Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Şelale Demianishki atlama

Bansko’yu sık sık ziyaret ediyorsunuz çünkü şehir başka hiçbir yerde bulamayacağınız özel bir atmosfere sahip. Tüm mevsimde ziyaret etmeyi seviyorsun. Dolambaçlı caddelerinde dolaşmayı, harika Bansko mutfağının tadını çıkarmayı, şehirdeki ve çevresindeki bölgeleri keşfetmeyi ve şehirdeki otellerden birinde tam rahatlamanın ve çeşitli spa uygulamalarının tadını çıkarmayı seviyorsunuz . .

Ve şimdi Bansko’dasın ya da yakında ziyaret etmeyi planlıyorsun, ama bu sefer biraz farklı bir şeyler yapmak istiyorsun … Tatil köyünün çevresinde kısa bir yürüyüş yapmak , bazı doğal yerlere bakmak, gerçek atışı hissetmek istiyorsun. Dağda ve gözlerinizle Pirin bölgesinin güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz ?

Bu sizin dileğinizse, güzel Demianishki Skok şelalesine bir günlük gezi … ve biraz daha ileri gitmenizi öneririz .

Снимка на водопад | Lucky Bansko

Demianishki Şelalesi nerede?

Şelale Demyanishki atlama olduğunu Demyanitsa Nehri . 1750 metre yükseklikte yer almaktadır, suları 11 metre yükseklikten düşer ve 1965 yılında doğal bir dönüm noktası ilan edilir.

Oraya nasıl gidilir?

Bansko’daysanız, şehirden çıkıp Vihren kulübesini kullanmanız gerekir . Dikkatlice sürün ve bilgi panolarını arayın (sakince, yeterli). Yaklaşık 3 km. kasabadan Demianitza kulübesi için bir durak göreceksiniz. Görüyorsunuz, yola çıkıp kulübe doğru ilerliyorsunuz ve birkaç kilometreden sonra bir fıskiyeye varacaksınız ve yanına turist rotasının yolunu belirten bir bilgi işareti göreceksiniz “Demyanitsa nehri diyor …”

Arabanızı etrafta bir yere park edin, sırt çantanızı takın ve Demianishki atlayışına doğru yürüyün.

Şelaleye giden yol oldukça geniş ve etrafta dolaşmak çok zevkli, bu nedenle küçük çocuklarda bile yürümek zor olmayacak. Neredeyse hiçbir yer değiştirme yoktur, bahsettiğimiz gibi yürümek çok zevklidir ve her adımda ormanın daha güzel ve daha güzel hale gelmesi bir başka büyük ikramiyedir.

İz Demianitza Nehri’nin izini takip ederken, Demianishka Jump’in rota boyunca tek şelale olmaması şaşırtıcı değil, değil mi? Demianitsa Nehri’nin ilk şelalesine – Yulenski Skok Şelalesine – 30 – 40 dakika sonra ulaşırsanız şaşırmayın .

Şelale yaklaşık 1650 metrede yer almaktadır. Suları ise 9 – 10 metre yükseklikten nehir vadisine düşer. Manzara bu etkileyici manzarayı görmek için gerçekten etkileyici ve zaman ayırmaya değer.

Şelalenin yakınında özel dinlenme alanları vardır; bu nedenle, yiyecek bir şeyleriniz varsa, mekan kısa bir mola ve “akü” şarjı için mükemmeldir.

Kısa bir aradan sonra Yulen Skok’u geçip yol boyunca yürümeye devam edersiniz ve yakında Demianishka Polyana’ya ulaşırsınız ve bundan sonra son hedefiniz Demianishka Skok Şelalesi’ne ulaşırsınız.

Yaklaşımı bitki örtüsü ile aşırı büyümüş olmasına ve yaklaşması zor olmasına rağmen, şelale , Demyanitsa Nehri’nin sularında sağır gürleyen alçalmaya düşerken her kayanın nazikçe okşadığı fırtınalı, pırıl pırıl suları ile etkileyicidir .

Burada, ruhunuz istediği sürece kalabilir ve Bansko’ya sadece birkaç kilometre mesafedeki eşsiz doğal işaretin tadını çıkarabilirsiniz .

Şelaleye geldin, sonra ne?

Tek seçeneğiniz, günün sonunda otel havuzunun kenarında dinlenerek dinlenip dinlenmek ya da… Ya da Demianitsa kulübesine yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

İkinci seçeneği seçerseniz, mavi işareti izleyen yol boyunca devam etmeniz gerekir ve yaklaşık bir kilometre (15 – 20 dakika) sonra Demianitsa kulübesine ulaşırsınız.

Burada rahatlayabilir, yemek yiyebilir ve geçişi sevdiğinize ve daha fazlasını istemediğinize karar verirseniz, ertesi gün geceyi bir sonraki zorlukla yüzleşmek için de geçirebilirsiniz – Demyanitsa kulübesinden Tevno Gölü’ne geçiş .

Demyanitsa Dağ Evi 1891 metre yükseklikte yer almaktadır. 1931 yılında Bansko’nun turizm şirketinin para ve bağışlarıyla inşa edilmiştir . Bugün, kulübe ana binaya ek olarak bungalovlar var.

Todorova Ornitsa yöresinde parkurun başlangıcından kulübe geçiş (kalkış ve dönüş yaklaşık 4 saat).

Хижа Демяница | Lucky Bansko

Turistik güzergah Demyanitsa kulübe – Tevno gölü

Sadece Demianishki atlayışına nasıl gideceğinizi söyleyeceğimizi söylediğimizi biliyoruz, ancak yürüyüşün büyük bir bölümünüzden keyif alacağından ve yolculuğunuza Pirin’in güzel köşelerinde devam etmek isteyeceğinden emin olduğumuzu biliyoruz . Sizi keşfetmek isteyebileceğiniz başka bir ilginç turistik yerle tanıştırmaya karar verdik.

Yani … Demianitza kulübe – Tevno Gölü

Yaklaşık 8 km uzaklıktaki Todorova Ornitsa bölgesinden başlayan en popüler turistik rotalardan biridir . Bansko kasabası üzerinde. Demianitza kulübesinin yakınındaki Demianishki atlama şelalesine giden rota ile çakıştığından, rotayı ayrıntılı olarak tarif etmeyeceğiz .

Bu yüzden Demyanitsa kulübesinden başlayıp Pirin – Tevno Gölü’ndeki en güzel göllerden birine devam ediyoruz.

Kulübeden mavi işareti takip ederek yolu takip etmeniz gerekir. İnanılmaz sayıda ve çeşitli ağaç ve bitki türünün tadını çıkarabileceğiniz ormana gireceksiniz, kendinizi yeşil çayırlarda, çiçeklerle dolu ve uçtan uca bulacaksınız ve yakında tümün muhteşem bir manzarasına sahip olacaksınız. vadi.

Bu eşsiz güzelliğin önünde en az birkaç dakika sessiz kalan turist yok…

Yine de görüşlerden etkilenmelisiniz, ancak dikkatle devam etmelisiniz, ancak spot işaretleme kaybolduğu ve bir karışıklık riski olduğu için çok dikkatli olmalısınız. İşaret görmüyorsanız, küçük taş piramitleri etrafına bakın – onları görürseniz doğru yoldasınız ve güvenle ilerleyebilirsiniz.

Tırmandıkça, iz daha dik ve daha sert olur, bu nedenle rahat ayakkabılar ve sıcak giysiler almak iyi bir fikirdir. Yaklaşık 30 – 40 dakika içinde biraz dinlenebileceğiniz Preval Göllerine ulaşacaksınız .

Preval Gölleri, Preval Circus’ta Valyavishki Chukar (2664 m) ve Prevalski Chukar (2605 m) tepeleri ile Mozgovishka Kapısı ve Sandalye Geçidi’nin eyerleri arasında yer alan dört dağ gölü grubudur .

Geçiş Beyin Kapısı boyunca devam eder ve daima mavi işaretleri takip etmelisiniz. Tırmanma dik, yer yer denizlerin üstesinden gelmek zorunda kalacaksınız ve rota oldukça kaygan olabilir, bu yüzden çok dikkatli olun.

Mozgovishka Kapısı’nda, Tevno Gölü’nün mavi işaretli yolu, Wichen kulübesinden kırmızı yol işaretiyle kesişir , ancak sakince – ikisi de sizi Tevno Gölü sığınağına götürür .

Mozgovichka Kapısı’ndan geçen kısa bir iniş sonra Tevno Gölü’nde bir sığınak göreceksiniz.

Тевно езеро | Lucky Bansko

Tevno Gölü sadece Pirin’de değil aynı zamanda Balkanlar’da da en inanılmaz güzellikteki yüksek dağ göllerinden biridir. 2515 m yükseklikte yer almaktadır. Eteğinde zirveleri Valyavishki Chukar ve Momin bahçesinde Tevno Gölü göl grubunun büyük gölü olan sirk Belemeto .

Gölün alanı 65 dönümdür ve derinliği yaklaşık 4 metredir. Gölün yanında, tüm yıl boyunca turistler tarafından ziyaret edilen en popüler barınaklardan biri olan Tevno Gölü barınağı .

Burada duracağımızı düşündük, ancak Tevno Gölü’nün hikayesi, alışılmadık adının efsanesini söylemedikçe tamamlanmış sayılmaz.

Ve efsane başlıyor… Birçok yıl önce göle gelmeyi ve onu düşünmeyi seven bir kız vardı. Bir keresinde gölün sularına baktı ve gözlerinin gölün suları kadar mavi olmasını diledi.

Ertesi sabah gözlerini açtığında, isteğinin yerine getirildiğini ve gözlerinin mavi olduğunu gördü. Kız mutluydu, ancak gölün hediyesi için teşekkür etmedi ve bunun yerine saçlarının güneş ışınları gibi altın olmasını istedi. Göl onun isteğini yerine getirdi ve kızın saçı altını döndü. Tekrar sevindi, fakat göle teşekkür etmedi, ama gittikçe daha fazlasını istemeye devam etti.

Daha sonra göl nankör kızlık ile sinirlendi ve suları öfkeyle karardı. O zamandan beri Tevno Gölü (Karanlık Göl) olarak anılıyor.

Demyanitsa kulübesinden Tevno Gölü’ne geçiş bir yönde yaklaşık 3 saattir.

Tevno Gölü’nün güneşin doğuşuyla tanışmak istiyorsanız, geceyi Pirin’deki en popüler sığınak olan bir barınakta geçirebilirsiniz . Bununla birlikte, sığınağın 30 kişilik bir kapasiteye sahip olduğunu ve rotanın yüksek popülaritesinden dolayı kapasitesinin genellikle dolu olduğunu unutmayın.

Dağ geçitlerinde yeterince deneyime sahipseniz, tüm rotaya parkurun başından başlayabilir Demianishki şelalesinin sıçradığını görebilir, bir gün içinde Demianitsa kulübesine ulaşabilir ve Tevno gölüne ulaşabilirsiniz.

Ancak, geçişi ikiye bölmenizi, ilk gün şelalenin tadını çıkarmanızı ve Demianitza kulübesine ulaşmanızı ve ertesi gün Tevno Gölü’ne devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bansko’nun yakınında, bazıları çok popüler, bazıları pek popüler olmayan pek çok doğal atraksiyon görüyorsunuz, ancak her zaman görmediğiniz bir şey vardır ve şimdi ya da bir dahaki zaman Bansko’ya gelmeye değer .