Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Razlog

Razlog vadisinde yer alan ve ülkedeki en güzel ve pitoresk dağlardan üçünün dikkatli bir şekilde koruduğu Rila, Rodopi ve Pirin’de bulunan Razlog, konuklarına güzel manzaralar, tarih ve manzaralar sunabilen gerçek bir cennettir. ve misafirperverliği.

Kasaba, huzurlu, güzel ve turistik bir yer arayanlar için arzulanan ve sevilen bir yer. Aynı zamanda etrafındaki yürüyüşler listesine dahil etmesi kesin olan Bansko misafirleri için güçlü bir cazibe merkezidir .

Razlog’u henüz ziyaret etmedin mi? Bu boşluğu doldurmanın zamanı geldi çünkü şehir gerçekten görülmeye değer!

Град Разлог в Разложката котловина

Meo Miya, Mahi Miya, Meomiya, Mehomiya’dan Razlog’a

Çok, uzun yıllar önce, Trakya döneminde bile, Mekomiya adlı bir yerleşim bugünkü şehir bölgesinde şekillendi .

Tarihçilerden birine göre, yerleşim yerinin adı “kürkten” (bir hayvan derisi torbası) gelir. O kadar yüzünden denirdi derileri o katran taşıyordu bölgede mayınlı edildi.

Diğer teorilere göre, adının çıkarılan katranla ya da kendisiyle taşınan mechlerle hiçbir ilgisi yoktur, ancak büyük bir Trakya komutanının düşman askerlerine karşı büyük bir zafer kazandığı ve bu zaferin onuruna göre bir efsaneyle ilişkili olduğu söylenir. başlangıçta Meo Miya denilen bir yerleşim kurdu . ( Yunanca Meo Miya veya Mahi Miya “benim zaferim” anlamına geliyor ). Zaman geçtikçe, ad daha kolay telaffuz edildiği için Mahi Miya’dan Mehomiya’ya çevrildi.

İlk defa yerleşimin adı 1019’da II Fesleğenli Assassin tarafından imzalanan bir bağış belgesinde belirtilmiştir. Bu belgede, yerleşim Welbad Diocese’nin bir parçası olarak belirtilmiştir .

Kral Ivan Shishman’ın Rila Manastırı’na ve “Razlog rahiplerine” bağlı yerleşim yerleri listesinde bahsettiği 1378 tarihli Rila diplomasında da mekanizmadan bahsedilir .

Osmanlı boyunduruğu sırasında, yerleşim yeri 1576 tarihli bir belgede “Mehomiya köyü” adı altında geçiyordu. Bu belgeye göre, köy Kaaza Razlog’a aitti ve Jepel ailesi (koyun yetiştiricileri) çoğunlukla içinde yaşıyordu .

Yıllar boyunca köy büyüdü, el sanatları gelişti ve Mehomiya iyi gelişmiş ve başarılı bir yerleşim haline geldi.

On sekizinci yüzyılın sonunda, ilk hücresel okul Razlog’da kuruldu, kiliseler ve dükkanlar inşa edildi ve şehirdeki Pazar pazarı bölgedeki en çok ziyaret edilen ticaret yerlerinden biri haline geldi.

Kasaba, 1912’de Türk boyunduruğundan kurtarıldı ve 1925’ten beri Razlog (bulunduğu vadiden sonra) olarak seçildi.

Razlog ve çevresindeki etkileyici manzaraları …

Kutsal Duyuru Kilisesi

Hristiyan tapınağı Razlog’un tam kalbinde yer almaktadır ve ziyaret edilecek ilk yerlerden biridir.

Kilise, bölgedeki en eski kiliselerden biri değildir (yirminci yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir), ancak mimaride çok etkileyicidir ve Nevrokop Piskoposluğu’ndaki en büyük ve en güzel kiliselerden biridir .

Tapınak, ilginç duvar resimleri, güzel bir sunak, iyi tasarlanmış bir avlu ve inanılmaz derecede güzel dağ manzaralarının ortaya çıktığı 26 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile etkileyicidir.

Aziz George Kilisesi

St George 1834 yılında inşa edilmiştir ve Razlog’daki en eski (ve en küçük) kilisedir. Kilise, Toma Vishanov’un eseri olan ve bilinmeyen bir usta tarafından boyanmış ikonostasisin ve simgelerin yanı sıra görebileceğiniz üçlü bir sözde bazilikadır .

Tapınak Razlog’un eski mezarlık yerinde bulunur ve kültürel bir anıttır.

Nikola Parapunov Tarih Müzesi

Razlog’da Rönesans mimarisine sahip 40’ın üzerinde evi görebilirsiniz, ancak bu kadar vaktiniz yoksa, en azından Nikola Parapunov’un evinde bulunan kentteki Tarihi Müzesi ziyaret etmek için zaman ayırmanızı tavsiye ederiz .

Ev kültürel bir anıt ilan edildi ve size Razlog’daki Rönesans döneminde inşa edilen evlerin türü hakkında bir fikir verecektir.

1957’den beri Nikola Parapunov’un evi, şehrin Tarih Müzesi’ni barındırmaktadır ve ziyaret etmeye karar verirseniz, Razlog ve bölgedeki insanların tarihini ve yaşamını antik çağlardan günümüze dek anlatan 5000’den fazla sergi görebileceksiniz.

Слънчев календар в град Разлог

Güneş takvimi

Güneşli takvim Razlog’un en ilgi çekici yerlerinden biridir, bu yüzden kaçırmamanızı tavsiye ederiz (özellikle çocukluysanız). Takvimde oyulmuş hayvan figürlü 12 mermer plaka bulunuyor . Plakalar bir daire şeklinde düzenlenmiş ve eski bir güneş takvimi oluşturmaktadır.

1970’lerde Razlog belediyesinin topraklarında böyle bir takvim keşfedildi ve tarihçilere göre atalarımıza yüzyıllar boyunca zaman ve mekan yönlendirme konusunda hizmet etti.

Bugün şehir parkındaki güneş takvimi , eski takvimin tam bir kopyasıdır ve yılların nasıl hesaplandığını ve doğum yıllarınızın neye karşılık geldiğini öğrenebilirsiniz.

Ayak sesleri ayak sesleri

“Step” Razlog’daki en yeni cazibe merkezidir, ancak şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir. Sokak bir Avrupa projesi üzerine inşa edilmiştir ve Golak Tepesi’nin zirvesine çıkar . Ve orada, tepenin tepesinde, Yol adı verilen on iki ayaklı bir kule olan, sokağın ana cazibesini yükseltir .

Yol, Pirin’deki en güzel ve ilginç doğal olaylardan biri olan “Basamak” olarak adlandırılır – kulenin tepesine tırmandığınızda görülebilecek “Basamak” .

Boyalı Kilise

Yazılı Kilise, Razlog yakınındaki her yıl daha fazla turist çeken yerlerinden biridir .

Gündüz tapınağı birkaç yıl önce, bir bilgi merkezi inşa etmek için bir yer ararken araziyi keşfederken işçilerin bir manastır kompleksi kalıntılarına rastladığı zaman açıldı .

Böylece, yazıtlı iki tapınağın kalıntıları – 6. – 6. yüzyıldan kalma erken Hıristiyan bazilika ve 12. – 13. yüzyıllardan kalma ortaçağ tapınağı, beyaz ışıkta ortaya çıkar.

Yazılı Kilise’ye çok yakın iki kilisenin kalıntısı – Beyaz Kilise ve Aziz Nicholas – ve arkeologların çevrelerinde bulunduğunu düşündüren pek çok ana bina, seramik, madeni para ve diğer eserler bulunduğunu düşünüyor kiliselerin bulunduğu Kruše bölgesi büyük bir ortaçağ yerleşimidir.

Yazılı Kilise yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Razlog’dan güneybatı yönünde.

Aziz Nicholas Ortaçağ Kilisesi

3 km. Razlog, kasaba ve Bansko arasındaki yolda ortaçağ kilisesi “Aziz Nicholas” kalıntılarıdır . Tapınak inşa edildiğinde kesin bilgi yoktur, ancak uzmanlar 13. yüzyılda dikildiğini ve Osmanlı yönetimi sırasında tahrip edildiğini söylüyor.

Kilise araştırmaları , nehir ve kırık taşlardan yapılmış üç kanallı bir çapraz kubbe yapı olduğunu göstermektedir .

Стар храм в град Разлог

Banya köyünde Murtina Banya

Mineral kaynakları ile ünlü Banya köyü sadece 7 km uzaklıktadır. Razlog, bu yüzden sizi durdurmak ve köyün en ilginç yerlerinden biri olan hamamı keşfetmeniz uzun sürmeyecek .

Banyo, on yedinci yüzyılda inşa edilmiş ve tipik bir oryantal mimariye sahiptir. Binanın iki girişi vardır; Türkler banyoya gittiklerinde sol kapıdan banyoya gireceklerini ve banyo yaptıklarında sağ kapıdan çıkacaklarını düşündükleri gibi.

Efsaneye göre, banyonun Türk Murtazov ailesi tarafından haksız bir şekilde elde edilen para ile yapıldığı söyleniyor … Venedik-Türk savaşı sırasında aileden iki erkek kardeş orduya katıldı ve savaşa katıldı. Bir keresinde, bir arkadaşına babalarına hediye göndermişlerdi – önden mermi. Bununla birlikte, babası Armagh’a saldırdı ve onu çöpe attı.

İki kardeş savaştan sonra eve geldiler ve babalarına hediyelerinin nerede olduğunu sordular. Hala kırgın olan baba onlara attığını söyledi. Kardeşler çöplüğe gitti, guleti buldu ve açıldığında kömür döküldü .

Babası, sarıların dürüst bir şekilde kazanılmadığını ve Allah’ı yatıştırmak için oğllarına merhamet edeceğini hatırladı ve sarısı ile birlikte hamam inşa etmeye karar verdi . Oğulları kabul etti ve böylece Banya köyü o zamanlar için modern bir banyo yaptı.

Aziz Catherine Kilisesi

Ülkede “St. Catherine” adını taşıyan sadece üç kilise olduğunu biliyor muydunuz? En büyüğünün 7 km uzaklıkta olduğunu biliyor musunuz? Razlog Katarino bölgesinde?

Ortodoks Kilisesi kültürel bir anıttır ve bugün en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinden biridir , bu yüzden onu görmeyi de kaçırmayın. Kilise muhtemelen on dördüncü yüzyılın başında inşa edilmiştir, ancak uzmanlara göre, kurulduğu yer Trakyalılar için kutsaldı.

Azize Catherine’e adanmış kilise birkaç yıldır Hristiyanlar topladı, ancak Osmanlı işgalinden sonra neredeyse tamamen tahrip edildi. Ancak, halk olduğu gibi onu yine de yetiştiriyor. Bugün, küçük Hristiyan tapınağı restore edildi ve inşa edildiğinde olduğu gibi görebiliyorsunuz.

Hotel Lucky Bansko Razlog’a nasıl gidilir?

Eğer konukları arasında ise otele Lucky Bansko ve Razlog’da manzaraları bir gün geçirmek için karar sadece yaklaşık 6 km kasaba, almak için uzun sürmez. Yol boyunca yeterince tabela var ve gittiğiniz yönde yanlış gidemezsiniz.