Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Kuru Göl

Çok, yıllar önce, Rila Manastırı’na ulaşmak için mal ve hacılar almanın tek yolu dağı geçen dar bir dağ yolundaydı .

İz Kirilova Polyana’dan geçti , Kuru Göl’e Kobilino Branishte’ye devam etti ve Malyovitsa Dağ Evi’ne ve aynı adı taşıyan zirveye ulaştı . Oradan aşağı inip Beli İskar Nehri vadisine ulaştı .

Bugün, iz hala var, ancak hacılar ve karavanlar yerine, yoğun günlük rutinlerinden uzaklaşmak ve kendilerini Rila Dağları’nın büyüsüne dalmak isteyen turistler .

Dağları keşfetmek ve ilginç bir günlük gezi programı arıyorsanız, Elinizi Kirilova Polyana’dan başlayıp Kuru Göl’e ulaşan en popüler yürüyüş parkurlarından birinde denemenizi öneririz .

Сухото езеро в Рила Сухото езеро | Lucky Bansko

Göl nerede ve neden denir?

Kuru Göl, Rila’daki en alçak göllerden biridir. 1892 metre yükseklikte yer alır ve yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 120 metre genişliğinde bir alanı kaplar (gölün su dolu olup olmamasına bağlı olarak genişlik ve uzunluk değişir).

Göl buzul olan olmayan boşaltma ve kar ve yakındaki “Kobilino rezerv” ve kalkmaktadır iki küçük dere eriterek beslenen “Popovokapski gölleri.” Çoğunlukla eriyen karlarla dolu olduğu için, yaz aylarında göl genellikle kurur ve bu nedenle “Kuru Göl” adını taşır.

Bir günlük rota Kirilova Polyana – Kuru Göl

Bu rota aynı zamanda Botanik Rota olarak da adlandırılır, çünkü sadece son derece güzel arazilerden geçmez, aynı zamanda sadece Rila’da bulunan çok sayıda botanik türün tadını çıkarabilirsiniz.

Rila ravent, Rila çuha çiçeği, David’in asma, yabani soğan, Rila kreması, Rila temenugu ve diğerleri , rota boyunca ve Kuru Göl çevresinde görülebilir .

Rotanın başlangıcına nasıl gidilir?

Turist parkurunun Kirilova Polyana’dan başladığını ancak bundan önce Rila Manastırı’na gitmeniz gerektiğini belirttik. Manastırın kapılarına ulaştığınızda, iki seçeneğiniz vardır – ya önce manastıra, sonra da Kuru Göl’e gidin ya da sonunda manastırı terk etmek.

Manastırın tamamen keşfedilmesi en az birkaç saat süreceği için ikinci seçeneği seçmek bizim tavsiyemiz. Kuru Göl’ü ziyaret ettikten sonra ziyareti manastıra bırakmak daha iyi bir seçenektir; böylece onu güvenle ve zaman baskısı olmadan görüntüleyebilirsiniz.

Kirilova Polyana’ya gitmeniz gereken yol (Sukhoto Gölü’ne giden turist yolu) manastırın arkasından başlıyor ve İvan Rilski’nin bir keşiş olarak yaşadığı mağara boyunca geçiyor .

Rila’nın St. John’sunun (John) kim olduğunu bilmeyen pek bir Bulgar yok , fakat şunu da söyleyelim … Rila’nın St. John’u 876’da Skrino köyünde doğdu. Çocukluğundan 20-25 yaşlarına kadar bir çobandı . Fakat ailesi dinlendikten sonra laik ve her şeyden vazgeçti.

Sahip olduğu her şeyi veriyor ve manastıra gidiyor “St. Dimitar ” , ibadet ettiği yer. Doğaya olan bağlantısı ve maddi dünyada yaşama isteksizliği onu yaşamını tenhaya adamaya itiyor ve böylece bir Rila mağarasına yerleşiyor .

Hayatı boyunca, Ivan Rilski hasta ve fakirlere yardım etmek ve birçok mucize yapmak için kendini adamıştır. Yaptığı işler onu hayatı boyunca çok ünlü kılar, ancak aziz, son gününe kadar münzevi hayatını ve yolundan vazgeçmez .

Herkes, kesinlikle Rila Manastırı’na gelen herkes, Ivan Rilski mağarasını ziyaret etmek için biraz zaman ayırmalıdır. Bu nedenle, önerimiz onu geçmek değil, tüm Bulgaristan tarihinin en önemli insanlarından birinin hayatına ve işine saygı duymak ve onu durdurmak.

Bu küçük yoldan sonra yolunuza devam edersiniz ve yakında Bachkova cheshma bölgesine ulaşacaksınız ve oraya ulaşırsanız Kirilova Polyana’ya giden yolu gösteren işarete uymak zorundasınız . Çayırlara geçişi çok keyifli ve kolaydır. Yol boyunca Rila doruklarının sadece güzel manzarasının tadını çıkarmanın yanı sıra , Bakire ve Aziz Luke’un Koruma Kilisesi’ni de ziyaret edip ziyaret edebilirsiniz .

Живописна местност в Рила | Lucky Bansko

Kirilova Polyana’nın bulunduğu yere, kuru havalarda oldukça nezih bir asfalt yolla da ulaşabilirsiniz. Yol Rila Manastırı’nı izler ve doğruca bölgeye çıkar

Kirilova Polyana – Kuru Göl

Kirilova Polyana (1500 m.) Kirilova Polyana – Balık Gölleri – Kokmuş Göl, yakındaki dağ evleri “Granchar”, “Malyovitsa” ve diğerleri gibi diğer popüler rotaların başladığı son derece güzel bir alandır , ancak şimdi sizi tanıtmayacağız onları ve Kuru Göl’e devam edeceğiz.

Yani …

Çayırlara ulaştığınız zaman etrafta beyaz – yeşil – beyaz işaretler bulunmalı ve onu takip etmelisiniz. İz kayın ormanı ile başlar ve yaklaşık yarım saat sonra Kirkulitsite bölgesine ulaşamayacaksınız .

Burada biraz aşırı bir tırmanış bulacaksınız, ancak Kirkulitsy’nin en yüksek noktasına ulaştığınızda yaşadığınız tüm zorlukları unutacaksınız. Oradan Rila Manastırı ve çevresindeki tepelerin manzarası şaşırtıcı olduğundan eminiz.

Kirkulitsite’den geçtikten sonra iz çam ormanları ve yeşil çayırlar arasında devam eder ve bir sonraki (son) küçük tepeye nasıl varacağınızı hissetmezsiniz. Ondan sonra tek yapman gereken Kuru Göl vadisine inmek. Vadiye ulaştıktan sonra gitmek için sadece kısa bir yolunuz var ve başarılı geçiş için kendinizi tebrik edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, yıl boyunca güzel orman çiçekleri ile çevrili olan gölün güzelliğinin tadını çıkarmak. Güzel bir mola verin , piknik yapın ve gerçekten muhteşem manzaraların keyfini çıkarın.

Ve eğer şanslıysanız, gölün çevresindeki çayırlarda sadece bu geçişe Botanik Güzergah olarak da adlandırılan Rila Dağları’nda yetişen nadir botanik türlerin bazılarını görebilirsiniz .

Sizi Kirilova Polyana’dan Sukhoto Gölü’ne kadar olan tüm güzergah boyunca geçirmeniz yaklaşık 2 saat (normal seyir) ve bir saat 45 dakikadır (yüksek hız). Geçiş sırasında üstesinden gelmeniz gereken yer değiştirme yaklaşık 400 – 500 m’dir Geçiş seviyesi orta zorlukta ve bunu çocuklarla geçirebilirsiniz.

Gücünüz varsa (ve arzu ederseniz), Kobilino Branishte’ye geçişle devam edebilirsiniz, oradan Ribni Gölleri, Malyovitsa, Govedartsi, Borovets vb. İçin işaretli parkurları kullanabilirsiniz.

Kirilova Polyana – Dry Lake’in geçişi, Rila’da bir günlük gezi için yeterliyse, diğer yoldan gitmeniz ve Rila Manastırı’na gitmeniz ve ona iyi bir şekilde bakmanız gerekir.

Рилския манастир | Lucky Bansko

Rila Manastırı’nı ziyaret ettiğiniz gibi, Kutsal Manastır’da sizi şaşırtacak başka bir şey var. Görülecek daha çok şey var, her zaman kaçırdığınız ya da hiç zaman kaybetmediğiniz bir şey.

Ve Rila Manastırı’nı hiç ziyaret etmemiş olanlara, sizi içtenlikle kıskanıyorum, çünkü ülkedeki en büyük manastır kompleksi ile ilk temas asla unutulmayacak bir şey.

Manastır, kendisini ve birkaç öğrencisini barındıracak en büyük Bulgar aziz Ivan Rilski tarafından kuruldu . Abode dağın biraz uzağındaydı ve çok küçük ve mütevazıydı.

Bugünkü yerinde, manastır 1335 civarında inşa edilmeye başlandı. O zamanlar, Hrelyova Kulesi (bugün görebileceğiniz) ve manastırın konut binalarından bazıları inşa edildi.

Bugün görebildiğimiz manastır kompleksi 19. yüzyılda inşa edilmeye başlandı, bu sırada merkez kilise Theotokos manastırının Doğuş avlusuna (1834-1838) yapıldı.

Manastır manastırı , Bulgaristan tarihinin parçalarını ve Hıristiyan inancımızı koruyan bir hazinedir. Bu, herkesin vücuttaki her bağlantıya ulaşan huzur, sükunet ve sessizlik hissettiği yerdir.

Bansko’dan Dry Lake’e nasıl ulaşılır?

Bansko’da tatildeyseniz ve Dry Lake’e geçiş yapmaya karar verirseniz, Bansko yönünü Rila Manastırı’na götürmelisiniz. Tatil beldesinden manastıra uzaklığı 94 km’dir. ve oraya varman yaklaşık bir buçuk saatini alacaktır.

Tüm yürüyüşe çıkmaya karar verirseniz, arabanızı manastırın önündeki park yerinde bırakmalı ve arkasındaki yolu almalı ve yukarıda belirttiğimiz yolu izlemelisiniz.

Kendinizi biraz yürüyerek kurtarmak istiyorsanız, sizi doğrudan Kirilova Polyana’nın bulunduğu yere götürecek olan manastırın arkasındaki asfalt yolda devam edebilir ve buradan Kuru Göl’e geçmeye başlayabilirsiniz.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Rila Dağları’nın güzelliğinin tadını çıkarmak için tatilinizden bir gün önce geçirdiğiniz için pişman olmayacaksınız .

Diğer seçenekler

Dry Lake’e geçiş kısa görünüyorsa ve Kobilino Branishte sığınağına ve Malyovitsa kulübesine devam etmeye karar verirseniz, gece kulübesinde kalabilir ve ertesi gün geri dönebilirsiniz.

Ayrıca geceyi manastırda geçirme seçeneğiniz de var. Eğer biraz daha yakından bakmak ve geçiş sonrası rahatlamak istiyorsanız.