bulunduğu bir yerde bir kilise yapılabilir. Bu engeli aşmak için Lazko dede biraz kurnazlık kullanmış. Birkaç yoldaşla birlikte gelecekteki binanın yerine girmişler ve küçük bir ikon ve birkaç kilise eşyası sakladı. Sonra yapımı başlatmak için Hıristiyan eşyalarını bulup Bansko’daki yaşlı kadınlardan birine “peygamber rüyası gör” diye rica etmiş.

Fotoğraflar Holy Trinity Temple | Lucky Bansko SPA & Relax

Her şeyin bittiğini mi düşünüyorsun? Hayır, bir kilise hayallerini gerçekleştirmek için Bansko halkını atlatmak zorunda kaldıkları birçok engel varmış. Hayallerini gerçekleştirmenin ikinci adımı, inşaatı başlatmak için bir ferman almaktı çünkü o zamanlar Sultan tarafından izin verilmedinen hiç kimse tapınak inşa edemezdi. Banskolular yazmışlar, beklemişler, beklemişler, ama cevap gelmemiş. Bir güne kadar, Solun ( Selanik) valisinin ilk oğlu doğuncasıya ve haber yayılıncasıya kadar.

Lazko dede ve yardımcıları bir an kaybetmedinen ve derhal mirasçı için büyük hediyeler hazırlayarak, vadi için bir altın çanta ve Selanike doğru yola çıktılar. Hediyeleri götürmüşler, saygıda bulunmuşlar, validen kilise inşa etmeleri için izin istemişler ve yeniden beklemeye geçmişler.

Bansko halkının ailesine verdiği hediyeler ve saygıdan etkilenen Türk, görünüşe göre işi kalben aldı, çünkü Bansko’da “irade” (Sultan’dan izin) oluşmuş, ki bununla kilisenin inşaatına izin verilmekteydi. Hikaye şimdiye kadar bitmiş olsaydı her şey harikaydı ve Banskolular bir sorun olmadan kiliseyi yapmışlardı, ancak hayır … Alınan iradede, Türk yetkililer kilisenin inşa edileceği boyutları belirlemişlerdi ve ancak onlar çok küçüktü.
Bu nedenle kent sakinleri düzenlemeleri atlamak için bir kurnazlığa başvurmak zorunda kaldı.

Bir araya geldiler ve öncelikle Türklerin kazıda neler olduğunu görmesini engelleyecek yüksek taş duvarlarla araziyi kuşatmaya karar verdiler. En kısa sürede yapıldıktan sonra, birkaç gece üst üste birisi girerek ve alanını genişletmek için kilisenin hendek işaretlerini değiştirdi.

Dolayısıyla yavaş yavaş Lazko dede ve arkadaşları tapınağın temellerini genişletmeyi ve istediklerine ulaşmaya başladırlar. Artık Türklerin hissetmedinen hızlı bir şekilde inşa etmeye başlamak kalmış.
Kilisenin inşası 1833 yılında başlanılmış ve buna fakirler-işle, zenginler- parayla katıldılar.

At arabaları gece gündüz malzemeleri taşıyorlarmış, insanlar şahtiyede vardiyeli çalışıyorlarmış, sadece ve sadece işin daha çabuk bitmesi için.
Herkesin çabalarına rağmen 1834’te para bitmeye başlamış ve kilisenin yapımı durmuş.

Bu, Lazko dede Nevrokop’a gidip Mehmed Bey’den(zenginliğinden Altın Bey deniyor) 300 bin groş istemek suretiyle son tedbirleri aldı.
Ne yazık ki, para aldıktan kısa bir süre sonra ve St.Trinity Kilisesi üzerinde çalışmaya başladıktan kısa süre sonra Lazko dede kendisi aleyhinde istihbaratta bulunuldu, gözaltına alındı ​​ve kimse onun hakkında bir şey duymadı.
Lazar German’ın tutuklanması için birkaç versiyon var.

Birisine göre Mehmed Bey, parasını verdiği şeyi anladı ve Lazko dede’yi, öldüğü hapishaneye atılmasını emretti. Başka bir uyarlamaya göre, inşaat hakkında gizli istihbarattan sonra yapılan kontrol, banskolu’nun parayı Altın bey’den aldığını kanıtlamış. Bu, Türk makamlarını öfkelendirdi ve Lazko dede bir süre sonra hapsedildi, işkence gördü ve öldü ve Mehmed Bey, Bansko’da bir Bulgar kilisesi inşa etmek için para vermekten dolayı merhametsizmiş. Lazko dede’nin tutuklanmasından sonra Türkler o kadar öfkeliylermiş ki hemen kilisenin yıkımı emredilmiş.

Buda gerçek olabilirmiş, eğer ki benzersiz Banskolu Lazar German son öngörülebilir hareketi olmasaydı, Türk huyunu bilerek kendini korumaya almış, o da kilisenin girişine Hristiyanın haçın yanına Türk hilalini oymalarını emretmiş . Bu aslında kiliseyi kurtardı, çünkü Türkler kilisenin önündeki oyma hilalin bakışında tapınağa girmeye cesaret edemiyorlardı ve bu Banskolula’rın yapımı bitirmesine izin verdi.

Uzun engellerden sonra, sonunda, 1835’de St.Trinity Kilisesi kutsandı ve ilk ibadet edenlere kapısını açtı. 15 yıl sonra Bansko halkı kule inşa etmeye başladı ve 1855 yılında Veleganovi kardeşler onun için 4 çan döktü.

Mimarlık ve iç tasarım
St. Trinity Kilisesi, üç nefli, kubbesiz bir bina olup, kule ile birlikte açık alanlar ve yüksek taş duvar etkileyici bir mimari kompleks oluşturmaktadır.
İlginç bir şekilde, 44 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindeki tapınağın gerçek boyutuna rağmen gözü aldatmak ve daha küçük görünmek için inşa edilmiştir.

Kutsal Üçlü Resim| Lucky Bansko SPA & Relax

Dışta duvar taşlıdır ve 1.10 metre bir duvar kalınlığı vardır ve çatı, muhtemelen İsa’nın öğrencilerini simgelemek 12 sütunlar tarafından tutulur. Kapılar ve pencereler kesme taştan yapılmıştır ve duvarlar beyaz mermer bloklardan yapılmıştır.
Eşik kiliseyi geçtiğinde bir izlenim bırakan ilk şey, hikayelerini anlatan eşsiz freskolar.

Velyan Ognev’in (Debar Sanat Okulu’ndan bir ressam olan) eseri olan tapınağın tavanı, yıldızlı gökyüzü olarak yıldızlar parıldıyor ve melekler bizimle ilgilenmek ve bizi gözetlemek için yeryüzün üzerinde uçmaktadırlar .

Usta Ognyan Velev aynı zamanda kilisede benzersiz oyma ikonoz ve süslemelerin ustası ve simgesel duruşun ikonaları babası Bansko Sanat Okulu’nun kurucusu Dimitar ve Simeon Molerovi tarafından yapılır.

Stilize çizimlerle boyanmış olan minyatür olağanüstü bir izlenime sahiptir ve yanında spiral bir merdiven bulunmaktadır. Kilise üç girişe sahiptir, St.Trinity simgesi ana girişin üzerine boyanmıştır ve birkaç yerde tapınağı yok olmaktan kurtaran Türk sembolleri (hilaller) görülebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ortodoks Kilisesi’nin yakınında inşa edilmesinden birkaç yıl sonra Banskolular, bugün kentin sembollerinden biri olan bir kule inşa etti.

Kule, 30 metreye yüksektir ve üstte dört açık kemerli, dörtgen bir yapıdadır. Kubbenin altında, Veleganovi kardeşler tarafından asılarn ve Türklerden indirlmemesi için yine Türk sembolleri bulunan dört çan var.
Kulede Bansko halkının ve şehrin konuklarının saatini gösteren ünlü Banskolu usta Todor Hadji Radonov’un yaptığı bir saat var.

Yaralı bilgi

St.Trinity Kilisesi şehrin kalbinde bulunur ve sembollerinden biridir.

Kışın Kutsal Üçlü Kilisesi | Lucky Bansko

Tapınak kompleksi (kilise, kule ve yüksek duvarlar) ulusal önemi olan bir mimari ve yapı anıtı ilan edilmiştir.

Kompleks, her gün 08: 00-18: 00 saatleri arasında gezi için açıktır. 

Nasıl ulaşabilirsiniz?

Kilise Bansko’nun orta kesiminde bulunur ve kaçıramazsınız, ancak navigasyona daha fazla güveniyorsanız, adresi Vazrazhdane meydanı olarak girebilirsiniz.

Lucky Bansko otelinde konuk iseniz, tapınak kompleksine arabayla ulaşmak 6 dakika alır ve 15 dakika yürümeye karar verirseniz (ya da otelden tapınağa yaklaşık 1,2 km yürüyecekseniz).

„St.Trinity” kilisesini neden ziyaret etmelisiniz?

Bulgaristan’da birçok tapınak vardır ve hepsinin ilginç geçmişi ve mimarisi vardır ancak “St.Trinity”, bütün bir şehrin rüyalarını ve isteklerini temsil eden bir kilisedir. Tüm Banskolular için dua etmek için kendi istekleri arzusu, tüm engelleri aşmanın ve kentin tam merkezinde kiliselerini inşa etmeyi mümkün kılmayı başardıl.

Onu rüyalarında gördükleri gibi inşa etmeyi başardılar.

Bansko’yu ziyaret eden herkes, tapınak kompleksine bakmak için zaman ayırmalıdır, çünkü St.Trinity Kilisesi, hepimize umut veren, verici ve umut verecek olan en büyük Bulgar azizlerinden biridir.