Konaklamanız hakkında bilgi verin

Varış
,
Kalkış
,
Yetişkinler
Yaş 16+
Çocuklar
0-15 yaş

2 gece

2 gece

Cyril glade

Yaklaşık 7.5 km. Rila Manastırı’nın üzerinde, 1465 m rakımda, Rila Dağları’nın en güzel yerlerinden biri olan Kirilova Polyana yer almaktadır .

– çayır Rila en korkulan ama görkemli zirvelerinden ile çevrilidir iğne Dvuglav, Kötü diş, satın almak ve Lovnitza zirveleri biri için mükemmel dinlenmek için yer ve piknik, ama bir başlangıç noktası değil sadece yapım en ilginç Rila Mountain yürüyüş rotaları.

Кирилова поляна | Lucky Bansko

Ve sizi Kirilova Polyana’dan başlayan popüler rotalardan bazılarıyla tanıştıracağımızı tahmin edersiniz , ancak bir süre sonra olacak. Çünkü bundan önce, size sadece geniş bir açık alan değil, aynı zamanda oldukça ilginç bir tarihe sahip olan bir alan olan Kirilova Polyana hakkında biraz daha bilgi vermek istiyoruz.

Yıllar önce, Bulgar Çar III. Boris döneminde, kardeşi Cyril sık sık Rila’ya avlanır ve arkadaşlarıyla toplanmaya bayılırdı. Bu yüzden yerel halk onu Kirilova olarak adlandırmaya başladı ve daha sonra adı resmen tanındı.

Eylül 1944’ten sonra ve komünist rejim Bulgaristan’da iktidara geldikten sonra, çayır partizan çayır olarak yeniden adlandırıldı . Komünistler bölgenin adını değiştirdiler çünkü Kirilova Polyana’nın partizan hareketi sırasında Rila – Pirin gerilla birliğinin partizanları saklanıyordu.

1989’daki rejim değişikliğinden ve demokratik değişimlerin ortaya çıkmasından sonra bölge adını tekrar değiştirdi ve “Partizanska” dan Kirilova tekrar oldu.

Kirilova Polyana’ya Nasıl Gidilir?

Eğer başlangıç ​​noktanız Bansko ise , önce Bansko’dan Rila Manastırı’na gitmelisiniz . Mesafe yaklaşık 94 km’dir ve ihtiyacınız olan süre (herhangi bir yerde ve normal hızda durmazsanız) yaklaşık bir buçuk saattir.

Manastıra ulaştığınızda, sizin için iki seçenek var – ya manastırı atlayıp yürüyüş parkurunu Kirilova Polyana’ya götürün ya da arabanıza devam edin.

İkinci seçeneği tercih ederseniz, manastırın arkasında göreceğiniz asfalt yol üzerindeki manastırdan devam etmeli ve sizi doğrudan çayırlara götürecektir.

Kirilova Polyana’ya ulaşım kolaydır, fakat siz zaten oradayken ne yapmanız gerekir?

Yürümeyi sevmiyorsanız, rahatça dinlenebilirsiniz. Alan sadece inanılmaz dağ manzaraları sunmakla kalmıyor, aynı zamanda piknik yapmak ve eğlenmek için birçok yer var.

Yakınlarda, lezzetli yemeklerin yanı sıra konaklama imkanı da sunan birkaç restoran bulunmaktadır (eğer aniden ayrılmamaya karar verirseniz ve geceyi geçirmek istediğinizde).

Amacınız Rila’dan bir yürüyüş yapmaksa, o zaman başlangıçta belirttiğimiz gibi Kirilova Polyana’dan başlayan yürüyüş parkurlarından birini seçebilirsiniz.

Popüler yürüyüş parkurları

Kirilova Polyana – Kuru Göl

İlk önce bu rotadan başlıyoruz çünkü turistler arasında en popüler olanı ve geçiş sadece 2 saat.

Dry Lake’e gitmeye karar verirseniz, işareti beyaz – yeşil – beyaz olarak aramalı ve bu işaretle işaretlenmiş yolu izlemelisiniz. Geçişin orta zorlukta olduğu, ancak yerlerin dik olduğu için, yağmurdan (yağmurda inmeniz durumunda) sizi rahat ettirmek için rahat yürüyüş botları ve bir ceket ile hazırlanmanız en iyisidir .

Başlangıçta, iz nispeten düz ve fazla yer değiştirme olmadan, ancak yaklaşık yarım saat içinde daha fazla yer değiştirmenin üstesinden gelmek zorunda kalacağınız Kirkulitsite bölgesine ulaşacaksınız . Her ne kadar Kukulitsi daha dik olsa da, araziden Rila’nın zirvelerine ve oradan açılan Rila Manastırı’na kadar olan manzara çabaya değer. Moraine’nin içinden geçen parkur, yine hoş bir geçiş haline geldi ve küçük bir çabadan sonra, Kuru Göl vadisine ulaşacaksınız.

Kuru Göl, Rila’daki en alçak dağ gölüdür (1928 m.) Buzul gölüdür, şekli neredeyse dikdörtgen, genişliği ve uzunluğu sırasıyla yaklaşık 270 m, genişliği ise yaklaşık 120 m’dir.

Kuru Göl olarak adlandırılır, çünkü önemi yoktur ve yalnızca eriyen buz ve kar ve ilkbaharda akan iki küçük akarsu ile doldurulur. Sabit bir su akışı olmadığı için, yaz aylarında neredeyse tamamen yok olur , bu yüzden Kuru Göl denir.

Kirilova Polyana – Kuru Göl, en popüler turistik rotalardan biridir ve geçiş sırasında yalnızca Rila’nın bu bölgesinde gelişen sayısız bitki türünü görebilirsiniz . Bu nedenle, bu geçişin diğer adı Botanik Güzergah .

Sukhoi Gölü’nden Kobilino Branishte’nin bulunduğu bölgeye devam etme seçeneğiniz var ve oradan yakınlardaki kulübelerden birine giden işaretli yolu takip edin.

Kirilova Polyana – Balık Gölleri – Koklamak Göl

Bu rotayı seçerseniz, ayrıntılı talimatlar içeren bir bilgi panosu göreceğiniz çayırın doğu ucunda başlar. Başlangıçta, rota Rila Nehri geçidine paralel olarak ilerliyor . Bir demir köprüye ulaşana kadar yol boyunca yürümek zorundasın.

Köprüyü geçtikten sonra Şeytan Nehri üzerinde güzel bir şelaleye yol açan bir sapma göreceksiniz . (Aceleniz yoksa, özellikle su dolu olduğunda, gerçekten pitoresk olan şelaleye atlamanızı tavsiye ederiz).

Zaman kaybetmek istemiyorsanız , Quiet Rila kantonuna ulaşana kadar yürümeye devam edin . Oraya vardığınızda, Rila Nehri boyunca geçeceğiniz bir orman yolunda ilerliyorsunuz ve 20 dakika sonra (kantonu geçtikten sonra) Aşağı Balık Gölü’ne ulaşıyorsunuz .

Güç toplamak gerekirse, Aşağı Balık Gölü’nün hemen yakınında bulunan Balık Gölleri kulübesinde durabilir ve kendinize yiyecek ya da bir bardak çay içerek destek olabilirsiniz.

Хижа Рибни езера | Lucky Bansko

Gücü topladıktan sonra, geçiş kulübe yalnızca yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan Üst Balık Gölü’ne devam eder. Kokuşmuş Göl’e devam etmek için, kulübeye geri dönmeniz ve göle giden yol boyunca kuzeybatı yönelmeniz gerekir.

Kirilova Polyana Geçişi – Balık Gölleri – Koklamak Gölü orta zorlukta ve yaklaşık 5 saat sürüyor.

Koklamak Gölü sadece Bulgaristan’da değil aynı zamanda Balkanlar’da da en büyük buzul yüksek dağ gölüdür. Göl yaklaşık 900 m uzunluğunda ve 260 m genişliğindedir.

Efsaneye göre, yıllar önce, göl sularına sıçrayan ve kıyıya kokan balıkları fırlatan korkunç bir fırtına ortaya çıktı. O zamandan beri göl, Koklamak Gölü olarak adlandırıldı.

Kirilova Polyana’dan bu iki popüler yürüyüş parkurunun yanı sıra , yakındaki tepelere tırmanmak için birçok rota var , ancak yeterli hazırlık ve donanımınız yoksa, riske girmemek daha iyidir.

Bunun yerine, geçiş sizin için yeterli değilse, Kirilova polyana’dan inebilir ve Rila Manastırı’ndan başlayan Dendrolojik rotayı takip edebilirsiniz .

Bu rota çok güzel ve kolaydır ve küçük bir çocuksanız iki elinizle tavsiye ederiz. İz manastırdan başlar ve mağaraya ve St. Ivan Rilski’nin türbesine giden yolu takip eder . Dendrolojik rota olarak adlandırılır, çünkü akçaağaç akçaağaç, kül, köknar, ladin, gürgen, gürgen, ela, ela ve diğer birçok ağaç türü gibi Rila Tabiat Parkı’nın bir çok ağaç türü görülebilir .

Büyük ağaç çeşitliliğinin tadını çıkarmanın yanı sıra, keşiş hayatını sürdürdüğü mağarayı ziyaret ederek Ivan Rilski’ye haraç ödeyebilirsiniz . Mağaranın deliğinden geçen herkesin ruhunu arındıracağı bir efsane var.

Mağaranın yakınında, şifalı olduğu düşünülen kutsal meşeden içebilirsiniz ; yerlilere göre, en sıcak kış aylarında bile içindeki su donmaz.

Пещерата на св. Иван Рилски | Lucky Bansko

Çocuklardan bahsetmişken, Kirilova Polyana’da dinlenirken çocuklarınızın genç doğa aşığı yolunda kısa bir yürüyüşe çıkabileceğini söylemeyi unuttuk .

Çocukların seyahat programı çok kolay ve eğlencelidir ve çocukların ormanda dolaşma tehlikesi yoktur, ancak onları yalnız bırakmaktan korkarsanız, hiçbir şey onlara eşlik etmenizi engelleyemez.

İz çayırdan ormana geçiyor, asırlık ormanları geçiyor, güzel çiçekleri olan çayırlar , ayrı görüş noktalarından geçiyor, kuş besleyicileri geçiyor, çocukların Rila’da yetişen farklı şifalı bitki türleri ile tanışabilecekleri şifa köşesine devam ediyor ve her biri ne için kullanılıyor.

Genç Doğa Aşığı’nın İzine ek olarak, çocuklarınız “Ormandaki Ev” adlı dairesel çocuk rotasını da alabilirler . Rota, orman ve orman sakinleri hakkında ilginç bir şey öğrenebilen ve temel oryantasyon bilgisi kazanan çocuklar için son derece ilginç.

Kirilova Polyana bölgesi yılın her mevsiminde güzeldir ve orada bir günlük gezi yapmaya karar verdiğinizde, yanılmayacaksınız.

Rila Manastırı Parkı’na yapacağınız günlük gezi Rila Manastırı’nı ziyaret ederek sona erebilir. Kutsal bir manastır, defalarca ziyaret ettiğiniz bir yer sizi daima şaşırtacak.

Başka bir göz atın , Hrelyova Kulesi’ne çıkın , manastırın huzur ve sükunetinin tadını çıkarın. Öyleyse içeri gir ve ana kilisede bir mum yak ve sağlık ve mutluluk için dua et. Ayrılmadan önce ılık mecca ve manastır ekmeği almayı unutma , sonra Bansko’ya geri dön .