Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Leshten Köyü

Büyük şehrin kibirini tamamen unutabileceğiniz bir yer hayal ediyor musunuz? Huzur, huzur ve tam mutluluk ister misiniz? Daha sonra Leshten köyünü ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Leshten köyünde ev

Neden Leshten?

Aslında Leshten herkes için değil. Köy, güzel doğanın, huzurun ve evlerin, kırsal yemeklerin tadını çıkarmak isteyenler için . Lesthen, Bulgar tarihinin hayranları, Bulgar gelenekleri ve en azından bir süre geriye gitmek isteyenlere. Çünkü Leshten romantizm, ilham ve sihirdir !

Leshten köyünün yeri nedir?

Eski köy güneybatı Bulgaristan’da yer almaktadır. Batı Rodop Dağı’nın güney eteklerinde 900 metre yükseklikte yer almaktadır. Yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta Garmen köyünden ve yaklaşık 57 kilometre uzaklıkta kasabasından olan Bansko ve 110 kilometre uzaklıkta Blagoevgrad dan.

Leshten hakkında bu kadar özel olan ne?

Aşağıdakileri hayal edin…

Köye giden dar dağ yolu boyunca sürüş. Dağlarda daha derine iniyorsunuz ve yeşillik sizi tamamen çevreliyor. Yol boyunca, gözlerinizin görebildiği kadarıyla, asırlık kayın ve çam ormanları var.Dönüşler, Kanina Nehri’nin kıvrımlarını takip eder ve Güneş, ağaçların yapraklarından neşeyle parlar.

Yavaş sür çünkü acele etmeye gerek yok. Sadece güzel manzaranın tadını çıkarın. Çok güzel ve huzurlu. Anksiyete ve gerginliğin vücudunuzu nasıl terk ettiğini hissediyorsunuz ve sebepsiz yere gülümsemeye başladığınızı bile bilmiyorsunuz. Son bir dönüş var ve Leshten köyünün tabelasını görebilirsiniz.

Yavaş yavaş köye giriyorsun , arabanın üstünde kalıyorsun. kare, büyük ceviz ağacının altında ve yaya olarak gidin.

Nereye dönerseniz dönün, 200 yıl önce Leshten ustaları tarafından inşa edilmiş iki katlı taş evler görüyorsunuz. Her evin Güneş’in aydınlattığı kocaman bir verandaya, ayrıca yeşil menekşeler, margueritler ve aromatik çuha çiçeği yetiştiren yeşil bir çim arsa ve sokaklara sahip geniş bir avlusu vardır.

Pastoral resim , üzümlerle dolu kafes asmaları ve uzaktaki ineklerin sessiz biçilmesiyle zenginleştirilmiştir. Evler dar, parke taşlı caddelerin her iki tarafında yer almaktadır ve bazıları öğleden sonra sis altında sessizce fısıldamak için öne eğilmiş gibi birbirine çok yakındır. Parke taşı üzerinde yürüdünüz ve zamanla geri adım attığınız her adımdamış gibi hissedeceksiniz.

Bu Leshten köyü için çok özel! Burada enerji elde etmek ve unutulmaz bir gün geçirmek için kökleriyle en güçlü bağlantıyı hissedebilirsiniz.

Leshten köyünün girişindeki plak

Köy nasıl kuruldu?

Bir dizi arkeolojik bulguya göre, Lesten bölgesi eski zamanlardan beri yaşamaktadır. Köyün ne zaman oluştuğuna dair kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, ilk defa 1671’de adı geçmiştir (Daha sonra, 1671’de köyün adı, satın alınmasıyla ilgili bir Osmanlı belgesinde belirtilmiştir. mal).

Tarihçiler, ilk Leshten yerleşimcilerin Kanina Nehri’nin üreme kumları nedeniyle bölgeye yerleşen aileler olduğu kanaatindedir. İlk yerleşimcilerin buraya altın aramak için gelip gelmediğini kesin olarak söyleyemeyiz, ancak çalışkanlar konusunda usta insanlar olduklarını ve sadece 50 yıl boyunca köyü çok zengin ve iyi bir yere dönüştürdüklerini söyleyebiliriz. yaşamak için.

XIX yüzyılın başında, Leshten, gün içinde idi ve önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Aynı zamanda kilise ve cep okulu inşa edildi ve Leshten , çevredeki bölgelerde yaşayan birçok aile için güçlü bir cazibe merkezi haline geldi , bu yüzden köye yerleştiler (o sırada 56 numaralı evler).

1907’de köyün nüfusu zaten yaklaşık 500 kişiydi ve tarım ve el sanatları oldukça gelişmişti. 1930’lara kadar Leshten, önemli bir ticari ve belediye merkezi olarak konumunu korudu , ancak daha sonra yavaş yavaş birikmeye başladı. İnsanlar köyü terk etmeye başladı ve bugünlerde daimi sakinleri sadece 10.

Sakinleri her iki elin parmaklarında da sayılabilmesine rağmen, köyde aktif kırsal turizm gelişiyor ve bu da onu her mevsim Bulgaristan’ın en çok istenen ve popüler yerlerinden biri yapıyor .

Leshten Köyü Kilisesi

Leshten köyünde ne görmeli?

Leshten’i köyün etrafında bir yürüyüşle keşfetmeye başlayabilirsiniz. Meydandan başlayın ve dar, parke taşlı sokaklarda devam edin. Yukarı tırman ve etrafına bak. Birbiri ardına yerleştirilmiş 200 yıllık evlerin manzarası, sonsuza dek hafızanızda tutacağınız bir manzara. Yeşilliklerle ve çiçeklerle dolu bahçelere bakın, bu evlerden birine girin ve onu keşfedin.

Konaklama sunan 15 konuk evinden birinde kalabileceğinizi belirttik mi?

Yenilenmiş eski evler otantik görünümlerini korudu ve içlerinden birinde geçmişle en güçlü bağlantıyı hissedebiliyorsunuz. Yeterli zamanınız yoksa, sadece bir yürüyüşe çıkabilirsiniz ve kendinizi yorgun hissettiğinizde burada sunulan ev yapımı yemekleri deneyebileceğiniz yerel restoranlardan birini ziyaret edebilirsiniz.

Ve şüphenizi belirtmeden önce, yerel restoranlarda kullanılan ürünlerin bölgede büyüdükçe tamamen ekolojik olduğunu söyleyeceğiz. Yöresel lezzetlerden birini denemelisiniz, örneğin etli köfte, kızarmış tavuk, ev yapımı reçelli krep, „Uviach” (sarı peynirli et).

Ayrıca “Saint Paraskeva” kilisesini ziyaret edin . Bu kilise 1833 yılında inşa edilmiş ve otantik görünümünü korumuştur. İçeri gir ve bir mum yak, parlak renklerde parlayan fresklere bak. “Saint Elijah Yükselişi” freskine ve “Saint Paraskeva” ve “Saint Nedelya” ikonlarına, Leshten sakinlerinin neslinin vaftiz edildiği 300 yıllık vaftiz yazı tipine bakın.

Leshten köyünün kültürel mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, zengin bir fotoğraf koleksiyonu, müzik aletleri, geçmişte kullanılmış araçlar, ulusal kostümler, ev tekstili bulabileceğiniz topluluk merkezini ziyaret edebilirsiniz. ve diğer ev eşyaları.

Sonunda, ayrılmadan önce, küçük sanat dükkanlarından bir şeyler satın alabilir ve daha sonra köyün en büyük cazibe merkezine gidebilirsiniz – “The Clay house” .

Tam tersine kil evi 200 yaşında değil. Modern bir ev ama o kadar benzersiz ki, ziyaret etmemiş veya uzaktan hayran bir turist bulunmuyor.

Bina tamamen kil, tahta ve samandan yapılmıştır ve popüler çizgi film karakteri Fred Flinstone’un evine benzemektedir . Eğer sadece bir gün Leshten’deyseniz, dışarıdan görebilirsiniz, ancak geceyi orada geçirmek istediğinize karar verirseniz, onu kiralayabilir ve Leshten’de birkaç gün geçirebilirsiniz.

Leshten köyünde güzel bir ev

Köyün yanında görülecek yerler

Rodop Dağları’ndaki her yer büyülüdür, ancak Leshten bölgesine geldiğinde, eğlence seçenekleriniz o kadar fazladır ki, en azından birkaç gün daha kalmayı düşünmüyorsanız, en çok hangisini seçeceğinizi seçmeniz gerekir. ziyaret edilecek olağanüstü yerler.

Neyse …

Eğer kırsal turizmi seviyorsanız ve Leshten köyünün rahatlığını seviyorsanız, ziyareti Kovatchevitsa köyünü seveceksiniz. Bu köy Leshten’den 8 kilometre uzaklıktadır , böylece her iki köyün de keşfedilmesini kolayca birleştirebilirsiniz.

Kovatchevitsa ve Leshten birbirine çok benziyor – güzel bahçeleri olan korunaklı iki katlı taş evlerden başlayarak , büyüleyici doğası ve parke taşlı sokakları her şeyi çevreleyen sessizliğe kadar.Kovatchevitsa’daki “Saint Nicholas” kilisesini ve iki katlı taş evlerden birini ziyaret etmeyi kaçırmayın , lezzetli yerel mutfağı deneyin ve köyün üzerindeki şapelde bir mum yakın.

Ancak dağda yürüyüş yapmayı tercih ediyorsanız, örneğin Leshten bölgesinde bulunan siteleri ziyaret edebilirsiniz, örneğin – “Tamnata gora” rezervi, kayalık oluşumlar. “Chernata skala” ve “Koziyat kamuk” veya “Siniqt vir” şelalesi, Kanina Nehri kanyonu ve diğerleri.

Leshten’den sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Ognyanovo balneoloji merkezini ziyaret etmeyi kaçırmamanız gerekir . Ognyanovo’da , “pillerin” tamamen gevşetilmesi ve şarj edilmesi için sayısız maden havuzundan birinin keyfini çıkarabilirsiniz ”.

Rodop Dağının bu bölümünde olduğunuz ve zaten çok şey gördüğünüz için hiçbir şey son yıllarda çok popüler olan başka bir yere gitmenizi önleyemez – Ribnovo köyü veya Garmen köyünü ziyaret edebilirsiniz.

Rodop bölgesi şaşırtıcı ve güzel manzaraları, zengin tarihi ve lezzetli, ekolojik açıdan temiz yiyecekleriyle sizi etkilemeyen bir yer bulmakta zorlanacaksınız.

Ancak, üzerinde iken ziyaret edebilirsiniz tüm yerlerin Bansko tatil , sen Kovatchevitsa ve Leshten en köylerde gibi olacaktır.

Bu nedenle, sizi zamanında geri alabilecek bir yer arıyorsanız, tüm sorunlarınızı unutabileceğiniz bir yer arıyorsanız, o zaman Leshten köyünü ziyaret etmelisiniz. Çünkü Leshten, Bulgaristan’da sizi tamamen şaşırtacak sihir ve muazzam bir cazibeye sahip az sayıdaki yerlerden biri.

Leshten köyüne nasıl gidilir?

Bansko kasabasında bir tatildeyseniz, Dobrinishte’e doğru yola çıkmalısınız. Yanlış yöne gitme şansı yoktur. Sadece Ognyanovo ve Garmen yönüne doğru sürün ve Garmen’in yakınında, Leshten için endikasyonlara sahip tabela göreceksiniz. Yolu takip et, oraya herhangi bir problem yaşamadan ulaşacaksın.

Bansko şehri ile Leshten arasındaki mesafe yaklaşık 57 kilometredir ve 50 -60 dakikaya ihtiyacınız olacaktır.

Eğer Gotse Delçev ilçesine Leshten seyahat ediyorsanız, bu iki yerleşim arasındaki mesafe sadece 14,38 kilometre ve sadece 10 dakika gerekir.