Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Kleptuza – Rodopların gizemli yeri

Kleptuza Tarihi | Lucky Bansko

güzel bir yer de – Doğa aşk ve yeni maceralar arıyorsanız, Velingrad’da baraj Kleptuza ziyaret ettiğinizden emin olun Bansko bölgesinde. Bu görülebilir hak Orpheus dağlarında, en etkileyici ve gizemli Eni doğal yerlerden biridir. Hiç şüphe yok ki, baraj bir lokus kentin sembolik ve her zaman içinde ve onun adı ile bağlı olduğunu haline gelmiştir.

Kleptuza, Chepinska Nehri’nin sağ kıyısında , Velingrad’ın Chepino semtindeki dağ yamacının yakınında bulunan korunan bir alandır . Chepino, Velingrad’ın üç termal bölgesinden biridir. Mekan kesinlikle mistisizmle doludur ve onu ziyaret eden herkese güzel yeşil manzarası ile romantizm duygusu getirir . Doğa arasında tam bir rekreasyon için ön şart olan yemyeşil yeşilliklerle çevrilidir .

Konumu kolayca erişilebilir , hem turistler hem de yerliler için rahatlatıcı ve heyecan verici bir yürüyüş için tercih edilen bir yer . Gölde ördekler var, su çarkı kullanma imkanı var ve sahilde çok sayıda restoran bulunuyor.

Göl yemyeşil bir bitki örtüsü ile çevrilidir ve gezinmek için bir yer olarak erişmesi kolay bir yer seçtik kasabadan ve güzel göl manzaraları sunmaktadır.

Tam konumu Velingrad’ın güney-batı kesiminde, solda III-843 Ulusal Yolu ve Septemvri – Dobrinishte’nin dar hat izleri var . Site korumalı ve 412 hektarlık bir alana sahiptir . Kleptuza Velingrad’ın sembolüdür.

karst kaynağı Kleptuza bir alan 412 ha işgal hakkında P Aion 1966 yılında korunan doğal alanı ilan edildi. Çünkü bu kayda değer olanın, Yunanca kleptos kelimesinden türetilmesi gerekiyor, bu da saklanmak , çalmak anlamına geliyor . Bu nedenle, baharın altındaki bağırsaklarda bulunan devasa su fikri .

Kleptuza Tarihi

Kleptuza Spring’in oldukça ilginç bir hikayesi var. Vora etrafında bugünün ekili parkı sularının alanında onlar akan nehir yakınında Chepinska akmaktadır 1932’ye kadar. İki gölün yerine geçmişte vardı. bataklık çayır ve altındaki – nehrin yatağı. Onlar n 1937 göller halk gönüllü çalışmaya ve belediye tarafından bağışlanan malzemeler ile sayesinde yaratıldı. Dikim Te rveta şeklindeki sokaklar, merdivenler ve gözlem için platformlardır.

 Ve bir zvor için | Lucky Bansko

Ve bir zvor için

Kleptuza, Bulgaristan’daki en büyük karstik yay. O Saha çalışması mermerlerle geniş karst alan tarafından yol açtı. Bu son derece değişkendir, genellikle 270-1020 dm³ / s akış oranına sahiptir. Yeraltı kurşun yakındaki nehir yatakvardır arıza, üç yerde dışarı böylece yüzey oldu.

Su 8,1 ° C’lik bir sıcaklık ile, nispeten sert, berrak ve soğuk Kleptuza’nun suyu içmeye uygundur. Kleptuza suyunun büyük bir kısmı içme için kullanılıyor . Bir kısmı yakalanır ve Velingrad’a su temini için kullanılır .

Suyun geri kalanı iki güzel gölcükler beslenen ve dolayısıyla daha sonra yakındaki nehir boşaltır. Kaynak suyunun ulaştığı yer   Meriç   ve   Beyaz Deniz güney Kars st bahar itibaren özellikle yaz aylarında, b Iva genellikle horoz Hortave onun misafirler sakinlerinin uğrak AB test parkında dönüşür dökmeyen çam ormanları var. Park, 1933 yılında kurulan ilk göl olan eski belediye belediyesi Chepino – Banya’nın kendi kaynaklarıyla inşa edildi .

Kleptuza hakkında ilginç gerçekler

Rezervuar sularının suyu bir yırtılma olarak berraktır ve iklim koşulları hiçbir zaman sıcaklığını etkilemez. 8 derece – Yaz ve kış döneminde sıcaklığı sabit tutulur .

koruma alanının alanında Kleptuza 260 litre echebni içeren bitkilerin yaklaşık 285 tür bulundu. X Ernie t çam orada yaşayan ana ağaç türüdür. Yaklaşık 50 ağaç, çalı ve çok yıllık tür – nadir, tehdit altında olan, Balkan endemik türleri:

 • kuşak(Acer heldreichii)
 • suluen gürgen (Ostria carpinifolia)
 • Breckin(Sorbus torminalis)
 • Irgae(Amelanchier vulgaris)
 • esterolmayan bir selülit (Cotoneaster vulgaris)
 • hatmi(Sorbus aria), koyun sütü (Chelidonium maius)
 • sumak(Cotynus coggigria)
 • Ylemov orkide (Orchis militaris)
 • evcil hayvan haçı(Lilium martagon)
 • Rodopska hercai menekşe (Viola rhodopaea)
 • porecholistenkuyruğu (verbascum roripifolium)
 • Paskalya’yı taçlandırdı(Ver onica chamaedryc).

Kleptuza bölgesinin faunası oldukça çeşitlidir ve geyik, geyik, yaban domuzu, tavşan, ağaçkakan, yavru, güvercin, grivak içerir.

Ah Velingrad Korunan alanın Sven Kleptuza göl ve park alanı da bir şapel” içerir. Ilia “ Markovi Skali bölgesinde, bir Trakya kült tapınağı. Cliptuza’nın merakı , topraklarının 24 paralel ve 42 meridyen – Bulgaristan topraklarındaki tek geçiş noktası olması ve onu çok önemli bir yer haline getirmesidir .

Kleptuza , Harmanit, Brezi, Gri Su ve diğerlerine giden bir dizi işaretli yolun başlangıç ​​noktasıdır .

Kleptuza Efsanesi

 Kleptuza Efsanesi | Lucky Bansko

Efsane ve kuşak Kleptuza nesle saf sevgi mesajı iletilir. Clepna adında yerel bir kız . Uzes türünün en zeki ve en zeki kızı olarak kutlandı. Başka bir kız gibi, Cleppna sevgili sırrına olan sevgisini korudu.

Aşkları çok güçlüydü. Ormanda gizlice tanıştılar. Clepn’in ailesinin onunla evlenme zamanı gelmişti. Ancak genç bayanın babasının ve annesinin iradesi onunla çelişiyor. Kızının nişanlısı olarak komşu köyden zengin bir aileden genç bir adam seçtiler. Harika bir adamdı, ama soğukluk ve kalpsizlik gösterdi.

Bunu öğrenemediği için sevdiği kişi ile kaçar, çünkü gerçekten sevmediği bir insanla evlenmek için baygınlık edemez. Sevgilisi onunla kaçmak istedi. Sevgili kızıyla tanışmak için ormanı geçmek zorunda kaldı. Orman aşılmaz ve Çalışma Bay ve geçiş oldu. Kızın ormanı geçtiği an, bir soyguncu grubu orada hareket ediyordu. Güzel kız onu gördüğünde, silahlı ordu onu kovalar. Tüm gücüyle kaçıyordu, ama kısa süre sonra tokmaklar onu yakaladı.

Ona yaklaştığı anda, Tanrı’ya , onun kölelik tarafından ele geçirilmek yerine onu yutacağı yerine kabul ettiğini kabul eder. İsteği duyuldu. O anda ayaklarının altındaki zemin açıldı ve kız anında kayboldu.

Sürü görünce ortadan kaybolduğunda, durduğu yerden su döküldü. Bu su, horde horde boğuldu. Böylece bu su bugüne kadar akmaya devam ediyor.

Böylece bu baraj daha sonra Uza ailesinin Kepana kızının ismini aldı . Eğer baraj Kleptuza ziyaret ettiğinizde, o her zaman neobik novella mistik güzelliği ve bu doğal olayın büyücü netizam hissetti.