160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Melnik Piramitleri – Pirin’in kucağında Doğa Ana’nın eşsiz bir yaratımı

Duymamışlarınız için Melnik, Bulgaristan’ın en küçük şehridir. Pirin Dağı’nın güneybatı eteklerinde yer almaktadır. Güneybatı Bulgaristan’ın 22 km uzağındaki pitoresk bir bölgede yer alan 385 kişilik nüfusuyla tipik küçük bir dağ kasabasıdır . Blagoevgrad bölgesindeki Sandanski güneydoğusunda.

Мелнишки пирамиди | Lucky Bansko

Küçük ve canlandırıcı küçük kasaba, Bulgaristan’ın en güzel dağlarından biri olan Pirin Dağı’nın kucağında gizlenmiştir . Melnik’in yakınında güzel bir doğal fenomen var. Melnik Piramitleri’nin dönüm noktasına giden şehre giden doğrudan bir yol var . Burası, her Bulgar’ın yaşamı boyunca bir kez ziyaret etmesi gereken Bulgar simge listemizdeki harika bir yer.    

Melnik Piramitleri, yanlışlıkla değil, Bulgar ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Böyle bir doğal fenomen, Balkan Yarımadası boyunca nadir görülen bir olaydır ve doğanın yeteneklerinin ne kadar yaygınlaştığı ve hangi güzel yaratımların yapabileceğinin bir kanıtıdır. Bulgaristan’daki en etkileyici doğal yerlerden biridir ve ülkedeki en çok ziyaret edilen kaya piramitlerinden biridir.

Piramitlerin büyüklüğü, dik yamaçları ve harika kuşbakışı görünümleri etkileyicidir, bu yüzden turistler için bu kadar çekicidirler. Bu gerçek, meraklı doğal fenomeni görmek isteyen gelen turistlerin akışını sağlamak için Melnik’teki tatil evlerinin ve çeşitli binaların inşasını zorunlu kılmıştır.

Piramit kayalarına ek olarak, bölgede kaya mantarları, iğneler, koniler ve sıradışı türlerin diğer doğal oluşumları gibi çeşitli kaya oluşumları da vardır.

Jeolojik yapıya göre Melnik Piramitleri nelerdir?

Melnik Piramitleri başlı başına Bulgaristan ve dünyanın her yerinden binlerce turistin ilgisini çeken ilginç bir doğa olgusudur. Melnik piramitlerinin bölgedeki killi toprakların aşınmasından sonra bugünkü görünümüne sahip olduğu düşünülmektedir .

Скални пирамиди в Мелник

Melnik Piramitleri, 50 kilometrekarelik bir alana yayılan dik duvarlara sahip kaya oluşumlarıdır. Bunlar yapılır kaya ve kum malzemesi . Jeolojik bir bakış açısından, Melnik bölgesi kil katmanlarıyla karıştırılan gri-beyaz Pliyosen kumlarından oluşur. Bu dünyevi kil ve kum tabakası aslında 4-5 milyon yıl önce varolan eski , büyük ölçekli bir sığ gölün altındaki tortuyu temsil ediyordu . Modern Sandanski-Petrich vadisinde bulunuyordu.

Uzun bir süre sonra, kıtasal levhaların hareketinden kaynaklanan dünya kütlesinin katlanması nedeniyle, Pirin, Ograzhden ve Belasitsa dağ sıraları ortaya çıktı . Yükselimlerinin bir sonucu olarak, eski gölün suları güneye akar. Yeni oluşan vadide, yerel dağ nehirleri ve akarsular yardımı ile kayan kaya malzemesi toplanmaya başlar. Böylece, gölde kalan , çok hafif kırmızımsı renkli sedimanter kayalardan oluşan çökmüş kum tabakası üzerinde, 500-600 m kalınlığında kalın bir tortu tabakası oluşur 

Böylece, bu toprak tabakasında, kalınlığı 120 m’ye ulaşan Pirin Dağı’ndan gelen kaya kumu malzemesini içeren binlerce yıllık tortul kaya birikmiştir. Birikmiş kaya kütlesinde ilerlerken dağ sularının akması, çeşitli kaya formlarının doğuşuna yol açan derin vadiler ve vadiler oluşturur.

Suyun hareketine ek olarak, rüzgarların, fırtınaların yanı sıra bölge için soğuk ve sıcak iklimin neden olduğu erozyon işlemlerinin etkisi altında mantar, antik piramitler, kilise kubbeleri, kılıçları andıran ilginç doğal oluşumlar ortaya çıkmıştır. ve diğerleri

Melnik Piramitlerinin yüksekliği 100 m’ye ulaşmaktadır.Bu doğal oluşumun karakteristik bir özelliği, piramitlerin yamaçlarının kumdan yapılmış olması ve piramitlerin neredeyse tamamen dikey olduğu yerlerdir. 

İlk bakışta piramitler çıplak gözükse de, Melnik Piramitlerinin en yüksek noktasında yaprak döken ağaçlar, çalılar ve çeşitli otlar gibi bitkiler büyür. Melnik Dünya Piramitleri genellikle Melnik, Rozhen ve Karlanovskiy kum piramitleri olmak üzere üç bölüme ayrılır . 

Önemli bir özellik, Melnik Piramitlerinin yerleşim sürecinde olmaları ve görünüm ve şekillerinin zaman içinde değişmesidir.

1960’da. Melnik Piramitleri ilk kez doğal bir dönüm noktası olarak ilan edildi . En çok ziyaret edilen Melnik Piramitleri grubu Rozhen Manastırı’nın yakınında yer almaktadır. Melnik kasabasından Rozhen Manastırı’na yürüyüş yolunu izleyerek onlara kolayca ulaşabiliriz.  

Melnik Piramidi, Tabiat Ana’nın gerçekten eşsiz bir eseridir. Onlar kendi başlarına, tüm bölgenin pitoresk manzaralarını ortaya çıkaran insan heykelli doğal heykellerdir . Melnik Piramitlerinin yapısı oldukça çeşitlidir – farklı hatları ve şekilleri vardır. 

Onlar için ilginç bir gerçek, sürekli bir doğal inşaat süreci içinde olmaları ve doğal süreçlerin etkisi altında zaman içinde şekil ve görünümlerinin değişmesidir.

Melnik Piramidinin doğal olgusu her ziyaretçiyi büyülemektedir ve kesinlikle hayal gücünü uyandırmaktadır.

Melnik’teki piramitler uzun zamandır onları görenlerin hayal gücünü ateşledi. Görünüşe göre çeşitli şeylere benzetilebilirler. Piramitler dağ zirvelerine, dağ sırtlarına, kaya mantarlarına benziyor . Hatta bazı insanlar onları Mısır tapınaklarına ve piramitlerine, obelisk’lerine, Gotik kiliselerin kubbelerine, hatta kılıçlara, minarelere, samanlıklara ve daha birçok şeye benzetiyorlar . 

Melnik Piramitleri’nde en popüler olanlardan başka bir piramit grubu, Blagoevgrad bölgesindeki Karpanovo köyünde bulunuyor. Dört numaralıdır ve oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Çatlak izlerine benzerler veya 100 metreden daha yüksek bir yere obelisks. Bitki örtüsü olmayan dik yamaçlara sahiptir ve tepeleri düz bir yüzeye sahiptir. Üstler yer yer düşük ot ve ağaçlarla kaplıdır. Karakteristik kaya başlığı, altındaki tüm kaya yapısının kum kaya malzemesinin, doğal çökme işlemlerine karşı dayanıklı olmasının nedenidir.  

Melnik başka ne için ünlü?

Çok küçük bir alana rağmen, Melnik , Rönesans’tan gelen oldukça batı otantik mimari tarzı ile etkileyicidir . Popülerliği olağanüstü kum piramitleriyle sınırlı değildir. Aynı zamanda kültürel anıt ilan edilmiş 96 Rönesans binasını da açıyor. Aslında, tüm Melnik şehri bir mimari rezerv olarak ilan edildi . Ayrıca, Pirin Dağları’ndaki en büyük Ortodoks kilisesi olan Rozhen Manastırı’na birkaç kilometre uzaklıktadır.

Melnik’te görülecek diğer ilginç yerler:

Ünlü kum piramitlerine ek olarak, Melnik herhangi bir gezgin için ilgi çekici olabilecek bir kaç yer daha sunabilir.

Kordopul’un evi

Bu evle ilgili ilginç bir gerçek, Balkan Yarımadası’ndaki büyüklüğüne göre en büyük Revival ev olmasıdır. Evin diğer adı ise Çincar Evi ve Melnik’in doğu kesiminde yer alıyor. Bolyarska ve Pashov evinin yakınında yer almaktadır . Yapımının amacı şarap yapımının yanı sıra şarap yapımı ve ticareti idi.

Кордопулова къща | Lucky Bansko

Ev bu güne kadar otantik biçimde kalmıştır. Şimdi bir müze evi ve toplam dört kattan oluşuyor. Geleneksel Rönesans mimari modeline göre inşa edilmiştir .

Kayaya kazılmış bir şarap mahzenine sahip bir zemin katından ve yaz terası olan bir konut olarak hizmet veren yaşanılabilir bir kattan oluşmaktadır. Katlarından ikisi taştan yapılmıştır. Venedik tarzında dev değirmen şarabı, duvar resimleri ve oymaları, vitray ve orijinal bebekler olduğu bir fuar var.

Bodrumun kendisi 150 m uzunluğunda bir kaya tüneli, havalandırma sistemi ile donatılmış ve özel dar ve alçak koridor sistemine sahip. Müze binasının şarap mahzenindeki en büyük fıçı 12,5 ton tutar. Evin mahzeninde 300 tona kadar şarap saklanabileceği tahmin edilmektedir.

Kordopoulos evi , Kordopoulos adlı zengin bir Yunan tüccar ailesine aitti. Manolis Cordopoulos, aslında ailenin bilinen son üyesidir. Fransa’da şarap yapımı konusunda uzmanlık eğitimi aldı . Daha sonra, memleketine döndükten sonra Melnik’te şarap endüstrisini geliştirdi ve kaliteli şarap üretmenin modern bir yolunu getirdi.

Bir başka ilginç gerçek ise, Jan Sandanski’ye Balkan Savaşı sırasındaki evinde sığınma hakkı vermesi . Kordopool Evi Müzesi , 100 ulusal turistik yer listesine dahil edilmiştir.  

Boyar evi

Boyar Evi, Orta Çağ’da Melnik kasabasında hüküm süren geleneksel mimari dehanın bir başka örneğidir. 13. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Bulgar ortaçağ döneminde konut inşaatında bir mimari sanatın simgesidir ve ulusal öneme sahip bir kültürel alan ilan edilmiştir.

Болярска къща в Мелник

Ortaçağ’da, Melnik banliyösünün merkezi , 15. yüzyıla kadar yerinde idi . Boyar evi, 20. yüzyılın başlarına kadar bir ev olarak kullanılmıştır. Daha sonra çökmek için terk edilir.

Rozhen yakınındaki kaya mantarları

Rozhen köyünün güneyinde turistler için etkileyici bir cazibe merkezi olan binlerce irili ufaklı kaya mantarı bulunur. Melnik Piramitleri adı verilen fenomen hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes, bu simge ve bölge hakkında daha ilginç bilgiler için Melnik kentindeki Turist Bilgi Merkezi’ni ziyaret edebilir.

Скални гъби в Рожен

Şarap turizmi

Melnik’in bir diğer popüler gerçeği, gelişmiş şarap turizmi ve Rönesans dönemine dayanan asırlık şarapçılık gelenekleridir. Herkesin yaşayabileceğiniz bir yerde bir örneği otantik Melnik şarap bir olan misafirhane Shestaka Otantik bir Rönesans atmosferi ve bölgenin tanınmış şarap üreticilerinden seçilmiş şarap çeşitleri sunmaktadır . Üretimleri sayesinde aromatik Melnik şarabının tadını çıkarabiliriz. 

Винен туризъм в Мелник

Küçük ve güzel Melnik kasabası ayrıca sekiz kilise ve manastır, tarihi bir müze ve korunmuş görünümüyle hayranlık uyandıran birçok Rönesans mimari sanat eserine ev sahipliği yapmıştır.

Küçük boyutuna rağmen, Melnik’te sıkılmayacaksınız ve hem doğal güzellikler hem de otantik ve Bulgarca bir şeyler denemek isteyen gastronomik gezginler için yerler var.