160 cm Kar örtüsü

Menu

Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Görkemli Musala tepesi – Bansko’ya sadece 24 km uzaklıktadır

Doğu Rila‘da, popüler tatil köyü Borovets yakınlarında, Bulgaristan’ın en yüksek zirvesi Musala’dır.

2925 metrelik bir yükseklikte Musala, sadece Bulgaristan’daki en yüksek zirve değil, aynı zamanda Balkanlar’da ve efsanevi Olympos’a yükselen zirve Mitikas(1917 m).

Musala Dağı kar ile | Lucky Bansko

Musala’ya tırmanmış olsanız da ya da yakın zamanda geçiş yapmayı planlıyor olsanız da, hepimiz bugün Musala’nın adını taşıyan bu görkemli zirveyi(tepeyi) öğrenmeye değer bir şey vardır.

Örneğin, uzmanlar tarafından yıllardır tartışılan en büyük ihtilafın, isminin kökeni olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlardan birine göre, Musala adı Arap kökenlidir ve “Tanrı’ya yakın” anlamına gelir ve diğerlerine göre “Musalat”, “domine eden” anlamına gelir.

Kim doğru ve kim değildir, kesin olarak söyleyemeyiz, ama Musala tepesinin Balkanlar’daki en görkemli ve en yüksek zirve olması… ve bu bizim için yeterli.

Eğer Rila’daki en yüksek zirveye geçiş yapmışsanız, ne beklediğinizi biliyorsunuzdur, ancak henüz değilseniz, ama bu fikri ciddiye almayı düşünürseniz, aşağıdakileri bilmelisiniz:

Musala tepesine gitmek için en uygun zaman geç bahar ya da sıcak yaz (özellikle çok deneyimli dağcılar değilseniz). Ancak yaz mevsiminde bile, yukarı çıkmanız durumunda, rahat ayakkabılar, yağmurluklar ve dış giyim eşyalarına (gerekli) ek olarak uygun ekipman sağlamanız gerekir.

Bunu söylüyoruz çünkü, yazın ayının en sıcak ayında Ağustos ayında bile, Musala’nın sıcaklıkları nadiren + 5 dereceyi aşar ve bu da oldukça soğuktur. En üstteki kar örtüsü 8 aya kadar dayanır ve kalınlığı bir metreyi geçebilir.

Bu yüzden, sıcaklığınızın dibinde bile, sırt çantanıza kalın bir giysi giyerek yol boyunca sürprizlere hazır olun.

Popüler rotalar(yollar)

Musala zirvesini fethetmekiçin yollar oldukça güzel, ama en popüler olanlardan bazılarına biraz daha ayrıntılı olarak bakacağız, gerisini de anlatacağım.

Yastrebets dağ evinden klasik rota(yol)

Bu, en kolay ve en güvenli rotadır, ancak bunun turistlerin en çok tercih edilen yolu olduğunu bilmek iyidir ve yaz aylarında, diğer birçok meraklıyla birlikte en üst sıraya çıkacağınız için önceden ayar yapmak güzeldir. Ayrıca Musala’yı fethetmeye çalışan birçok turistler olacaktır. Kalabalık biraz can sıkıcı olabilir, ancak hazırlığınızdan emin değilseniz, bu rotayı seçmek daha iyidir.

Ascend Dağı Musala | Lucky Bansko

Rota, Borovets’den başlayıp, Yastrebets dağ evinegiden teleferiğe binmeniz gereken yerden başlıyor. Teleferik ile seyahat etmek keyiflidir ve güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz, sadece 30 dakika sürecek ve yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşten sizleri kurtaracaktır.

Yastrebets dağ evinden yaya aşamaları başlar, birincisi Yastrebets dağ evinden  Musala dağ evine olanıdır. Yolun düzlüğü ve yürüyüşü sizi hiç zorlaştırmayacak. Yastrebets Dağ Evi’nden Musala Dağ Evi’ne olan mesafe yaklaşık 3 km, deplasman +20 m’dir ve bir kulübe diğerine ulaşacağınız süre bir saatten fazla olmayacaktır.

Musala dağ evine ulaştığınızda, bir süre dinlenebilir, taze dağ havasında nefes alıp yiyin ve güç toplayın. (Dağ evinin yanında hayran kalacağınız güzel bir göl vardır).

Rotanın bir sonraki aşaması Musala dağ evinden Buz Gölü(ledeno ezero)barınağına. Bu aşamada, yer değiştirme daha büyük olduğundan (+320 m) ve yolda biraz zor ve yavaşlatabilecek çok fazla taş olduğu için biraz daha fazla zorluk bekleniyor. Dağ evinden Göl’eolan mesafe 2 km’den biraz daha fazladır, bu da ortalama tırmanma hızına yaklaşık bir saat sürmektedir – bir buçuk saat. Barınağa ulaşırsanız, kendinizi en az 10-15 dakika dinlendirin çünkü bir sonraki aşama için çok fazla çabaya ihtiyacınız olacak.

Bunu, son aşama en kısa olduğu için söylüyoruz, ama elde edilmesi de en zor olanıdır, çünkü denivelasyonu büyüktür (+216 m) ve yol, dar ve kayalıktır. Barınaktan Musala zirvesine olan mesafe bir kilometreden azdır ve Bulgaristan ve Balkanlar’daki en yüksek zirveyiele geçirmek için yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Bu rota tamamen güvenlidir, çok iyi bir işareti vardır ve küçük çocuklarınız olsa bile gerçekleştirmek kolaydır. Tırmanma zamanı – 3 saat.

Unutmayın, Musala 100 ulusal site listesinde yer alıyor ve bir kitapçığınız varsa, mühürü üstteki metroloji istasyonuna koymak için yanınızda taşıyın.

Klasik yolu yürüyerek de (teleferiksiz) geçebilir, sonra Borovets’den Musala dağ evine ve ardından Buz Gölü – Musala zirvesinegiden tepeye inmek zorunda kalabilirsiniz. Teleferik olmadan tırmanma süresi – 6 – 7 saat.

Grınçar dağ evinden rota(yol)

Bu, güney tarafında Musala’ya giden en popüler rotadır ve Bansko‘nun zirvesini fethedecek olursanız en çok tercih edilen yoldur.Bansko’datatildeyseniz ve geçiş yapmaya karar verdiyseniz, Yakoruda, Belmeken veya Ribni Gölleri’ne(sizin için en uygun olanı) ve buradan da Granchar kulübesine gitmek için iyi işaretlenmiş parkurlara gitmelisiniz. Bu rota da tamamen güvenlidir, güzel manzaraların keyfine varacaksınız, Rila’daki en güzel zirvelerden(Marişki çal, Yuruşki Çal, Büyük ve Küçük İkiz) geçeceksiniz.

ВRila Dağı Musala | Lucky Bansko

Tırmanmanın son aşaması, yer değiştirme oldukça büyük olduğu için sizi biraz zorlaştırabilir, ancak çabalar tamamen değerlidir. Sizi bu rotadaki geçişe götürecek süre yaklaşık 5 saattir.

Maritsa dağ evinden rota

Güney tarafından Musala’ya giden bir başka güzel yol. İlk aşamalarda geçiş çok hoş ve hafiftir ve yolun neredeyse yer değiştirmesi yoktur.

Rota, MaritsaNehri’nin vadisinden geçmekte, Mariçini göllerinin yakınında tırmanmaktadır, Rila ve Mariçinite göllerininen güzel zirvelerinden bazılarını geçmektedir. Göllerin en üst seviyeye çıkması, büyük yer değiştirme nedeniyle biraz daha zordur. Tırmanma zamanı – 4 saat.

Zavarçitsa dağ evinden rota (yol)

Bu rota biraz daha zor ve iyi bir hazırlığa sahip değilseniz, bunu kaçırmak çok güzel. Geçiş Borovets’den Zavarçitsa dağ evine kadarbaşlar ve Marişki Çal’den geçer. Rota taşlardan geçerek daha fazla yer değiştirir ve 5 saatten fazla sürer.

Bu popüler (ve en güvenli) rotalara ek olarak, iyi hazırlık gerektiren birkaç yol daha vardır. Eğer bunlardan birini hala denemek istiyorsanız, iyi donanımlı ve deneyimli bir sürücü eşliğinde olmanız iyidir. Gelişmiş rotalar:

 • Çakır voivoda dağ evinden Merdivenden Musala’ya;
 • Musala dağ evindengüney tarafındaki Musala çelenkine;
 • Musala Çelenk’insırtından geçerek.

Bunlar yaz rotaları, ancak bir dileğiniz varsa gidebileceğiniz kış da var. Yaz mevsiminde bile kış rotalarının geçmesi çok daha tehlikeli olduğundan, önceden ne kadar hazırlıklı olduğunuzu bilmek çok güzel.

Eğer bir kış zirvesine çıkmayı planlıyorsanız, mutlaka bir rehbere sahip olmanız ve çok iyi hazırlık ve ekipmana sahip olmanız gerekir.

Biliyormusunuz…

 • Görkemli tepe Sovyet diktatörü Joseph Vissarionovich Stalin’in adına ismi olarak değiştirildi ve 1950’den 1962’ye kadar Musala tepesi Stalin olarak adlandırıldı;
 • Musala, Olympus Dağında ki (Yunanistan) ‘da Mikeas tepesinden8 metre daha yüksektir;
 • Tepe, yılın 254 günü karla kaplıdır;
 • Bazı uzmanlara göre, Musala tepesini ele geçiren ilk kişi,Makedonyalı İskender’in babası olan Philip II’dir;
 • Musala’nın ilk kayıtlı grup çıkışı 08.04.1923 tarihinde gerçekleşirken, grubun lideri Pavel Deliradevidi;
 • Bulgaristan’da her zaman en düşük sıcaklık (-31.2 ° C) Musala tepesinde ölçülmüştür;
 • Burada Güneydoğu Avrupa’da en yüksek metroloji istasyonu bulunmaktadır. İstasyon ayrıca Avrupa’nın en eski metroloji istasyonlarından biridir. Metroloji istasyonu, 1923 yılında, Kral Boris III’ün kişisel emirleri üzerine inşa edildi.

Geçen yüzyılın başında, Balkan Yarımadası’nda metrolojik araştırma yapmak için herhangi bir istasyon bulunmadığı ortaya çıktı. İşte bu yüzden Kral Boris III, “Gözlemevi” inşa etmek için en yüksek zirveyi emretti. İşe alındıktan sonra istasyonun topladığı veriler Kral’ın kişisel telefon hattında iletildi.

 • Rila, Balkanlar’ın tepesi ve Kafkas Dağları’ndansonra Avrupa’da altıncı olan (Elbrus tepesi – 5642 m), Alpler(Mont Blanc Dağı – 4807 m), Sierra Nevada(Moulasen tepesi – 3482 m), Etna(3340 m .), Pirinee(en yüksek Annette – 3404 m).
 • Rila, topraklarında 200’den fazla gölün yer aldığı “su dağı” olarak adlandırılır ve sadece çok sayıda maden kaynağı değil, aynı zamanda en büyük üç ırmağımız da vardır: Mesta, Maritsa ve Iskır.
 • Rila’daki en yüksek göl Buz Gölü(Ledeno ezero).Deniz seviyesinden 2709 metre yukarıdadır.

Efsaneye göre, açık havada, Musala’dan Akdeniz görünüz. Gerçek şu ki, bu imkansızdır çünkü ülke ve Yunanistan’daki dağlar doğrudan görünürlüğü engellemekte ve gezegenin şekli bu gibi uzak nesneleri görmeyi imkansız kılmaktadır. Ama efsane çok güzeldir ve eğer isterseniz, kimse inanmanıza engel olamaz.