Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Ortaçağ Melnik

22 km. Sandanski’den ve Melnik piramitlerinin hemen yakınında, nüfusu yalnızca 325 nüfuslu olan Bulgaristan’ın en küçük şehri olan Melnik bulunuyor.

Pirin Dağı’nın güney yamaçlarında soğuk bir ortamda bulunan Melnik, iyi şarabı, lezzetli yemekleri, antik evleri ve antik tarihi ile ünlüdür.

Eğer Pirin bölgesine giden bir yolunuz varsa ve henüz şehri ziyaret etmediyseniz, bunu sadece pişman olmayacağınız için değil, aynı zamanda bu cennetin güzelliğinden de memnun kalacaksınız.

Kasaba, mevsimler boyunca ziyaretler için keyiflidir, bu nedenle, örneğin, Bansko kayak sezonundan bir gün geçirmek istiyorsanız, kışın bile ziyaret edebilirsiniz.

Teklifimizi düşünürken, size Melnik’in tarihi ve manzaraları hakkında biraz daha bilgi vereceğiz.

Eski tarih, çok kısaca anlatıldı

Bu yerlere tam olarak yerleşen insanlar kesin olarak söylenemez, ancak yıllar içinde keşfedilen bir dizi esere göre, bugünkü Melnik topraklarının antik çağlardan beri yerleştiği ve ilk yerleşimcilerinden bazılarının Trakya kabilesinden olduğu bilinmektedir. Medi hangi ünlü Spartak aitti için.

Melnik kasabasının Ortaçağ tarihi | Lucky Bansko

Yüzyıllar boyunca bu yerler Romalılar, Bizanslılar ve Slavlar tarafından iskan edilmiş, ikincisi ise köyde Melnik adını almıştır. Tarihçilere göre, Slav “mell” beyaz kil ya da tebeşir anlamına gelir ve Melnik köyünü çağırırsa, Slavlar bu şehre yakın bir zamanda bugün hâlâ yükselen tuhaf piramit oluşumlarını adlandırır.

Yine kesin kanıtlar olmaksızın ve sadece uzmanlar arasındaki açık arkeolojik veriler temelinde, yerleşimin, bir Bulgar-Bizans barış anlaşmasının sonuçlandırılmasının ardından inşa edilen bir güvenlik kalesi etrafında, Orta Çağ’da ortaya çıktığı şeklinde bir teori vardır.

Ortaçağın farklı dönemlerinde, şehir Bizans, Nika, Sırbistan ve Bulgaristan’a transfer edildi.

Kasabayla ilgili ilk resmi bilgiler, Melnik’in Tsar Kaloyan’ın yeğeni Despot Alexius Slav tarafından yönetilen feodal yönetimin başkenti olduğu 1215 yılına dayanır.

Onun yönetimi sırasında Melnik büyük, modern ve önemli bir şehir haline gelmiştir. Yeni kiliseler ve binalar dikildi, şehir iyi bir şekilde tahsis edildi ve ondan çok uzak değildi, Despot Slav’inmanastırında ” Kutsal Bakire Spileotis ” manastırının sırasına göre dikildi.

Başka bir deyişle, Orta Çağ Melnik, Despot Slav döneminde, nüfusu 10.000’den fazla nüfusa sahip önemli bir kültürel, ticari ve dini merkezdi.

1230’da bağımsız prenslik, Turnov Krallığı’na katıldı ve 1395’te Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisi altına girdi.

Osmanlı hakimiyeti altındaki ilk yüzyıllarda, diğer bütün Bulgar yerleşimciler ve Melnik gibi çok ciddi düşüşler yaşandı.

Şehrin yükselişi , bölgedeki şarap ve tütün üretiminin yeniden gelişmeye başladığı 18. ve 19. yüzyılın sonlarında başladı .

Melnik’te şarap üretim gelenekleri, Orta Çağ’da, Bizans, Fransız ve hatta İspanyol aristokratlarının masalarında, her zaman kalın, aromatik kırmızı Melnik şarabının bir sürahisi olduğu zaman başladı.

Rönesans sırasında Melnik şarap üreticileri geleneklerini yeniden kurdular ve tüccarlar Avrupa çapında popüler hale getirmeyi ve Orta Çağ’da Melnik’ten tam olarak başlayan ” Şarap Yolunu geri getirmeyi başardılar.

Ne yazık ki, 19. yüzyılın sonunda Melnik, Struma Nehrinin ana yolunun olduğu ülkelerde kaldığı için tekrar reddetmişti. Bu dönemde, çok sayıda aile kasabadan göç etmiş ve daha iyi bir yaşam ve geçim arayışında olan ülkenin ve Yunanistan’ın farklı bölgelerine gidiyorlar.

Melnik, 1912’de Yane Sandanski’nin müfrezesinden serbest bırakıldığında , Balkan Savaşı’na kadar Osmanlı İmparatorluğu’nda kaldı.

Melnik iksiri

Ünlü Melnik şarabının sırrı, üretildiği ve eşsiz hazırlık ve yaşlanma teknolojisinde yer alan özel üzüm çeşitliliğinde yatar.

Melnik’in iklim koşulları, kumlu toprak ve çok sayıda güneşli gün, hala eşsiz Melnik şarabını üreten ” Shiroka Melnishka ” üzüm çeşidinin yetiştirilmesini desteklemektedir.

Melnik şarap imalatçılarının kentin kasti olarak kazılmış ve uzun kilometreli tünellerinde düzenlediği devasa ahşap fıçılarda uzun yıllardan beri şaraplar olgunlaştı. Tüneller, şarabın olgunlaşması ve yaşlanması için ideal sıcaklıktı ve üzüm çeşidinin yaşlanmanın nadir biyolojik özellikleri vardı.

Aslında, şarap hala Melnik’te aynı şekilde üretilir ve eğer şehri ziyaret etmeye karar verirseniz, özeldir, Bansko’da kayak yaparken ilk elden (ve camdan) yararlanabilirsiniz.

Melnik’in günlük gezi için mükemmel bir yer olup olmadığını görmek için ne kaçırırsınız?

Melnik’e girdiğiniz an şehrin mimarisine hayran kalacaksınız. Dar, dolambaçlı sokaklar, beyaz badanalı evler birbirine yakın… şehrin tüm atmosferi, Revival mimarisini ve ruhunu koruyor.

Melnik kasabasında mimarlık | Lucky Bansko

Melnik’te görebileceğiniz yerler (elbette ki şarap imalathaneleri hariç) gerçekten harika, ama şehrin her misafirinin en etkileyici izlenimi, ünlü Kordopulova evini yapıyor.

Muhteşem Rönesans binası, zengin tüccar ve şarap üreticisi Kordopoulos’un ailesine ev sahipliği yapmıştır.

Ev 1754 yılında inşa edilmiş ve Melnik ustalarının mimari sanatının bir başyapıtıdır. Binada geniş ve aydınlık odalara sahip devasa bir yaşam alanı vardır. Ayrıca sauna, kış bahçesi ve yaz bahçesi de vardır (o zamanlar görülmeyen bir şey). Olağanüstü yapı 300 metrekaredir ve sadece Bulgaristan’da değil Balkanlar’da da en büyük Rönesans evidir.

Ancak gerçek hayranlık, Kordopulos’un şarabı sakladığı evin altındaki tünel labirentini kışkırttı. Tüneller 180 metre uzunluğunda ve efsaneye göre, kazmak için 10 yıl ağır el işi aldı.

Kordopulova Evi’nden çok uzak olmayan bir başka yer de, Melnik’in (Bolyar Evi) (ya da onun solunda olan) başka bir dönüm noktasıdır.

Bolyar Evi, şehrin en yüksek yerlerinden birinde duruyor ve Despot Alexius Slav’ın ikametgahıydı. Yıllar geçtikçe, ev birçok kez yeniden inşa edildi, yükseltildi ve Orta Çağ’da ve özellikle Osmanlı yönetimi sırasında tüm önemli binalar yıkıldı.

Bugün, muhteşem güzelliklerle kutlanan Bolyar Evinden, geçmişin ihtişamını ve güzelliğini hatırlatan birkaç duvar kalmıştır.

Melnik tarihini yoğunlaştırılmış bir versiyonla tanışmak isterseniz, bugün 1815 yılında inşa edilen ve bugünkü Şehrin Tarihi Müzesi olan Pashov evini ziyaret etmelisiniz.

Kent Müzesi, evin sekiz odasında yer almaktadır ve Rönesans sırasında şehrin yaşamını ve yaşam tarzını anlatan ilginç müze sergileri vardır.

Şehrin biraz dışına çıkıp Aziz Nikolaos Kilisesi’ne ve Despot Slav kalesinin kalıntılarına ulaşırsanız hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Doğru, her iki site de iyi korunmuş değildir ve sadece kalıntıları görebilirsiniz, ancak tüm kalbinizi ve ruhunuzu her iki konumla da hissedeceğinize inanabilirsiniz. (Ve Melnik’teki birçok şarap imalathanesinde harika bir yemek ve bir içki yedikten sonra, St. Nicholas platosuna kısa bir yürüyüş sizi kötü etkilemeyecektir).

Melnik’den bahsetmişken, üzerinde gözüken Melnik piramidlerini kaçıramayız. Doğal oluşumlar, Melnik’e sadece uzaktan bakmak için gelen tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekiyor. Eşsiz kum yaratıkları 100 metreye kadar yükselir ve konileri, mantarları, piramitleri ve diğerlerini andıran tuhaf şekillere sahiptir.

Melnik piramitleri uzaktan seyredebilirsiniz günü, rahatça elinde Melnik bir kadeh şarap ile birçok şarap imalathaneleri birinde oturmuş ve aşağı yürümek ve yolda onlara geçmesine eko-yollar birinde almaya karar eğer onları yakından keyfini Melnik bölgesinin bir sonraki dönüm noktası olan Rozhen Manastırı.

Melnik’e gidemezsiniz ve Pirin bölgesindeki en korunmuş ortaçağ manastırlarından birini ziyaret etmeyiniz. Rozhen Manastırı, şehre sadece birkaç kilometre uzaklıkta ve Rozhen köyünden iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Yine şarap, şarap ve şarap

Önemli yerler hakkında konuşuyoruz, ama Melnik’e gelince her zaman şaraba dönüyoruz, değil mi? Bu (suçlu) düşünceler doğrultusunda, 2013 yılından bu yana şehirdeki şarap turizmi sevenler arasında bulunan Şarap Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Melnik kasabasında şarap üretimi | Lucky Bansko

Yeraltındaki mahzenlerde (Melnik şarap yapım geleneği gerektirdiği gibi) , bölgedeki şarap üretiminden günümüze kadar geçen zamanla ilgili ilginç sunumlar düzenlenmiştir. Bununla birlikte, ziyaretçiler şarabın yaşlanması için şarap mahzenleri ve üzüm bağları tadımı ile ilgileniyorlar.

En ateşli içki sevenler için müze çok ilginç bir sürpriz sunuyor. İçecek içmek isteyen herkes , otantik bir basının şarabını içebilir ve şişeleyebilir.

En iyi şey, en ünlü Melnik mahzenlerinden bir şişe (veya birkaç şişe) şarap alabilmeniz ve eve götürmenizdir.

Eğer Bansko kayak sezonu boyunca kayak yaparken Melnik’i ziyaret ve kasabadan şarap satın alırsanız bir çılgın bir fikir…, arkadaşlarınızla bir şarap akşam organize edebilir ve Melnik şarap tadı veürettikleri şarap karşılaştırabilirsiniz Bansko.

Melnik’in ülkemizdeki en küçük şehir olduğu doğrudur, ancak ziyaret etmeye karar verirseniz, kalbinizde kesinlikle harika bir yer bulacaktır.