Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

“Sitan Calais” Kalesi

Bansko’da birkaç gün geçirmeyi planlıyorsanız, muhtemelen dinlenirken görmek istediğiniz şeyler için planlar yaptınız. Ayrıca planlarınıza kentin turistik yerlerini keşfetmeyi, St. Nicholas gibi popüler yerlere yürüyüş yapmayı , belki Vihren Zirvesi’ne tırmanmayı (eğer yaz aylarında bir gezi planlıyorsanız) ya da kayak pistlerinde eğlenmeyi (tatilde sırasında Bansko kayak sezonu ).

Gerçekten de, tatil beldesinin size sunacak bir şeyleri var ve hiçbir şekilde sıkılmayacaksınız, ama sizi şaşırtacak başka bir şey olduğunu düşünmüyor musunuz?

Hoş sürprizlerden hoşlanıyorsanız , Bansko’da tatildeyken ziyaret listenize bir başka harika manzara eklemek için buradayız .

Крепостта Ситан Кале край Банско | Lucky Bansko

Seaton Calais Kalesi

Kalyata bölgesinde, sadece 5 km. Tatil beldesinin güneybatısında yer alan Sitan Kale, bu bölgede bulunabilecek en büyük kalelerden biridir.

Kale, antik dönemlere ait ve uzmanlara göre, Razlog vadisini ve daha özel olarak Mesta vadisinde Pirin’den geçen ve Struma nehrinin vadisine ulaşan Roma yolunu korumak için inşa edildi .

Setan Calais hakkındaki ilk bilgiler bize , arkeologların “karavan yolunu” korumada oynadığı büyük rolden ve önemini vurguladığını söyleyen “dikkate değer bir şehir” olarak nitelendiren Bizanslı kronikler George Kedrin sayesinde bize geldi .

Takviye, hızlı hareket, gözetim ve güvenlik sağlayan stratejik bir konumda bulunur. Dik, erişilemeyen yamaçlarla çevrili ve düzensiz bir dikdörtgen şeklinde bir tepe üzerine inşa edilmiştir.

Zaten Kalyata bölgesindeki kazıların başında arkeologlar sadece müstahkem yerleşim büyüklüğüne göre değil, aynı zamanda burada bulunan farklı dönemlere ait çok sayıda madeni para, gemi, silahlar tarafından da şaşırmıştı .

Keşfedilen eserlerin tarihlendirilmesi nedeniyle, yerleşimin var olduğu ve 3. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar güvenlik fonksiyonlarını yerine getirdiği tespit edilmiştir.

Uzmanlar Bansko yakınlarında bir kale olduğu bilgisine sahip olduklarını ancak yerel savunma nüfusu tarafından inşa edilen küçük bir tahkimat tesisi olduğuna inandıklarını söylüyorlar.

Bununla birlikte, kazılardan kalenin, yaklaşık 10 dönümlük oldukça geniş bir alanı kapladığı, üzerinde çok sayıda konut ve kamu binası, tapınaklar, savunma ve gözetleme kuleleri bulunan, spekülasyonlar olduğu, hatta bir hapishane ve geleneklerin olduğu açıktır.

Güçlü kaleyi saran kale duvarları bir buçuk metre kalınlığındadır ve birkaç metre ötede Sithan Kalesi’ni saran hendek izlerini görebilirler.

Kale araştırmaları 2013 yılında sona eriyor ve onu ziyaret etmeye karar verirseniz, kaleyi, iki savunma kulesini (kısmen korunmuş), kale duvarlarını, kırık taşlardan inşa edilmiş, havan ve kırık tuğlaları, birçok binanın kalıntılarını görebileceksiniz.

Bansko’daki Tarihi ve Etnografya Kompleksi “Radonova Evi” nde düzenlenmiş fuarda görebileceğiniz köyde, farklı dönemlerden birçok eserin bulunduğunu çoktan belirttik .

Път до Ситан Кале от Банско | Lucky Bansko

Ban Banco Efsanesi

Bulgar folkloru gelenekler ve efsanelerle doludur ve Bansko’daki her çocuğun Ban Banco’nun efsanesini bilmesi şaşırtıcı değildir . Ama hepimiz bu bölgeden olmadığımız için, söylediği şey …

Osmanlı işgali sırasında, Sitan Kale kalesinin hakimi Banco’ydu . Akıllıca ve adil bir şekilde hükmetti ve kalenin yakınındaki küçük, ayrı mahallelerde yaşayan nüfusu önemsiyordu.

Bir Türk işgali tehlikesi Bulgaristan’ı ele geçirdiğinde, ihtiyatlı cetvel yeterli su sağlamak için su tedarik sistemi kurdu ve depoları gıda malzemeleriyle doldurdu. Bütün bunlar nüfusu ve kaleyi uzun kuşatmaya dayanacak şekilde korumak için yapıldı.

Osmanlı orduları kaleye ulaştığında, nüfus korunuyordu ve birkaç ay süren kuşatmaya dayanmaya hazırdı. Öyle oldu … Türkler Sithan Kalesi’ni kuşattılar , ancak zorla almaları ya da insanları dışarı çıkarmaları mümkün değildi.

Osmanlıların asi Bulgarlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir fikir edinmesi birkaç ay aldı. Bir eşek buldular ve birkaç gün su içmelerine izin vermeden beslediler. Daha sonra sur duvarlarına alındı ​​ve geride kaldı. Eşek çok susadı, kısa sürede kale duvarı etrafını kazmaya başladı ve böylece Türkler kalenin nargilesinin nereden geldiğini keşfetti ve yarıda kesdi.

Tatlı su olmadan bırakılan kale çok geçmeden düştü ve savunucularının çoğu acımasızca öldürüldü. Ban Banko’nun kendisi Osmanlılarla eşitsiz bir savaşa girdi.

Bununla birlikte, yöneticinin, Sitan Kale’nin savunmasını en sona kadar elinde tutan bir kızı Todorka vardı. Kızla şiddetle savaştı, ancak Türkler küçük ekibine birçok kez sayıca üstün geldi. İşgalcilerin eline düşmemek için Todorka atını sürdü ve Pirin Dağı’na gitti ve bugün Todorka adını taşıyan yüksek bir zirveden atladı.

Neden sana Ban Ban efsanesini anlattık?

Çünkü, çoğu Banskali’ye göre, tam olarak şehirlerinin ismini taşıyan Sithan Kale’nin hükümdarı. Doğru mu? Bilmiyoruz! Ancak efsane öyle romantik (ve dramatik) ki, söylememesi gereken bir günah.

Setan Kale’ye Nasıl Gidilir?

Eğer başlangıç ​​noktan Bansko ise, Vihren kulübesini kullanmalısın. Şehirden çıktığınızda Caves Restaurant’a doğru ilk sağa dönün Sakince, tabelalar var. Mağaralara ulaştığınızda, bir kilometre daha sürersiniz ve Glazene Nehri Köprüsü’ne ulaşırsınız. Arabanı burada bırakıp yürüyerek devam etmelisin.

Köprüyü geçtikten sonra yaklaşık 200 metre sonra kale için bir tabela göreceksiniz. Yolu takip ediyorsun ve yaklaşık 30 dakika sonra oradasın.

İyi olan şey, Sitan Kale’ye giden yolun güzel ahşap korkuluklarla güvence altına alınmış olması ve turistlerin rahatı için arazinin düzeltilmesi ve adımlar atılması.

arasındaki mesafe otele Lucky Bansko arabanızı bırakabilirsiniz köprüye yaklaşık 10 km uzaklıktadır. ve yaklaşık 20 dakika sürer. Ondan sonra yaklaşık 30 dakika yürüyeceksin, bu da en fazla bir saat sonra kaleyi keşfedebileceğin ve ondan açığa çıkan Bansko manzarasının tadını çıkarabileceğin anlamına geliyor.

Kale hem Bansko hem de yaz aylarında ve kayak sezonunda ziyaret etmek için kolayca erişilebilir.

Легенда за Ситан Кале край Банско | Lucky Bansko

Bansko’da iken ilginizi çekebilecek yerler

Pirin Dağları’nda dolaşmaktan hoşlanıyorsanız veya arkeolojik alanları ziyaret etmek isterseniz, Saint Nicholas bölgesindeki Nameless City’ye bir yürüyüş yapmanız sizi çok etkileyecek.

İsimsiz Şehir

İlginç bir şekilde, hem İsimsiz Şehir hem de Sitan Kale kalesi, koruyucu bir rol oynayan doğal olarak güçlendirilmiş yerleşimlerdi.

Bazı ilk bilgilerin bulunduğu Sitan Kale’den farklı olarak, adsız şehir, aynı adın tepesinde yükselen Aziz Nikolaos Tapınağı’nın yeniden inşası sırasında tesadüfen keşfedildi .

Şehrin kazıları 2003 yılında başlamış ve arkeologların gözünün altında, 3500 yıldan fazla yaşadığı 25 dönümlük bir alanda yer alan devasa bir şehri ortaya koymaktadır.

Arkeolojik kazılar sırasında, 1.80 ila 2.00 metrelik etkileyici boyutları bulunan insanların gömüldüğü devasa sur duvarları, bir bazilika, çok sayıda bina ve en ilgi çekici mezarlar keşfedildi.

Adsız Şehre, Bansko’ya Dobrinişte yönünde alarak ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 1.8 km sonra. size yönü gösterecek ve izlemeniz gereken bir işaret göreceksiniz. Araba ile Arkeolojik Kompleks’in ayağına ulaşabilir ve yürüyerek yaklaşık 20 dakika yürüyebilirsiniz.

Baikushev duvarı

İster yaz tatilinde olun ister tatil için Bansko’da kayak sezonu için gelin , muhteşem Baikusheva Mura’ya doğru yürüyüşe vaktiniz olmadıysa , bunu yapmanın zamanı geldi.

Baikusheva duvarcılık 1300 yaşındaydı ve 1650’den sonra ikinci sırayı aldı – Granit köyünde yıllık Granit meşe ağacı .

1897 yılında ünlü arborist Konstantin Baikushev tarafından keşfedilen dökmeyen karaçam ağacı ağacı, sadece yaşıyla değil, boyutuyla da etkiliyor. Uzun ömür 26 metre yüksekliğinde, çapı 2.2 metre ve çevresi 7.8 metredir.

Bansko yakınındaki gezi listenize Baikusheva Mura’yı eklemeye karar verirseniz , işte oraya ulaşabilirsiniz.

Bansko’dan Banderitsa kulübesine doğru ilerleyin. Oraya vardığınızda, kulübe yalnızca 300 – 400 metre yüksekte olduğu için görkemli ağacı göremezsiniz. Bansko ile Baikusheva mura arasındaki mesafe yaklaşık 10 – 12 km’dir. ve sadece arabayla yaklaşık yarım saat sürer.

Bansko’nun çevresi önünüzde pek çok sürprizle karşılaşıyor ve her şey yeşil olduğunda ya da Bansko’daki kayak sezonunu gezi ile birleştirmeyi tercih ediyor olsanız da, tesisi ziyaret etmek istediğinizde harika maceralar sizi bekliyor.

Ancak ne zaman tatil beldesine gitmeye karar verirseniz zaman ayırın ve Sitan Calais kalesini ziyaret edin – kesinlikle buna değer. Kalyata yöresine tırmanmaya , kalın sur duvarları boyunca yürüyüş yapmaya ve kelimenin tam anlamıyla ayaklarınızın altındaki şehre bakmaya değer. Görünüm tarif edilemez!