Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Nikola Vaptsarov – Müze Evi

Bansko’nun eşsiz tarihi sembolü

Kayak sporuve dağ eğlencenin tüm hayranları için cazip bir merkez olmasının yanı sıra, Bansko’nun zengin bir tarihi geçmişi vardır ve Bulgaristan tarihi ile ilgilenenlere çok şey sunmaktadır. Bansko’da hayatını barış için savaşmış olan son derece yetenekli bir Bulgar şairin evi – Nikola Yonkov Vaptsarov. Bansko’daki Vaptsarov Müze Evi, bölgedeki en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Nikola Vaptsarov Evi | Lucky Bansko

“Nikola Vaptsarov“ Müze Evi, Pirin bölgesindeki ilk müzelerden biridir ve en eskilerden biridir. Müze, XX yüzyılın en parlak ve popüler Bulgar şairlerinden birinin bulunduğu evde inşa edilmiştir. Nikola Vaptsarov 1912’den sonra ailesiyle yaşamış. Bu evde şair en popüler şiirlerinden bazılarını yaratmış. Bir kısmı sergi ve konferans salonları, diğer kısmı ise konut bölümüdür.

Müze evi, Neofit Rilski ve PaisiyHilendarskigibi çok sayıda önemli Bulgarların da bulunduğu bu güzel dağ kasabasının eşsiz simgelerinden biri haline gelmiştir. 60 yılı aşkın süredir, müze eviNikola Vaptsarov şairin ruhunu halkın yüreklerinde canlı tutmuştur.

Her sene Bulgaristan ve yurtdışından insanlar, Banskonun sevilenoğlunun hayatını öğrenir, evinin otantik atmosferini hisseder ve şiirsel dehasının bir parçasına dokunur. Ve her Bulgar, bu büyük Bulgar şairin evini mutlaka ziyaret etmelidir.

Nikola Vaptsarov’un doğduğu evin tarihi nedir?

1952 yılında açılan müze evi müze olarak Bansko bölgesinde çalışmaya başlamıştır. Böylece Pirin Dağı bölgesindeki en eski müzelerinden biri olur. Müze, anti-faşistşair olmasıyla karakterize edilen Nikola Vaptsarov’un (1909-1942) yaşamı ile ilgili kişisel eşyaların, fotoğrafların, öykülerin ve anıların etnografik bir koleksiyonunu sunuyor.

Evin içi Nikola Vaptsarov | Lucky Bansko

Yazarın yaşamının bireysel dönemlerinitemsil eden, tematik olarak ilgili kompoziyonlar sunulmuştur. Onun olağanüstü çalışmaları, yirminci yüzyılın en ünlü Bulgar şairleri arasında onurlu bir yer veriyor. Müzede sergilenenler, şairin hayatı hakkında bir etnografik koleksiyon hazırlar ve çocukluğundan ölümüne kadar yaşamının tüm dönemini kapsamaktadır ve annesi Elena Vaptsarova’nın isteği üzerine, o sırada olduğu gibi otantik ev ortamını en üst düzeyde hassasiyetle yeniden inşa etmiştir.

Evin yeniden inşası, yetenekli şairin annesi, kız kardeşi ve erkek kardeşi sayesinde yapılır. Ve kız kardeşi Rainaserginin ilk rehberleriarasındaymış. Annesi Elena Vaptsarova’nın çalıştığı salonun yanı sıra oturma odası ve oturma odası da sunulmaktadır. Oturma odasında, Nikola Vaptsarov’un bebek olarak uyuduğu orijinal salıncağı görebilirsiniz.

Müzebirkaç rekonstrüksiyonauğramıştır. 1953 yılında binanın zemin katı, daha sonra 1969 yılından önce genişletilen bir müze salonu olarak yeniden inşa edilmiştir. Müzenin tam bir yeniden inşası 1979 yılında ve 1989-1998 döneminde gerçekleştirilmiştir. Son sergi, 1992 yılında sona ermiştir. müzenin yeniden inşasından sonra.

Bu projenin ardındaki fikir, Bulgar sinemasında ünlü bir klasik olan yönetmen Vılo Radev’e ait ve projenin gerçekleştirilmesi alanında önde gelen uzmanlar tarafından verildi. Ziyaretçilere, geçmişten günümüze devredilmesine yardımcı olan ve Bulgar şiirindeki bu büyük kişiyi daha iyi tanımak için bir anma müzesi, modern seslendirme ve aydınlatma modlarında bilgi sunma konvansiyonel olmayan yöntemler uygulamışlardır.

2008-2009 döneminde, müze evi yeniden büyük onarımlar ve tamamen yerleşim kısmının restorasyonu yapıldı. Yeni bir müze sergisi için ayrıntılı bir plan hazırlandı.

Evin adı ilginç bir hikayeye sahip. Vaptsarov ailesi, yeni aile önce evin bir vaptsarnitsa olarak kullanıldığı ve bir boyahane olduğu için böyle denmişler. Yerliler buna Vaptsar Eviadını verdiler ve bu tarihten sonra Vaptsarov ismi yetenekli şairin ailesine denmeye başlamış.

“Nikola Vaptsarov” Müzeevi, 32 yıllık yaşamında sadece Bulgar edebiyatında değil, aynı zamanda tarihte de önemli izler bırakan Uluslararası Barış Ödülü ile Nikola Vaptsarov’unödüllendirilmesi üzerine bir müze olarak kapılarını açıyor .

Nikola Vaptsarov o dönemde meşru Bulgar Komünist Partisi’ninbir işbirlikçisi ve açık bir anti-faşistti. 1942’de şair, bir savaş sırasında kurulan devlet düzenine karşı yıkım örgütlemek için Devlet Koruma Yasası uyarınca tutuklandı ve ölüm cezasıverildi.

Müze evinde ne görülebilir?

Müze eviüç fonksiyonel bölümden oluşmaktadır. Müzede kitüm sergiler iki katlıdır. Vaptsarov’unvaftiz sertifikası, annesinden hediye olanNikola Vaptsarov’un bir defteri, eğitim sertifikaları gibi bir dizi resmi belge bulunmaktadır.

Nikola Vaptsarov ev müzesi | Lucky Bansko

Duvarlarda Vaptsarov’un şiirlerinden alıntılarınyanı sıra çeşitli defterler ve şairin kişisel eşyalarına yer verilmiştir. Başka bir ünlü Bulgar şairin kişisel bir baskısı da var – Peyo Yavorov, ve eski bir ticari defter.

Müzenin birinci katında, şairlerin yaşamı ve faaliyetleri hakkında farklı dillerde projelendirilmiş filmler var: Vaptsarov için İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca. Vaptsarov’un annesiElena’nınkişisel hikayesi sunulmuşturve ziyaretçilerinen sevdiği şarkılardan birinin bir Bulgar erkek korosu tarafından cappella performansı biçiminde kayıtlarını duyabilirler. Şarkı, dinleyen herkeste güçlü duygular uyandırır.

Böylece, bir video programında toplanan seçilmiş filmlerin yardımıyla, müze ziyaretçileri şairin gerçek hayatını yakından tanımak için harika bir fırsata sahiptir. İki odada bulunan video odasında, müzenin tüm ziyaretçileri, şairinsoyağacınınyanı sıra özel bir duvar panelinde sunulan diğer Bansko soylarınıdagörebiliyorlar.

Bu soy ağacı özgün bir şekilde sunulmaktadır. Duvarlardan birinde şairin ve ailesinin hayatında farklı olayları gösteren korunmuş siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bir kolaj var.

Dallarının altında, Bansko’da doğmuş çok sayıda vatansever Bulgarınisimleriyazılıdır. Onlar, Bansko bölgesinin da ünlü olduğu ulusal kurtuluş mücadelelerinekatıldılar. Bunlar arasında, Bansko’nun Altın Çağınıyaşadığı, Bulgaristan’ın yeniden canlanmasıdöneminde, Bansko’nun manevi görünümünü şekillendirmesine yardımcı olan seçkin öğretmenler, aydınlatıcılar, sanatçılar, inşaatçılar, ustalar vardır.

Şiirlerinin ilk yayınlarını, daha sonra ayrı bir şiir koleksiyonunda toplanan şiirlerin orijinal yazılarının kopyalarını da görmek mümkündür. Ayrıca, Nikola Vaptsarov’un kostümü gibi kişisel eşyalarının yanı sıra çekim sırasında giydiği tişörtün de vitrininde saklanması. Müze Evi Fonu yaklaşık 3000 sergi tutar.

İkinci kat, çoğunlukla mesken olan evin o kısmındaydı. Üst kattaki iki küçük salonda, Nikola Vaptsarov’un hayatı, Varna’daki DenizMekanik Okulu’nda çalışmalarına başladıktan sonra izlenmiştir. Şair canlıyken yayınlanan “Motor şarkıları” şiir kitabı çeşitli dillere çevrilmiş zengin bir belgesel ve resimsel materyal sunulmaktadır.

Müze sayesinde şiir koleksiyonu, Bulgar hafızasında sonsuza dek sürecektir. Bu sergi aynı zamanda 1952’de şairin aldığı ve farklı ülkelerden düzinelerce teklifin seçildiği Dünya Barış Konseyi‘nin onur ödülünü de içeriyor. 1949’da Paris ve Prag‘daki Dünya Barış Konseyi kongresinde, İkinci Dünya Savaşısırasında adamış barış güreşçilerine hizmet etmek için uluslararası barış ödülleri kuruldu.

Vaptsarov, bir yıl sonra Aralık 1953’te Varşova’daki İkinci Barış Kongresi’nde onur ödülü aldı. Ödül ve madalya, ön hazırlıktan sonra şair’in annesiElena Vaptsarova’ya teslim edildi.

Bu büyük Bulgar şairin adı bir dünya figürünü hak ediyor. Nikola Vaptsarov’un müzeevi,1973 tarihli Devlet Gazetesi’nin 18. sayısında ulusal öneme sahip bir kültür kültürü anıtı olarak ilan edildi. Ayrıca 100 ulusal turizm mekanından biridir. Ve 2009’da UNESCO, Nikola Vaptsarov’u yılın kişiliği ilan etti. Bir yıl sonra Aralık 1953’te.

Babasının yakın arkadaşı ve ulusal kurtuluş mücadelelerinde önde gelen bir katılımcı olan şair Peyo Yavorov, Nikola Vaptsarov’un kişiliğine önemli ölçüde katkıda bulundu. Yavorov,Nikola Vaptsarov’un en sevdiği şairdir. Vaptsarov’un ilk çalışmalarında, Yavor’ın stili görülebilir.

Nikola Vaptsarov müze evi ile ilgili gelenekler hangileridir?

Yüce şairin doğumundan yıllık kutlamalar ile ilgili çeşitli edebiyat akşamları, okumalar ve film projeksiyonları düzenlenmektedir.

Nikola Vaptsarov miras | Lucky Bansko

Nasıl ulaşabiliriz?

Nikola Vaptsarov müze evi, Eski Kent’teki Bansko’nun merkezindeyer almaktadır. Ana meydanda, belediyenin binasının yakınında ve ünlü Bulgar şairin anıtı yanında, Nikola Vaptsarov CaddesiNo:3’te bulacaksınız. Giriş ücreti 3lv. Öğrenciler ve emekliler için – 1lv.. Müzenin açık olduğusaatleri 8.30 – 13.00 ve 14.00 – 18.00 saatleri arasındadır.