Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Güneybatı Bulgaristan’daki Manastırlar

Bansko’daki ünlü mekanları ziyaret ettiniz, şehrin atraksiyonlarını gördünüz ve Güneybatı Bulgaristan’ın diğer görülmeye değer yerlerini tanımak için bölgeyi dolaşmak istiyorsunuz.

Aslında, ülkenin bu kısmında hem doğa, hem tarihi ve kültürel açıdan görülmeye değer oldukça çok şey vardır. Bölgenin en büyük zenginliği ise burada bulunan manastırlardır. Zamanınız varsa ve istekliyseniz, Bansko’da tatil yaptığınız sürenin küçük bir bölümünü, Güneybatı Bulgaristan manastırlarını gezmek için ayırabilirsiniz.

Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Güneybatı Bulgaristan Manastırları

„Aziz Ivan Rilski” Rila Manastırı

Rila Manastırı St. Ivan Rilski | Lucky Bansko SPA & Relax

Ülkedeki en ünlü ve en çok ziyaret edilen manastır olmasının yanı sıra Rila Manastırı, Bulgaristan’da bulunan en büyük kutsal mekandır.

Manastır, X asırda kurulmuş olup, bu yerlerde inzivaya çekilmek için gelen Aziz Ivan Rilski’nin hayatı ile sağlam bir bağ içindedir.

İlk önceleri manastır, başka bir yerde inşa edilmiş olup, 1335 yılında Protosevast Hrelyo, onu bugün bulunduğu yerde tekrar kurmuştur.

Asırlar süren varoluşunun her döneminde manastır, Bulgarlığı koruyan güçlü bir ilmi ve ruhani merkezdir. Manastır kapılarının ardında, Paisiy Hilendarski ve Neofit Rilski gibi bilginler eserlerini hayata getirmiş olup, “İsa’nın Doğuşu” Kilisesinin (1343) kutsal çizimlerinde dini ressam Zahari Zograf’ın ta kendisi yer almıştır.

Manastır; Levski, Peyo Yavorov, Gotse Delchev ve daha nice Bulgar devrimcisine korumuş ve barındırmıştır.

Manastır kapılarından adım atar atmaz, sizleri beş kat büyüklüğündeki devasa manastır kısmı karşılayacak, Hrelyo’nun kulesi sizi büyüleyecek, “İsa’nın Doğuşu” Kilisesi ise ruhunuzu huzurla dolduracaktır.

Bansko’dan “Aziz Ivan Rilski” Manastırına Nasıl Gidebilirsiniz?

Bansko ile Manastır arası 94 km olup, nihai varış noktanıza varmanız, yaklaşık bir saatinizi alacaktır. Kutsal mekana varmanız zor değildir; sadece Sofya – Kulata yolunu çıkmanız ve Kocherinovo’ya sapmanız gerekir. Buradan sonra sadece bir yol vardır ve bu yol sizi Manastırın kapılarına kadar götürür. Yol asfalt olup, oldukça iyi durumdadır ama dar ve çok virajlıdır, bu yüzden dikkatli olun.

„Aziz Ivan Rilski” Rila Manastırı, Yüz Milli Mekan’dan biridir ve UNESCO listesindedir.

„Meryem Ana’nın Doğuşu” Rozhen Manastırı

Rozhen Manastırı Virgin'in Doğuşu | Lucky Bansko

Eğer şimdiye kadar Rozhen Manastırını ziyaret etme fırsatınız olmadıysa, bunu mutlaka в Bansko’da otelde konaklarken yapmalısınız.

Pirin Dağının eteklerinde saklanmış, Melnik’e birkaç kilometre mesafede bulunan bu manastır, sizi verdiği güven hissi ile şaşırtacaktır.

Tam olarak ne zaman kurulduğunu kimsenin bilmemesi ile birlikte varlığı ile ilgili ilk veriler, XIII asırdan günümüze ulaşmıştır. 1551 yılından bir el yazmasında, manastırın büyük yıkımlara uğradığını ama XVI yüzyılda tamir edildiğini yazmaktadır. Ana kilise, bazı konut binaları ve yemek kısmı da bu tarihe dayanmaktadır. XVIII yüzyılda daha fazla bina da yenilenmiş olup, b dönemde ana kilisenin iç mimarisinin düzenlenmesi de tamamlanmıştır (1732).

Türk hükümdarlığı zamanında kutsal mekan, metoha /başka bir manastırın veya rahip tapınağının uzantısı olan küçük manastır/ dönüştürülmüş olup, 1912 yılında mülkiyeti ile alakalı bir ihtilaftan sonra, mülkiyeti nihai olarak bizim ortodoks kilisemize geçmiştir.

Manastır faal olup, bütün yıl boyunca ziyaretlere açıktır.

„Meryem Ana’nın Doğuşu” Manastırına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bansko Şehri ile kutsal mekanın arası 110 km olup, buraya varmanız bir buçuk saatinizi alacaktır. Manastıra, Melnik’ten Rozhen Köyü istikametinde ilerlediğinizde ulaşırsınız. Köyden manastıra kadar birkaç kilometrelik asfalt yol vardır ve bu yol, sizi doğrudan manastıra götürecektir.

Bu bölgede birbirine kısa mesafelerde bulunan ünlü mekanları dolaşmak üzerine planladığınız bir trip ile gezinizi daha da zevkli ve unutulmaz hale getirebilirsiniz.

En iyi varan, Bansko’daki otelinizden daha erken yola çıkıp, ilk önce Rupite mevkiini ziyaret etmektir. Burası, son derece güzel olmakla birlikte, burada kahin Baba Vanga’nın evi ve tarafından inşa ettirilen “Bulgar Aziz Petka” Tapınağı bulunmaktadır. Ardından, sizi kan kırmızı şarabı ve son derece estetik görünümlü eski evleri ile Melnik Şehri karşılayacak olup, Rozhen Manastırını da gezdikten sonra, dönüşte kahin Prepodobna Stoyna’nın tapınağının bulunduğu Zlatolist Köyünde durabilirsiniz.

„Aziz Dimitar” Boboshevski Manastırı

Boboshevo Manastırı Aziz Dimitar | Lucky Bansko SPA & Relax

İkinci Bulgar Çarlığı döneminde kurulan bu manastır, uzun bir dönem, önemli ilmi ve ruhani bir merkez olmuştur. İlk önceleri Ruen Manastırı adını taşıyan bu kutsal mekandan, Aziz Ivan Rilski’nin rahiplik yolu başlamıştır.

Önceleri manastırın yeri Skrino Köyü yakınlarında bulunurken, Türk esareti döneminde tamamen yıkılmıştır. Sultan II Bayezid döneminde, ilk bulunduğu yerde değil de, bugün bulunduğu yer olan Boboshevo Köyü yakınlarında tekrar inşa edilmiştir.

Kurtuluşa kadar Boboshevski Manastırı, önemli bir ruhani ve ilmi merkez ve ülkedeki en zengin manastırdır. Kurtuluştan sonra zamanla çöküp, fakirleşmiş olup, kilise haricindeki binaları ise yıkılmıştır.

Bugün bu kutsal mekandan arda kalan tek şey, bizlere bir zamanlar burada zengin ve faal bir manastırın olduğunu hatırlatan tek kubbeli bir kilisedir.

Nasıl ulaşabilirsiniz?

Manastır Bansko Şehrine 75 km mesafede, Boboshevo’ya ise 4 km mesafededir. Köye girdikten sonra, izlemeniz gereken tabelaları göreceksinizdir. Yol düzgün olup, nihai hedefinize yaya veya araba ile ulaşabilirsiniz.

„Aziz İliya” Gornobreznishki Manastırı

Gorna Breznitsa Manastırı | Lucky Bansko

Gornobreznishi Manastırı, uzun bir geçmişe sahip değildir. 1992 yılında, Osmanlı zulmü zamanında tamamen yıkılan eski bir manastırın yerine inşa edilmiştir.

Manastır faal olup, rahibe manastırıdır ve manastır kısmı, avlu, çan kulesi ve küçük bir kiliseye sahiptir.

Bansko ile Gornobreznishki Manastırı’nın mesafesi 65 km olup, varmanız bir saati bulacaktır.

Kutsal mekan, Malashevska Dağının alçaklarında konuşlanmış olup, Kresna’ya 5 km mesafede ve Gorna Breznitsa Köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Manastıra giden yol oldukça düzgün olduğundan, ulaşımda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Rahibe manastırının konuşlandığı mevki masalsı bir güzelliğe sahipken, havası şifalıdır.

„Aziz Ivan Rilski” Ruen Manastırı

Ruen Manastırı Aziz Ivan Rilski | Lucky Bansko

Manastır, Aziz Ivan Rilski’nin doğum yeri olan Skrino Köyünün yakınlarındadır. Ruen Manastırı da  Gornobreznishki Manastırı gibi, zamanında manastır olan bir yerde inşa edilmiştir. 1995 yılında vatansever Bulgarlar, 2002 yılından itibaren faaliyete geçen manastırın inşaatını başlatmıştır.

Bu kutsal tapınağı ziyaret etmeye karar verdiyseniz, bunu pazartesi, çarşamba ve cuma günleri, rahiplerin inziva usullerine uyarak ziyaretçi kabul etmediklerinden yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Ama bayramlarda veyahafta sonu giderseniz, ayin esnasında rahip korosunu dinleyebilir, rahiplerin kendi elleri ile ürettiği reçel ve lokumun tadına bakabilir ve tüm manastırı saran sessizlik ve sakinliğin keyfini sürebilirsiniz.

Kendinizi maceracı hissederseniz, manastırı dolaştıktan sonra, kutsal tapınaktan çıkan patikalardan birini seçebilir ve Kutsanmış Su, “Haç” veya Aziz Ivan Rilski’nin inzivasının başladığı mağrayı ziyaret edebilirsiniz.

Skrino Köyüne yaklaşık bir – bir buçuk saat içinde ulaşabilirsiniz. Bansko ile köyün mesafesi 82 km olmasına karşın, yol düzgündür ve sorun yaşatmayacaktır. Dilerseniz, manastıra varmadan önce Blagoevgrad’a uğrayıp, şehri dolaşabilirsiniz.

„Aziz Kozma ve Damyan” Sandanski Manastırı

Sandanski Manastırı | Lucky Bansko

Sandanski Manastırı, Sandanski Şehrine yaklaşık 2,5 km mesafede bulunan, şaheser bir güzelliğe sahip “Smilovo” Mevkiinde bulunmaktadır.

Arkeolojik incelemelerden elde edilen verilere göre, bugünkü kutsal mekanın yerinde, Hristiyanlığın ilk dönemlerine dayanan bir manastır bulunuyormuş. Manastırda Kozma ve Damyan adında, şifacı olan ve insanlara bugün halen varoluşunu sürdüren “Miroto” yanında şifa dağıtan iki kardeş yaşarmış.

Eski manastırın, Orta Çağlardan ta ki ülkenin Türk Egemenliği altına geçene kadar tamamen yıkılmasına dek var olduğu bilinmekte.

1928 yılında, Sveti Vrach (günümüzdeki Sandanski) sakinleri, bugünkü “Azizler Kozma ve Damyan” Manastırını inşa etmeye başlamıştır.

Bugün manastır faaldir ama rahipleri yoktur.

Bansko’yu Sandanski’ye bağlayan yol 88 km uzunluğundadır ve yaklaşım bir buçuk saatinizi alacaktır. Manastır ziyaretinizi, Sandanski gezisi ile kombinleyebilir ve şehrin muhteşem parkını dolaşabilirsiniz.

„Aziz Ulu Şehit Muzaffer Georgi” Hadzhidimovski Manastırı

Hadzhidimovo Manastırı | Lucky Bansko SPA & Relax

Kutsal mekan Hadzhidimovo’nun tam olarak yanında ve Gotse Delchev’e 12 km mesafede bulunmaktadır.

Manastır, Hadzhidimovo üzerindeki bir tepede, Aziz Muzaffer Georgi’ye atfedilen eski bir Hristiyan tapınağının üzerine kurulmuştur. Türk egemenliği altında geçen yıllarda bu tapınak, tamamen terkedilene dek defalarca yıkılmıştır ve yakılmıştır.

Ama 1865 yılında tapınağın yerinde, bugün de dolaşabileceğiniz manastır inşa edilmiştir. Bir efsaneye göre, köydeki bir çobanın karşısına bir gün beyaz at üzerinde genç bir adam görünür ve tapınağın bulunduğu höyüğü kazmasını söyler. Genç adam her gece çobanın rüyasına girer ve çoban, Türklerin yaşattığı sıkıntılara rağmen kazmaya başlar. Gel zaman git zaman, küçük bir kilise inşa eder ve bu kilise birkaç yıl varlığını sürdürür. Böylelikle “Aziz Muzaffer Georgi” Hadzhidimovski Manastırı’nın hikayesi başlar.

İlginçtir ki höyük kazılırken, manastır inşa edildikten sonra bile sırrı çözülemeyen bir ikona bulunur. Ta 1965 yılında ikonaya tarihleme incelemesi yapılır ve 1750-1800 yıllarına dayandığı tespit edilir. Günümüzde ikona, manastırda sergilenmiştir ve dilerseniz önünde tapınabilirsiniz.

Manastıra varmak için yaklaşık bir saate ihtiyacınız olacak olup, sonrasında Gotse Delchev’e uğrayıp, burada bir kahve içebilirsiniz.