160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Heyecan arayanlar için kaya tırmanışı

Kaya tırmanışı, aşırı deneyimleri seven ve yeni ve farklı bir şeyler denemekten korkmayan insanlar için tasarlanmış , güçlü duygular ve adrenalinle dolu, son derece çekici bir spordur.

Heyecan arayanlar arasındaysanız, hiçbir şey bu aşırı sporun tadını çıkarırken, Bansko’daki otellerden birinde yaz tatilinizin tadını çıkarmanızı engellemez.

Bansko'da kaya tırmanışı

Kaya tırmanışı için ne zaman ve nerede pratik yapabilirsiniz?

Kaya tırmanışı birçok çeşidi vardır ve yılın her mevsiminde uygulanabilir, ancak bir acemi iseniz , kayalara saldırmak” için en iyi seçenek yaz aylarıdır. Böylece tırmanma özelliklerinde güvenle ustalaşabilir ve bunun ekstrem sporunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz .

Nereye tırmanabilirsin?

Şu anda Bansko’nun yakınında birkaç tırmanma tesisi var ve şimdi sizi en popülerlerinden bazıları ile tanıştıracağız.

„Mağaralar” alanı

Bu bölge Bansko kentine sadece 3 km uzaklıktadır ve arabayla ulaşılabilir. Bansko’dan “ Chalin valog” asansör istasyonuna giden yolu kullanmanız gerekiyor ve tahta köprüye ulaştıktan sonra arabanızı oradaki otoparkta bırakabilirsiniz. Tırmanabileceğiniz kaya, park yerine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Kaya tırmanışı turlarının yapıldığı kaya, çakıltaşı ve kalker karışımıdır. Ortalama uzunluğu 15 metre ve şu anda farklı zorluk derecelerinde 13 tırmanma rotası var.

“Mağaralar” alanı en popüler kaya tırmanışı bölgesidir , bu yüzden tavsiyemiz ilk önce orayı denemektir. Bölgedeki tüm tırmanma yolları iyi donanımlı ve tamamen güvenlidir ve kasabadan sadece birkaç kilometre uzakta olmaları ve kolayca erişilebilir olmaları, onlara diğer kaya tırmanma alanlarına göre avantaj sağlar.

Vihren kulübe

Vihren kulübesinin yakınında iki donanımlı rotaya tırmanabilirsiniz. Onlara ulaşmak için önce Vihren kulübesine ulaşmalı , ardından bungalovlara giden yolu takip etmelisiniz . 8 no’lu bungalova ulaştığınızda nehre dönmeniz gerekiyor ve birkaç dakika içinde ilk kaya tırmanışı sektörünü göreceksiniz . Kaya granit ve kaya tırmanışı rotaları ikidir ve farklı hazırlık seviyelerine sahip dağcılar için uygundur.

İkinci bölüm ” Todorka ” olarak adlandırılır ve oraya tekrar ulaşmak için ungalow 8 bungalovuna gitmeniz, ardından nehrin yönüne gitmeniz ve onu geçmeniz gerekir. Nehri geçtikten sonra biraz daha ileri gitmek zorundasınız, sonra sizi kayaya götürecek olan işaretli bir yolda ilerlemelisiniz.

Bu sektörde , yeni başlayanlar için olduğu kadar daha gelişmiş dağcılar için de uygun olan güzergahları içeren 4 donanımlı güzergah bulunmaktadır.

Bu spor kimin için amaçlanıyor?

Bu makalenin başlangıcında, kaya tırmanışının güçlü duyum arayanlar için olduğunu ve sözlerimizden vazgeçmediğimizi belirttik. Ancak, yalnızca adrenalinle dolu bir spor değil, aynı zamanda kasları kuvvetlendiren, olumsuz düşünceleri temizleyen, çok fazla enerji ve pozitivizm veren ve insanın fiziksel ve ruhsal özünü dengelemeye yardımcı olan bir spor olduğunu inkar edemeyiz .

Kaya tırmanışı her yaş ve cinsiyete uygundur ve onu eşsiz bir spor yapan şey, farklı derecelerde beden eğitimi ve tırmanma seviyesine sahip kişiler tarafından uygulanabilmesidir .

Nasıl tırmanabilirsin?

Yeterince tecrüben varsa ve kendi ekipmanın varsa, eğitmen olmadan kaya tırmanışı yapabilirsin. Bunu yapmak için, nereye tırmanmayı planladığınızı ve fethetmek istediğiniz mesafeye gidebileceğinizi söylemelisiniz.

Ancak, eğer yeterli tecrübeye sahip değilseniz ya da sadece bir acemiyseniz, önerimiz yalnız gitmemenizdir (şehrinizdeki kulüplerden birinde kaya tırmanışı duvarını daha önce denemiş olsanız bile).

En makul çözüm, Bansko’daki tırmanma spor kulüplerinden ve tırmanışçılığından birine katılmak ve düzenledikleri tırmanma turlarından birine katılmak. Böyle bir tura katılmak için sadece kaldığınız otelin resepsiyonundan bilgi isteyin ve gerisini halledin.

Bir kaya tırmanışı turu neler içerir?

Benzer bir tura katılırsanız, organizatörler sizi otelden alır ve kaya tırmanışı alanına götürür. Sitede sizi aşırı sporla tanıştıracak nitelikli eğitmenler var , çünkü size hangi ekipmanın kullanıldığını, nasıl giyeceğinizi ve tırmanmanın nasıl çalıştığını detaylı olarak anlatacağım. Daha sonra eğitiminize başlayacaklar (deneyiminiz yoksa) ya da deneyiminiz varsa ve herhangi bir ek talimat gerekmediğinde size yardımcı olacaklar.

Hazırlık seviyenize ve isteğinize bağlı olarak, tırmanma süresi 1-2 saat ila 3-4 saat arasında olabilir ve fiyat 50 ila 80 BGN arasında değişebilir. Bir kaya tırmanışı turunun fiyatı, tırmanma alanına ulaşım , profesyonel bir eğitmen, kaya tırmanışı ekipmanı ve bazı tekliflere piknik de dahildir.

Kaya tırmanışı teçhizatı neler içerir?

Eğitmenlerin hangi kaya tırmanışı ekipmanının ne olduğunu ve hangi kaya tırmanışı ekipmanının kullanıldığını ayrıntılı olarak açıklayacağından eminiz , ancak en azından biraz önceden hazırlanabilmek için kayanın yüzüne baktığınızı bilmek iyi olacaktır. verilen:

Bir çift espadrilles

Espadrill’ler, bildiğiniz popüler yazlık ayakkabılar değil , kayaya “bağlanmanıza” izin verecek özel bir tırmanma ayakkabısıdır . Bu tür tırmanma botlarının birçok çeşidi vardır, ancak başlangıç için bütün gününü çıkarmadan geçirebileceğiniz evrensel espadrill’ler ile donatılacaksınız .

Spor tırmanışı için koltuk

Bu “koltuk” adı verilen, genellikle ayarlanabilir tokalı bir bel kemeri , sabitleme halkası, bacak kemerleri, “kulak”, envanter ve esaret noktaları .

Tırmanma türüne bağlı olarak koltuklar da farklı tiptedir, ancak şimdi spor tırmanışından bahsettiğimiz için, donatılmış olacağınız koltuk, spor tırmanışı ve salonda tırmanış için bir koltuk olacaktır. Bu koltuk türleri hem ağırlıkları (asgari) , hem de (kaya tırmanışı yaparken zorunlu değildir) ilave ekstraların bulunmaması bakımından diğerlerinden farklıdır .

Çocuklarınızla birlikte tırmanırsanız, özellikle çocukların fiziğine göre uyarlanmış çocuklar için koltuklar verilecektir.

Pirin Dağı'nda kaya tırmanışı

Donanımlı rotalarda kaya tırmanışı nasıl yapılır?

Size şimdiye kadar tanıtmış olduğumuz tırmanışa “spor tırmanışı” da denir ve tırmanma türlerinden yalnızca biridir. Dikkatinizi bu tür tırmanışlara odakladık, çünkü en yaygın ve ustalaşması en kolay olanı ve farklı hazırlık seviyelerine sahip heyecan arayanlar için en çok tercih edilen kaya tırmanışı olmayı oldukça mantıklı kılıyor .

Spor tırmanışı, genellikle çok yüksek olmayan bir kayaya tırmanıyor. Kaya önceden karıştırılmış emniyet cıvataları ile donatılmıştır. Bu tür kaya tırmanışı tek bir ip ile gerçekleştirilir ve dağcı zirveye ulaştığında, onu tutan ortağı, ipi tutan ortağı yere indirir. Bu kaya tırmanışı tamamen güvenlidir ve yeni başlayanlar ve çocuklar için çok uygundur.

Diğer popüler kaya tırmanışı türleri

Salonda da uygulanabilen spor tırmanışı dışında , güçlü duyum arayanlar da bu aşırı sporun diğer bazı türlerini deneyebilirler.

Geleneksel tırmanma

Bu tırmanma türü çok iyi hazırlık gerektirir ve yeni başlayanlar için güvenli olmayan kayalarda uygulandığı için önerilmez. Bu tırmanma türünde ön sabitleme cıvataları yoktur ve tırmanıcı bunları tırmanma işlemine sokar . Geleneksel tırmanış özel tırmanma ve tırmanma sırasında dikkat gerektirir.

Serbest tırmanış

Bu tür tırmanışı uygulamak da çok sağlam bir antrenman gerektirir. Bu, yapay destekler içermediğinden, tırmanma stillerini artıran en adrenalinden biridir , ancak yalnızca tırmanıcının tırmandığı kayalık arazide keşfettiğini destekler .

Alp tırmanışı

Oldukça sorumlu bir şekilde, bu tırmanma türünün en zor ve tehlikeli kaya tırmanışı türü olduğunu ve sadece çok iyi hazırlanmış dağcılar tarafından uygulanabileceğini söyleyebiliriz. Alp tırmanışı 2000 ila 6000 metre yükseklikte uygulanmaktadır ve buz ve kaya tırmanışı kombinasyonudur.

Güvenlik önlemleri de daha karmaşık olduğundan ve kaza riskinin göz ardı edilmemesi nedeniyle, dağ tırmanışı ekipmanı diğer tırmanma ekipmanlarından çok daha fazladır .

Büyük duvarlara tırmanma (BÜYÜK DUVAR)

Bu tür kaya tırmanışı adından da anlaşılacağı gibi, bu yüksek (200 metreden fazla) kayalara tırmanıyor. BÜYÜK DUVAR da çok iyi bir eğitim ve özel ekipman gerektirir.

Bansko'da dağcılık ve tatil

Bouldering

Bouldering, Bulgaristan’da hala iyi bilinmemektedir, ancak hızla popülerlik kazanmaktadır. Bu belki de en uç ve en ilginç kaya tırmanışı türlerinden biridir. Sadece birkaç metre yüksekliğinde olan kayalıklarda uygulanır ve espadrilles ve eller için talk hariç başka özel ekipman gerekmez. Bununla birlikte, bu tür kaya tırmanışı yöntemlerinin hiç güvenli olmadığını bilmek iyidir ve pratik yapmak için de hazırlık yapılması gerekmektedir.

Buildering

Bina tırmanışı (Yapıcı), yalnızca güvenli olmayan bir spor değil, aynı zamanda dünyanın bazı bölgelerinde de yasa dışıdır. Ülkemizde inşaat yapma pratiği yalnızca sitenin sahibinden, belediyeden ve polisten izin almanız durumunda mümkündür. .