Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Musala Dağı

Rila Dağı’nda sadece Bulgaristan’da değil aynı zamanda Balkanlar’da da en yüksek tepe yer almaktadır. İle 2925.4 m , Musale zirve Avrupa liderleri arasında yedinci en yüksektir.

Musala Peak – Dünyanın çatısına çıkın

Tam bir dağcı olmasanız ve daha önce tek bir dağ zirvesine tırmanmamış olsanız bile , Musala’nın fethi size büyük zevk verecektir. Bulgaristan’ın en yüksek zirvesi olmasına rağmen, fethi Cherni Vrh veya Vihren kadar ağır değil ve bütün aile için iyi bir yürüyüş.

Връх Мусала снимки | Lucky Bansko

Dünyanın çatısına yolculuğunuzun başlayabileceği en yakın nokta Borovets Resort . Oraya vardığınızda, güzergahlar için birçok seçeneğiniz vardır, ancak gerçekten dağda değilseniz, en iyi seçenek başlayan en kolay ve en hızlı rotayı kullanmaktır (yaklaşık 4 saatlik yürüyüş tasarrufu) Yastrebets Dağ Evi’ne asansörle .

Borovets’ten asansöre binin ve yaklaşık 30 dakika sonra Yastrebets Chalet’e ulaşabilirsiniz. Sırt çantanıza son bir kez bakmanız gereken yer, burada size yardımcı olmak için bir ceket, bir şişe su ve biraz sandviç koymayı unutmadığınızdan emin olun.

Her şey mevcutsa kalkın, temiz dağ havasında nefes alın ve Musala Tepesi’ne tırmanmanız başlayabilir… şimdi!

Yastrebets kulübesinden Musala kulübesine gitmeniz gerekir , ancak yönünü veya yolunu karıştırdığınız için endişelenmeyin. Böyle bir tehlike yoktur, çünkü biri parkurun çok iyi bir şekilde işaretlenmiş , diğeri ise en popüler tırmanış rotasıdır ve yaz aylarında bir parkurdan çok bir otoyol gibi görünür. Her zaman, arkanızda, etrafınızdaki insanlar olacak ve hepsinin de sizin gibi aynı amacı var – ülkedeki en yüksek zirveye tırmanmak.

Musala kulübesine giden yolun yürümesi kolay ve kolaydır ve güzel manzaraların tadını çıkarmak için çok sık durmazsanız, bir saat içinde kulübe ulaşırsınız.

Musala kulübesine (deniz seviyesinden 2430 metre yüksekliğe) ulaştığınızda , bir süre dinlenmek ve tırmanışın ciddi bir kısmını üste çıkardığınız için güç toplamak iyi bir fikirdir.

Buradan “dünyanın zirvesine” yaklaşık 3, maksimum 4 saatlik tırmanış süreniz var, bu yüzden kısa bir mola verdikten sonra tekrar yola çıkma zamanı geldi.

Musala zirvesine giden iz, kulübenin yanındaki gölden başlar. Yine, daha önce belirttiğimiz nedenlerden dolayı yönlerin karıştırılmaması tehlikesi yoktur. Bununla birlikte, ilk zammın aksine, dik bölümler başlarken , bacak kaslarınızı biraz çalıştırmanızı gerektiren, burada kestirmeye ihtiyacınız olacak .

Sarp yoldan bir saat geçtikten sonra Alecovo Gölü’ne ulaşacaksınız .

Alecovo Gölü, yedi Musalen gölünün üçüncüsü. Aleko – Deniz seviyesinden 1160 metre yükseklikte yer alır ve yanında bulunan en yakın zirveden sonra adlandırılır.

Kısa bir mola verdikten sonra gölün manzarasını seyrederken ve şirketle fotoğraf çektikten sonra (aksi takdirde arkadaşlarınız Musala Dağı’nı fethedeceğinizi anlar), tırmanmaya devam edersiniz.

Ve bu gerginlik oldukça dik ama aşılmaz bir şey değil, bu yüzden biraz daha yavaş ve daha fazla mola ile, bir saat içinde zirveye saldırmadan önce dinlenecek son yere ulaşacaksınız.

Плоча на връх Мусала | Lucky Bansko

Buz Gölü Barınağı , zirvenin eteğinde yer alır ve kendinizi yemekle desteklemek, hava almak ve son fırtına için güç toplamak için mükemmel bir yerdir.

Barınma, Bulgaristan’ın en yüksek gölü olan Buz Gölü (deniz seviyesinden 2709 metre yükseklikte) yakınında bulunmaktadır.

Sığınağa vardığınızda, zirveye çıkmanız için iki seçenek vardır – kış ve yaz.

Kış rotası oldukça dik bölümlerden geçer ve bu nedenle devam etmeniz gereken iplerle güvence altına alınmıştır. Açıkçası, uzun yürüyüşe çıkan kimse değilseniz veya bir çocuğunuz varsa, daha iyi ve daha güvenli seçenek etrafınızdaki daha büyük turist gruplarına bağlı kalmak ve yaz yoluna devam etmektir.

Musala’nın zirvesi zaten görülüyor ve adrenalinin biraz artıyor. Yaz yolunun yolu tekrar dik, ancak kış yolunun yolu kadar tehlikeli değil ve yaklaşık 30 dakika tırmandıktan sonra, dünyanın tepesine ulaştığınız için kendinizi tebrik edebileceksiniz.

Nihai varış noktanıza ulaştığınızda, nihayet geriye bakabilir, nefesinizi gevşetebilir ve gözlerinizden önce gelen inanılmaz manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.

Ve evet, Beyaz Deniz’in berrak havalarda tepeden görülebildiğini duyduysanız … görebileceğiniz yönü aramak için zamanınızı boşa harcamayın. Bu sadece bir efsanedir, çünkü dünyanın küresel şekli nedeniyle denizi görmek neredeyse imkansızdır.

Görülmesi imkansız Beyaz Deniz’in pahasına, Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji ve Bilim Laboratuvarı Enstitüsünde bulunan Musala Meteoroloji İstasyonu’nu ziyaret edebilir, ayrıca üstten fotoğraflar çekebilirsiniz.

Şampiyontan iniş aynı yolu alır. İşaretli yolu Musala kulübesine, ardından Yastrebets kulübesine ve ardından asansöre Borovets’e gidin .

Çok yorgun değilseniz, Yastrebets kulübesinden Borovets’e yürüyebilirsiniz, ancak sizi dağdan yürüyerek 4 saat daha sürebilir.

Yastrebets Chalet’ten Musala Peak’e yaz yürüyüşü sizi tek yönde 3-4 saat sürecek.

Tabii ki, daha birçok rotaya ulaşabilirsiniz, ancak hepsi biraz daha fazla hazırlık gerektirir ve daha uzun sürebilir.

meraklı:

    • Musala, Yunan kardeşi Mitikas’tan (Olympus’ta) 8 metre, Pirin’deki Bulgar “akraba” Vihren zirvesinden 11 metre daha yüksektir.
    • Balkan şefinin adı, Osmanlı boyunduruğu zamanından beri kalmıştır ve birçok yorumu vardır. Bazı uzmanlara göre, “Musala”, “Allah / Allah’a giden yol” veya “dua zirvesi” anlamına gelirken, diğerleri için ise “baskın” anlamına gelir.
    • 1950’den 1960’a kadar zirveye Joseph Stalin adına Stalin adı verildi.
    • Bazı tarihçilere göre, Musala’nın en eski adı Tangra idi, ancak bu iddia için kesin bir kanıt yok.
  • “Dünyanın çatısı” kar örtüsü, yılda ortalama 245 güne kadar devam eder.

Yararlı bilgiler:

Yastrebets Chalet’ten zirveye çıkıp asansör kullanmaya karar verirseniz, Borovets tatil beldesinden başlar . Tesisin yaya alanının sonuna ulaşarak bulmak kolay olacaktır.

Asansör yıl boyunca açıktır, yaz saatleri 08: 30-18: 30 ve kış mevsiminde 08: 00-18: 00 arasında.

asansörün kabini, tipi Gondol kabinde dört yolcu seyahat edebilirsiniz.

Musala yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Sofya’dan ve yaklaşık 24 km. Bansko’dan. Lucky Bansko Hotel’de kalıyorsanız, Borovets’e arabayla gidebilir veya düzenli ulaşım için resepsiyon isteyebilirsiniz.

Turist kitabınız varsa, Musala Zirvesi’ndeki Meteoroloji İstasyonu’nda bir mühür bulunmaktadır (zirve, Bulgaristan’ın 100 ulusal turizm merkezinin bir parçasıdır).

Neyi unutmamalısın?

Zirveye çıkmak için en önemli şey, kim olursa olsun, kıyafet ve ayakkabılar. Musala’yı fethetmek için herhangi bir rotaya çıkmadan önce, kendinizi sağlam dağ botları ve rahat kıyafetlerle donatın . Ne kadar sıcak olursa olsun, sıcaklıklar üst kısımda çok daha düşüktür, bu yüzden sırt çantanızda ılık kapüşonlu bir ceket ve uzun kollu bir bluz bulundurmalısınız.

Поход към връх Мусала в Рила | Lucky Bansko

Yürüyüş çubukları, tırmanma sırasında size daha fazla stabilite sağlamak için de yardımcı olacaktır.

Bir şapka ve güneş gözlüğü takın ve tırmanmaya başlamadan önce güneş kremi kullanmayı unutmayın. Bunu söylüyoruz çünkü dağlarda güneş ve rüzgar daha güçlüydü ve “birlikte hareket ettiklerinde”, önlem almadıysanız , eve döndüğünüzde yüzünüzün yandığını göreceksiniz.

Sıcak giysilere ek olarak, sırt çantanıza birkaç sandviç, bir şişe su ve en az bir veya iki enerji bloğu yerleştirdiğinizden emin olun. Ağır bir tırmanışa gireceğiniz ve sırt çantanızdaki yiyecekler sizi ağırlaştıracağından, bütün bir piknik sepeti değil, sandviç taşımanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzu şarj edin, acil durum servislerini not edin (sadece durumda).

Bu maceraya kendi başınıza başlama konusunda kendinizden emin değilseniz , Musala Zirvesi’ndeki organize tırmanma grubuna bir rehberle katılmak daha iyidir . Bunlar düzenli olarak düzenlenir, yalnızca nereye kayıt olabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Ayrılmadan birkaç gün önce havanın izini sürmek önemlidir , çünkü bu, dağlarda oldukça değişkendir ve yol boyunca size vuracak olursanız, tırmanmanız sizin için hoş olmaz.

Musala Dağı’na tırmanmak size birçok yeni duygu getirecek, geniş açılışı gösterecek ve istediğiniz kadar dağ, hayat veya dağın zirvesine çıkabildiğinize emin olabilirsiniz. Kariyerinde

Eğer şimdi Bansko’daysanız , Balkanlar’daki en yüksek zirveyi ele geçirmeye çalışmak için zamanınız var, kaçırmayın.