Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Rila Manastırı – Bulgar tarihinin bir sembolü

Ormanın gökyüzüne dokunduğu ve Rab’bin dualarının en büyük güce sahip olduğu Rila Dağları’ndaki yüksek, Rila Manastırı’dır .

Bu Bulgar tapınağını ziyaretinde en az bir kez ziyaret etmeyen bir Bulgar bulmayı muhtemelen zor bulacağız , ancak bir tane varsa söyleyeceğimiz hikaye sadece onlar için.

Tamamen yorucu olduğunu iddia etmiyoruz, çünkü bu Bulgar tapınağını kelimelerle açıklamak, hafifçe imkansız bir görev koymaktır, ancak Rila Manastırı’nın tarihini kısaca sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Рилски манастир "Св. Иван Рилски" | Lucky Bansko SPA & Relax

öykü

Efsaneye göre (ve tarihçiler inanıyor) manastırın kurucusu St. Ivan Rilski. Keşiş , göçmenlik, oruç ve dünyevi kibirden uzak dua etmek için 1930’larda bu topraklara geldi .

Aziz, mevcut manastırın bulunduğu ve yaşamının son 5 yılını orada geçirdiği yerin yakınındaki bir mağarayı keşfetti. Ölümünden birkaç ay sonra, kalıntıları toplandı ve Tarnovo’ya transfer edildi. Bu, Çar Peter döneminde hüküm sürdü ve büyük olasılıkla kral sayesinde İvan Rilski bir aziz olarak kanonlandı .

Sonraki yıllarda, azizin kalıntıları, günümüzde ibadet edilebilecekleri Rila Manastırı’ndaki kiliseye nakledilinceye kadar defalarca taşındı .

Hayatının son yıllarını yaşadığı mağara yakın çevresinde, St. Takipçileri Ivan Rilski, bugün hala ayakta duran küçük bir taş kilise inşa etti.

Fakat manastırın tarihine geri dönelim …

Aziz’in ölümünün ardından takipçileri, keşişin hayatının son yıllarında yaşadığı yerin yakınında bir manastır inşa etmeye karar verdi. Mevcut konumu iki nedenden ötürü seçtiler – çok daha korumalı ve yerde bir yatak vardı.

Böylece 927 ve 941 yılları arasında Rila Manastırı inşa edildi ve tamamlandı. Başlangıçta, manastır küçük ve oldukça mütevazıydı, ancak on dördüncü yüzyılda, yerel feodal Lord Protozoast Hrelio Dragolov görünümünü tamamen değiştirdi.

Zamanlar belirsiz olduğundan, Hrelyo manastırı saldırılara dayanabilecek şekilde güçlendirilmiş bir manastır kompleksi yapmıştır.

Protosevast Hrelyos sırasında manastır konutları , küçük bir apsisli tapınak ve savunma kulesi inşa edildi . (O dönemde inşa edilen tüm binalardan sadece Hrelyova Kulesi günümüzde korunmaktadır.)

Kuruluşundan bu yana, Rila Manastırı, ülkeyi Osmanlı boyunduruğuna girene kadar yöneten tüm Bulgar krallarının desteğini aldı. En büyük müşterilerin ve bağışçıların arasında İvan Alexander ve İvan Shishman bulunmaktadır. İkincisi, 1378’den beri kralın manastıra birçok toprak bağışladığı korunmuş bir bağış belgesidir.

Tüm bu destek, manastırın ülkedeki en önemli manevi ve kültürel merkez haline gelmesine yardımcı oldu. Ne yazık ki, manastırın anısına, Bulgaristan Osmanlı yönetimine girdiğinde on dördüncü yüzyılın sonunda aniden durdu . Yıllarca süren karanlığın ve manastırın saldırılarının ardından, 15. yüzyıl ortalarında Kutsal Manastır, Türk işgalciler tarafından tahrip edildi ve çalındı .

Manastırın küllerinden yeniden çıkmaya başlaması yıllar alacaktır. İlk “ışık ışınları” 15. yüzyılın sonlarına doğru geldi, ülkenin dört bir yanından gelen Bulgarların bağış ve yardımlarıyla Rila Manastırı, kendisini kültürel ve manevi bir merkez olarak kurtarmaya ve yeniden kurmaya başladı.

Bulgar nüfusuna ek olarak, Rus ve Moldova Ortodoks kiliselerinin, manastırın restorasyonuna aktif olarak katıldığı, manastıra sadece para biçiminde değil, kitaplarda ve diğer kilise aksesuarlarında da bağış gönderdiğini belirtmek ilginçtir.

Bugün görülebileceği gibi, manastır kompleksi 19. yüzyıldan beri var olmuştur.

Рилски манастир отвътре | Lucky Bansko SPA & Relax

mimari

“Aziz Ivan Rilski ” Bulgaristan’daki en büyük manastır ve Bulgaristan’ın en çok ziyaret edilen anıtlarından biri.

Manastır kompleksi Stavropigial olup eşsiz bir mimariye sahiptir. Dışarıdan bakıldığında, 24 m yüksekliğindeki duvarları düzensiz bir beşgen oluşturur ve geçilmez bir kale gibi görünür.

Kutsal Manastır toplam 8800 metrekarelik bir alanda yer almaktadır ve konut, kilise ve çiftlik binaları içerir. Manastırın binaları 100’ü manastır hücresi olan yaklaşık 300 tanesidir.

Manastır kapıları ağır kapılardan girerken, saygın ziyaretçi kendisini büyük taş döşeli bir avluda buldu ve dikkati derhal 24 metre yüksekliğindeki savunma kulesine çekildi.

Hrel Kulesi , manastır kurulduğundan bu yana bozulmamış kalan manastırdaki en eski binadır. Kule 1335 yılında inşa edilmiştir ve sıkıntılı zamanlarda sadece bir savunma olarak değil, aynı zamanda keşişler için bir konut olarak da hizmet vermiştir. Muhtemelen bu nedenle Rab’bin Başkalaşım kulesinin son katında inşa edilmiştir .

Hrelyova Kulesi’ne çok yakın ana manastır kilisesi “Bakire Doğuş”. Kilise tapınağı Usta Pavel İvanoviç tarafından yaptırılmış ve inşaatı 1834 yılında başlamış ve 1837’de tamamlanmıştır.

Manastır kilisesi, Bansko ve Samokov okullarından ustalar tarafından yapılan duvar resimleri ve oyulmuş ikonostaslarla etkilenen, beş kubbeli, kubbeli bir yapıdır.

İlginç bir gerçek şu ki, birçok usta duvar resimleri üzerinde çalışmış olsa da, sadece Zahari Zograf duvar resimlerini imzaladı.

Manastır kilisesinde St. Ivan Rilski, mucizevi simge “Kutsal Tanrı Osenovitsa Annesi” (XII. Yüzyıl), St. Ivan Rilski’nin (XVIII. Yüzyıl) mucizevi simgesi, XIV ve XIX.

Manastır binaları , doğu, kuzey ve batı kanatlarını tasarlayan usta Alexey Rilets’in eseridir . 1833 yılında Rila Manastırı’nda bir yangın çıktı ve manastır binalarını tahrip ederek Usta Alexey’un yeniden inşa etmesini istedi. Parlak mimar ve inşaatçı, manastır binalarının ahşap kısımlarını sadece 10 ayda restore etmeyi başardı ve 3000’den fazla marangoz restorasyona katıldı.

Неофит Рилски портрет | Lucky Bansko

 

Manevi ve edebi etkinlik

Kuruluşundan bu yana, Rila Manastırı ülkenin edebi merkezi ve kültür merkezi haline gelmiştir. Kitaplar, teolojik ve laik eserler manastır duvarlarının arkasına yazılır ve keşişler alarmcı rolünü üstlenirler.

Manastırda keşişlere yalnızca okuma ve yazma değil, aynı zamanda yüksek öğretim de öğretildiği bir okul vardı. Okulun başı, bilgisini çalışmak isteyen herkese aktaran Neofit Rilski idi.

Rila Manastırı, özellikle Osmanlı yönetimi sırasında son derece önemli bir neden olan Ortodoks Hıristiyan inancının korunmasında da çok büyük bir rol oynamaktadır.

Kurtuluştan sonra manastır haksızlık edenlerin koruyucusu olmaya devam etti ve Dame Gruev, Yane Sandanski, Dobri Daskalov ve diğerleri gibi birçok IMORO figürüne barınma sağladı .

1976’da, Rila Manastırı Ulusal Tarihi Anıt ilan edildi ve 1983’ten beri UNESCO tarafından listelendi. 1992 yılında Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin Kutsal Sinodu’nun vesayeti altına geçti.

Пещера Св. Иван Рилски | Lucky Bansko SPA & Relax

Rila Manastırı içinde ve çevresinde başka neler görebilirsiniz?

Manastır Müzesi

Biz cloisters süre keşfetmek için zaman ayırın olacağını iyi bir fikir buluştu ana bina yanında müze sergi manastıra . XIX yüzyılın sonunda kurulan müze, XIV – XIX. Yüzyılda Bulgar sanatının değerli örneklerini barındırıyor. Burada bulunacak en değerli sergilerden biri, usta oyma Peder Raphael’in eseri olan, zarif ahşap oymacılı tahta bir haç.

cookhouse

Magernitsa’ya manastır mutfağı denir ve rahiplerin büyük tatillerde rahiplere türban pişirdikleri dev kazanları görebilirsiniz.

Kutsal Bakire Kilisesi Giriş

Kilise, özellikle mezar ritüelleri için inşa edilmiştir ve standart olarak manastırda yaşayan tüm keşişler oraya gömülmüştür ve tapınağın içinde bir sütçu bulunmaktadır. Mezarlık kilisesi, ilk etapta on dördüncü yüzyılda başlayan üç aşamada inşa edilmiştir.

Giriş Theotokos, manastır kompleksinin güney ucunda yer almaktadır .

Aziz Mağarası Ivan Rilski

Aziz’in 5 yıl yaşadığı ve sonsuz dinlendiği mağara, Rila Manastırı’nın yakın çevresinde bulunan en büyük yerlerden biridir.

Ziyaret etmeye karar verirseniz, sizi doğrudan oraya götürecek işaretli 4 kilometrelik parkuru izlemeniz yeterlidir.

Başta, keşiş keşişinin takipçilerinin mağaranın yanına küçük bir taş kilise inşa ettiklerini söylemiştik. Şey, bu kilise bugün hala ayakta duruyor ve onu mağarayla görebiliyorsunuz.

Kilise muhtemelen on dördüncü yüzyılda inşa edildi, ancak 1820’de yeniden inşa edildi.

Mağaranın kendisi, kaya ve kilise arasında dar bir açıklıktan girer ve inanca göre, doğru olan sadece ondan geçebilir.

Aziz’in efsanesi onun bir şifacı olduğunu söyler ve yardımına ihtiyacı olan herkese yardım eder. Belki de bu, mağara ve kilisenin St. Ivan Rilski hastalıklarını iyileştirmek için.

Manastır kompleksi, yıl boyunca ziyaretçilere açık olan aktif bir erkek manastırıdır.

Manastır kapılarında ayrı park yerleri olduğundan arabanızı güvenle bırakabilirsiniz. Manastır etrafında anmak için bir şeyler satın alabileceğiniz yeterli hediyelik eşya mağazası var, ancak önce bu manastırın evinden alacak geniş bir hediyelik eşya bulacağınız manastırın yanındaki hediyelik eşya dükkanına bakmanızı tavsiye ederiz. sığınak.

Geceyi geçirmek istiyorsanız, Rila Manastırı konaklama ve yemek imkanı sunmaktadır.

Ve evet, sadece unutalım! Manastır manastırı, dünyadaki en görkemli mekke ve eşsiz bufalo sütüyle ünlüdür.