Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Güzel ve eşsiz tepe Vihren – güzel tatil beldesi Bansko’nun tahtında incisi’dir

Coğrafi konum

2914m ile. deniz seviyesinin üstünde Vihren tepesi Bansko‘nun incisi olarak adlandırılmaktadır. Pirin’in kuzey kesiminde ve daha doğrusu Hvoynati tepesi ile Kutelo tepesiarasındaki nehirler Vlahinska ve Bınderitsaarasındaki ana sırt üzerindedir. Pirin Dağı’ndaki turizm için en etkileyici yerlerden biridir.

Güzel Vihren Zirvesi | Lucky Bansko

Dağ maceralarının hayranı olanlar, Pirin’in komşu bölgelerinden ve kuzeydeki Musala ile görkemli Rila Dağı’ndan nefes kesici manzaralar. Ayrıca Kutelo (2908 m.), Banski Suhodol (2884 m.), Strajite, Vihren’in kuzey kesiminde yer alan Kazanite’nin derin çemberleri ve pitoresk tepe Sinanitsa’nın (2516 m), Başliyski (2683m.) Ve Bınderişki Çukar (2732m.), Polejan (2851m.) Ve Malık Polejan (2822m.), Kamenitza (2882m), Dzhangal (2730m.) Ve Todorka tepesi (2746m.),  kayalık yamaçları ve ağaçları ile muhteşem görkeminin muhteşem manzarasını sunmaktadır.

Coğrafi özellikleri

Vihren tepesinin eğimlerimermer kayalardan oluşur, bitki örtüsü yoktur, kayalıktır ve su tutmazlar. Bu nedenle bölgede nehir ve göl bulunmamaktadır. Kar erittiğinde bile uzaktan beyaz görünüyorlar.

Coğrafya tepe Vihren | Lucky Bansko

Vihren’in sırtının tamamı, yüksekliği 2800 metreye ulaşan Banski Suhodol ve Kuteloile birlikte bu mermerden yapılır. Kabata sırtı, Vihren tepesini ve Hvoynati tepesini, Vlahini Gölleri’nin güzel manzarasının ortaya çıktığı yerden ayırır.

Bazıları açık havalarda Vihren tepesinden Ege Denizi’ninbile görülebildiğini söylüyor. Yaz aylarında, Vihren nadir astrolojik olayların gözlemlenmesi için iyi bir görünürlük sunar.

Vihren tepesi, Kutelo ve Muratov ile bağlantılıdır, Bulgaristan’ın üçüncü en yüksek tepesi Kutelo’dur. Vihren tepesinin yakınındaki en yakın göller, muhteşem manzaraları gösteren Bınderitsa ve güneybatı Vlahini gölleridir. Üstteki kar örtüsü 3 metreye ulaşır. Ortalama asgari sıcaklık -25 ° ile -21 ° C arasında ve en yüksek 15 ° ile 23 ° С arasındadır.

Bansko ve Pirin birincisinin yüksekliğindekifarkın 2000 metredir, büyük bir yer değiştirmesivar. Etkileyici yüksekliği ve etkileyici tepeleri ile Vihren, karşısındaki Güney Rila nehrinin önemli ölçüde daha alçak yamaçlarıyla güçlü bir etek oluşturur.

Bitki örtüsü ve hayvanlar dünyası

İlk bakışta tepenin kendisi bitki örtüsü üzerinde zayıf görünüyor ve bu sadece çıplak bir kaya gibidir. Aslında, Vihren’de bitki dünyası çok zengin değildir – esas olarak likör ve çim. Ama orada sarı Pirin haşhaşları, bahar centiyali, gök mavisi çiçeği ve ünlü edelvays gibi çiçekler ve yaşam buluyorlar. Bu güzel ve nadir çiçek, iki sirki yakınlarındaki Büyük ve Küçük Sarnıcın üst kısmında ve Konçeto‘da bulunan Camcievi kayalarının kayalık kenarında büyüyor.

Bitki örtüsü Vihren tepe | Lucky Bansko

Bitkiden farklı olarak, hayvan dünyası daha çeşitli kabul edilebilir. Vihren tepesindedağ keçileri (esas olarak Büyük Kazan Sirkinde yaya olarak yaşayan), küçük kemirgenler, dağ kargaları, kuzgunlar ve beyaz başlı akbabalar gibiçeşitli kuş türleri vardır.

Büyük ve Küçük Kazanyerel halk tarafından öyle adlandırılır ki, şekilleri derin bir gemiyi andırır ve bu nedenle buharı, sanki kaynar kaynayan sanki sık sık ortaya çıkarlar. Küçük Kazan2200m’de yer almaktadır. irtifa ve tabanı yeşilliklerle büyümüştür ve Büyük Kazan2400 metredir. yükseklik ve Kutelo ve Vihren’den enkaz içeren kayalık bir tabana sahiptir.

Vihren tepesi ile ilgili merak edilen gerçeklerden biri, 1942’ye kadar, “fırtınaların zirvesi” anlamına gelen Eltepeolarak adlandırılmış olmasıdır. Bu isim, Vihren’in tepesinde, Slav göklerinden bir tanrı olan Perun tanrısıolan efsaneden türemiştir.

Yöre halkı ona karşı korku ve saygı duyuyrmuş ve tepeye Eltepe diyormuş. Ve Pirin Dağı Slav Yüce Tanrı’nınadını alır. Bu ismin kökü Trakya kelimesi “perintos” ve Hitit kelimesi “perunaş” dan türemiştir.

Eltepeadı Vihren’in eteklerindeküçük bir sığınağa verilmiştir. Vihren’in yanında bulunan kalıcı kar motosikletini incelemek için inşa edilmiştir.

Tepe Görünümü Tepe Noktası | Lucky Bansko

Vihren, Bulgaristan topraklarında Musala’dan sonra ikinci ve Olympus Yunanistan’da Mitikas’tan sonra 2917 metre yükseklikteki Balkan Yarımadası’nda üçüncü sırada yer alıyor.

Buna Bansko’dan baktığımızda, tepesi kesilmiş bir piramidi andırıyor, ve güneyden baktığımızda, onun özelliği olan dört sütunlu bir piramide benziyor. Farklı yönlerden farklı bir görünümü var.

Vihren tepesinitırmanmak zordur, çünkü uç kaygan kayalarla ve sarp kayalıklarla karakterize edilir, ancak çoğu insan tırmanmaya başarmıştır. Vihren ilk kez 1934 yılında iki Bavyeralı Dr. Heinrich Auer ve Bernard Mosel tarafından tırmanılmıştır. Vihren’in 450 metrelik kuzey duvarına tırmanmaya başarmışlardır.

Vihren ayrıca yerel inançlarla da ilişkilidir. Örneğin, Todorka tepesiile ilgili iki ilginç efsane var. İlk efsaneye göre, Sitan kalesininsavunucusu olan cesur Bulgar Todorka, Türk istilacılarıyla son güçleriyle savaşmış. Yabancı inancı kabul etmek yerine ölmeyi tercih etmiş.

Bu efsane de Muratov tepesine adı verilen olan Murat Bey‘in adı vardır. Türkler tarafından kovalandıkça, Todorka zirveye tırmanmış, kalenin üzerinde yükselmiş ve oradan atlamış. Ve ikinci efsanede Todorka adında sıradan bir kız sevgili Vasil(Vasilaki)ile evlenmek istemiş, ama babası buna izin vermemiş. Böylece baba evinden  kaçmış, tepeye tırmanmışve ağlamaya başlamış. Gözyaşları yamaçtan aşağı akmış ve Todorini gözleri göllerini(hala Todorini gözyaşları olarak adlandırılmaktadır) oluşturmuş. Sevdiği Vasil onu her yerde aramış. O Vasilaşkı Çukartepesine ulaşmış ve umutsuzluk içinde kendini Vasilaşki Gölleri’ninbir parçası olan aşağıdaki göle atmış.

Vihren Zirvesi Gölleri | Lucky Bansko

Vihren bölgesinde, ismi efsane ile bağlandırılan Cangal veya Cengal (2730 m) ile ilgili bir başka zirve daha var. Bu tepe Momini dvori ve Cangal Kapısıarasında yer almaktadır. “Cangal” kelimesi kuzularını kaybeden bir koyun anlamına gelir.

Cengal aynı zamanda tanrı Perun’un kültüyleilgili bir ilahın adı ve aynı zamanda bölgede savaşan bir haidut ya da bir grubun lideri.

Vihren gezisi, 18 km uzaklıktaki Bansko’dan dört saatlik yolda bulunan Bınderitsa Nehri vadisinde yer alan iki Bınderitsa ve Vihren dağ evlerindenbaşlıyor. Bansko’dan çekilen yolda sarı bir işareti var.

Yol, önce Bınderitsa kulübe ile ve Vihren’e yürüyerek yaklaşık 30 dakika sonra geçer. İki dağ evine de 30 dakika ila 1 saat süren “Bansko” teleferiğiile ulaşılabilir.

Bınderitsa dağ evinden Vihren zirvesine, yolun iğne yapraklı bir ormanın içinden geçtiği ve işaretin yeşil olduğu 2-3 saat ulaşabilirsiniz. Bansko‘dan 18 km uzaklıktadır. Yol giderek daha dik hale gelir ve Büyük ve Küçük Kazan çemberindengeçer ve Kutelo ve Vihren zirveleriarasında Premka eyerine ulaşır.

“Vihren” dağ evindenyola çıkarsak, 2 veya 3 saate ihtiyacımız olacak. Kırmızı işaretlerle işaretlenmiş iki yol vardır. İlk yol, Kabata eyerini ve Vlahini gölleriniVihren zirvesinin bulunduğu güneybatıda geçirir.

Vihren zirvesine kadar kulübeler | Lucky Bansko

İkinci yolun yönü, Kazaniteden’dir ve Bınderitsa dağ evinin yolunabağlıdır. Yavorov dağ evinden dePirin’in birincisine gidebiliriz. Razlog’dan 4 saatte bulunur ve ilginç bir geçiş sunar, ancak daha fazla zaman alır – 7 saat. Pirin kuzeyindeki mermer sırtından geçerek, Razlog Suhodol (2728 m), Bayuvi dupki (2820 m.), Kutelo, Kamenitsa, Banski Suhodol (2884 m) tepeleritırmanılır.

Kaya macerası arayanlar, Kutelo ve Banski Suhodolarasındaki Vihren yakınında bulunan Konçeto’nun eyerleriniziyaret etmeyi kaçırmamalıdır. Geçişi, güçlü hisler arayanlar için harika bir deneyim sunuyor. Alan, kenarından geçişini kolaylaştıran metal bir halatla sabitlenmiştir.

İsim, biniciliği andırdığı gibi, geçtiği yoldan geliyor. Kötü hava koşullarına karşı inşa edilen bir barınak yakınında bulunur.

Dağ evlerine ayrıca tırmanış için zaman kazandıran bir asfalt yol ile ulaşılabilir. Vihren’e ulaşmanın en kısa yolu Vihren dağ evinden geliyor, yeni başlayan dağcıların tırmanışı ortalama 3 saat sürüyor, daha fazla dinlenme zamanı ayırdıysanız daha fazla sürebilir.

İz, dik ve güçlü taşlı olduğu için dağa dayanıklı ayakkabılarzorunludur. Dağ keçileri için tercih edilen bir yer. Vihren yolunun yakınında, edelweissin yetiştiği Kazanite bölgesibulunmaktadır. Orada neredeyse yıl boyunca kar vardır.

Eyer Kabata’dan tepeye giden yolun tırmanılması en zor olanıdır ve bazı yerlerde eğim 45 derecedir. Vihren zirvesinin mermer kayaları kaygan olduğundan, uygun tırmanma ayakkabısı ile kendinizi donatmak iyidir.

Vihren zirvesine kadar dik eğimler | Lucky Bansko

Vihren’e tırmanmak  için en çok tercih edilen mevsimi yazdır (haziran-eylül ayları arasında), çünkü o zaman gün daha uzundur ve hava koşulları daha elverişlidir. Vihren’e tırmanmanın en kolay yolu Vihren dağ evinden (1950m) olanıdır. Vihren’e ulaşabileceğimiz diğer rota Kral yolundanbaşlıyor ve üst kısım Kazanite tarafınada ulaşılabiliyor, bu yol daha iyi ekipman gerektiriyor.

Zirveye giden üçüncü yol, Camcievi kayalarınınkenarı boyunca ilerlerken, sağlam tecrübesi, profesyonel ekipmanı ve iyi fiziksel eğitimiolan gerçekten gelişmiş dağcılar için uygundur.

Açık havada ve çok rüzgarsız geçilmesi tavsiye edilir, çünkü arazinin kayalık olması, dik yamaçlar ve uçurumlar vardır. Camcievi kayaları Bınderitsa vadisi ile Kazanitearasında bir sınır rolü oynar. Onlardan Kabata‘ya inilir.

 

Bansko'dan Vihren zirvesine | Lucky Bansko

Bansko’nun incisi, Bulgar Turist Birliği’nin 100 Ulusal Turist Bölgesi arasında yer alıyor ve aynı zamanda “10 Dağ Şampiyonunun fethedenleri” inisiyatifinin de bir parçası’dır.