160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Radon’un evi – Levski ve Benkovski’nin arkadaşının doğum yeri

Bansko bizi gerçekten şaşırtmadı. Ulusal öneme sahip doğal ve tarihi yerlerin çeşitliliği ile bu dağ kasabasının herkese sunacağı çok şey var ve siz oradayken sıkılmayacaksınız.

Радоновата къща в град Банско | Lucky Bansko

Mükemmel kayak pistlerine ve çeşitli tavernalara ve gece hayatına ek olarak, bölgede çok önemli olan çok sayıda arkeolojik alan , önemli Canlanma figürlerinin evleri ve doğal olayların evleri vardır. Bansko çevresindeki bölgenin tarihi mirasının ayrılmaz bir parçasıdır ve onlar sayesinde artık o zamanların Bulgarlarının yaşam tarzı ve geleneklerinin ne olduğunu öğrenebiliriz.

Bansko küçük bir kasaba olmasına rağmen , Rönesans döneminde Bulgar hafızası, kültürü ve maneviyatının korunduğu bir eğitim merkezi olarak önemli bir rol oynadı . Kasaba, tarihin en büyük yeniden canlanma ve aydınlanma çalışmalarıyla sonsuza dek damgasını vuran Bulgar tarihinin en büyük şahsiyetlerinin evlerini barındırıyor.

Bansko bize geçmişe götüren ve bize Banskali halkının o zaman nasıl yaşadığı hakkında ilginç gerçekleri öğrenme fırsatı veren bir zaman makinesi ile yolculuk sunuyor gibi görünüyor.

Bu gerçeği kanıtlayan yerlerden biri Radon’un evi . Bansko’daki ilk müze kompleksidir. İçerisindeki sergiler ve belgesel materyaller, Rönesans döneminde yörenin yaşadığı tüm olaylara ve değişikliklere doğrudan tanıklık ediyor. Bulgaristan tarihi ile ilgilenen herkes Bansko’daki bu anıtı ziyaret etmeyi kaçırmamalıdır .

Radon House, 1971 yılına kadar uzanan tarihi ve etnografik bir komplekstir. 18 Ekim 2007’de. evin açılışı kutlandı, bu da not edilmesi gereken bir durum.

55 yaşındaki Bansko Müzesi

Radon’un evinde 1988 yılında tadilat ve genişletme çalışmaları yapan “Heroic Bansko” adlı fotoğraf belgeseli sergisi izlenebilir. Radon Evi kültürel bir anıt ilan edildi ve Bansko bölgesi için büyük önem taşıyor .

Bu müze kompleksi , çeşitli müze sergileri, otantik fotoğrafları, belgesel ve halkın gerçek yaşamını ortaya çıkaran belgesel ve materyalleri ve Rönesans’ı işaret eden olayları ile Bansko bölgesinde uzun süredir devam eden müze çalışmaları geleneğine önemli katkılar sağlıyor .

Bansko’nun zengin tarihi geçmişinden bir parça

Radon Evi, 19. yüzyılın başlarına dayanıyor. Bansko’da kentsel tarihi müze kompleksinin oluşturulması için ana kredi bir gene sahiptir. 2007 yılında babası tarafından bırakılan evden payını bağışlayan Krum Radonov . Bir süre, evin bu bölümünde bir sergi planı oluşturulmasına ve gelecekteki müze koleksiyonunun anlaşılmasına kadar hiçbir şey yoktu .

Къщата на Крум Радонов в Банско | Lucky Bansko

Halen Radon’un Evi’nin işlevi Şehir Tarihi ve Bansko Etnografya Müzesi’nde . Zengin tarihi ve koleksiyonları nedeniyle, yerel öneme sahip kültürel bir anıt ilan edildi. Varlığından dolayı, Bansko sakinlerinin zengin geçmişinin ve hayatının bir kısmı korunur.

Hacı Kandit Dağaradin , ulusal kurtuluş mücadelelerinde önemli bir isim olma ününe sahip olan Radon’un evinde yaşıyordu . Vasil Levski ve Georgi Benkovski’nin bir arkadaşı olduğu biliniyor .

Radon’un evinin zengin Hadzhivulchev ailesine ve özellikle 1854’te doğup 1920’de ölen Mihail Dimitrov Hadzhivulchev’e ait olduğu biliniyor . Bonyo Marinov şirketinin bir üyesiydi . Sofya’da yaşamak için evi terk ediyor. Mihail Hadzhivulchev, kayınpederi Hacı Kandit Dağaradin’i evine yerleştirdi.

Daha sonra bu ev Hacı Dağaradin tarafından öldürüldü. Evdeki vahşi ölümünden sonra, Mihail Hacı Valchev, Georgi Hadjiradonov – Krum Radonov’un babası olan Hacı Kandit’in bir akrabası tarafından ağırlanmaktadır . Yıllar sonra evi satın aldı ve o andan itibaren Radon’un Evi seçildi.

Krum Radonov’un kişiliği hakkında daha fazla bilgi

Krum Radonov, Bulgaristan tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Onun tam adı, Bai Georgi olarak adlandırılan Krum Georgiev Radonov ve aslen küçük ölçekli bir çiftçi ailesinden geliyor. 8 Mart 1912’de Bansko’da Georgi Hadjiradonov ve Raina Hadjiradonova ailesinde doğdu . 2002 yılında öldü. Hristo Radonov adında bir kardeşi var.

O bir oldu öğretmen ve aktivist Bulgar Komünist Partisi (BCP) . İkinci Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan’daki komünist gerilla hareketine katıldı . Krum Radonov aynı zamanda askeri subay, subay, teğmen general ve Dördüncü Duma Asi Bölgesinin komutanıydı . Erkek kardeşi de bir Korgeneral. Krum Radonov, 1931’de Nevrokop Pedagoji Okulu’ndan mezun oldu.          

11 Temmuz’da İvan Kozarev ile birlikte çalıştı ve böylece Razlog gerilla dekolmanının kurucularından biri oldu . Nisan 1943’te Partizan Kadrosu “Nikola Parapunov” u inceledi .

1943’te Nevrocop’taki bir mahkeme, onu devamsızlıkla ölüme mahkum etti. Mart 1944’ten bu yana, Dördüncü Duma-Duma Asi Bölgesini komuta etti , Ağustos ayından beri Rila-Pirin Gerilla Birimi Komutan Yardımcısı olarak görev yaptı .

1944’ten 1945’e kadar Yukarı Jamaika’daki Brest Bölge Komitesinin bir üyesiydi . Anı defteri Memories kitabını yazdı ve ayrıca Nikola Vaptsarov hakkındaki tartışmaya aktif bir katılımcıydı .     

Radon’un evinde ne görülebilir?

Radon House’un her ziyaretçiye sunacağı çok şey var. Evin iki katlıdır ve yaşam dörtte biri iz olabilir hangi maruz gösterilmektedir tarihsel Bansko gelişimini (1912 yılında Osmanlı idaresine onun kurtuluşa kadar dağ kasabası kuruluşundan beri) yansıtan sergiler çeşitli gösterilen mı kültürel Bansko’nun tarihi mirası . Bansko’da günlük yaşamın otantik geleneksel nesnelerini sunar.

Радоновата къща - изложба | Lucky Bansko SPA & Relax

Evin, Revival dönemine ait zengin bir belgesel, fotoğraf ve çok sayıda arşivi var .

Müze kompleksi ziyaretçileri Bansko’daki yerlilerin evlerini nasıl döşettiklerini ve dekore ettiklerini tam olarak görebilirler . Müze aynı zamanda çeşitli otantik belgeler ve evin inşa edildiği günden bugüne zengin bir fotoğraf arşivi de görebilir.

Çiftlik binalarının restore edildiği evin birinci katında , son on yılda bölgedeki arkeolojik kazılar sırasında keşfedilen çok sayıda otantik buluntuyu gösteren ilginç bir sergi var .

Müze sergileri , orijinal devlet gemilerinde ve çeşitli seramik parçalarında, günlük eşyalarda, çeşitli madeni para koleksiyonlarında, cam parçalarında, erken Hıristiyan bazilikalarından sergilerde, kale parçalarında tamamen korunmuş halde bulunuyor . Bölgenin Trakya medeniyetinden bu yana, Eski ve Orta Çağ döneminde yaşadığı gerçeğinin bir kanıtı.

İkinci katta, zengin etnografik materyaller sunan bir fuar görebilirsiniz. Maddi ve manevi refahı kanıtlayan çok çeşitli ev eşyalarını içerir . Orada ayrıca renkli kostümler, güzel mücevherler, halılar ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Etnografik maruz kalma , büyükbabalarımızın yaşam tarzlarını ve geleneksel geleneklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olur . Ev eşyaları, işçilik sadeliği ile değil, aynı zamanda zarif tarzı ve güzel süslemeleri ile karakterizedir. Aynı zamanda sıradan insanlara da erişilebilir olmalı , günlük kullanım için pratik olmalı , aynı zamanda dönemin estetik gereksinimlerini karşılamalıdır.

Radon’un evini nasıl bulabilirim?

Radonova Evi Tarihi ve Etnografya Müzesi, Aton Caddesi’ndeki Bansko’nun merkezinde yer almaktadır. Peder Paisius Kültür ve Tarihi Merkezine çok yakındır . Radon House Müze Kompleksi, her gün 09:00 – 12:00 ve 22:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.