Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Rafting, kayak ve kanyon

Geziler, gürültülü açık hava partileri, doğada yürüyüşler ve neden rafting, kayak veya kanyon gibi ekstrem sporlara katılmamanın zamanı geldi ?

Bu adrenalin aktivitelerinden bazılarını denemek isterseniz, Bansko’da ilkbahar, yaz ve sonbahar sezonunda rafting, kano ve kanyon sporlarının ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsiminde yapabileceğiniz doğa sporları olduğunu duymaktan mutluluk duyacağınızı umarız .

Rafting, kayak ve kanyon

Açıklamaya arka arkaya başlayalım, böylece bu ekstrem sporların her biri hakkında daha net bilgi sahibi olabilir ve gerçekten istediğin buysa, nasıl katılabileceğini öğrenebilirsin.

Rafting

Rafting, katılımcıların yemyeşil basamaklı nehirlerde şişme botlarla aşağı yönde yelken açtıkları bir spor türüdür . Tipik olarak, uygulama için en uygun mevsimler, nehir seviyesinin en yüksek olduğu ilkbahar, yaz başında ve sonbahardır.

Bansko'da rafting ve kano

Ülkemizde rafting yapmak için en iyi koşullar Struma ve Mesta nehirleri tarafından sağlanıyor ve şu anda Bansko’daysanız, bu alanda rafting yapma şansınız var.

Bu sporu kim yapabilir?

Rafting yapabilmeniz için tek gereksinim yüzebilmenizdir. Herhangi bir yaş koşulu ya da herhangi bir eğitim öncesi koşulu yoktur, bu yüzden yüzebilirseniz ve hızlanmanın üstesinden gelmenin nasıl bir his olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Bansko’da düzenlenen rafting turlarından birine katılabilirsiniz .

Rafting macerasına nasıl katılınır?

Nehirlerde bir lastik botla aşağı akarken heyecanını hissetmek ister misiniz? Rafting turlarının organizatörleriyle nasıl iletişime geçeceğinizin kaldığı oteldeki resepsiyon masasından sormanız yeterlidir. Neredeyse tüm otelciler benzer kulüplerle çalışıyorlar ve en çok beğendiklerinizi hemen bulacaksınız.

Bansko bölgesindeki alt turlar , Struma Nehri veya Mesta Nehri boyunca düzenlenebilir. 

Struma’da rafting , pistin uzunluğu yaklaşık 12 km olduğundan Kresna Boğazı’ndan başlar . (ülkenin topraklarında en uzun rafting güzergahı) ve süresi 2 ila 3 saat arasındadır. Akış aşağı yöndeki yelken sırasında, hem sakin sulardan hem de süratlerden geçer, bu da adrenalini maksimuma çıkarır. Struma’da rafting yapmak için en iyi zaman Mart-Haziran ve Ağustos-Kasım arasıdır .

Mesta Nehri üzerinde aşağı akan su daha rahattır ve içinden akan güzel yerlerin tadını çıkarmanızı sağlar. Süre 2 ila 3 saat arasındadır ve rafting için en uygun zaman nisan-temmuz ve ekim-kasım arasıdır.

Rafting yapmak için ekipmana ihtiyacınız var mı?

İşin iyi yanı, her rafting kulübünün sahip olduğu ve size sağlayacağı için kendi rafting ekipmanınıza sahip olmanız gerekmiyor . Maceraya katıldığınız an size bir neopren kıyafeti, kask, can yeleği, kısa kürek ile talimat verecek ve donatacak bir eğitmen eşlik edecek ve neopren ayakkabılar da önerecek.

Kiraladığınız rafting kulübüne bağlı olarak, ulaşım, öğle yemeği, organize etme oyunları, kanyonlu rafting kombinasyonu veya nehre yakın gezi ile birlikte rafting yapmak gibi çeşitli rafting paketlerinden yararlanabilirsiniz .

Rafting fiyatları paketlere göre değişmektedir, ancak genelde kişi başı 50 ila 100 leva fiyatlarına bir rafting havası mevcuttur.

Raftingin bir takım sporu olduğunu bilmek güzeldir ve bunu tek başına pratik edemezsiniz, ancak takım olarak birlikte çalışmak zorunda olduğunuz 6-8 kişilik bir şirkette.

Kanosu

Rafting takım sporu olmakla birlikte, yüzer akış botu şişme botlarla zorunlu olmakla birlikte, tek tek veya eş ile kayak yapmak mümkündür ve akış aşağı tekneler düşüktür (neredeyse su seviyesine kadar) ve modern malzemelerden yapılmıştır.

Pirin'de nehir kanosu

Bu aşırı spor hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyedeki oyuncular tarafından uygulanabilir, bu yüzden şimdiye kadar kayak yapmayı denememişseniz ve şimdi yapmak istiyorsanız şimdi denemenin zamanı … pişman olmayacaksınız.

Bansko’daysanız ve kayak yapmayı denemek istiyorsanız, Struma ve Mesta nehirleri boyunca tekrar yapabilirsiniz. İşin güzel yanı bu ekstrem sporun nisan başından ekim ayına kadar uygulanabilmesidir, bu yüzden eğlenmek için daha fazla zamanınız olur.

Kano pratiği yapmak için gerekenler nelerdir?

Kano pratiği yapmak için bir sınırlama yoktur (nasıl yüzüleceğini bilmek zorunda bile değilsin), bu yüzden istersen, Bansko’daki kayak klüpleri tarafından düzenlenen bir kano turuna kaydolabilirsin .

Kanoyu nerede pratik yapabilirsiniz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kayakçılık özellikle Struma ve Mesta nehirlerinin suları boyunca uygulanır, çünkü aşırı yolculuk yaklaşık 3 saat sürer ve parkurun uzunluğu 11 ila 15 km olabilir .

Kano fiyatı 70 – 100 BGN arasında değişmektedir. Fiyatlara göre : eğitmen, ekipman ( neopren elbise, kask, neopren botlar, can yeleği, kürek ), kayak, sigorta vb. Yerlere transfer. Kayak klübüne bağlı olarak, Akış aşağı akış sırasında profesyonel fotoğraflar, öğle yemeği, akşam yemeği veya gece boyunca ek paketler dahil edilebilir.

Kanyon

Kanyoning bu üç ekstrem sporun en olağandışı tarafıdır, ancak son derece büyüleyici ve adrenalin deneyimini arttırdığı için destekçileri hızla toplar . Genel olarak konuşursak, kanyonlar aşırı bir yokuş aşağı sürüş, şelaleler ve kanyonlar arasında geçiş yapmaktır ve tüm bunlar dağcılık için dağ ekipmanlarının yardımıyla gerçekleştirilir .

Bansko'da Kanyon sporu

Rafting ve kanoyla kıyaslandığında kanyon daha uçuk ve büyüleyici görünüyor ve yeni zorluklardan korkmayan insanlardan biriyseniz , Bansko bölgesinde düzenlenen kanyon turlarına katılmanızı tavsiye ederiz .

En popüler kanyon rotalarından biri Vlahina Nehri Güzergahıdır ve muhtemelen eğitmenleriniz sizi tam olarak bu konuda yönlendirecektir. Vlahina Nehri üzerindeki kanyon 2,5 km uzunluğundadır ve 1 ila 2 ila 3 ila 4 saat arasında sürer (katılımcıların fiziksel eğitimlerine ve sayılarına bağlı olarak).

Kanyon kime yöneliktir?

Kayak ve rafting gibi, bu aşırı spor için özel bir gereklilik yoktur. Kaya tırmanışı hakkında bir fikriniz olması önerilir, ancak tamamen yeni bir başlangıç yapsanız bile kanyon turuna katılabilirsiniz .

Kanyonlar, nehirler, şelaleler ve dik kayalardan geçişe başlamadan önce, eğitmenler size gerekli tırmanma ekipmanını sağlayacak, ayrıntılı talimatlar verecek ve her zaman yanınızda olacaktır.

Uzun kollu kıyafetler giymeniz, uzun pantolonunuz ve sırt çantasında fazladan bir çift kıyafetiniz olması gerekiyor . Sırt çantanıza bir mayo ve bir havlu koymak önerilir .

Kanyon turunun fiyatı kişi başı 50 ile 90 leva arasında değişmektedir. Kanyon kulübüne bağlı olarak, rafting veya kanoyla kanyon kombinasyonu, piknik, nehrin yakınında gezi, doğa yürüyüşü, paintball gibi ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz. okçuluk veya hava tabancası ve daha fazlası.

Kış mevsimi hariç her mevsimde kanyon sporu yapılabilir, ancak yazın en zorlu sporları denemek en zevklidir, bu sayede en az bir süre büyük yazlık sıcaklıklardan kurtulabilirsiniz.

Bu ekstrem sporları denemeyi kim seçer?

Rafting, kayak ve kanyon farklı aşırı deneyimlerin heyecanını hissetmek isteyen ve yeni, aşina olmayan ve heyecan verici bir şeye girmekten korkmayan insanlar içindir. Bu sporlar, doğaya yakın olması gereken ve aynı zamanda kendilerini ve yeteneklerini daha iyi tanımak isteyen insanlar içindir .

Aynı zamanda makul riskleri de seviyorsanız, can sıkıntısı ve monotonluk sizi sıkıntıya sokuyorsa, adrenalini yükselten aktiviteler tam size göre. Bansko’da tatildeyken rafting, kanyon veya kano yapmanın heyecanını en iyi nerede hissedebilirsiniz ?

Bu yüzden çok fazla düşünmeyin, ancak aşırı bir yaz macerası seçin ve şimdi yapın! Eğer bir ekibin yanında, arkadaşlarınla ​​veya ailenle birlikte isen, o zaman Struma veya Mesta nehirlerinin bereketli sularında aşağıya doğru inmek, mükemmel bir seçim olacaktır. Ancak, düşüncelerinizle yalnız kalmak veya aşağı havayı kendiniz üstesinden gelip gelemeyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, o zaman kayak yapmayı seçin.

Dağda ulaşılması zor yerlere ulaşmak veya şelalelere, kanyonlara, dik kayalara veya nehir yataklarının dibine indiğinizde adrenalinin damarlarınızda nabzını hissetmek istiyorsanız Kanyoning size uygun olacaktır .

Her üç spor da son derece büyüleyici, aşırı ve inanılmaz bir yaz macerasının unutulmaz anılarını size bırakacak. Ve hiç kimsenin hayatında en az bir kez rafting, kano ve kanyon heyecanını denemek ve bu sporları sadece Bulgaristan’da değil, aynı zamanda farklı uygulamalarda uygulamak isteyen bir erkeğin bu sporların bazılarına meraklı olup olmadığına şaşmamalı. Dünyadaki egzotik yerler.