160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Krinets ve Belizmata Barajları

Kış yavaş yavaş uzaklaşıyor ve artık yazın nerede tatil yapacağınızı düşünmenin vakti geliyor. İnternette dolaşıyorsunuz ve size huzur, lezzetli yemek, doğa gezileri, çokça görülmesi gereken ünlü mekan ve oltanızı atıp da birkaç sazanı spor niyetine alt edip avlayabilecek su kenarları sunacak ideal yeri arıyorsunuz değil mi?

O zaman (halen aklınıza gelmediyse) bizim size önerimiz, Bansko’da yaz tatili fikri üzerinde düşünmenizdir.

Artık Bansko’daki tatil imkanlarını da gözden geçirdiniz ama beldenin daha çok kış merkezi olduğunu ve özellikle de balıkçılğıa tutkun biriyseniz yazın orada yapacak pek bir şeyin olmadığını mı düşünüyorsunuzı

Eh, ciddi ciddi Bansko’nun size balıkçılık ve relaks için uygun yerler sunamayacığını düşünüyorsanız, çok büyük bir yanılgıda olduğunuzu söylemek bizim görevimiz.

İddiamızı kanıtlarla da desteklemek için sizi hemen Bansko yakınlarındaki en ünlü barajların ikisi – Krinets ve Belizmata ile tanıştıralım.

Krinets Barajı

Krinets, Bansko’ya sadece birkaç kilometre mesafede olup, yakın geçmişte öncelikle sulama ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullanılmıştır. Baraj fazla büyük değildir ama bakımı çok iyi bir şekilde yapılmakta olup, içinde sazan ve alabalığı çoğaltılmıştır ki bu da oltanıza büyük bir balığın (eh, daha küçük de olabilir) kolayca takılabileceği anlamına geliyor. Balık kendini naza çekiyor ve ona sunduğunuz yemin tadına bakmak istemiyorsa bile elinizde birayla şezlongunuza uzanabilir ve Pirin Dağının güzel manzaralarına dalıp giderken dinlenebilirsiniz. Krinets Barajındaki balık tutma gününüz, hemen yakınında işletilen restoranda son bulabilir ve burada, eski Balkan tariflerine göre hazırlanan taze balık yiyebilirsiniz.

Krinets Barajı fotoğrafı | Lucky Bansko

Balıkçılık için mükemmel koşullar sunmasının yanı sıra, bütün ailenin dinlenebileceği ve açık havada harika bir gün geçirebilmesi için ideal yer olduğu için de Krinets Barajı, yaz aylarında hem Banskoluların, hem de şehrin misafirlerinin gözde mekanları arasındayer alıyor.

Baraj, Bansko’nun sadece birkaç kilometre üstünde, güzelliği ile ünlü Gurovitsa Mevkiinde bulunuyor olup, yaya da gidilebilecek bir konumdadır (hatta yaya gitmek tercih edilir). Baraja giden yolda, şifalı orman bitkileri, mis kokulu çiçekler toplayabileceğiniz ya da sadece güneşli bir yaz gününde doğanın tadını çıkarabileceğiniz rengarenk çiçeklerle örtülü çayırlardan, asırlık ormanlar içinden geçeceksiniz.

Krinets, Bansko’ya o kadar yakındır ki kime sorsanız nasıl gideceğinizi size tarif edecektir.

Belizmata Barajı

Baraj, aynı adı taşıyan mevkiide bulunuyor olup, aynı Krinets Barajı gibi yıllar önce sulama amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde Belizmata, Bansko yakınlarında bulunan en ünlü ve en çok ziyaret edilen barajlardan biri olup, hem Banskolular, hem şehrin misafirleri, hem de Bansko’nun civar ilçe ve köylerindeki balıkçıların da en sevdiği yerlerden biridir.

Kendinize Neden Belizmata Barajı Bu Kadar Büyük Raıbet Görüyor Diye Soruyorsunuz Değil miı

öncelikle baraja çok iyi bakılıyor ve sularında alabalığı, kefal ve sazan türetiliyor; bu yüzden, çok da usta bir balıkçı olmasanız dahi bir balığın gelip de oltanıza yakalanma ihtimali hiç de düşük sayılmaz.

Belizmata Barajı fotoğrafı | Lucky Bansko

Barajın etrafında, balıkarı birbiri ardına avlayabileceğiniz (ya da hiç kimse tarafından rahatsız edilmeden şezlongunuzda uzanabileceğiniz) iyice temizlenmiş, huzurlu kuytu köşeler var.

Sadece Gerçek Bir Balıkçı, Balık Tutacağı Yerin Temiz, Keyifli, Kuytu ve Her Şeyden önce Sessiz Olmasının Ne Kadar önemli Olduğunu Bilir Değil mi?

Arkadaşlarınızla veya aileniz ile beraberseniz de doğada harika bir piknik organizasyonu yapabilirsiniz çünkü baraj alanında mangala bir şeyler atacağınız, yanına salata yapacağınız ve ailenizle keyifli bir günün tadını çıkaracağınız oturaklar, masalar ve özel piknik alanları yeterli sayıda mevcut.

Ya da… Siz elinizde olta (elinizin altındaysa birayla) şezlongunuza rahatça kurulmuşken aileniz ya da arkadaşlarınız sıkılıyorsa baraj yakınlarında isteyen herkesin at binebileceği ya da en azından ilk binicilik dersini alabileceği bir at çiftliği bulunuyor.

Belizmata Barajının oldukça yakınında ise çok popüler olmayan ama buna karşın çok güzel olan Bansko yakınındaki görülmesi gereken mekanlardan Paligoden Manastırı olarak da bilinen Rozhdestvo Bogorodichno /Meryem Ana’nın Doğumu/ Manastırı yer alıyor. Kutsal manastır binası, ıkinci Bulgar çarlığı döneminde inşaa edilmiş olup, Osmanlı hükümdarlığı döneminde neredeyse temellerine kadar yıkılmıştır. Bu kutsal Hristiyan mabedinin tadilatı 1936 yılında başlamış olup, 1964 yılında tamamen onarıldıktan sonra Metropolit Pimen tarafından kutsanmıştır.

Size Bunları Neden Anlatıyoruz?

çünkü Bansko etrafındaki barajlarda balık tutarken canınız doğa arasında dolaşmak isterse manastıra kadar yürümek size çok iyi gelecektir.

Bansko'da Bisiklete binme | Lucky Bansko SPA & Relax

Bir hayal edin… Harika bir yaz günü, muhteşem balık avı, ata binmek ve gün batımına yakın doğa arasında manastıra güzel bir yürüyüş. Hep hayalini kurduğunuz sessizlik ve huzur dolu tatil bu değil miı

O kadar da sakinlik istemiyor musunuz? Peki o zaman! Balık rast gelmediyse adrenalin seviyesini yükseltip, ATV sürebilirsiniz.

Nerede mi yapacaksınız? Sadece barajdan, ATV veya daı bisikletleri ile yapılan bütün turların başladığı Paligoden’e ulaşmanız lazım.

Cafe gibi mekanlardan hoşlanıyorsunuz ve yemek pişirmekle ilgilenmek istemiyorsunuzı O zaman bereketli balık avından sonra Belizmata Barajındaki keyifli restorana oturup, orada pişirilen leziz ev usulü yemeklerden bolca yiyebilirsiniz.

Ay, az kalsın unutuyorduk… çocuklarınız balık tutma yarışmasına katılmak isterse oradaki işletmeciler harika çocuk balıkçılık kursları veriyor ve tam da bu dönemde Bansko’da olursanız sizin ufaklıkları da yarışmaya dahil edebilirsiniz.

Bansko yakınlarındaki her iki baraj da balıkçılık ve relaks için son derece iyi koşullar sunduğundan, Bansko’yu yaz tatilinizi yapacağınız yer olarak seçerseniz iyice dinlenmenin yanında kendinizi balıkçılık tutkunuza da bırakabilirsiniz.

Krinets’te de, Belizmata Barajında da deynek başına sembolik bir ücret ödersiniz ve tuttuğunuz balıkları alabilir ya da sizin için pişirmeleri için restorana verebilirsiniz. Sportif balıkçılıkla ilgiliyseniz balığı baraja geri de salabilirsiniz. Kendi balıkçılık aletlerinizi götürürseniz kimsenin sizi durdurmayacağı gibi, balıkçı takımlarınız yanınızda değilse de yerinde bir olta kiralayabilirsiniz.

Olta Atabileceğiniz Diğer Yerler

Nehir balıkçılığından hoşlanıyorsanız şansınızı Struma Nehrinde deneyin deriz. Nehirde kefal, sazan, alabalığı, beyaz balık gibi çeşitli balık türleri yaşıyor.

Dobrinishte Yakınındaki Ribarnika Tesisleri

Tesis, Dobrinishte’ye birkaç kilometre mesafede bulunuyor olup, balıkçılık ve dinlenmek için iyi bir alternatif teşkil ediyor. Ribarnika’da daı alabalığı türetilen üç göl mevcut. Tesiste, taze avladığınız balığı yiyebileceğiniz bir restoran da işletiliyor. Balık tuttuktan ve harika bir öıle yemeği yedikten sonra dolaşmak isterseniz, Ribarnika’nın tam yanında bulunan telesiyeje binip, Gotse Delchev Daı Evi ve Bezbog Zirvesine çıkabilirsiniz.

Dobrinishte yakınındaki Ribarnika | Lucky Bansko

Bansko yakınında çok sayıda baraj mevcuttur ve bu barajlar ülkenin en büyükleri ve en popülerleri olmasa bile, sizin ve ailenizin sakin bir balıkçılık günü veya haftasonu geçirmesi için gerekli her şeyi sunabilecek kapasitededir.

Gerçekten de çok büyük değiller ama bna karşın Krinets Barajı ve Belizmata Barajı çok bakımlı ve keyifli olup, balıkçılık tutkunları için olduğu gibi balık tutmaktan hoşlanmayan insanlar için de bir sürü eılence imkanı sunarlar.

Tabi ki sizin gibi relaks kelimesinin oltayı kapıp bütün günü baraj veya nehir kenarında geçirmek anlamına gelen insanlar, balıkçılık yapmak için izin belgesine sahip olunması ve denetlemeler esnasında yetkili makamlara ibraz edilmesi gerektiğini bilirler.

Böyle bir belge hamili değilseniz ya da belgenizi evde unuttuysanız hiç bir sorun olmadan Bansko Turizm Bürosunda çıkartabilir ve Bansko etrafındaki nehir ve barajları hiç bir sorunsuz ve içiniz rahat bir şekilde canınız ne kadar isterse dolaşabilirsiniz.

… Oysa siz Bansko’da yapacak bir şey yok diye düşünüyordunuz!

Evet, gerçekten de Bansko bir kış kayak merkezi olarak popüler ama yine de unutmayın ki bu şehir ülkedeki en güzel daıların birinde konuşlanmıştır ve yazın da sizi mutlu edecek şeyleri vardır.

Bansko’yu yaz tatilinizi geçireceğiniz belde olarak seçerseniz ailenizle ve dostlarınızla gerçek, huzurlu ve relaks imkanı sunan bir tatil geçirecek olup, evinize enerji depolamış ve “Krinets’de şu kadar büyük şaran yakaladım (evet kesin pulsuz en az 10 kilo) sonra Belizma’da en az 5 kilo alabalığı tuttum” tipinden hikayelerle döneceksiniz.

Bu bölge, boşu boşuna ülkemizden ve komşu ülkelerden gelip temiz hava, lezzetli yemekler, güzel manzaralar ve… hiç kimse tarafından rahatsız edilmeden kendilerini balıkçılık tutkusuna bırakacakları yerler arayan turistlerin gözde istikameti değil.

Bu şehir size gerçekten muhteşem bir yaz tatili geçirmeniz için gerekli her şeyi sunabilir.

İşte bu yüzden, yorgunluğunuzu atmak ve Bansko etrafındaki baraj kıyılarında geçireceğiniz birkaç günün keyfini sürmek istiyorsanız fazla düşünmeyin de yaz için olta takımlarınızı hazırlayın.