160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Lucky Bansko Apart Hotel çevresindeki turistik yerler

Lucky Bansko Apart Hotel’in yakınında, tatiliniz boyunca ziyaret edebileceğiniz şehrin turistik mekanlarından birçoğu bulunmaktadır. Turistler arasında kayak ve snowboard istikameti olarak bilinse de, çoğu müze ve bazıları ulusal öneme sahip olan Bulgar kültürünün mimari ve tarihi eserleri bulunmaktadır.

Bansko'da kulenin resmi | Lucky Bansko

Müze evi “Nikola Vaptsarov”

Bansko’nun merkez meydanında şair Nikola Vaptsarov’un evi bulunmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın ortasında kentte keşfedilen ilk müzedir. O zamandan beri, üç yeniden yapılanma geçirdi, bu dönemde Vaptsarov’un hayatını tasvir eden etnografik bir sergi, erken çocukluğundan ölümüne kadar sürdü.

Müzeyi ziyaretiniz sırasında, modern multimedya donanımı sayesinde, şair için Almanca, Fransızca ve İngilizce’ye çevrilmiş özel olarak hazırlanmış bir film izleyebilirsiniz. Multimedya salonunda Vaptsarov ailesinin soy ağacı da var.

Evin birinci katında, oturma odası ve annesinin çalışma odasın – Elena Vaptsarova, otantik tarzda korunuyor. İkinci katta ise Vaptsarov’un Varna Deniz Makine Okulu’na girdikten sonra hayatını konu alan bir sergi var. Birçok belge ve fotoğraf görülebilir, bunlardan en önemlisi kesinlikle Vaptsarov tarafından daha hayatta iken yayınlanan ve “Motor şarkıları” tek şair kitabı bulunmaktadır. Güzel bir vitrin penceresinin ardında şairin vurulmadınan önce gömlek, takım elbisesi ve saati tutulur.

Müze Evi  “Neofit Rilski”

Bansko’da, başka bir büyük Bulgaristan devrimcisi – Neofit Rilski’nin evi var. Bansko’nun merkezinde bulunan St. Trinity tapınağının yakınında yer alır ve ulusal öneme sahip tarihi ve mimari bir anıttır. Zemin katta işyeri binaları ve Türk istilaları sırasında kullanılan özel olarak tasarlanmış bir saklanma yeri görülebilir. İkinci katta ise, Bulgar alim ve öğretmenlerin patriarhı öğrencilerini eğittiği oturma odası ve hücre okulunu barındırıyor.

Evin bilinen diğer adı Beninata Evi’dir – bu, Nikola Poppetrov Benin olan Neofit Rilski’nin laik adıdır. Tüm hayatını Bulgar bilimi, eğitim ve kültürüne  ayırdı, en ünlü eseri ise ilk Bulgar grameriydi. Bu nedenle müzede tutulan en değerli sergiler arasında 1835’ten “Bulgar grameri” nin baskısı geliyor.

Müze evi “Velyanova evi”

Velyanova Evi, merkez müzesinin yakınında yer almaktadır ve yüz milli turistik yer listesine dahildir. 18. yüzyılda inşa edilmiş ve o zamanlarda kentin en zengin Bulgar ailelerinden birine aitmiş. Ancak, sahibi yolculuk yaparken, soyguncular malikaneye saldırmışlar, bütün ailesi öldürmişler ve bunun için bir daha asla geri dönmemiş. Böylece ev terk edildiyse de, 1835 yılında yerel halk, ” St. Trinity ”  tapınağının dekorasyonunu yapmak için kiraladıkları ünlü usta Velyan Ognev’e ödül olarak bağışlamışlar.

Kiliseyle ilgili çalışmalarını tamamladıktan sonra, Ognev daha sonra Velyan Evi olarak bilinen ev’de çalışmaya başladı. Şimdiye kadar görülmemiş olan tavanlarda benzersiz kabartmalı bir dekorasyon ve ahşap oyma yapmış. Bütün bunlardan dolayı, yer bugün tadını çıkarabileceğiniz muhteşem sanat eseri haline geldi.

“St. Trinity” (Kutsal Üçgen) kilisesi

“St. Trinity” kilisesi, Bansko’nun tam merkezinde yer alır ve Bulgaristan’daki en büyük tapınaklardan biridir. Bina, yerel ustalar tarafından 1835 yılında çok sayıda bağışçı tarafından ve üç boyutlu sözde bazilika temsil eder. Dekorasyonu Bansko Okulu’nun en tanınmış ustalarından bazıları tarafından yapılmıştır – Velyan Ognev’in yarattığı duvar, sütun ve kubbe üzerinde benzersiz oyma ikonoz ve orijinal duvar resimleri vardır. Çalışmaları daha sonra çarmıha gerilme haçını, tapınak ikonlarını, büyük ikonlar ve taht oğlu tarafından genişletildi ve toru tarafından ikonlar ve daha iyi eserler yaparak devam etmiştir. Bütün bunlardan dolayı “St. Trinity” tapınağı bugün Bansko kültürünün Rönesans döneminde en çarpıcı başarılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Baykuşeva köknarı

Doğal güzellikleri sevenler Baykuşeva köknarını da ziyaret edebilirler. 1300 yıldan eski olan siyah köknar, anında dünyadaki en eski ağaçlardan biri haline getiriyor. Baykuşeva köknarı yaklaşık 8 metre uzunluğunda, yaklaşık 25 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 2.2 metre çapında ve Kostadin Baykuşev’in adı verilmiştir- ünlü bir Bulgar ormancısı, bu türü ilk keşfeden  ve 1897’de tanımladı.