160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

SPA olan ya da olmayan otel, ne seçeceksiniz?

Birkaç gün tatil günleriniz olduğunda ve  tatiliniz için otel aradığınızda, SPA yada Spa olmayan otel mi diye düşündüğünüzde o zaman SPA otelleri için  biraz bilgi ve son yıllarda niye ziyaret edildikleri  size enteresan gelebilir.

Başlayalım

Tuz odası Bansko | Lucky Bansko

Spa –  tedavi   ve spa oteli arasında fark var mıdır?

Bu konuyla başlıyoruz, zira iki tür otel sıklıkla karıştırılıyor ve bazen yanlış anlama ve beklentiler ile gerçeklik arasındaki tutarsızlıklara neden oluyor.

FARK VAR VE O SADECE FİYATINDA DEĞİL.

Spa- tedavi otellerde  uygulamaları sağlık prosedürleri yapılmaktadır ve  zorunlu olarak sağlık personeli orada olmalıdır. Bu tip otellere gelen turistler, özel olarak donatılmış odalarda  çeşitli iyileşme, profilaktik veya rehabilitasyon prosedürlerine tabi tutulurlar.

Bir oteli SPA olarak sınıflandırılması için otelin  dört veya beş yıldızlı ( zorunlu) olması ve aynı zamanda (iyi yemekler ve konforlu odalar) yanı sıra iyileştirme, güzellik bakımı ve çeşitli değişik etkinlikler sunmalı. Spa otelinde ayrıca bir buhar banyosu / sauna, yüzme havuzu, fitness, çeşitli yoga sınıfları, pilates, masaj ve detoks tedavileri ve daha fazlasının olması zorunludur.

SPA NEDİR?

Aslında, SPA, Sanus Per Aquam veya “Su yoluyla sağlık” anlamına gelir. SPA’nın modern anlayışı, mineralin, çamurlu ya da buz banyolarından yosun yordamlarına ve deniz tuzu soyulmasına kadar, suyun her biçiminde kullanıldığı vücudun eski haline getirilmesi için çeşitli prosedürler ve programlar içermektedir. Spa prosedürleri sadece kozmetik işlemler (bazıların düşündüğü gibi ) değildir. Bu daha ziyade toksinlerden  kurtulmaya, gençleştirmeyi, cilt türünü geliştirmeyi, vücudun metabolik süreçlerini bir bütün olarak güçlendirmeyi amaçlayan bir ritüeldir.

Ayurveda Kliniği Fotoğraf | Lucky Bansko SPA & Relax

İnsanlar ne zamandan beri spa tedavilerinden yararlanmaktadır?

Bu türden prosedür fikri, Antik Roma’da, savaşın her geçen gün olduğu günlerde doğdu. Askerler yaralarını iyileştirmenin ve daha çabuk şifa bulabilmeleri için yolunu aradılar ve kaplıcaları kullandıklarında ağrılarının azaldığını ve yaralarının daha çabuk iyileştieren sıcak mineral banyolarını  keşfettiler. Şifadan fayda sağlamaya başladılar. Mineral sularının iyileştirici özelliklerinden faydalanmaya başlamışlar ve daha önce belirttiğimiz gibi “sudan veya sudan gelen sağlık” anlamına gelen “aquae” ve “sanus per aquam” (SPA) adını verdiler. İlk başta banyolar amaçlandığı şekilde kullanıldı (esas olarak yaraları tedavi etmek ve tedavi etmek için kullanılıyordu), ancak Romalılar kısa bir süre içinde, insanların yalnızca sağlığına kavuşmakla kalmayıp birlikte bir araya gelebilecekleri , kendilerini rahat hisedecekleri ve güzelleştirici merkezler olduğunu fark etti.

Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, bu “su keyfi”, ünlü Belçika Spa tatil merkezinde 15-16. Yüzyılda diriltilmek üzere biraz unutuldu. Belçika Spa tatil merkezi iyileştirici sıcak mineral banyoları ile ünlü bir yerdir.

Her şeyden önce, SPA otellerinin çoğunlukla orta sınıf insanlar  faydalandı, çünkü bu zevk oldukça pahalıydı. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin insanlar, Bath, Baden-Baden, Vichy gibi kaplıca bölgelerine gittiler ve her şekilde eğlendiler.

Günümüzde, arzu eden herkes, örneğin Bansko’daki SPA otelleri tarafından sunulan tüm ekstralarından hoşça yararlanabilir.  Bu durum Bulgar veya yabancı turistler  için fiyat olarak imkansız değildir.

SPA OTELLER  

Güzel manzaralardan ziyade  aynı zamnad  800’den fazla mineral  suları ile Bulgaristan  dünyadaki en  çok çeşitli mineral  sularına sahip ülkedir.

Bukadar değişik  mineral suların olması dünya çapında en iyi mineral SPA otellerin de burada olması dopaldır. Ülkenin her bir yanında, mineral suların etrafında, çeşitli iyileştirici prosedürler sunan birçok Spa otelleri bulunmakta. Bulgaristanda en popüler Spa merkezi Velingrad, fakat Bansko bölgesi de mükemmel Spa imkanları sağlar.

Ayurveda Kliniği Odası İşlemleri | Lucky Bansko

SPA’dan faydalar nelerdir?

Çok dinamik bir ortamda yaşadığımıza söylememim gerek yoktur, kendimizi o kadar yorgun hissediyoruz ki, eve döndüğümüzde, her yerden kaçıp, kederleri başkasına bırakıp, sakin bir yere kaçmayı isteriz.

Yaşadığımız yoğun hayat nedeniyle, kendimize zaman ayıramıyoruz. Bu yüzden tatil ve dinlenmek için Spa otelleri mükemmel bir fırsattır. Tabii ki, büyük şehirlerde çeşitli kaplıca tedavilerinin bulunduğu yeterli spa merkezi bulunmaktadır, ancak düzgün bir şekilde rahatlamak isterseniz, yalnızca SPA oteli kurtarmanızdır.

SPA’da faydalar…

Bu prosedürlerin felsefesi dört temel unsura dayanmaktadır: fiziksel aktivite, dengeli beslenme, vücut ve yüzün besleyici ve güzellik prosedürleri.

SPA prosedürlerin amacı dış ve diç rahatlatıcı teedeviler ile   fiziksel, zihinsel ve zihinsel sağlımızı iyileştirmek. spa prosedürlerin çeşitliği rahatlamnız, enerji almanız,sakınleşmenize,cildinize,saçınıza,vicudunuza bakım göstermeniziz için imkan sağlamakta, aynı zamanda birkaç kilo vermeniz ve selulitle veda edebilirsiniz.Gördüğünüz gibi bu prosedürler komledir, ve amaçları sakinliğinizi enerjinizi ve kendinize öz güveninizi geri vermeyi amaçlar.

Tedavi merkezlerinde sunulan  prosedürlerden farklı olarak SPA prosedürleri iyileştirici değildir fakat terapeftlerin yuksek performanslı olmaları gerekir.

SPA tatilindeki fiyatlar nedir?

Spa otel fiyatlarını şekillendiren bazı kriterler şunlardır:

* Spa merkezinin ne kadar popüler olduğu;
* Otel hangi spa terapileri sunar;

* tatil zamanınız –  aktiv sezonda,hafta sonu,aktiv olmayan sezonda ;

*Kaç gün kalacaksınız  (daha fazla gün kalacaksanız avantajlı paketlerden faydalanacaksınız);

*SPA otel kaç yıldızlıdır.

Bu ve diğer kriterlere dayanarak fiyatlar oluşturulur, ancak sıradan (standart olmayan spa otelleri) fiyatlarının biraz üstünde olduğunu bilmek güzel.

Spa otelin  nerede bulunduğu da önemli. Ünlü merkezlerde – Hisarya, Devin, Velingrad’ta  bulunursa fiyatı biraz daha üksektir, fakat Bansko’da fiyatlar düzgündür, sunulan spa paketleri çok cazip.

SPA merkezin seviyede olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kasabada spa molası | Lucky Bansko SPA & Relax

Spa otel seçiminizde şunları dikkate alın:

* Otel gerçekten etkili ve eksiksiz bir tatil için ihtiyacınız olan her şeyi sunmaktadır. Yüzme havuzu, sauna / buhar banyosu veya Türk hamamı, masaj stüdyosu, spor salonu, detoks kabini, gevşeme ve güzelleştirme gibi prosedürleri için önceden bilgi alın;

* Uzman masaj, detoks uzmanı, Ayurveda, terapist ve antrenör var mı?

*Sunduğu Spa prosedürler;

*Paket fiyatının içerdiği;

*Otel yıldızları.

Hem internette bilgi aramak hem de ilgilendiğiniz soruları sormak için otelle kişisel olarak iletişime geçmek iyi bir şey.İmkanınız varsa yakında otelde tatil yapan  yakınlarınızıdan ,ve arkadaşlarınızdan  bilgi alın, memnun kalıp kalmadıklarını sorun.

Sadece internete güveniyorsanız, otelin web sitesini ziyaret edin, turistlerin yorumlarını arayın, SPA prosedürlerini uygulayacak terapistleri öğrenin.

Son yıllarda, spa otellerin  seviyesinden memnun olmayan müşteriler çok az çünkü oteller iyi seviyede  tutuluyor, fakat herzaman sürprizler olabilir bu yüzden dikkatli olun.

Spa tatilinizde emin olmak isterseniz , bilinen Spa merkezlerine yönelin – Bansko, Velingrad, Devin, Şipkovo.

Spa Turizmi Alanında Dünya  Trendleri Nelerdir?

Hiç şüpesiz Spa tatil tercihleri dünya çapında, son birkaç yıl içinde  daha çok aranıyor. İSPA göre sadece 2009 yılı için endüstri 40 miliyard dolardan fazla  gelir gösterdi. Bu, insanların bu tür prosedürlere ihtiyaç duyduklarını ve dünyanın dört bir yanındaki spa otelleri ile çok ilgisini çektiğini gösterir.

SPA dinlenme bölgesi Lucky Bansko | Lucky Bansko

Bizde

Son 5 yılda Spa tatillerin aranışı ve onlara gösterilen ilgi  birkaç kere  artmıştır. Ulusal Spa ve Wellness Turizmi’ne (NAST) göre, oteller tarafından sunulan spa paketlerine olan ilginin artması, giderek daha uygun fiyatlara ve deniz molaları veya kayak tatillerinde mevsimlik olmaktan ziyade spa prosedürlerinin yıl boyunca ziyaret edilmesine imkân tanıyor.

SPA konsepti, yani beden, ruh ve zihin arasında bir denge kurması nedeniyle SPA otelleri aramak içinde bir nedendir. Bir spora seçen (ve ziyaret eden) insanlar yalnızca güzellik bakımı ve terapileri için değil aynı zamanda enerji ve huzur kazanmalarına yardımcı olacak çeşitli anti stres ve detoks prosedürleri arıyor.

Spa otellerie küresel (ve bölgesel) ölçekte artan ilgi, mevcut terapilerin ve prosedürlerin artmasını ve genişlemesine yol açmaktadır.

SPA’lı veya SPA’sız otel, ne seçmeli?

Otel seçimi gerçekten kişisel seçimdir ve sadece siz kara verebilirsiniz.Sakinlik, huzur,  denğe sağlamak, kendinize vakit ayırmayı isterseniz Basko spa otellerin sundukları zevkleri deneyin.

Bansko SPA otellerinde birkaç gün dinlenmek, yüzünüzün en az 10 yılını düşürecek ve size hayattan zevk kazandıracak!