Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Pirin dağı

Pirin dağı – 10 milyon yıllık genç dağcı

Pirin Dağı, Bulgaristan’ın güneybatısında bulunur ve Rila ve Rodoplar ile ortak bir masifdedir. Örneğin, Bulgaristan genelinde batıdan doğuya uzanan Stara Planina’nın aksine, Pirin küçük, kompakttır. Bununla birlikte, 2585 kilometrekarelik bir alanı kaplar; bununla birlikte, çok katlı bir kabartma ile – çok dik tepeler, keskin sapanlar ve derin vadiler vardır.

Pirin güzel manzara | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax

Kuzeydoğu-güneydoğusundaki düz bir çizgi olan Pirin Dağı 66 km uzunluğundadır. Sandanski’den ve Obidim’en maksimum 40 km. genişliktedir. Ancak 2585 kilometrekarelik dağda, yüksekliği 2500 – 2900 m arasında değişen 96 tepe bulunuyor.

En yükseği Vihrendir – 2914 metre. Bulgaristan’da Rila tepesi Musala’ndan 11.4 metre geride “yüksek” olan ikinci sırada bulunur. Vihren, yükseklik açısından uluslararası “sıralamalarda”  oldukça ileride’dir – Avrupa’da yedinci Balkanlar’da üçüncü sırada bulunur. 2900 metreyi aşan Pirin Dağı’ndaki diğer tepe Kutelo’dur.

Vihren ve Kutelo’dan sonra Pirin’in 7 tepesi vardır; 2800 metreden daha yüksektirler. 17 tepesi 2700 m’den yüksektir, 32’si 2600 m’nin üstünde, 40’ı ise 2500 m’den yüksektir. Pirin’in ortalama yüksekliği 1033 metredir. Karşılaştırma için, Sakar’ın, düşük dağlardan olan en yüksek noktası 856.1 metre – Vişegrad tepesindedir.

Bu özellikler Pirin’i bir dağ türü olarak tanımlar. Bunlar Rila Dağları’nın yanı sıra Stara Planina ve Vitoşa’nın parçalarıdır. Jeolojik açıdan burası genç dağlar olarak tanımlanır – yaklaşık 10 milyon yıl önce, Avrasya plakının sismik aktivitesinden kıvrılmışlardır. Avrupa’nın diğer bölgelerinde, bu etkinlik, örneğin, Alpler’i oluşturmuştur.

Pirin dağı – hem kayak için, hem de plaj için

Pirin Dağlarının yeri ve rölyefi iklim değişikliğini belirler. Buradaki iklim koşulları, Pirin’in yüksek kesimlerinde geçiş Akdeniz’den orta karasaldan dağlık bölgelere kadar uzanır.

Araba ile seyahat eden çocuklar | Lucky Bansko SPA & Relax

Uygulamada, bu dağda kışın kayak tatili ve egzotik bir sahil beldesinde ki gibi bir yaz plajının keyfini çıkarabilirsiniz, örneğin Lucky Bansko Spa & Relax 5 yıldızlı lüks bir aqua kompleksinin açık yüzme havuzlarında. Aslında, Pirin Dağı her mevsimde caziptir ve rahat tatil beldeleri, çok sayıda güzergâh, dağ evleri bulunur. Pirin’in kuzeyi, orta ve güneydeki üç bölümü arasında iklim oldukça yumuşaktır. Ortalama kış sıcaklıkları sıfıra yakın ve sıfırın biraz altındadır ve yıllık ortalama sıcaklık 11 derecenin üzerindedir.

Elbette, Pirin Dağının ayrı alanları alınırsa, resim farklıdır – yüksek kısımların kendi sıcaklık parametreleri vardır, genellikle dağlıktır. Yüksek kısımlarda, kar yılın 7 – 8 ayları arasında sürer. Güney kısmında, kar örtüsü yılda 3 ay boyunca durur.

Pirin’in kuzey kısmı belirgin şekilde dağlıktır ve karakteristik gevşek rölyef şekillerine sahip Pirin’in gerçek kısmıdır. Burada Vihren ve Kutelo, ve Pirin dağının yüksek tepeleri bulunur.

Turistik açıdan Kuzey Pirin, tatil yerleri, kulübe ve güzergahlarla en iyi geliştirilmiştir. Pirin Dağları’ndaki 13 aktif dağ evinden 11’i  kuzeyde bulunur. Orta Pirin dağın yüzde 7’sini kaplar ve karakteristik karst biçimleri vardır, 2000 metre’den yğksek bir tepesi vardır – Orelyak. Geriye kalan tepeleri, çoğunlukla yaprak döken ormanlarla 2000 metreden daha az yüksekliktedirler. Pirin’in güney kısmı, alpin tepelerinden ve vadilerinden farklı olarak baskın yuvarlaklığa sahip en düşük kısımdır. En yüksek noktası 1977,6 metre – Uşite Dağı, ormanlar karışıktır – yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlar ile.

Pirin – dünya mirasında eşsiz doğa

Değişik iklim koşulları ve rölyef ile birleşince, Pirin Dağı zengin bir hayvan ve bitki dünyası geliştiriştir. Omurgalılar 250 tür – 177 kuş türü, 45 tür memeli, 6 tür balık. Omurgasızlar – örümcekler, böcekler, kırkayaklar, vb. Birçoktur – alttürlü 2000’den fazla türler. Omurgalılardan en yaygın geyik, yabani keçiler, ayılar, tilkiler, kurtlar, şahin bulunur.

Güzel şelale görüntüsü | Aparthotel Lucky Bansko SPA & Relax

Pirin Dağı’nda kökleri ve yaprakları ayrılan, yüksekliği belirgin olan bitkiler, eğrelti otlar ve çalılardan yüzyıllar önce yaşlanmış ağaçlara kadar 1300 türdendir. Yosunlar 320 türdür ve birçok nehir ve göletteki yosunlar yüzlerce türdedir.

Pirin’de Kırmızı Kitapta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlar vardır. Bunların arasında üç parmaklı ağaçkakan, kaya kartalı, kaplumbağlar vardır.

Sadece burada görülen 18 bitki vardır – david lupin, Pirin vadi bitkisi, Pirin gelinciği. Vihren tepesi boyunca, edelweiss yaygındır – nadir ve korunan türdendir.

Pirin dağının doğa zenginliği devlet tarafından geçen yüzyılın 30.uncu yıllarında değer verilmiştir – 1934 yılında “Bayuvi dupki-Cinciritsa” rezervi belirlenmiştir.

Topraklarının yarısından fazlası ormanlardan – mura ağacı, siyah ve beyaz, çam – siyah ve beyaz, ladin. Çoğu, 500 yaşına kadar yüzlerce yıllıktır. Bu nedenle Avrupa’daki muazzam eski ormanlar nadirdir. Ve Pirin Dağları’nda 1300 yaşın üzerinde olan iki tanesi daha vardır. 1962’de Pirin Dağı’nda 40 332 hektarlık ulusal bir önemi olan geniş bir doğal park tanımlanmaktadır. Başlangıçta “Vihren” olarak adlandırılan bu ismi bugün hala olan 75’lerde Pirin Milli Parkı olarak değiştirilmiştir. 1983 yılında dağdaki park da dünyanın önemli mirasının bir parçası olarak kabul edildi – UNESCO listesine dahil edilmiştir.

Pirin dağı – 186 göl aynalarının güzel masalı

Pirin Dağları resmedilmeye değer bir doğaya sahipler, ancak göl alanları özellikle büyüleyicidir. Pirin’deki göller 186, dağın kuzey kesiminde yüksek rakımda 160’dan fazla – 2000 metre’den fazla yüksekliktedirler.

Pirin Dağı gölü | Lucky Bansko SPA & Relax

Örneğin, Pirin Park’taki “Yulen” rezervinde birçok olduğu gölet kompleksleri buulnmaktadır. Ayrıca, bazıları küçük nehirlere başlangıç veren tek göller bulunmaktadır. Uzaktan bakıldığında, Pirin Dağı’ndaki göller sihirli aynalar gibidir.

Dağdaki göller buzul kökenlidir. Sular açık, soğuk ve derindir. Pirin Dağı’nda yüksek olan bu “aynalar” arasında, en büyükleri 2234 m yükseklikte olan Popovo Gölü’dür.

Alt kısımlarda diğer Popovo gölleri bulunur, bahar aylarında erimeye başlayan iki doruk derinlikli akarsu, çökme ve kar örtüsünden su toplamaktadırlar. Pirin Dağı’ndaki Büyük Popovo Gölü dağda en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Tepeler arasında bulunur ve etrafında yumuşak çayırlar vardır. Göl yaklaşık 123 dönüm’dür, derinliği 29.5 metre’dir. 480 metre uzunluğunda ve 336 genişliğindedir.

Vasilişki gölleri, Strajişki, Tipitski, Disilişki, Polejanski göllerini içeren kompleksler de Pirin’de çok ziyaret edilen ve güzel yerlerdir.

Vasilaşki gölleri grubu 10 gölden oluşur, bunlardan iki ana göl Gorno(Üst) ve Dolno(Alt) göldür. Grubun toplam alanı yaklaşık 180 dönümdür, sahilleri kayalık ve dik’tir. Su soğuktur – yazın 1-12 dereceye kadar.

Belki de en çok ziyaret edilen göl Ribno gölü’dür – onun etrafında her zaman turistlerin kamp çadırları ile doludur. O Gorno’nun altındadır ve yüksekliği 2145 metre’dir, yüzyıllık mura ağaçları ile ve tepeler ile çevrilidir. Uzunluğu 325 metre, genişliği 177 metre, derinliği ise 2,5 metre’ye varmaktadır.

İsmi bu gölde bulunan birçok alabalık ile ilgilidir, aslında tüm Vasilaşki göllerinde alabalıklar vardır.

Pirin dağı – hem amatör, hem de deneyimli turistler için yol rotaları

Pirin dağında turist rotaları çok sayıdadır, arazinin türüne ve zorluğuna ve süresine göre birçok farklı geçişler vardır. Geçişler, orman yollarında ve yollarda, yerlerde ve vagon yollarındadır.

Pirin Dağ grubu geçiş | Lucky Bansko SPA & Relax

Pirin’de, dağlık bölgelerde, özellikle kayalık, dik, büyük yer değiştirme ve derin uçurumlar geçiren bir dağ kısmı olan yollar bulunmaktadır. Mesela, Koncheto’nun eyerine yaklaşımlardır bunlar. Bazı yerlerde, yollar 50 santimetreye kadar küçülür.

1963’den itibaren Pirin’deki ünlü eyerin geçişi bir metal halat ile kolaylaştırılmış ve 1969’da güneybatı yamaçlarında bir iz çıkarılmıştır. Pervazlardan önce turistlerin mağaradan geçip süründüğünü söylemektedirler ve oradan Koncheto adı konulmuştur. Koncheto’nun kuzeydoğu yamaçları yaklaşık 400-500 metre yüksekliğinde dikey duvarlar olup dağcılar sık ​​sık tırmanmaktadır. Dağda çok kısa rotalar seçebilirsiniz – örneğin “Yavorov” dağ evinden Yavorova Polyana’ya kadar, bir saatten az sürer. Süre, birkaç saat olabilir – Dobrinişte’den Melnik’e, “Gotse Delçev”, “Bezbog” ve “Pirin” dağ evlerinden 17 saatte varılabilir.

Deneyimli turistler arasında “Yavorov” dağ evinden Melnik’e giden rota popüler’dir. Çok güzel ama aynı zamanda oldukça zor, üç aşamadan geçiyor ve 5 ila 7 gün arasında zaman almaktadır.

Pirin’de başka birçok güzergah var, ancak E 4’e dikkat edilmesi gerekiyor. İspanya’dan Fransa’ya, ardından Almanya ve Avusturya’dan sonra Macaristan, Romanya ve ardından da Sırbistan ve Bulgaristan’dan oluşan bir euro güzergahı var. Sonra Yunanistan Krit adasına ulaşır.

Pirin Dağı’nın en güzel bakir doğası arasında yer alıyor ancak yolları Pirin Park’ın direktörlüğü ile eşsiz doğayı korumak için belirlenmiş yollardan sapmayacak bir kılavuzla geçiyor.