160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

‘Kutsal Bakire’ Kilisesi

Oldukça fark edilmeden yuvalanmış, oldukça Bansko sonunda sadece şehir değil, aynı zamanda ülkenin en şaşırtıcı kiliselerinden biri bulunmaktadır.

Bansko Meryem Ana Kilisesi

Kadar biz bugün zevk ve böylece Kutsal Bakire Kilisesi veya Varsayım 18. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Holy Trinity Kilisesi inşa edilmiş, yerel nüfus için bir bölge kilisesi bir kısmını oynamıştı.

Bununla birlikte, onun tarihi 18. yüzyılda başlamamıştı , ama bundan uzun bir süre önce.

Araştırmacılara göre, bugünkü kilisenin bulunduğu yerde, büyük olasılıkla ülkenin Osmanlı istilası sırasında yıkılmış bir ortaçağ Hıristiyan tapınağı vardı. Bu ifadenin doğruluğuna dair bir kanıt, hem 1.2 metre kalınlıkta (Osmanlı istilasından önceki dönem için tipik bir yapı tarzı) keşfedilmiş taş duvarlar hem de bu tapınağın binasında yeniden kullanılmış olan taş bloklarıdır.

Bu taş blokların bazılarında, araştırmacılar, 1959, 1711, 1773, 1774 yıllarında bir yazıt buldular.

Bu yazıtlar sayesinde, tek nefli, tek apsis kilisesinin kurucularının, 1953 yılında Güney ve Doğu duvarlarının inşasının tamamlanmış olduğu anlaşılıyor. Narteks ve naos arasındaki yazıttan bölme duvarını bul Hadji Yoan tarafından 1774 yılında dikildi . Aynı yıl içinde kilise yeniden inşa edildi ve bir narteks ekledi.

Kilise kurulduğunda, Bansko bir yerleşim yeri olarak bile mevcut değildi. Bölgede, birbirinden izole edilen dağda yüksek oranda yer alan birkaç küçük mahalle vardı. Buga Mahala’da , sadece bir mahalle alçaktı ve oradaydı, Assumption Kilisesi onun yerini buldu.

Aslında, Tapınak inşa etmek için yer seçimi hiç de tesadüfi değildir. Kurucular, Tanrı’nın tapınağını gizleyen ve bu sıkıntılı ve tehlikeli zamanlarda korunmasını sağlayan uzun asırlık ağaçlarla çevrili bir yer seçti.

Kilisenin hikayesi gerçekten ilginç ama yine de daha ilginç (ve standart olmayan) mimarisidir.

Kutsal Bakire Kilise yeryüzünde derinden ‘gömülü’ (Türklerin taleplerine göre, Hıristiyan tapınakları camilerden daha yükseğe çıkmamalı). Tapınak, çift ​​taraflı bir çatılı olan tek neflidir . Tuğla ve taşlardan yapılmış ve sözde ‘hücresel yapı’ yer yer görülebilir.

Bansko'daki Varsayım Kilisesi

Tapınağın uzunluğundaki duvarlar 2 metre yüksekliğe ulaşır ve genişliktekiler 4 metreye ulaşır. Doğu ve Batı duvarlarında, orada küçük delikler (pervaz vasıtasıyla) ve yalnızca pencere Kilisesi’nin güney duvarında olanlardır.

Girişler ikidir – batı ve güney-doğu bir; bunlardan biri katı demirden, diğeri ise ahşaptan, metal şeritler ile kaplanmış ve metal çivilerle süslenmiştir.

Apsis küçüktür ve tepeye doğru daralır , naos ve nartekse üç kapılı bir duvarla ayrılır.

Tapınağın yapımıyla ilgili ilginç bir gerçek , inşaatçıların ana binayı ilk inşa ettikleri ve ancak daha sonra sunağın bitmiş olduğu gerçeğidir . Neden bu inşaat yöntemi seçilmiştir, bugün sadece tahmin edebiliriz, ama büyük ihtimalle, bu kararı kimin verdiğiyi asla bilemeyeceğiz.

Bununla birlikte, küçük kilisede en çok etkilenen şey, piskoposun sandalyesinin ikonostasisinin eşsiz ahşap oymacılığıdır. Çiçeklerin, kuşların, hayvanların, üzümlerin ve güllerin süsleri, büyük bir incelikle, ayrıntı ve sabırla dolu, Profesör Bozhkov’un “Büyükbaba Turpen” dediği sabırla dolu.

Uzmanların görüşü, o zaman, o Simge boyama Okulu sadece temsilcileri ahşap oyma yaprak damarları ağı yaptım beri bu sanat inanılmaz eser Debar Sanat Okulu Master olmasıdır.

Bilinmeyen ustanın üslubu, uzmanlar Pazardzhik bölgesindeki St. George Kilisesi’ndeki ikonostasisin işçiliğinin yanı sıra Rila Manastırındaki St. Luke’un Hermitage’sindeki Kutsal Kabir Kilisesi’nin ikonostasisinde bulunur. .

İlginç bir şekilde, ikonostasis Kilise’nin boyutlarına uymamıştır, bu yüzden güney tarafın daha da genişletilmesi gerekiyordu.

Kutsal Bakire Kilisesi’nde bulunan ikonlar, ünlü Bansko Sanat Okulu – Toma Vishanov – Molera (Bansko İkona-Resim Okulu’nun kurucusu) ve oğlu Dimiter Molerov’dan iki büyük usta tarafından yapılmıştır .

Ne yazık ki, 1958’de, ikonostasisin bir kısmını ve simgelerini yok eden tapınağın içine bir yangın çıktı. Yangından sonra simgelerin sadece ikisi kaldı – ‘St. Ivan Rilski ‘ve’ Meryem Ana ‘simgesi , simgelerin geri kalanı restorasyona ihtiyaç duyuyordu, bu yüzden uzak tutuldu ve kopyaları değiştirildi.

1930’da, güneydeki ikonostasının bir kısmının sökülüp, satış için yurtdışına gizlice ihraç edildiği, daha sonra başka bir kiliseden ikonostas ile yer değiştirdiği, ancak bu iddiaların kanıtlanmadığı iddiaları vardır.

Bansko’daki Kutsal Bakire Kilisesi’ni ziyaret etmek kesinlikle faydalıdır , bu yüzden şehri ziyaret ederken, inanılmaz öykü ve mimarisinin tadını kaçırmayın.

Tapınağa nasıl gidilir?

Kilise’nin, geçmişte dağın eteklerindeki tek mahalle olan Buga Mahala’da (Buga mahallesinde) yer aldığını belirttik. Bugün Buga Mahala kasabanın sonunda kaldı ve Kilise kendisi Bansko mezarlık parkında yer almaktadır.

Bansko'daki Varsayım Tapınağı

Eğer Lucky Bansko Hotel’in bir konuğuysan, Meryem Ana Kilisesi’ne ulaşmak için arabayla üç dakikadan daha kısa bir sürede gidilebilir.

Kilise açık ve çalışır durumdadır, böylece sadece onu göremezsiniz, aynı zamanda bir mum yakabilir, akrabalarınızın sağlığı için Tanrı’ya dua edebilir (ya da ölülere ibadet edebilirsiniz).

Kilise her gün açıktır.

Bansko’da başka ne görecek?

Kutsal Üçlü Kilisesi

Ortodoks Kilisesi, şehrin sembollerinden biridir ve her turist tarafından ziyaret edilecek ilk yerlerden biridir. Kilise 1835 yılında inşa edilmiştir ve Bansko’nun tüm nüfusu fon ve binaya katılmıştır.

Kilise, 35 metre uzunluğunda ve 22.5 metre genişliğindeki boyutları ile etkileşen üç nefli pseudo bazilikadır.

Ahşap oymalar, dekorasyon (ve büyük olasılıkla ambo ve ikonostasis) Velyan Ognev tarafından yapıldı ve simgelerin çoğu Dimitar Molerov tarafından yapıldı.

Kutsal Üçlü Kilise, şehrin merkezi kısmında yer almakta olup, her gün 07:30 ile 17:30 arasında açıktır. Giriş ücreti yok.

Ev müzesi ‘Nikola Vaptsarov’

Bu harika biridir Bansko manzaraları görülmeye değer güzelliktedir. Ev şehir meydanında yer almaktadır. İki katlı olarak düzenlenmiş olan müze, bu evde doğmuş ve büyümüş olan şairin yaşamını ve faaliyetini anlatmaktadır.

Ev müzesi ‘Nikola Vaptsarov’ her gün açıktır ve çalışma saatleri 08:00 ile 17:30 arasındadır. Biletin fiyatı yetişkinler için 3 leva’dır. Çocuklar ve öğrenciler için indirim var.

Velyan’ın Evi

Ev Rönesans döneminden ve zamanının tipik mimarisine sahiptir.

Bansko sakinlerinden Kutsal Üçlü Kilisesi’ni boyayan Velyan Ognev’e yardım etmek için bir hediye oldu .

Efendi hediyeyi Bansko sakinlerinden minnettarlıkla kabul etti ve evi hem iç hem de dış mekanda gerçek bir resim sanatına dönüştürdü.

Velyan’ın Evi’nin çalışma saatleri 09:00 ile 12:00 ve 14:00 ile 17:00 arasındadır. Cumartesi ve pazar günleri kapalı Biletin fiyatı 3 leva. Mimari ve etnografya müzesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, maliyeti 2 leva olan rehberli bir ders için ödeme yapabilirsiniz.

Ev müzesi ‘Neofit Rilski’

Neofit Rilski 1811’e kadar bu evde doğdu ve yaşadı. Vatanseverlerin evi otantik haliyle korunmuştu ve onun işleri hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek sizin için ilginç olacaktır. Mimari tarihi anıtın çalışma saatleri: 9.00 – 12.00 ve 14.00 – 17.00; Kapanış günü yok. Giriş ücreti 3 leva ve rehberli bir derstir – 2 leva.

Manevi-Tarih Merkezi ‘Paisiy Hilendarski’

Bina sadece 2008 yılında yapılmış olmasına rağmen, Paisiy Hilendarski’nin yaşadığı ve ‘Slav-Bulgar Tarihi’ yazdığı hücreyi tamamen yeniden oluşturuyor. Manevi-tarihi merkez, Paisiy’in kendi evininbulunduğu yerde inşa edilmiştir . Site 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:30 saatleri arasında açıktır. Kapanış günü yok.

Bu siteler 100 Ulusal Siteden bazılarıdır ve bir Turist Kitabınız varsa, ziyaretiniz sırasında bir damga alabilirsiniz. Vilyan’ın Evi ve Neofit Rilski müzesinin mührü ev müzesinde ‘Nikola Vaptsarov’ ve kilisenin kendisinde bulabileceğiniz Kutsal Üçlü Kilise damgası var.

Bansko yakınlarındaki merkezi noktalar

Baykusheva Köknar

Bu Bulgaristan’ın en eski ağacı ve bundan zevk almak için Bansko’dan 8 kilometre ilerlemeye değer. Yüzyıllık ağaç 1300+ yaşındadır ve çevresi 7.8 metre, yüksekliği 26 metre ve boyu 2.48 metre olan etkileyici boyutlara sahiptir.

Nameless Town

Bansko’dan Dobrinishte yönünde yürürseniz, iki şehir arasında neredeyse yarısı, Nameless Town Bazilikası’nın tabelasını görürsünüz ve eğer St. Nicholas’ın bulunduğu yere doğru devam ederseniz, İsimsiz Kasaba. Şehir, Chapel ‘St.’nin restorasyon çalışmaları sırasında oldukça tesadüfen keşfedildi. Aynı adı taşıyan tepede bulunan Nicholas ‘.

Tepenin altında, 25 – 30 dekarlık bir alanda yer alan büyük bir antik kent olduğu ortaya çıktı. Arkeologlar, onları kasabanın adına yönlendirecek bir şey bulamadıklarından, isimsiz şehir olarak biliniyordu.