160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

„Ribarnika” alanı

Bansko kasabası yakınlarında, son yıllarda yaz tatillerini tercih eden turistlerin ilgisini çeken bir yer olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer bu yaz Bansko’yu seçtiyseniz,“Ribarnika” yeri hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ve halkın ve turistlerin neden bu kadar popüler olduğunu görmek ilgi çekici olabilir.

Tarih

“Ribarnika”nın ilk Bulgar partizanı – Ivan Kozarev ile başlayan çok ilginç bir tarihi var.

Sizleri şaşırttık mı?

van Kozarev anıtı | Lucky Bansko

İşte gerçek bir partizan hikayesi … Ivan Kozarev 1901’de Dobrinişte’de doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları bu kasabada(o zaman köy) geçti. 1923’te bu genç Eylül Ayaklanmasına katılır ve 1925’te VMRO’nun bir üyesi olur.

VMRO üyeliği daha sonra zulmün, çoklu tutukluluğun ve hapsedilmenin sebebi olur. Son hükmünün uygulanmasından sonra Kozarev yasadışı kalır. Ve sonra (1941’de) Dobrinişte çevresindeki “Strugo” bölgesinde saklanmak için “ribarnika”(balık havuzu) oluşturur.

1941 yazında yetkililer Kozarev’i yakalamak için balık havuzu etrafına pusu kurarlar ve atışlar sırasında İvan iki polisi vurur. Kaçmayı başarır ve böylelikle sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar’da da partizan hareketini başlatılır.

Biraz sonra, Nikola Parapunovile birlikte, Bulgaristan’daki ilk partizan ekibini kurar ve Balkan partizan ismini kabul eder. Ivan Kozarev, 1944’te doğum yeri olan Dobrinişte’nin yakınında arkadaş ateşi sonucu hayatını kaybeder ve o zamana kadar “Strugo” olarak adlandırılan bölge, halk tarafından “Ribarnika” olarak yeniden adlandırılır.

Bugünlerde çok az böyle partizan hikayesini duyabiliyorsunuz, ama bu “Ribarnika” alanının hikayesidir ve size anlatmamamız mümkün değil.

Bugün “Ribarnika”da sizleri neler bekliyor?

Yaklaşık 8 dönümlük bir alanda, balık avlamak için balık yetiştirilen üç güzel dağ gölü bulunmaktadır. Göller, 0.250 ila 0.500 gram ağırlığına varan Balkan alabalığıile doldurulur.

Ribarnika alanı Bansko'ya | Lucky Bansko

Burası son derece çekici, huzurlu, keyifli ve balık tutmaya giderseniz, burası relax için tam uygun yerdir. Göllerin etrafındaki alan çok iyi korunur ve Balkan alabalığı sizi bekliyor.

Ve en iyi şey, evinizden takımlarınızı taşımanıza gerek olmamasıdır, çünkü “Ribarnika” bölgesinde her şeyi düşünmüşler. Sadece yere gelmelisiniz ve sadece rahat bir balık avı için değil, aynı zamanda ihtiyacınız olan takımlar da sağlanmıştır.

Eğer balık tutmayacaksanız, ama balık yemeyi seviyorsanız, bölgede geleneksel Bansko tariflerinde taze yakalanmış Balkan alabalığıhazırlayabileceğiniz harika bir restoran var.

Restoran, yerel misafirler arasında ve lezzetli bir şekilde hazırlanmış ve şık bir şekilde servis edilen taze alabalık yemek için şık bir yer arayan Bansko ve Dobrinishte’nin konukları arasında oldukça popülerdir.

Bir spor ruhunuz ve yarış isteğiniz var mı? O zaman tüm yaz boyunca “Ribarnika” bölgesinde düzenlenen spor balıkçılığına katılabilirsiniz. Eğer Bansko’da tatildeyseniz, ama her zaman balık tutmak için tüm yeteneklerinizi göstermek istediyseniz, “Ribarnika” size kendinizi göstermeniz için bir fırsat verecektir.

Yarışmalara bireysel olarak veya aile içinde katılabilirsiniz ve etkinlikten fotoğraflar yapılır. (Geri döndüğünüzde övünmeniz için fotoğrafınızda olması gerekir, değil mi?)

“Ribarnika” nerede bulunuyor?

Bölge, Bansko’dan yaklaşık 12 km ve Dobrinişte’den yaklaşık 4 km. Uz uzaklıktadır.

Lucky Banko otelinden “Ribarnika” yerine kadar nasıl ulaşılır?

Lucky Bansko otelinden şehirden çıkarak Dobrinişte yönünde devam etmelisiniz ve ana yoldan sürmelisiniz. Dobrinişte’ye varınca, Gotse Delçev dağ evi yönünde ve yaklaşık 4 km sonra “Ribarnika” bölgesine ulaşacaksınız. Yol iyi, mesafe kısa (en fazla 10-15 dakika sürecek) ve yeterli tabela var, bu yüzden yanlış gitme tehlikesi yok.

Doğada sessiz bir gün geçirmenin yanı sıra balık tutmanın keyfini çıkarmanın yanı sıra, zamanınızın bir kısmını “Ribarnika”ya yakın olan diğer yerleri ziyaret etmek için de kullanabilirsiniz.

Etrafta geziler için birkaç fikir

“Ribarnika” alanından “Bezbog tepesine ve geri istikamette

Bölgede iken güzel bir yer arıyorsanız, Bezbog tepesine bir gezi yapın – hiç pişman olmayacaksınız.

Bezbog tepe - fotoğraf | Lucky Bansko

Bezbog zirvesi 2645 metre yüksekliğindedir ve Pirin Dağındaki Polejansko Yaylası’nda yer almaktadır. En yüksek olmasa da, Bezbog zirvesi Bulgaristan’ın en güzel ve kolay ulaşılabilen zirvelerinden biridir.

Onun adı (tahmin ettiğiniz gibi), mutsuzluk getiren bir şey anlamına gelir ve bu nedenle, hakkında şiddetli katliamlar, talihsizlikler ve diğer talihsiz olayların olduğu, onunla ilgili birçok efsane bulacaksınız.

Bezbog zirvesinin efsaneleri gerçekten çoktur, ancak en popüler olanlarından biri, ülkemizdeki Osmanlı işgali sırasında, yakın köylerden gelen halkın büyük bir kısmının, inançlarını korumak için en tepeye çıkıp saklanmasıdır. Ne yazık ki, Osmanlı başıbozukları onları çok çabuk bulur ve tüm insanların öldürüldüğü büyük bir katliam olur.

Başka bir efsane, Tanrı Perun‘un, Samodiv göllerinin yakınında yaşayan güzel bir kızı olduğunu söylüyor. Güzel kıza Bes tanrısı aşık olur ve onu eş olarak ister ve çalmaya karra verir.

İzinde güzl kızın kardeşi Cengal gider ve Tanrı Bes’i Bezbog Tepesi’nde yakalar ve taşlarla öldürür. (Doğru ya da değil, bugün üstte duran büyük bir taş yığınını orada görebilirsiniz).

Bezbog dağ evine nasıl ulaşılır?

İyi olan şey, Bezbog dağ evine hızlı, kolay ve zorlanmadan ulaşabilmenizdir. Sadece Ribarnika bölgesinden arabanız ile Gotse Delçev dağ evine kadar varmalısınız ve oradan sizi Bezbog dağ evine götürecek olan teleferiğe binmelisiniz.

Teleferik açık, iki kişilik, tüm yıl boyunca çalışır ve dağ evine ulaşmak için gereken süre yaklaşık 30 dakikadır. (Koltuklu teleferik, 1980’lerde keşfedildiğinde, Bulgaristan’daki en uzun teleferiğimiş – 3500 metre) ilgi çekici bir gerçektir.

Dağlara yukarı çıkarken geçirdiğiniz zaman, sizlere harika anılar bırakacaktır. İnanılmaz manzaraların keyfini çıkaracaksınız kendinizi hafif ve neşeli hissedeceksiniz.

Teleferik sizi Bezbog dağ evinin hemen yanındaki üst istasyonda bırakacaktır. Burada birkaç seçenek var: dağ evi sundurmasında bir çay ile oturabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilir ya da yakındaki göllere yürüyüşe devam edebilirsiniz.

Yürümeyi çok fazla sevmezseniz, en yakın göl, dağ evinin yanında bulunan Bezbog Gölüdür. (Göl bir buzul gölüdür ve derinliği 7 metreye ulaşır).

Ancak, yürüyüşten tam keyif almak isterseniz, Popovo Gölü’ne veya Papazgöl’e (yerel halkın dediği gibi) gitmenizi tavsiye ederiz.

Bezbog dağ evinden Popovoto gölüne nasıl ulaşılır?

Gölün geçişi bir buçuk saatten fazla sürmeyecek, arazi orta zorlukta (büyük yer değiştirme ve çok dik yokuşlar olmaksızın oldukça kolay ve keyifli olduğunu söyleyebiliriz).

Pirin'deki Popovo Gölü | Lucky Bansko

Pirin’deki en büyük göle ulaşmak istediğinize karar verirseniz, sağda göreceğiniz Bezbog Gölü’nün işaretli yolunu almalısınız ve …bu kadar. Yanlış gitmenin bir yolu yok, fazla yorulmayacaksınız ve bir buçuk saat sonra sadece Pirin’de değil, Balkanlar’da da en güzel göllerden birini göreceksiniz.

Popovo Gölü sadece Pirin’deki en büyük göl değil (120 dönümlük bir alan üzerinde ve 30 metre derinlikte), ancak Balkanlar’daki en büyük ikinci dağ gölüdür.

Yerel halk, yıllar önce gölde bir papazın boğulduğuna dair bir efsaneye değinmiş ve halısı yukarıya çıkmış ve içinde küçük bir ada oluşturmuştur.

Günümüzde göl, doğada piknik yapmak için en çok ziyaret edilen yerlerden biridir, bu yüzden sizde piknik yapabilirsiniz.

 “Ribarnika” alanından Dobrinişte’de mineral plaja

Eğer balık çıkmazsa ya da burada bir restoranda öğle yemeğinden sonra biraz bronzlaşmaya hazırsanız, Dobrinişte mineral plajına atlayabilirsiniz.

Plaja nasıl ulaşılır?

Bansko’dan yola çıkarsanız, Dobrinişte’nin merkezine gitmelisiniz. Merkeze sadece 200 metre mesafede bulunan kompleks, maden suyuyla dolu havuzlara sahiptir. Mineral plaj açık (kapalı ve açık) barlar, çocuk havuzu, eğlence ile oyun alanı ve daha fazlasını içerir.

“Ribarnika”dan yola çıkarsanız, sadece Dobrinişte’nin yönünü almalısınız – yanlış gidemezsiniz.

Bansko’nun çevresinde bölge, diğer birçok görülecek yerlerde (hem doğal hem kültürel, hem tarihi) doludur, bu nedenle yaz tatiliniz için tatil beldesini tercih ederseniz sıkılırsınız diye endişelenmenize gerek yoktur. Bu olamaz çünkü burada herkes kendileri için bir şeyler bulabilir. Ama ne yaparsanız yapın, eğlenirken, “Ribarnika” bölgesini ziyaret etmek için en az bir gün ayırın – memnun kalacaksınız!