160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Rezervasyonlar Pirin Milli Parkı

Pirin Parkı veya Pirin Milli Parkı , resmi adı olduğu gibi, 1962 yılında, sadece biyosfer çeşitliliğini korumak ve kendi bölgesinde oluşan doğal oluşumları korumak amacıyla uzak 1962’de kuruldu.

Pirin Dağı'nda Rezervler

Park, 403.3 kilometrekarelik bir alanda kuruludur ve bu, neredeyse tüm Pirin Dağı bölgesini kaplar . Aşağıdaki belediyeler tarafından sınırlanmıştır:

●       Bansko

●       Kresna

●       Sandanski

●       Gotse Delchev

●       Razlog, Simitli ve Strumyani

●       Sınırları içinde toplam altı park bölgesi ve üç rezerv bulunmaktadır: „Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa”, „Ulen” ve „Tisata”.

Rezervasyonlar Pirin Milli Parkı

Uv Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa ”

Bu sadece Pirin Parkı topraklarında inşa edilen en eski rezerv değil, ülkemizde genel olarak yaratılan ilk rezervlerden biri. Yedek 1934 yılında oluşturulmuş ve ilan edilmiş ve en başından beri sadece birkaç bağımsız ve daha küçük rezerv kapsamıştır. 1979 yılında bu alanlara yenileri dahil edildi ve bugün toplam 73 Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa ”rezervi toplamda 2873 hektarda bulunuyor.

Önemli biyosfer çeşitliliği nedeniyle, yedek, 1977’de UNESCO’nun korunan bölgeleri listesine dahil edildi .

Yedek nerede?

“Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa” Koruma Alanı, güzel Pirin masifinin kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. Razlozhki Suhodol, Bayuvi dupki, Okadenski ve Kamenitsa da dahil olmak üzere Ana sırttan başlar . Doğuda Koteshki sırtından başlar, Pleshki zirvesinin yan sırtından geçer ve Pirin zirvesi altında sonlanır . Rezervin en alçak noktası 1490 metre yükseklikte ve en yüksek puan 2884 metre yüksekliktedir.

Yedek hakkında benzersiz olan nedir?

Son derece nadir ağaç türleri korunan alanda yetişir. Örneğin, rezervin en alt kısmında, çoğunlukla beyaz ve karaçam, fındık ve kayın ağacı kütleleri büyür. Biraz daha yukarılarda, orta kısımlarda, çam ladin ve ladin ormanlarını görebilirsiniz ve en yüksek kısımlarda ise siyah beyaz köknar kitleleri yer almaktadır . Bu topraklarda, en popüler olanı 1300 yaşında olan Baikushev’in çamı olan en eski karaçam ağacının bir kısmı yetişen tek yedektir .

“Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa”, asırlık hem siyah hem de beyaz çam ağaçlarını korur. Rezervin topraklarında bazılarının yaşı 1000 yıldan fazla olduğu için bireysel beyaz çam ağaçları görülebilir.

Asırlık değerli orman masiflerinin yanı sıra, rezerv bölgesi de 42’den fazla bölgesel ve 16 Pirin endemik türünü koruyor. Burada , Pirin salgılaması, Agrostis tenius, Euphrasia, Pirin Yetiştiriciliği, Aquilegia aurea, Gentiana lutea, Crocus vernus, Alp finişer, beyaz ve kırmızı karanfil, Myosotis Sylvatica, edelweiss ve benzeri gibi endemik türleri görebilirsiniz .

Pirin Milli Parkı’ndaki en büyük rezervler, ayılar, yaban keçileri, geyikler, sansarlar, yaban kedileri, sincaplar ve martes martes gibi çok çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapar . Rezervdeki tüylü hayvan türlerinden kaya kartalları, Mısır akbabaları, kaparigiller, Gyps fulvus, şahinler, ağaçkakanlar, Monticola saxatilis, Prunella colaris, Tichodroma muraria ve diğerlerini görebilirsiniz.

Pirin Dağı'ndaki Bayuvi Dupki Koruma Alanı

Uv Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa ”Reserve’i nasıl ziyaret edebilirim?

Hayvan ve bitki çeşitliliğini korumak için, Rezerv’de insan faaliyetine izin verilmemektedir. Ziyaret etmek isterseniz, parkın yönetimi ile seyahatinizi rezerve ederek ve size eşlik etmek için bir rehber alarak bunu yapabilirsiniz.

Uluslararası E4 yolu rezervin yanı sıra „Predel” kulübesi, „Yavorov” kulübesi ve ren Vihren ”kulübesi için çeşitli turistik güzergahlardan geçmektedir.

„Bayuvi dupki – Dzhindzhiritsa” rezervine ulaşabileceğiniz en yakın yerleşim, Bansko ve Razlog Pirin kasabalarıdır.

“Ulen” Rezerv

“Ulen”, Pirin Park’taki üç rezervin en küçüğüdür . 1994 yılında kuruldu ve 3156.2 hektarlık bir alanı kaplar . Rezerv, değerli orman ve bitki ekosistemlerinin korunması ve korunmasının yanı sıra, topraklarında yaşayan hayvan türlerinin çeşitliliğinin korunması amacıyla oluşturulmuştur.

Hangi bölgeler „Ulen” rezerviyle kaplıdır?

Biyosfer rezervi Haidushka polyana’nın kuzeyinde, Disilitsa zirvesi ve Bezbog zirvesinin doğusunda, Demyanitsa Nehri’nin batısında ve Banski Gölleri, Samodivska porta ve Tiyantsite bölgesinin güneyinde yer almaktadır.

Beautiful Ulen ”rezervi – Vasilashki, Disilishki, Tipitski, Polezhanski ve Strazhishki topraklarında birkaç güzel göl grubu ve bazılarının kendi bölgesinden geçen birkaç küçük nehre yol açan birkaç ayrı, tek göl .

„Ulen” rezervi bölgesinde ne görülebilir?

“Ulen” rezervi, kendi arazisinde yetişen beyaz çam, ladin, cüce çamı, beyaz çam ve çam ladin ormanlarını korumak için son derece değerlidir. Bu ağaç türlerinin yanı sıra, topraklarında yetişen 700’den fazla bitki türü bulunmaktadır, çünkü bunların yaklaşık 50 tanesi ülkemizin Kırmızı Kitabına dahil edilmiştir . Burada kara yabanmersini, anemon narcissflora, sibbaldia procumbens, trollius europaeus, Aquilegia aurea, enterobius vermicularis, anthonomus ve diğerleri gibi benzersiz bitki türlerini görebilirsiniz .

Memelilerin rezerv alanlarını engelleyen en ilginç temsilcileri arasında yaban keçisi, ayı, geyik, kurt vb. Hayvan çeşitliliği, çeşitli kuş türleri tarafından da zenginleştirilmiştir ve rezerv içinde bulunankuş krallığının en dikkat çekici temsilcileri alectoris graeca, nucifraga caryocatactes, tetrao urogallus, parus caeruleus, ağaçkakan vb.

Rezervdeki göller Balkan alabalığıyla doludur ve yollarda güneşin altında yatan vipera berus’u görebilirsiniz.

“Ulen” bölgesi aynı zamanda eski bir Roma kalesini de içerir. Antik kalenin kalıntıları, tatil beldesi Bansko’ya yaklaşık 12 kilometre uzaklıktadır ve kentin konukları için bir günlük kısa turlar için en popüler yerlerden biridir.

“Ulen” rezervini görmek istiyorsanız , Bansko ve Dobrinishte rezerv kasabalarına en yakın yerden bir rehber kiralarsanız bunu yapabilirsiniz.

Diğer doğal rezervlerde olduğu gibi, burada da koruma amaçları dışında bir şey yapmanın yasak olduğu, bu nedenle çok dikkatli olmalısınız ve tanımlanan turistik rotalardan sapmamalısınız.

“Tisata” rezerv

“Tisata” nın rezervi ilan edildi 1949 ve başlangıçta “Tisova barchina” olarak adlandırıldı. Rezerv, ülkedeki en büyük ardıç ağacı deposunun korunmasının yanı sıra, bölgede yaşayan devasa ornitolojik çeşitliliğin korunmasını amaçlamaktadır.

Pirin Milli Parkı’ndaki bu rezervin özel yanı , şartlı olarak Struma Nehri tarafından bölünmüş iki sektörden oluşmasıdır. Ek olarak, „Tisata” ayrı bir tampon bölgeye sahip olan Pirin’deki tek yedektir.

İsa Tisata ”rezervi nerededir?

Rezerv tarafından kapsanan bölge , Kresna geçidinin güney kesiminde yer almaktadır . “Tisata” rezervinin rakımı 300 ila 700 metre arasında değişmektedir.

Yıllar boyunca, rezervin işgal ettiği bölge ve bölge oldukça sık değişmiştir, nihayet 1991’de kalıcı bir sınır belirlenmiştir ve bugünlerde “Tisata”, 420 hektar ilave tampon bölgesi de dahil olmak üzere574,5 hektarlık bir alana sahiptir .

Rezerv, topraklarında korunan bol biyolojik çeşitlilik nedeniyle “NATURA 2000” içerisinde uluslararası bir doğa koruma statüsüne sahiptir .

“Tisata” rezervinde neler görülebilir?

Apart büyük masifler ülkemizde değil, aynı zamanda Avrupa’da değil sadece ardıç ağacının büyük masifler, gelen, korumalı topraklarında da görebileceğiniz gürgeni Quercus vb pubescens, Terebinth, kırmızı ardıç, aynı zamanda iyi tanımlanmış güney lale, Anemon pavonina, Colchicum bivonae ve diğerleri gibi otsu Akdeniz bitkilerinin çeşitliliği.

Fazla 460 yüksek bitki türü de biyosfer rezervinin bölgesinde büyümek, çok sayıda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve bunlar korunur. (Örneğin, Kırmızı Kitap’ta nesli tükenmekte olan ağaç türleri olarak listelenen ortak porsiyon masifleri).

Rezervdeki tampon bölgesinin bölgesinde, burada yuva yapan çok çeşitli kuşlar da vardır. Bu aynı zamanda monticola solitarius, monticola saxatilis Orpheus Sylvia cantillans, Oenanthe Hispanica, Alectoris graeca, Hippolais olivetorum, Emberiza melanocephala ,, Lanius nubicus Sylvia atricapilla, Sitta Neumayer Circaetus gallicus, baykuş ve diğerleri dahil olmak üzere 109 üzerinde kuş türlerinin, ev sahipliği .

Çok sayıda kuş türü nedeniyle, 1997 yılında “Tisata” rezervi ve tampon bölgesi önemli bir ornitolojik alan olarak ilan edildi .

Pirin Dağı'ndaki Tisata Koruma Alanı

Çok sayıda kuş türünün yanı sıra, Bulgaristan’da yaşayan 16 yılan türünden 11’i rezervde görülebilir. “Tisata” sınırları içerisinde Telescopus fallax, Platyceps najadum, Elaphe quatuorlineata, Zamenis situla, Typhlops vermiculris ve Testudo hermanni ve Testudo graeca gibi çeşitli kaplumbağa türleri de görülebilir .

Rezerv alanındaki memelilerden yaban keçisi, kurt, geyik, ayı ve diğerleri görülebilir.

Eğer rezerv ziyaret etmek istiyorsanız, size yürüyüş başlayacağınız kapanır kasaba Kresna olduğunu.

Ancak unutmayın ki, Pirin Milli Parkı’nın üç rezervinin hepsinde yürürlükte olan katı kurallar vardır. “Tisata” rezervine erişim mümkündür, ancak bunlarla sınırlı herhangi bir insan etkinliği yasaktır.

Korunan bölgeyi ziyaret etmek için turunuzu Pirin Milli Parkı Müdürlüğü ile yaptırmanız gerekir. Merkez ofisi Bansko’dadır.

Korunan bölgelerde kaldığınız süre boyunca size eşlik edeceğinden, Pirin Milli Parkı bölgesinde bulunan üç rezervin tümünü ziyaret ederken bir rehbere ihtiyacınız olacak. Ayrıca rezervleri kendi başınıza da ziyaret edebilirsiniz, ancak belirtilen yolu (yukarıda belirtildiği gibi) izlemelisiniz ve hiçbir durumda belirlenmiş orman yollarından sapmamalısınız.