160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Kalıcı ikonik sergi

Büyük olasılıkla, Bansko’ya gitmeden önce, şehri ziyaret ederken ziyaret etmek istediğiniz manzaraların bir listesini yaptınız. Kutsal Üçlü Kilisesi ve Varsayım Kilisesi, Nikola Vaptsarov’un evi, Velyanova evi, Neofit Rilski Evi ve daha pek çok önemli yer ziyaretinin derhal sizin listenizde olduğunu varsayar ve sizi tebrik ederiz. seçiminiz

Bansko simgeleri | Lucky Bansko

Bütün bu kültürel ve tarihi siteler ilginizi hak ediyor ve biz onlara hakettikleri şeyi vereceğinizden eminiz.

Ancak şimdi, sizi, turistler tarafından henüz iyi karşılanmayan “Bansko Sanat Okulu” olan Bansko’daki en büyük ve en ilginç turistik yerlerden birine tanıtmak istiyoruz.

Ama önce…

İkonik sergi ve orada görebileceğiniz şeyler hakkında konuşmadan önce, serginin yer aldığı bina hakkında size biraz daha bilgi vermeye başlayacağız.

Bu sapmayı, Bansko’daki en eski korunmuş ve tek tanınmış bina olduğu için yapıyoruz. Tek katlı bina 1749 yılında inşa edilmiş ve uzun yıllar önce Hilendar’a ait olan ve daha sonra Rila Manastırı’na taşınan bir manastırdı.

Birkaç yüzyıl boyunca, Bansko’daki kadın manastır, Bansko’nun Hıristiyan ruhunu korumada önemli bir rol oynamıştır. Bina tamamen özgün formunda korunmaktadır ve Bansko’nun en dikkat çekici kültürel ve tarihi miraslarından biridir.

Ve neden bu kadar tarihli? Eh, Banskoi, işlerinden gurur duyan ve bu nedenle manastırın ana duvarlarından birinde inşa edildiği tarihi kazandıkları için çok uyanık ve yardımsever insanlardı.

Rönesans binası, ulusal öneme sahip bir kültür anıtı olarak ilan edildi.

İkonik sergi nedir?

Bansko’daki ikonların daimi sergisi 1986’dan beri faaliyet gösteriyor. Ülkede ikon resminin gelişimine büyük katkıda bulunan Bansko Sanat Okulu’nun ustalarına adanmıştır.

Bansko Zografska Okulu, 18 – 19. Yüzyıllarda sadece resim ve ağaç oymacılığı alanında değil, aynı zamanda ülkemizin tarihi ve kültürel mirası üzerinde de kalıcı izlenim bırakıyor.

Bansko Sanat Okulu

Bansko okulunun kurucusu, ülkemizde anıtsal resmin gelişmesine çok katkıda bulunan Toma Vishanov – Molera’dır.

Bansko'da ikon sergisi | Lucky Bansko

Molera’nın 1750 ve 1760 yılları arasında doğduğu bilinmektedir, ancak öldüğünde tam olarak bilmiyordu. Bir süre Toma, Viyana’da, resimdeki Avrupa geleneklerinin güçlü bir şekilde etkilendiği bir yerdi. Yapıtlarına getirdiği yabancı üslubu, ona “sanatçı” anlamına gelen “Molera” takma adını getiriyor.

memleketi Bansko dönen Thomas Hadzhiikonomov Vishanov ülkedeki tüm diğer okullardan Bansko sanat okulu ustaları özellikleri yenilikçi, ilerici stil ikonu boyama ve ahşap işçiliğinin, başlangıcıdır.

Bu okul boya sanatçı figürleri, renk ve kompozisyon uyumu izdalzhenost ile ayırt edilir Görüntüler, duvarların perdelik, saflık ve parlaklık zarif çizgisi ile karşı karşıyadır.

1750 ve 1760 yılları arasında doğduğu bilinmektedir, ancak öldüğünde tam olarak bilmiyordu. Bir süre Toma, Viyana’da, resimdeki Avrupa geleneklerinin güçlü bir şekilde etkilendiği bir yerdi. Yapıtlarına getirdiği yabancı üslubu, ona “sanatçı” anlamına gelen “Molera” takma adını getiriyor.

Bu okul boya sanatçı figürleri, renk ve kompozisyon uyumu izdalzhenost ile ayırt edilir Görüntüler, duvarların perdelik, saflık ve parlaklık zarif çizgisi ile karşı karşıyadır.

Dünya yolunun bitiminde, Toma Vishanov – Molera, tarzını ve biçimlerini takipçilerine yeni bir Avrupa zihniyetinde değiştirmez. Molera, Çocuk, Melekler ve Peygamberlerle birlikte Meryem Ana’nın simgesi olan Bansko’daki Varsayım Kilisesi’nin varsayımındaki ikonostasisin ikonlarının yazarıdır. Rila Manastırı’nda Pokrov Bogorodichen’in resminde oğluyla birlikte çalışmıştır. El yazısı araştırmacıları sadece Bulgaristan’da değil, Avusturya, Macaristan ve diğer ülkelerde de farklı tapınaklarda bulunurlar.

Efendinin ölümünden sonra oğlu Dimitar ve torunu Simeon, Bansko okulunun gelişimine devam ediyor.

Dimitar Molerov babasının tarzına odaklanarak, kendi iz bırakmak ve Athos Dağı ikonografi bir daha muhafazakar bir şekilde geri döndü. görüntü derinliği boyanmış ışık alan ve manzara love fırça Dimitri çıkan Boyama, renklendirme ve esneklik ile ayırt edilir.

babasının teknikleri unsurlarını alarak ve boyama daha muhafazakar yolu ile bunları iç içe Dimitar Molerov zamanının en popüler ve saygın ressamlardan biri oldu.

Vaka Dimitar Molerov kilisede Bansko “Kutsal Üçlü”, Rila Manastırı (1835), kilisede boyamaya şapel “Arkhangelsk fuar” nin boyama içinde simgeleridir “Pchelino.” usta Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, içinde manastırlarda ve büyük eserlerini olan Athos Dağı manastırında freskleri arasında çalışır “Vetroped.”

Maalesef Dimitar o değil her yerde eserinde imzasını atmıştır çalıştı ve bu özellikle yurt dışında genel çalışmasını izlemek için onun araştırmacıları engellemektedir. O üzerinde çalışmış olması gerekiyordu. Girit, Shkodra ve başka yerlerde, ama onun aktivitesinin geri alınamaz bir kanıtı yoktur.

Simeon ve George – Bansko Sanat Okulu geleneklerini devam ailesinin sonraki kuşaklar, oğlu ve Dimitar Molerov torunu vardır.

Simeon Molerov uzun yıllardır babasıyla çalışmış ve Bansko Sanat Okulu’nun resim karakter tekniğini tam anlamıyla benimsemiştir. Maalesef George Molerov (torunu) Çok genç öldü ve büyük bir mirası ama mükemmel tekniği ile boyanmıştır birkaç küçük simgeler terk edemedi.

Molera ve halefleri – – Thomas Vishanov yanında oğlu Demetrius ve torunu Simeon, Bansko sanat okulunda Mihalko Golev Stefan Stamatov George Boboshevski, Usta Velyan ve oğlu Melek Vella Hristo Gylybov Dimitar Sirleshtov ve diğerleri gibi ünlü ustaları oluşturun.

Bansko okulunun ustaları, bugün “Bansko Müstahkem Evi” olarak bilinen tipik mimari tarzın başlangıcıdır. Bu Revival mimari tarzı onların gizli geçitler, boşluklar, barınaklar ağır kapıları ve çoğunlukla süslü cepheler, masif yüksek duvarlar ile karakterizedir.

Bansko halkının evlerin resmindeki sevgisi o kadar büyüktü ki, cephenin yanı sıra, tek tek odalar ve hatta saklanan yerler genellikle boyanmıştı.

“Bansko evini müstahkem” XVIII yüzyıl mimari tarzı için otantik Bugün örnekleri Velyanova, Benin, Hadjivalcho, Molerovi Renkli ev Bansko eski çeyrek ve bunların arasında en popüler olan görülebilir.

Yıllar boyunca kuğu ustaları Debar, Tryavna ve Samokov sanat okulları ile işbirliği yaptılar, ancak yenilikçi tarzlarını korudular.

Bansko Sanat Okulu’ndan ikon-ressamların ayırt edici el yazısı, altın ve parlak renklere olan sevgidir. Bu okulun tüm ustaları (kurucu Toma Molerov olmadan) bu renkler ile cömertçe “oynar”.

Bansko Zografska Okulu yerel öneme sahiptir. Buna ait ustalar çoğunlukla Bansko, Razlog, Blagoevgrad ve çevresindeki yerleşimlerde çalışmaktadır. eserlerinin en önemli Bansko ve Razlog Rila Manastırı kilise “Holy Trinity” de bulunabilir.

Kurtuluştan sonra, resim okulu çalışmaya devam ediyor, ama başarısı giderek azalmaktadır. Geçen yüzyılın ler – Ancak, kurtuluş hemen sonra kapanıyor diğer boyama okullardan farklı olarak, Bansko okul var ve 20 kadar (alt devirlerde de olsa) büyümeye devam ediyor.

Kalıcı İkonik Pozlama

1986 yılında bir karar Rönesans döneminden Bulgar ikonografi, resim ve oymalar büyük ustalarından bazı eserleri hakkında da bilgi almak için daha fazla insanın sağlayacak kalıcı bir simge sergi kurmak için eski bir manastırda alındı.

Bansko’daki ikonik sergi, orijinal ikonlar, fresklerin fotokopileri, kilise plakaları ve daha fazlasını içeren altı salonda yer almaktadır. İlk salonda, Rönesans döneminde kentin gelişimine katkıda bulunan tanınmış Bansko halkının portreleri görülebilir. Bunlar arasında şehrin en cömert donör biriydi Hacı Kurt (Plovdiv kardeşi), portresi.

Sergideki özel bir yer, Bansko Sanat Okulu’nun temellerini atan Molerovi ailesinin çalışmalarına adanmıştır.

Thomas Molerov eserleri sergisinin üçüncü odada görülen ve Hermitage “Aziz Luka” tarafından 1798 freskler kopyalarını edilir keyfini Bansko simge sergi ziyaret eden herkes onun en önemli eserleri arasında yer olabilir Rila Manastırı’nda.

Kalıcı ikon sergisine nasıl gidilir?

Serginin içinde bulunduğu tek katlı bina, şehir merkezinde, Kutsal Üçleme Kilisesi ve Paisii Hilendarski’nin anıtı sadece birkaç metre uzaklıkta yer almaktadır.

Kalıcı ikonik sergi | Lucky Bansko

Eğer kaçırmak veya bina geçemez kiliseye yapmak ama Can tesadüfen bu Bansko simge sergisi ise, tam adresini,. “Yane Sandanski” № 3 olur.

Serginin açılış saatleri pazartesiden cumaya 09.00-12.00 ve 14.00-17.00 arası. Sergi haftasonu ziyaretçilere açık değil.

Yetişkinler için bilet fiyatı BGN 2, öğrenciler ve öğrenciler için – BGN 2.

Bansko’daki Icon sergisi, Bulgarca, İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca dersler veriyor. Bulgarca konuşmanın fiyatı BGN 5, İngilizce – BGN 10.

Pazartesi günü sergiyi ziyaret etmeye karar verirseniz, ücretsiz olarak yapabileceksiniz.

Kalıcı ikonik sergi “Bansko Sanat Okulu” 100 ulusal turistik bölgenin bir parçasıdır ve bir turist kitabınız varsa bir mühür koyabilirsiniz. (Sitenin mührü evdedir – “Nikola Vaptsarov” Müzesi).

Bansko simge listenizdeki ikonik sergiyi kaçırdıysanız, şimdi yapın. Serginin size çok cazip geleceğini ve bu kadar yetenekli ve güçlü bir ulusun torunları olduğunuzu göreceğiniz gururun bir şeyle değiştirilemeyeceğini garanti ediyoruz.