Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Pirin Milli Parkı

Ülkemizde gurur duyduğumuz üç Milli Park var – Rila, Orta Balkan ve Pirin .

Национален парк пирин | Lucky Bansko

Hepsi son derece güzel ve görülmeye değer, ancak Pirin Milli Parkı ziyaretçilerine muhteşem manzaralar, asırlık ormanlar, gözyaşı gölleri ve nehirler gibi temiz, muhteşem biyoçeşitlilik ve çok sayıda manzara , rota, rahat dağ evleri ve barınaklar ve yürüyüşler için tenha yerler sunuyor ve piknik.

Park Pirin topraklarında (ve oldukça mantıklı) yer alıyor ve tüm alanı 40.000 hektarın üzerinde, bu da aslında dağın önemli bir parçası.

Tarihi, 50 yıldan daha önce başlar ve daha özel olarak 1962’de, dağın dağ bölgelerinde biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla, hükümetin “Vihren” adında bir milli park oluşturmasına karar verildi .

Park, Demianitsa ve Banderitsa arasındaki sınırlar içinde dağın dağlık bölgelerini de içeren 6.000 hektarlık bir alanın üzerine kurulmuştu .

1974’te, korunan alanın adı Pirin Milli Parkı olarak değiştirildi ve alanı hafifçe büyümeye başladı – 26.000 hektarın üzerine ulaştı . Aynı yıl Bayuvi Dupki, Malka Djindjigiritsa ve Segmentepe Rezervleri dahil edildi .

Biyoçeşitliliğinin büyüklüğü nedeniyle, 1983 yılında UNESCO listesine Pirin Parkı dahil edildi .

Ülkedeki demokratik değişimlerin ardından Milli Parkın adı ve sınırları bir kez daha değiştirildi. 1994 yılında parka Yulen Reserve ile katıldı ve 1999’da adı bugünkü adıyla Pirin Milli Parkı olarak değiştirildi.

Milli Park, Bansko, Razlog, Sandanski, Gotse Delchev, Simitli, Strumyani ve Kresna dahil olmak üzere Pirin’deki yedi belediyenin bölümlerini kapsıyor .

En düşük noktasının Bansko’nun (950 m) üstündeki parka giriş ve en yüksek Vihren tepe (2914 m) olduğunu bilmek ilginizi çekebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, Pirin Milli Parkı, ülkemizdeki en değerli doğa parklarından biri olmasını sağlayan büyük bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir.

Parkta yaklaşık 200 şifalı bitki ve bitki, 1000’den fazla bitki, yosun, yosun ve diğerleri yetişmektedir . Milli Park faunası da çok zengin ve çeşitlidir, bugüne kadar çok fazla sayıda omurgasız, 200’den fazla omurgalı türü ve 160’ın üzerinde kuş türü tanımlanmıştır.

Животински свят в парк Пирин | Lucky Bansko

Park bölümleri

Pirin Milli Parkı, şartlı olarak 6 parka bölünmüştür:

girdaba benzeyen

Vihren, turist ağının en gelişmiş olduğu Pirin Park’ın bir bölümüdür. Vihren PU’nun popülaritesinin nedenlerinden biri, sadece popüler bir kayak merkezi değil, aynı zamanda oldukça gelişmiş bir yaz ve kış dağ turizmine sahip olan Bansko’nun yakınında bulunmasıdır .

Vihren PU , Banderitsa, Demyanitsa, sirk, Vasilashki, Tipitski gölleri, Long, Junium ve diğer göllerin etrafındaki alanları içerir . Pirin’deki en yüksek tepe Vihren PU – Vihren tepe ve Bansko bölgesinde dinlenmeye gelen turistler için güçlü bir cazibe merkezi olan Baikusheva mura’nın sınırları dahilindedir .

Bezbog

Bezbog’un sınırları arasında Yulen Reserve, Polezhan Zirvesi, sirkler, Popovo, Polezhansky, Kremen, Ribni, Samodiv, Kamenishki gölleri bulunmaktadır . Alan, yüksek yaprak dökmeyen ormanları, yemyeşil çayırları ve son derece güzel ve berrak gölleri ile karakterizedir.

PS Bezbog, Dobrinishte belediyesinin bir bölümünü içermektedir.

Bansko bölgesinde iseniz, Dobrinishte’den telesiyejle Bezbog kulübesine gidebilir ve oradan Pirin Ulusal Parkı ve Bezbog PU ile yürüyüşe devam edebilirsiniz.

Üç nehir

“Three Rivers” PU bölgesi, yaklaşık üç hektarlık bir alan üzerinde yer almakta olup, üç nehrin birleştiği, yani adının nereden geldiği alanını kapsamaktadır. Three Rivers Park Bölgesi, Pirin Milli Parkı’nın en çekici bölümlerinden biridir. Asırlık ağaçlar, beyaz çam, akçaağaç, beyaz çam, ladin, köknar ve diğerleri gibi topraklarında yetişir ve yaban hayatı ve çayırlar çok çeşitli hayvan çeşitliliği görebilir.

Birçok iyi işaretlenmiş yürüyüş parkuru parkın içinden geçer ve dağda uzun bir günün ardından dinlenmek isteyenler, en iyi dağ kulübelerinden birinde – “Üç Nehirler” bölgesinde bulunan Pirin kulübe yapabilirler.

Sinanitsa

Pirin Milli Parkı’ndaki üç belediye sınırına sahip tek park alanı. Park yerinin bulunduğu alan 5444,3 hektar ile 6000 hektarın üzerindedir. akçaağaç, beyaz çam, iğne yapraklı ormanlar, beyaz çam ve diğerleri gibi ağaç türlerinin hakim olduğu bir orman fonudur.

Sinanitsa bölgesinde ayrıca Vlachinski, Sinanishki ve Georgiyski dağları, kristalleri dağlayan Walchinski, Sinanishki ve Georgiyski’yi çevreleyen, Sinanitsa, Muratov, Hvoinati’yi çevreleyen kristal dağ gölleri vardır . Burada da flora ve fauna çok çeşitlidir ve park alanı birçok yerli ve yabancı turisti çekmektedir. İki turist rotası bölgeden geçiyor.

Kamenica

Kamenitsa Park 8000 hektarın üzerinde ve 3000 binin üzerindedir. akçaağaç ormanları, beyaz çam, beyaz çam, köknar, kayın, ladin ve daha fazlasıdır. Bölümün topraklarında, Tevno’nun M.Ö. 2512’deki en büyük ve en yüksek göl gölü) güzel gölleri, Kuklensko , Chairski, Bashliiski ve içinden geçen nehirler Kriva, Bashliiska, Spanopolska, Begovishka; , Mozgovishki .

Çayırlarda ve parkların gerildiği ormanlarda çok çeşitli dağ haşhaşleri, şapkalar görülebilir, sarı renklendirme gibi korunan türler ve diğerleri görülebilir. Hayvan türlerinden kaya kartalları, kartal kartalı, gece avcıları, Balkan yaban keçisi, geyik, karaca, ayı, kurt ve diğerleri görülebilir.

Çeşitli turistik yollar Kamenitsa’dan geçmektedir ve bölgedeki en popüler ve gözde turistik yerlerden bazıları Tevno Gölü, Spano Pole, Begovitsa Dağ Evi ve diğerleridir.

Park alanı, aynı zamanda ülkedeki en popüler balneoloji merkezlerinden biri olan ve oldukça gelişmiş bir turizmi olan Sandanski Belediyesi tarafından halledildi.

Bayou delikleri

Bu arsanın alanı 4842.1 hektardır. sınırları içinde Simitli ve Razlog belediyelerinin topraklarının parçalarıdır . Park bölümü Milli Parkın kuzeybatı kısımlarını kaplar ve Bayuvi Dupki – Zencefil Ormanı Biyosfer Koruma Alanı adını taşır .

Bayuvi Dupki’nin çevreleri arasında yer alan Razlog kuru arazisi Banski Suhodol, Dautov Zirvesi ve Byala Reka gibi Pirin Dağı’nın çekici zirvelerinden birkaçı olan “Bayuvi Dupki” park bölümü, ziyaretçilerini topraklarında yaşayan ve yaşayan hayvan ve bitki türleriyle zenginleştiriyor.

Popüler E4 rotası, Pirenelerden başlayıp Alpler, Rila, Pirin’den geçip Peloponnese’de biten Bayuvi deliklerinden geçmektedir .

Растителен свят парк Пирин | Lucky Bansko

Milli Park sınırları içinde birkaç muhteşem vahşi rezerv vardır

Bayou Delikler – Zencefil

Korunan alan, 20. yüzyılın ilk yarısında ve daha kesin olarak 1934’te oluşturuldu. Rezervin sınırları Bansko Suhodol ve Pirin’in zirvelerini kapsıyor ve toprakları çok çeşitli bitki ve hayvan krallıklarıyla görülebiliyor.

Biyolojik çeşitliliğinden dolayı 1977’de UNESCO biyosfer rezervlerine Bayuvi Dupki – Gjirica Reserve eklenmiştir .

Yulen Reserve

Yulen 1994 yılında, topraklarında yaşayan paha biçilmez bitki türlerini ve hayvan popülasyonlarını korumak için keşfedildi. Yulen’in bulunduğu alan 3156.2 hektar olup, badana , köknar, çömelme, ladin ve daha pek çok yere ev sahipliği yapmaktadır .

Büyük kısmı Bulgaristan Kırmızı Veri Kitabında yer alan rezerv içinde 700’den fazla bitki türü görülebilir . Yulen topraklarında yaşayan hayvan türleri ayı, yaban keçisi, kurt ve diğerleridir.

Tisata Koruma Alanı

Rezerv Kresna ve Gorna Breznitsa köyünde yer almaktadır. Tisza, 1949’da Tisza Brachina adı altında bir rezerv ilan edildi . 1977’de rezervin sınırları genişledi ve adı Tisata olarak değiştirildi. 1991 yılında, yedek ve bitişik tampon bölgesi ardıçı korumak için özel bir alan olarak belirlenmiştir.

Pirin Milli Parkı’nın merkezi , Bansko kasabasında , şehrin konukları park içindeki park bölümleri ve rezervlerinin yanı sıra en ilginç ve popüler yerler ve güzergahlar hakkında bilgi alabilecekleri ayrıntılı bilgi alabiliyor .

Bilgi merkezinde turistler, Pirin Dağı ve onun florası ve faunası hakkında ilginç gerçekleri öğrenebilecekleri “Pirin Ormanı” sergisini de görebilirler.

Turistler ve kentin konukları, 4 Pirin Caddesi’ndeki Bilgi Merkezi’ni bulabilir.

Ziyaretçi merkezi hafta sonları ve saatleri aşağıdaki gibi açıktır:

  • kışın – 09: 00-17: 00
  • Yaz aylarında – 09: 00-17: 30

konukları otelin Lucky Bansko sadece altı dakika ama araba ya da yürüyerek 10 dakika Milli Parkı Bilgi Merkezi ulaşabilir

Ayrıca otelin konuklarıysanız ancak bilgi merkezini ziyaret etmek istemiyorsanız, Pirin Milli Parkı’nın girişi sadece 16,3 km uzaklıktadır. Şehir dışında, oraya sadece yarım saat sürer.

Unutma, Baikusheva Mura, Vihren park bölümünün bölgesinde bulunuyor ve Ulusal Park turuna buradan başlayabilirsin.

Milli park son derece güzel ve zengin biyoçeşitliliğe sahip ve topraklarında asırlık ormanlar, sayısız bitki ve hayvan türleri görülebilir. Gelen parkı vardır birçok turistik yolları geçmesi iyi işaretlenmiş yollar var çok iyi dinlenebilir ve yerleri.